آیا جراحی پلک عوارض دارد ؟

درپاسخ به این سوال که آیا جراحی پلک عوارض دارد مانند هر روش جراحی، در این جراحی هم درجاتی از خطر وجود دارد. عوارض و نتایج ناخوشایند ناشی از بلفاروپلاستی نادر است، اما گاهی اوقات رخ می دهد. مشکلاتی که می توانند رخ دهد شامل:

 • خونریزی
 • عفونت
 • خشکی چشم
 • تغییر رنگ غیرطبیعی پلک ها و پوست اطراف چشم
 • چین خوردگی غیرطبیعی داخل یا خارج از پلک
 • تورم یا عدم تقارن : تورم موقتی و عدم تعادل جزئی یک چشم در ارتباط با چشم دیگر ممکن است در طی روند بهبود یا زخم ایجاد شود. این عدم تفارن دو پلک طبیعی است و تا حدود زیادی به فرم چشم ها قبل از جراحی بستگی دارد.
 • به جای ماندن رد بخیه
 • آکنه: بعد از برداشتن بخیه ها، ممکن است جوش های سرسیاهی ریز ایجاد شود.
 • ناتوانی در بستن کامل چشم ها: بعضی از بیماران ممکن است هنگام خواب در بستن چشم مشکل داشته باشند. در موارد نادر این شرایط ممکن است دائمی باشد.
 • مشکلات بینایی موقت : ممکن است بعد از عمل جراحی پلک، دید دو بینی یا تاری داشته باشید. این مشکل معمولاً فقط چند روز پس از جراحی ادامه دارد.
 • از دست دادن بینایی 
 • نیاز به جراحی مجدد 

بروز این عوارض و خصوصا از دست رفتن قدرت دید، هرچقدر هم که نادر باشد، بسیار حائز اهمیت است. بنابراین ضروری است که قبل از تصمیم به عمل جراحی، از عوارض احتمالی آگاه شوید. اکثر بیماران به دنبال روش بلفاروپلاستی، نتایج بسیار رضایت بخشی گرفتند.

پیری چگونه روی پلک ها تأثیر می گذارد؟

با پیر شدن پوست، به تدریج قابلیت ارتجاعی و کشسانی آن از دست می رود. از دست رفتن خاصیت ارتجاعی، همراه با کشش بی وقفه نیروی گرانش زمین، باعث جمع شدن بیش از حد پوست در پلک های بالا و پایین می شود. تجمع بیش از حد پوست در پلک پایین باعث ایجاد چین و چروک و برجستگی در این ناحیه خواهد شد. در پلک های فوقانی نیز، یک چین اضافی از پوست ایجاد می شود که می تواند روی مژه ها آویزان شود و مانع بینایی گردد. برآمدگی های پلک های بالا و پایین همچنین ممکن است به دلیل چربی ایجاد شوند. غشای نازکی که چربی را در جای خود نگه می دارد با افزایش سن ضعیف می شود و اجازه می دهد چربی از منافذ آن بیرون بیاید. 

چگونه بلفاروپلاستی به جنگ اثرات پیری بر پلک ها می رود؟ 

بلفاروپلاستی یک روش جراحی است که باعث کاهش گشادگی در پلک های پایین و بهبود افتادگی پلک های فوقانی می شود. بلفاروپلاستی پلک فوقانی، جراحی متمایز از ترمیم پتوز پلک (بیماری افتادگی یا فلج پلکی اکتسابی یا مادرزادی) فوقانی می باشد، که باعث برطرف شدن افتادگی پلک های فوقانی می شود. بلفاروپلاستی اغلب به منظور از بین بردن پوست، عضلات و یا بافت چربی زیرین انجام می گردد، اما گاهی اوقات می توان بافت ها را به جای از بین بردن، جابجا کرد. گرچه این عمل در درجه اول یک عمل زیبایی است، اما بلفاروپلاستی همچنین می تواند یک روش موثر برای بهبود بینایی در بیمارانی باشد که افتادگی پلک های فوقانی مانع بینایی آن ها می شود. ضرورت انجام این عمل توسط یک چشم پزشک یا جراح چشم-پلاستیک تشخیص داده می شود.

بلفاروپلاستی با از بین بردن افتادگی پوست پلک، پف و تورم و پوست و چربی اضافی به بهبود ظاهر افراد شایان توجهی می کند. این روش را می توان همراه با سایر روش های جراحی زیبایی صورت مانند عمل لیزر یا لیفت ابرو انجام داد.

عوارض بلفاروپلاستی

چه کسی کاندید مناسبی برای بلفاروپلاستی (جراحی پلک) است؟

بهترین کاندیدا های بلفاروپلاستی افرادی هستند که عموماً 30 ساله یا بیشتر سن داشته باشند . آن ها می بایست از سلامتی عمومی خوبی نیز برخوردار باشند و هیچ بیماری چشمی دیگری نداشته باشند. در صورتی که تصمیم به انجام این عمل دارید با داشتن هر یک از شرایط زیر با پزشک خود در آن مورد مشورت نمایید:

 • بیماری های چشمی، مانند گلوکوم، خشکی چشم یا شبکیه جدا شده.
 • اختلالات تیروئید، مانند بیماری گریوز و تیروئید کم یا بیش از حد فعال.
 • بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا یا سایر اختلالات گردش خون.
 • دیابت.

در مورد انتظاراتی که از بلفاروپلاستی دارید واقع بین باشید. جراحی پلک می تواند ظاهر شما را بهبود بخشیده و به تقویت اعتماد به نفس شما کمک کند. با این حال، شما نباید انتظار داشته باشید که جراحی ظاهر شما را به شدت تغییر دهد. چشمان بسیاری از افراد کاملاً همسو نیست یا به نظر می رسد اندازه های مختلف دارند. ویژگی های نامتقارن در مراحل اولیه رشد رخ می دهد. بلفاروپلاستی تغییری در ساختار صورت شما ایجاد نمی کند. پس مهم است که قبل از تصمیم به عمل جراحی صورت خود را به خوبی بشناسید. در مورد انتظارات خود خوب فکر کنید و آن ها را با جراح خود در میان بگذارید.

جراحی پلک (بلفاروپلاستی): جزئیات روش

از بلفاروپلاستی (جراحی پلک) چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

در صورت انجام جراحی همزمان پلک های بالا و پایین، بلفاروپلاستی 1 الی 2 ساعت طول می کشد، این بستگی به تغییر محل چربی یا کار اضافی برای بلند کردن گونه ها دارد. در هر دو قسمت بالایی بخیه ایجاد خواهد شد که در حدود یک هفته باقی می ماند. معمولاً تورم و کبودی در پلک های بالا و پایین رخ می دهد که طی یک تا دو هفته پلک های فوقانی بهبودی نسبی پیدا می کنند. 

پلک های فوقانی خط برش را نشان می دهند و کمی بیشتر از پلک های پایین طول می کشد تا بهبودی کامل حاصل شود. انتظار این را داشته باشید که بعد از انجام جراحی، چند روزی را در خانه بمانید و فعالیت های خود را محدود کنید تا پلک های شما بهبود یابند. برخی از بیماران پس از جراحی خشکی چشم را تجربه می کنند، اما این مشکل به ندرت بیش از دو هفته طول می کشد. اگر خشکی چشم ها بیش از دو هفته به طول انجامید، با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا تغییرات حاصل از بلفاروپلاستی (جراحی پلک) دائمی است؟

بلفاروپلاستی جلوی پیری چشم و پلک های شما را نمی گیرد. با این حال، با انجام این روش چشم ها معمولاً مدت بیشتری شاداب باقی می مانند. جراحی پلک فوقانی می تواند از 5 تا 7 سال در وضعیت قابل قبولی باقی بماند، در حالی که جراحی پلک پایین به ندرت نیاز به انجام جراحی بیش از یک بار دارد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *