آیا عمل لیپوماتیک عوارض دارد ؟ + مراقبت های قبل و بعد از عمل

لیپوماتیک یکی از روش های از بین بردن چربی های اضافه به خصوص در شکم و پهلو می باشد. می توان گفت لیپوماتیک نوعی لیپوساکشن است که چربی های اضافی را خارج و موجب تغییر در شکل بدن می شود. ولی در مجموع روش لیپوماتیک برای شکستن و مکش چربی متفاوت از لیپوساکشن است. در لیپوماتیک آسیب به بافت چربی کمتر است، یکنواختی در زیر پوست، زیبایی ظاهری و ماندگاری آن بیشتر خواهد بود. عمل لیپوماتیک درمانی برای چاقی نیست و فقط برای اصلاح کانتور بدن و کاهش وزن انجام می شود. دستگاه لیپوماتیک با ویبره کار می کند و قادر است چربی های اضافی را خارج کند. اما همانطور که می دانید هر جراحی ای با عوارض همراه است. در این مقاله از مجله “زیبا بمان” عوارض لیپوماتیک را بررسی خواهیم کرد و به این سوال پاسخ خواهیم داد که آیا عمل لیپوماتیک عوارض دارد؟

آیا عمل لیپوماتیک عوارض دارد

عوارض لیپوماتیک 

طولانی شدن زمان درمان و خستگی پزشک

جراحی لیپوماتیک از جمله جراحی هایی است که نیاز به زمان دارد و باید در حین عمل دقت زیادی به خرج داده شود. لیپوماتیک نیازمند زمان زیاد است و به یکباره انجام نمی شود، و ممکن است پزشک در وسط کار نیاز به استراحت داشته باشد. برخی از مواقع پزشک برای وی چند جلسه را تنظیم کرده و تمام جراحی در یک جلسه انجام نمی شود.

درد و خونریزی 

میزان برشی که در فرد برای تخریب سلول های چربی ایجاد می شود کمترین میزان خونریزی و درد در وی رخ می دهد. اما مریض نباید تا 2 هفته داروهایی مانند آسپرین و وارافارین را مصرف کند زیرا این داروها میزان خونریزی را در فرد افزایش می دهند. در صورتی که در حین لیپوماتیک خونریزی زیاد باشد پزشک می تواند برای جلوگیری از خونریزی داروی اپی نفرین مصرف کند. 

حساسیت به لیدوکائین 

لیدوکائین ماده بی حسی موضعی است و در زمان جراحی استفاده می شود. این امکان وجود دارد برخی از بیماران به این ماده حساسیت داشته باشد. اگر بیمار به این ماده حساسیت داشته باشد قابل تشخیص و پیشگیری است. 

عفونت 

در صورت کوچک بودن زخم مراقبت از آن دشوار نیست. همچنین اگر در حین عمل وسایل ضد عفونی شود خطر عفونت از بین خواهد رفت. البته عفونت ناشی از جراحی لیپوماتیک امری غیر قابل اجتناب است.

التهاب 

تورم بعد از لیپوماتیک ممکن است تا 6 ماه به طول انجامد و ترشح مایع نیز ممکن از تا مدتها از محل برش ها ادامه داشته باشد. 

جمع شدن آب در محل جراحی 

در صورتی که جراح مهارت کافی نداشته باشد، مایع به داخل منافذ کوچک رفته و این عارضه با مهارت پزشک و همکاری بیمار قابل پیشگیری می باشد. 

آمبولی شدن 

ایجاد آمبولی به علت ضربات دستگاه لیپوماتیک و زمانی رخ می دهد که یک ماده (جامد، مایع یا گاز) درون رگ حرکت و به قسمت دیگری از بدن وارد شود. آمبولی می تواند باعث شود رگ های خوب بسته شود و در نتیجه آن باعث علائم نارسایی در عضو شود. روش کار لیپوماتیک چربی ها به این صورت است که چربی ها توسط دستگاه ذوب می شود و سپس از بدن خارج می گردد. پس چربی وارد بدن نمی شود که عامل مسدود شدن رگ های خونی شود. 

زخم و عفونت ناشی از آن 

در روش لیپوماتیک جای زخم جراحی نسبت به روش لیپوساکشن کوچکتر است به طوری که بعد از چند روز بهبود پیدا خواهد کرد. در این رابطه جای نگرانی وجود ندارد و بیمار بعد از 5 روز استراحت می تواند به کارهای عادی خود بپردازد. در صورتی که بیمار نکاتی که پزشک گوشزد می کند را به طور کامل رعایت کند زخم در مدت زمان کوتاهی درمان خواهد شد. عدم رعایت دستورات پزشک و مراقبت های بعد از جراحی ممکن است زخم را به عفونت تبدیل کند و سلامت بیمار را به خطر بیندازد.

کوفتگی شدید به علت ضربات دستگاه 

برخی معتقدند که ضربات لیپوماتیک موجب کوفتگی شدید بیمار می شود. اما باید بدانید که ضربات بر روی چربی های اضافه بدن تمرکز کرده و بصورت موضعی عمل می کند. این در حالی است که بدن تحت تاثیر ضربان کانولا قرار نمی گیرد و با اطمینان می توان این عارضه را رد کرد. 

آسیب به سیستم ایمنی به علت استفاده از امواج 

دستگاه لیپوماتیک در کانولا لرزش ایجاد می کند و سلول های چربی را تخریب می کند. در این بین مقدار کمی امواج اولتراسوند ایجاد می کند که میزانش کم بوده و خطری برای سلامتی ندارد. 

صدمه زدن به بدن بیمار به علت ضربات شدید

در روش لیپوساکشن احتمال آسیب به قسمت هایی مانند عروق، خون، رگ ها، اعصاب و ماهیچه ها وجود داشت. به همین علت این روش طرفدارانی نداشت. این دستگاه ویبریشن دارد و درآن ارتعاشات لازم برای شکستن چربی نیز وجود دارد. این در حالی است که در دستگاه لیپوماتیک حسگرهایی در قسمت کانولا وجود دارد که صدمات لاغری موضعی را به حداقل می رساند. کانولا به علت داشتن حسگر تنها چربی های اضافه را حذف نموده و در نتيجه زمان برخورد با دیگر قسمتهای بدن متوقف می شود. 

برگشت پذیری لیپوماتیک 

در روش لیپوماتیک می توان تمام چربی های اضافه را به حالت مایع درآورده و از بدن خارج کرد. روشی وجود ندارد که بتوان همه چربی ها را بوسیله آن از بین برد و از رشد آن جلوگیری کند وجود ندارد. مراقبت های بعد از  جراحی تاثیر بسزایی در بازگشت دوباره چربی های اضافه دارد. برای این امر داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن بسیار توصیه می شود. هیچ روش درمانی کاهش وزن، تضمینی برای برگشت مجدد چربی های اضافه وجود ندارد. بنابراین رعایت توصیه های پزشک و مراقبت های پس از عمل ضرورت دارد.

افتادگی پوست در لیپوماتیک

لیپوماتیک باعث افتادگی پوست نمی شود، می تواند موجب سفت شدن و لیفت پوست هم ميشود . امواج اینفراسونیک در دستگاه پیکرتراشی با تحریک فیبروپلاست ها، عمل لیفتینگ پوست را هم به صورت خودکار انجام می‌دهند . دستگاه لیپوماتیک کم ترین ميزان انقباضات پوستی را به دنبال دارد.

سوراخ شدن اندام داخلی

البته این عارضه بسیار نادر است.

مشکلات کلیوی یا قلب

از آنجا که مایعات تزریق می شوند و یا مکش می شوند ، تغییر در سطح مایعات بدن ممکن است باعث مشکلات کلیوی یا قلبی شود.

سوختگی در پوست

حرکات کانولا ممکن است باعث ایجاد سوختگی بر اثر اصطکاک به پوست یا اعصاب شود.

 ترومبوفلبیت

لخته خون در رگ تشکیل شده و باعث التهاب و عوارض بعدی می شود.

تهوع

ناحیه آسیب دیده ممکن است مدتی احساس بی حسی شود، اما این معمولاً موقتی است.

عوارض جانبی لیپوماتیک 

 • زخمهای پانچ و یا صدمات به اندامهای دیگر
 • عوارض بیهوشی
 • سوختگی ناشی از تجهیزات
 • آسیب عصبی
 • شوکه شدن
مزایای لیپوماتیک 

مزایای لیپوماتیک 

 • در این جراحی از بی حسی موضعی استفاده می شود. 
 • جمع کردن پوست و شکل داشتن به پوست 
 • تورم و ترشحات در این جراحی بسیار ناچیز است.
 • احتمال عفونت بسیار کم می باشد.
 • آمبولی چربی کم است.
 • نیازی به بستری شدن ندارد.
 • خستگی و آسیب دیدگی بدن در این عمل جراحی کمتر است. 

مراقبت های قبل از لیپوماتیک 

 • حداقل 2 هفته قبل از لیپوماتیک استعمال دخانیات و نوشیدن الکل ممنوع می باشد. 
 • سابقه پزشکی خود را بررسی کنید و در صورتی که به دارویی حساسیت دارید به پزشک خود اطلاع دهید. 
 • مصرف نمک خود را کاهش دهید. 
 • قبل از عمل از مصرف هر گیاه یا ویتامینی خودداری کنید. 
 • دو هفته قبل از عمل ایبوپروفن یا آسپرین مصرف نکنید. 
 • حداقل برای 24 ساعت بهتر است یک همراه داشته باشید. 

مراقبت های بعد از پیکرتراشی

 • بعد از عمل نیازی به بستری نیست. 
 • بعد از عمل لیپوماتیک رژیم غذایی مناسبی را انتخاب کنید. 
 • با گرفتن رژیم غذایی مناسب می توانید قوای بدنی خود را بازیابی کنید. 
 • به مقدار کافی آب و مایعات مصرف کنید.
 • از مصرف نوشیدنی های الکلی به مدت 48 ساعت پس از عمل به شدت خودداری کنید.
 • بیمار باید چند ساعت پس از لیپوماتیک از فعالیت بدنی شدید خودداری کند و به استراحت مطلق داشته باشد.
 • بعد از گذشت 3 روز بعد از عمل، بیمار قادر خواهد بود ورزش بدنی خود را شروع کند.
 • اگر بیمار احساس شلی درپوستش کرد باید از نشستن به صورت قائم یا 90 درجه خودداری کند.
 • بیمار باید بریدگی ناشی از لیپوماتیک را به مدت 24 الی 48 ساعت تمیز نگه دارد و آن را با آب و صابون بشوید.
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.