کرم پودر، انواع و نحوه استفاده از آن

انواع کرم پودر

کرم پودر

در آرایش کرم پودر یکی از ارکان اصلی مواد آرایشی است که به یکنواخت و صاف شدن پوست کمک می‎کند و برای زیر سازی استفاده می‌شود.

حال بسته به نوع پوست خود از انواع مختلفی می‎توان استفاده کرد. شاید دیده باشید بعضی از کرم پودرها فقط با تعدادی از پوست‎ها سازگار و اصطلاحا خوب روی پوستشون می‎خوابه اما با پوست برخی دیگر سازگار نیست. در نتیجه انتخاب کرم سازگار با پوستتان بسیار مهم است. استفاده از رعایت نکات آرایشی و کرم پودرها موجب می‌شود اگر ایراد کوچکی در پوستتان باشد رفع شود.

چه نوع کرم پودری مناسب است؟

برای کرم پودرها نیاز است که یک درجه از پوستتان روشن‎تر انتخاب کنید. به راحتی می‎توانید لک و جوش هایی که در پوستتان نمایان است را بپوشانید و صورتی صاف داشته باشید. کرم موجب می‌شود که اگر چهره ای خسته و رنگ پریده داشته باشید به آن طراوت ببخشد و چهرتان را شاداب کند.

زمانی که کرم را انتخاب می‌کنید ابتدا روی پوست خود تست کنید، دقت کنید پوستتان یک درجه روشن‎تر بنظر برسد و همچنین طبیعی.

انواع کرم پودرها

 • کرم های رنگی: این نوع کرم ها دارای دانه‌های رنگی هستند که به پوست رنگ می‌دهد و برای پوست‌های جوان و صاف مناسب است.
 • فون مایع: این نوع کرم ها به علت استفاده آسان و پوشش طبیعی ای که به پوست می‌دهد رایج تر هستند. معمولا برای پوست‌های طبیعی و خشک مناسب و افراد دارای پوست چرب از نوع بدون چربی باید استفاده کنند.
 • کرم پودر: این نوع کرم پودرها معمولا برای پوست‎های خشک مناسب هستند. برای اینکه خوب به پوستتان جذب شود می‎توانید از اسفنج مرطوب استفاده کنید.
 • پنکک: این نوع از کرم به صورت فشرده و به دو صورت چرب و خشک می‎باشد و توانایی پوشش و زیرسازی بالا دارد و از اسفنج برای پوساندن پوست کمک گرفته می‌شود.
 • پن استیک: این نوع از کرم پودر برای پوشش عیب‎های پوستی بسیار مناسب است که برای استفاده آن را روی محل می‎گذاریم و با اسفنج محو می‎کنیم. صورت خود را مرطوب کنید تا کرم خوب جذب پوستتان شود. رطوبت موجب می‌شود که کرم پودر روی سطح پوستتان بماند.

چگونه از کرم پودر استفاده ‎کنید!

ابتدا رنگ مناسب برای پوستتان را پیدا کنید، اگر بدون مالیدن به پوست رنگ ناپدید شد، رنگ کرم پودر عالی است. پوست تان را مرطوب کنید و چند دقیقه صبر کنید تا جذب پوستتان شود. برای پوشش کم کرم می‎توانید از انگشتتان و برای زیر سازی بیشتر می‎توانید از اسفنج یا پد استفاده کنید، سعی کنید کرم پودر را روی صورتتان پخش کنید. بعد از استفاده از کرم پودر می‎توانید از کانسیلر استفاده کنید که کانسیلر باید یک درجه از پوستتان روشن‎تر باشد. در انتخاب کانسیلر دقت کنید زیرا کانسیلر خیلی روشن یا تیره ممکن است چهره شما را غیرطبیعی کند. در آخر هم می‎توانید از پودر شفاف کننده استفاده کنید زیرا باعث درخشندگی پوست شما می‌شود.

انواع پوست و کرم پودر مناسب آن

انواع پوست و کرم پودر مناسب آن

 • پوست خشک: همانطور که از اسمش پیداست این نوع پوست فاقد چربی است و نور را به سختی منعکس و به راحتی ملتهب و پوسته پوسته می‌شود. کرم پودری برای پوست‎های خشک مناسب است که پوست شما را شاداب کند و باعث انعکاس نور در چهره تان شود. از کرم پودرهای خشک مانند پنکک استفاده نکنید. بهترین انتخاب کرم پودرهای مایع با بیس روغنی هستند. وقتی خواستید از کرم پودر استفاده کنید ابتدا پوستتان را مرطوب کنید سپس از یک لایه پن استیک استفاده کرده و بعد کرم مایع را روی پوستتان بزنید.
 • پوست چرب: این نوع از پوست دارای چربی و دارای منافذ بزرگتر از منافذ طبیعی پوست باشد. توصیه می‌شود در هنگام خرید به کلمه oil free دقت کنید، در غیر اینصورت باعث براقی بیش از حد پوست شما و ایجاد جوش‎هایی در پوستتان می‌شود. کرم پودرهای مایع یا جامد با بیس آب و پنکک‎ خشک انتخاب خوبی برای پوست‎های چرب می‎باشد.
 • پوست مخلوط: در این نوع از پوست گونه‎ها خشک و قسمت پیشانی و بینب و چانه چرب است که اصطلاحا به این قسمت T شکل هم گفته می‌شود. کرم پودر مناسب برای این نوع پوست هم کرم پودر خشک و هم چرب برای فصل‌های سرما و گرما داشته باشید. ولی کرم پودرهای مایع با بیس آب انتخاب خوبی هستند.
 • پوست طبیعی: این نوع از پوست شاداب و دارای چربی متعادل است. برای این نوع پوست هر نوع کرم پودری را می‌توانید استفاده کنید.

تست کرم پودر

برای تست کرم پودر اولین نکته ای که باید رعایت کنید این است که آن را به هیچ عنوان روی دستتان امتحان نکنید و بهترین محل برای تست بالای خط فک‎تان است.

نکاتی درباره استفاده از کرم پودر

 • پس از اینکه کرم پودر زدید می‎توانید با استفاده از پنبه می‎توانید با روی پوست کشیدن آن کرم پودرهای اضافی را پاک کنید.
 • برای قسمت‎های دیگر بدنتان از کرم پودرهای چرب استفاده نکنید.
 • برای پوست‎های خشک از کرم پودرهای منعکس کننده نور استفاده کنید.
 • برای پر کردن چروک‎های پوستتان می‎توانید از کرم پودرهای مخصوص چین و چروک استفاده کنید.
 • در صورتی که ماندگاری کرم پودر روی صورتتان کم است خصوصا برای کسانی که پوست چرب دارند، پیشنهاد می‌شود که از پودر فیکساتور بیس یا تثبیت کننده استفاده کنید.
 • فیکساتور: پودرهای فیکساتور در رنگهای مختلف و نوع‌های مات و براق وجود دارد. این نوع پودرها دارای پد مخصوص و بعد از کرم پودر زده می‎شود.
 • بیس: دو نوع ژله‎ای و کرم مانند در سه رنگ سفید، سبز، بنفش؛ که هر کدام به تربیت برای پوست‎های نرمال یا طبیعی، برای پوست‎های سرخ، برای پوست‎های سیاه یا کدر به کار می‎رود. در صورتی که می‎خواهید کرم پودرتان ماندگاری بیشتری داشته باشد به اندازه عدس از آن قبل از کرم پودرتان استفاده نمایید.
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *