معایب و مزایای روکش دندان : هر آنچه باید بدانید!

روکش دندان، ورقه‌های نازکی هستند که روی جلوی دندان‌ها اعمال می‌شوند تا زیبایی آن‌ها بهبود یابد. روکش‌های دندانی مواردی چون رنگ، شکل یا هرگونه آسیب ساختاری دندان‌ها را اصلاح می‌کنند. روکش دندان شبیه یک پوسته بسیار کوچک است (شکل آن شبیه کاشی است) و عموماً از سرامیک یا کمتر از کامپوزیت ساخته شده است. دندانپزشک آن را در قسمت بیرونی دندان قرار می‌دهد تا ظاهر آن را بپوشاند و اصلاح کند. بدیهی است که روکش‌ها فقط باید روی دندان‌های جلویی، یعنی دندان‌های قابل رویت، اعمال شوند. استفاده از آنها بر روی دندان‌های آسیاب پشت دهان بی‌فایده است زیرا به‌سختی می‌توان آنها را دید. در ادامه همراه ما باشید تا با انواع، معایب و مزایای روکش دندان و جزئیات آن آشنا شویم.

روکش دندان برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

آنها عمدتاً به دلایل زیبایی‌شناختی و برای دستیابی به لبخندی بی‌نقص و سفید با دندان‌های صاف استفاده می‌شوند. مواردی که به‌خوبی با روکش دندان اصلاح می‌شوند عبارت‌اند از:

 • تغییر رنگ دندان‌ها
 • تغییر شکل دندان‌ها
 • بهبود تراز دندانی
 •  اصلاح آسیب‌های ناشی از دندان‌قروچه، به‌ویژه سایش دندان
روکش دندان سرامیکی

تغییر رنگ دندان:

روکش دندان برای سفید کردن ظاهر دندان‌ها بسیار مؤثر است.

گاهی اوقات دندان‌ها ممکن است رنگی متمایل به زرد داشته باشند، هم به دلایل طبیعی و هم به دلیل سبک زندگی (تنباکو، قهوه، شراب …) یا برای برخی درمان‌های دارویی (مثلاً استفاده مکرر از آنتی‌بیوتیک‌ها با دوز بالا در دوران کودکی). روش‌های سفید سنتی ممکن است به‌اندازه کافی، مؤثر نباشد. اگر خود را در این شرایط می‌بینید، روکش بهترین گزینه برای شماست.

تغییر شکل دندان‌ها

اگر دندان های فرد خیلی کوچک یا خیلی کوتاه باشند، یا ممکن است در اثر تصادف شکسته یا شکسته شوند؛ روکش دندان گزینه بسیار مناسب است. این تکنیک به فرد اجازه می‌دهد تا شکل دندان‌ها را تغییر دهید و این تفاوت ها را به روشی مؤثر هماهنگ کنید. پس از اعمال، آنها کاملاً تمام عیوب را پنهان می‌کنند و دندانپزشک می‌تواند آنها را به بهترین نحو ترتیب دهد تا لبخندی خیره کننده برای فرد تضمین کند.

بهبود هم‌ترازی دندان‌ها

روکش‌های دندانی می‌توانند به طور مؤثر جایگزین درمان‌های ارتودنسی شوند و به‌راحتی نقایص تراز (حتی مشخص‌ترین آن‌ها) و همچنین فضاهای بین دندان‌ها را زمانی که اثر نامطلوبی دارند یا بیش از حد بزرگ و نامنظم هستند، اصلاح کنند.

آسیب ناشی از دندان‌قروچه را اصلاح کنید

بوکسیسم (تمایل به دندان‌قروچه) تغییری است که در درازمدت باعث ازبین‌رفتن مینای دندان و ساییدگی دندان می‌شود. با روکش‌های زیبایی می‌توان آسیب‌های ناشی از این عادت بد را ترمیم کرد. علاوه بر این، این ورقه‌های نازک به محافظت از دندان‌ها در برابر حساسیت به تغییرات دما در هنگام بلعیدن برخی غذاها یا نوشیدنی‌ها کمک می‌کنند. بااین‌حال، به‌خاطر داشته باشید که روکش‌های دندان یک درمان زیبایی هستند، بنابراین قبل از استفاده از آن‌ها، رفع مشکلات سلامت دهان و دندان بسیار مهم است. در صورت تداوم مشکل، پوشاندن آن فایده‌ای ندارد، زیرا ممکن است بدتر شود و رفع آن پیچیده‌تر شود.

انواع روکش دندان

جنس روکش دندان چیست؟

 در اینجا به انواع اصلی روکش‌های دندانی اشاره می‌کنیم. روکش‌های دندان یکسان نیستند. ضخامت‌های مختلفی وجود دارد که از مواد خاصی ساخته شده و باتوجه‌به نوع مشکلی که لازم است در آن مداخله شود، ایجاد می‌شوند. روکش دندان مواد معمولاً سرامیک و چینی است، به لطف درجه مقاومتی که این مواد می‌توانند ارائه دهند گزینه‌های بسیار مطلوبی هستند.

ونیرهای کامپوزیت دندان

کامپوزیت‌ها به لطف نوعی خمیر بسیار چکش خوار ساخته می‌شوند که به طور طبیعی و خودبه‌خود به دندان می‌چسبد. این روکش‌ها به‌صورت “درجا” روی دندانی که ابتدا اسید و سپس چسب روی آن زده می‌شود، گذاشته می‌شوند. پس از آن، شکل دندان بازسازی می‌شود و یک پتینه روی دیگری کامپوزیت قرار می‌گیرد و سپس با لامپ مخصوص سفت می‌شود و در نهایت تکمیل و پرداخت می‌شود.

با این کار شکل دقیق دندان را می‌گیرید تا طبیعی به نظر برسد. این روش سریع‌تر و راحت‌تر ساخته می‌شود، در نتیجه ونیرهای کامپوزیت نسبت به ونیرهای سرامیکی هزینه کمتری دارند، اما جنبه زیبایی گاهی کمتر متقاعدکننده است و مدت‌زمان آن حدود 5 سال است. به‌خاطر داشته باشید که این نوع روکش‌ها نیز برای جلوگیری ازدست‌دادن رنگ یا شکستن آنها نیاز به نگهداری خاصی دارند. بااین‌حال، این می‌تواند یک راه‌حل بازگشتی قابل دوام باشد، درحالی‌که منتظر بودجه برای تغییر به سرامیک هستید. دندانپزشک متخصص می‌تواند به شما توصیه کند که کدام مدل برای نیازهای شما مناسب‌تر است.

روکش دندان لومینرز

روکش‌های Lumineers جایگزین بسیار جالبی برای راه‌حل‌های سنتی هستند. به لطف پردازش آنها که آنها را فوق‌العاده نازک و بسیار مقاوم می‌کند، نیازی به درمان اولیه برای دندان‌ها نیست. این ویژگی نه‌تنها نصب را سریع‌تر می‌کند، بلکه فرایند را برگشت‌پذیر می‌کند. در واقع دندان‌های شما کاملاً سالم می‌مانند و درعین‌حال لبخند زیبایی خواهید داشت.

علاوه بر این جنبه مهم، چندین مطالعه نشان می‌دهد که روکش‌های Lumineers می‌توانند بیش از 20 سال دوام بیاورند بدون اینکه تغییرات یا خرابی خاصی نشان دهند؛ بنابراین لبخند جدید یک سرمایه‌گذاری مطمئن است که برای مدت طولانی دوام می‌آورد. این روکش‌ها این امکان را به فرد می‌دهند که زمان لازم برای نصب را کوتاه کرده و تنها در دو جلسه دندان‌های کامل را به دست آورید. در اولین جلسه، گچ‌گیری از دندان‌های فرد ساخته می‌شود.

تفاوت لومینر با سایر برندها

بر خلاف برندهای دیگر که به زمان طولانی‌تری نیاز دارند تا نصب شوند، Lumineers به ​​سرعت اعمال می‌شود. آنها همچنین بسیار نازک هستند (تقریباً به ضخامت لنزهای تماسی) و بنابراین ضخامت بیش از حد به سطح دندان اضافه نمی‌کنند. بسیاری از روکش‌های دندانی دیگر از شما می‌خواهند که قسمت‌هایی از دندان را حتی زمانی که کاملاً سالم است برش دهید و مینای دندان را عمیقاً بتراشید تا ضخامت آن از بین برود و چسب بهتر بچسبد و در نتیجه این روش غیرقابل‌برگشت باشد. این اتفاق در مورد روکش‌های Lumineers رخ نمی‌دهد، زیرا به دلیل ساختار بسیار نازک خود نیازی به فرم دادن به دندان‌های خود و حتی سوراخ کردن ساختار آنها ندارند.

بنابراین یک فرایند برگشت‌پذیر است اگر به دلایلی تصمیم به برداشتن آنها داشته باشید، دندان‌های فرد همچنان بدون هیچ تغییری شکل اولیه خود را خواهند داشت و بنابراین می‌توانید بدون کوچک‌ترین مشکلی به همان وضعیت قبلی خود بازگردید. هزینه این نوع روکش‌ها نسبت به مدل‌های دیگر بیشتر است.

 مزایای روکش‌های Lumineers به ​​شرح زیر است:

 • راه‌حل سریع‌تر
 • راه‌حل برگشت‌پذیر
 • روکش‌های نازک و سبک
 • نیازی به برداشتن مینای دندان یا شکل‌دادن به دندان‌ها نیست

بااین‌حال، برخی از متخصصان محدودیت‌هایی در این نوع روکش‌های دندانی پیدا کرده‌اند، برای درک بهار این موضوع شما را به مطالعه این مقاله در مورد آن دعوت می‌کنیم.

روکش دندان Componeer

برندی که برخی از دندانپزشکان ارائه می‌دهند، Componeers پوسته‌های مینای کامپوزیتی ازپیش‌ساخته، پلیمریزه و نانو هیبریدی هستند که مزایای ترمیم‌های کامپوزیت مستقیم را با مزایای روکش‌های سرامیکی پیش‌ساخته ترکیب می‌کنند. این روکش‌ها به‌سرعت اعمال می‌شوند (حتی تنها یک جلسه می‌تواند کافی باشد)، دندان قبل از استفاده از روکش بیش از حد دست‌کاری نمی‌شود، ظاهر آن سالم و طبیعی است و هزینه نهایی به گرانی روکش‌های سرامیکی نیست.

روکش‌های دندان CEREC یا CEramic Reconstruction

این روکش‌ها به لطف آخرین نسل فناوری کامپیوتری پردازش می‌شوند. این مدل از تصویر اسکن حفره دهان بیمار گرفته شده است. اینها روکش‌هایی هستند که به‌سرعت تولید می‌شوند و می‌توان آنها را در یک جلسه استفاده کرد.

پراستفاده‌ترین روکش‌ها؟

 رایج‌ترین روکش دندان، روکش‌های سرامیکی هستند. روکش‌های سرامیکی به دلیل مقاومت بهینه مواد و این واقعیت غیر قابل‌چشم‌پوشی که ترمیم‌های چسبنده با حداقل تهاجم هستند، بیشترین استفاده را دارند. ضخامت آنها به طور متوسط ​​0.5 میلی‌متر است. کاهش ضخامت این روکش‌ها باعث حفظ مینای دندان و محافظت از دندان‌ها در برابر تخریب می‌شود. همان‌طور که در بالا در مورد نقش روکش‌های دندانی ذکر شد، روکش‌های سرامیکی به شما این امکان را می‌دهند که ناهنجاری‌های شکل و حجم، تغییر رنگ‌ها مانند لکه‌های قهوه، عیوب مینای دندان را اصلاح کنید تا هارمونی را به لبخند بازگردانید.

روکش‌های دندان چگونه اعمال می‌شوند؟

ابتدا باید نصب را برنامه‌ریزی کنید که معمولاً در چند جلسه توسط دندانپزشک انتخاب شده و انجام می‌شود. در جلسه اول دندانپزشک دندان را بررسی می‌کند، میزان برداشت آن را اندازه می‌گیرد و رنگ مناسب دندان را انتخاب می‌کند. ابتدا باید مقداری از مینای دندان را بردارید تا روکش روی دندان ثابت شود. این عمل را می‌توان با بی‌حسی موضعی یا بدون بی‌حسی انجام داد. سپس قالب دندان ساخته می‌شود تا روکشی با اندازه مناسب ایجاد شود. در نهایت، پزشک رنگی را انتخاب می‌کند که به بهترین وجه با دندان‌های خاص بیمار مطابقت دارد. در جلسات بعدی تست‌های زیبایی انجام می‌شود و روکش زیبایی روی دندان اعمال می‌شود. اگر روکش برای دندان بیمار مناسب باشد، سیمان می‌شود و دندان آسیب‌دیده را جدا می‌کند. سپس دندان با اسید هیدروفلوئوریک درمان می‌شود و با یک چسب پوشانده می‌شود که امکان چسبندگی بهتر روکش به مینا را فراهم می‌کند.

روکش‌های دندانی چقدر عمر می‌کنند؟

اغلب اوقات، سه عامل مورد توافق طرفین در تعیین طول مدت روکش دندان نقش دارند: مهارت دندانپزشک، کیفیت مواد مورداستفاده و مراقبت از نگهداری که بیمار هرگز نباید در انجام آن کوتاهی کند. اگر هر سه این جزئیات با یکدیگر همخوانی داشته باشند، روکش‌های دندانی می‌توانند بیش از 10 سال در جای خود باقی بمانند.

مزایای روکش دندان

از مزایای روکش‌های زیبایی می‌توان به دندان‌های سفیدتر و منظم‌تر، البته اشاره کرد. بهبود جویدن دومین مزیتی است که قبلاً به آن پرداخته‌ایم، اما موارد دیگری نیز وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

 • هم‌ترازی دندان‌های فرسوده
 • براق شدن مینای دندان
 • اصلاح فاصله بین یک دندان و دندان دیگر
 • رفع اختلالات ناشی از پریودنتیت

موارد منع مصرف روکش دندان چیست؟

هزینه معمولاً منع مصرف اصلی دررابطه‌با روکش‌های دندانی در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر این، برخی از بیماران از مدت‌زمان نه‌چندان زیاد روکش‌ها شکایت داشته‌اند که همان‌طور که به یاد داریم حدود 10 سال تعیین شده است. یکی دیگر از موارد منع مصرفی که باید موردتوجه قرار گیرد این است که دندانپزشک در حین عمل باید قسمتی از سطح دندان را بردارد که می‌تواند از 3% تا حداکثر 30% متغیر باشد تا کاربرد مؤثر روکش داشته باشد.

افرادی که روکش دندان کرده‌اند

اما نظر بیماران در مورد روکش دندان چیست؟ بسیاری از آنها از مداخلات راضی هستند و دوام و مقاومت رزین‌های چینی و سرامیکی و همچنین اثر باشکوهی را که می‌توانند پس از استفاده از آنها به لبخند بر لب بیاورند، تمجید می‌کنند. اما معایبی نیز وجود دارد، موارد منع مصرف کوچکی که برخی از کاربران این فرصت را داشته‌اند که به آنها توجه کنند و هرازگاهی که در مورد روکش دندان صحبت می‌کنیم، تکرار می‌شود.

آیا جایگزینی برای روکش دندان وجود دارد؟

به‌جای استفاده از روکش‌ها، ممکن است ترمیم‌های سفیدکننده و کامپوزیت را نیز در نظر بگیرید. در چه مواردی می‌توان از آن استفاده کرد؟ معمولاً بر اساس شرایط سایش دندان‌ها. باید به‌خاطر داشت که سفیدکردن برای مدت کوتاهی باقی می‌ماند، حتی اگر مانند روکش‌های دندانی نیازی به مداخله تهاجمی نداشته باشد.

هزینه های روکش دندان چقدر است؟

هزینه روکش دندان به عواملی مختلفی بستگی دارد. به همین علت بهتر است در جلسه مشاوره، درمورد قیمت آن با دندان‌پزشک خود مشورت کنید. عواملی که در تعیین قیمت روکش دندان تأثیر گذارند عبارت‌اند از:

 • تعداد دندان‌ها
 • درمان‌هایی که قبل از روکش شدن نیاز دارند
 • هزینه مواد موردنیاز
 • دستمزد دندان‌پزشک
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *