آیا لیزر باعث سرطان میشود ؟ ایمنی لیزر چقدر است؟

لیزر موهای زائد در مواردی قادر است موهای زائد را برای همیشه لاز بین ببرد. اشعه لیزر از بافت پوست عبور کرده و به فولیکول مو میرسد و پیاز مو را میسوزاند.ابتدا باید هر چند ماه یکبار این کار را تکرار کرد تا از رویش دوباره مو جلوگیری شود. مهمترین نکته برای انجام اینکار این است که به مراکز معتبر مراجعه کنی و تحت نظر پزشک متخصص این کار انجام بگیرد. با مجله “زیبا بمان” همراه باشید در این مقاله بررسی خواهیم کرد که آیا لیزر باعث سرطان میشود ؟ 

آیا لیزر باعث سرطان میشود

آیا لیزر موهای زائد باعث سرطان میشود؟

به طور کلی پاسخ به این سوال منفی است. انرژی اشعه لیزر سطحی بوده و در عمق پوست نفوذ نخواهد کرد، در واقع عمق نفوذ لیزر بسیار کم بوده به طوری که فولیکول مو هدف قرار می گیرد. لیزر یکی از روش های درمانی برای از بین بردن موهای زائد، خال، زگیل و غیرهنیز استفاده میشود. البته مراجعه به کلینیک های معتبر و پزشک متخصص بسیار اهمیت دارد. پزشک باید توجه داشته باشد که نور لیزر را به طور مستقیم و طولانی بر روی فولیکول های پوست قرار ندهد. 
همچنین استفاده مکرر از لیزر خطری برای بدن ندارد. بهتر است برای انجام لیزر بین هر دوره از لیزر وقفه ایجاد کنید تا فولیکول های پوست زمانی برای ریکاوری مناسب را داشته باشند. 
تا به امروز لیزر موهای زائد موجب نازایی یا سرطان نشده است. تنها عوارضی که این روش ممکن است ایجاد کند قرمزی که توسط ژل خنک کننده از بین می رود. به علت نفوذ لیزر تا فولیکول های مو و کم عمق بودن آن احتمال آسیب به اندام های داخلی تقریبا صفر است. تا به حال گزارشی مبتنی بر ناباروری و سرطان در این باره انجام نشده است ، زیرا اگر این چنین چیزی وجود داشت تولید دستگاه های لیزر توسط سازمان غذا و دارو سریعا لغو میشد.
خطر سرطان در پرتوهای اشعه ایکس و پرتوهای گاما وجود دارد که این پرتو ها یونیزه شده و با فرکانس بالا هستند. پرتوهای یونیزه شده می توانند باعث آسیب مستقیم به DNA سلولی شوند که بعدها ممکن است بهخ سرطان تبدیل شود. در لیزر موهای زائد انرژی نور غیر یونیزه هستند. انرژی نور این لیزرها به صورت سطحی در پوست باقی می ماند. این نوع از پرتو آسیبی به DNA نمیرساند و موجب جهش DNA نیز نمی شود.
اشعه لیزر برای از بین بردن موهای زائد از روش گرم کردن فولیکول های مو که مو را تغذیه می کنند و موجب رشد مو می شوند را از بین میبرد. خطری در استفاده از لیزر موهای زائد وجود ندارد حتی زنان می توانند به راحتی لیزر بیکینی را انجام دهند. 

مزایای لیزر موهای زائد

  • از بین رفتن قطعی موهای زائد
  • بدون درد بودن استفاده از لیزر 

معایب لیزر موهای زائد

  • هزینه بالاتر آن نسبت به روش های دیگر 
  • رنگ و جنس پوست در فرآیند لیزر تاثیرگذار است. امکان دارد پزشک نتواند به خوبی جنس مو و موهای زائد را تشخیص دهد. به همین علت این روش عموما برای پوست های روشن کاربرد دارد. 
آیا لیزر باعث سرطان و نازایی میشود

عوارض لیزر موهای زائد

قرمزی و التهاب : لیزر موهای زائد با گرم کردن موجب تخریب فولیکول مو خواهد شد. افراد قرمزی و سوزش در مناطق لیزر شده را تجربه خواهد شد. امکان دارد لکه هایی بر روی پوست دیده شود و یا کمی دچار تورم شود. این لک ها و التهابات پوست بعد از یک یا دور روز از بین خواهد رفت. عوارض جانبی لیزر عموما کوتاه مدت است. این قسمت شبیه به پوستی است که دچار آفتاب سوختگی شده باشد. متخصصین پوست از بی حس کننده موضعی استفاده می کنند تا بیمار درد و سوزش را کمتر حس کند. تورم و قرمزی با حمام خنک یا استفاده از کیسه های یخ بهبود خواهد یافت. 
پوسته پوسته شدن : ممکن است افرادی پوسته پوسته شدن پوست را تجربه کنند، که در مواردی می تواند منجر به زخم شود. استفاده از مرطوب کننده ها می تواند به عنوان روش درمانی مورد استفاده قرار بگیرد. 
تغییر در رنگ پوست : ممکن است برخی از افراد پوستشان کمی تیره و نازک شود. افرادی که پوست نازکی دارند، تغییرات رنگی تیره تری را تجربه کنند. افرادی که پوستی تیره دارند ممکن است پوستشان به رنگ روشن تغییر رنگ دهد. این تغییرات به مرور از بین خواهد رفت و پوست به حالت عادی بازمیگردد. 
حساسیت پوست : آسیب فولیکول مو می تواند ریسک عفونت یا حساسیت را در ناحیه درمان یا نواحی اطراف آن افزایش دهد. در صورت بروز عفونت نباید از کرم های آنتی بیوتیک بدون نسخه برای مناطق تحت درمان بر روی پوست استفاده کرد.  
سوختن پوست : در صورتی که لیزر موهای زائد به درستی صورت نگیرد خطر سوختگی و تاول وجود خواهد داشت. در صورت مراجعه به پزشک با تجربه و کلینیک معتبر احتمال بروز این عارضه بسیار نادر خواهد بود. همچنین دستگاه های خنک کننده از سوختگی جلوگیری خواهد کرد. 
آسیب به چشم : احتمال آسیب به چشم نیز وجود خواهد داشت و برای جلوگیری از آسیب چشم فرد تحت معالجه و هم پزشک باید از تجهیزاتی برای محافظت از چشم استفاده کنند تا در زمان لیزر از آسیب چشم جلوگیری شود. 
زخمی شدن : ایجاد زخم از عارضه لیزر موهای زائد نمی باشد اما در صورت اشتباه پزشک ممکن است زخم ایجاد شود. برای درمان این حالت باید طوری مراقبت کنید که گویی دچار آفتاب سوختگی شده اید. مراقبت از پوست بعد از لیزر به معنای مرطوب نگه داشتن و محافظت زا آن در برابر نور و بررسی آن به منظور تشخیص هرگونه علائم عفونت است.

آیا لیزر موهای زائد ایمن است؟

لیزر موهای از رشد مو جلوگیری می کند. این روش کاملا بیخطر بوده و عوارض جانبی طولانی مدت ندارد. 

هزینه لیزر موهای زائد

هزینه لیزر به عوامل مختلفی وابسته است. عواملی همچون کلینیک، تخصص پزشک، نوع دستگاه و همچنین این نکته که قصد دارید کدام بخش از بدن خود را لیزر کنید. هزینه لیزر موهای زائد زنان و مردان نیز با هم متفاوت است. 

حرف آخر 

لیزر موهای زائد روشی ایده آل برای از بین بردن موهای زائد می باشد. جواب این سوال که آیا لیزر موجب سرطان و نازایی می شود کاملا تصوری غلط می باشد. شما می توانید موهای زائد خود را به راحتی از بین ببرید. قبل از هر چیز بهتر است بهترین کلینیک و پزشک متخصص را برای انجام لیزر انتخاب کنید تا عوارض آن به حداقل برسد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.