کامپوزیت دندان با چه عوارضی همراه است؟!

پرکردن دندان با کامپوزیت دارای مزیت‌های بسیاری است که از مهم‌ترین موارد آن دوام بالا با ظاهری طبیعی است. با این‌حال این پرکردن دندان با کامپوزیت هم عوارضی را خواهد داشت. برای مثال، از آنجایی‌که پرکننده‌های رزین کامپوزیت تقریباً پنج سال دوام می‌آورند، برخلاف پرکننده‌های نقره (که آمالگام نامیده می‌شود) که می‌تواند تا 15 سال دوام بیاورد، پرکننده‌های رزین کامپوزیت باید مرتباً تعمیر یا بازسازی شوند. مواد رزین کامپوزیت همچنین می‌تواند جمع شود، زیرا از مواد پلاستیکی ساخته شده است. این جمع شدن می‌تواند باعث ایجاد حفره شود، بنابراین حتماً معاینات دندانپزشکی منظم داشته باشید و دندان‌های خود را با رعایت بهداشت دهان و دندان تمیز نگه دارید. در ادامه همراه ما باشید تا درمورد عوارض کامپوزیت دندان اطلاعات دقیق‌تری را ارائه دهیم.

عوارض کامپوزیت دندان

آیا پرکردن کامپوزیت بی خطر است؟

 ممکن است قبل از انجام کامپوزیت، این سوال را از خود کرده باشید که آیا کامپوزیت دندان ضرر دارد؟ برخی از افراد در مورد ایمنی پرکردگی‌های کامپوزیت ابراز نگرانی کرده‌اند، به‌ویژه در مورد احتمال اینکه ماده کامپوزیت ممکن است سیتوتوکسیک باشد یا برای سلول‌های بافت‌های اطراف دندان همراه با پرکننده مضر باشد. از طرفی محققان توصیه کردند که دندانپزشکان دستورالعمل‌های سازنده را در مورد مواردی مانند شدت نور و زمان پخت نور به‌دقت دنبال کنند و از تماس مستقیم مواد با پوست خودداری کنند. در هر صورت اگر نسبت به این مسئله نگرانی دارید، با دندانپزشک خود صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند جزئیات نوع خاصی از مواد موجود برای کار دندانپزشکی شما را بررسی کنند.

مزایای پرکردن کامپوزیت

 • بادوام است.
 • ظاهر طبیعی (به رنگ دندان)
 • معمولاً در یک جلسه انجام می‌شود.
 • در برابر شکستگی مقاومت می‌کند.
 • می‌توان از آن برای رفع عیوب جزئی و آسیب‌های بزرگ‌تر استفاده کرد.
 •  حساسیت دمایی کوتاه‌مدت پس از عمل

عوارض کامپوزیت دندان

همان‌طور که اشاره شد این روش نیز مانند هر روش دیگری می‌تواند برخی عوارض را ایجاد کند. این عوارض یا معایب عبارت‌اند از:

 • طول عمر کوتاه‌تر از پرکردن آمالگام
 • به دلیل وجود لایه‌ها ممکن است اعمال آن بیشتر طول بکشد
 • در حین قراردادن دندان‌ها باید خیلی خشک باشند.
معایب کامپوزیت دندان

انقباض، حساسیت و پوسیدگی مکرر

ماده پرکننده کامپوزیت در حالت طبیعی انعطاف‌پذیر و نرم است. این یک ویژگی مهم ماده است زیرا باید آن را پس از حذف پوسیدگی در محل آماده‌سازی حفره قرار داده و متراکم کرد. هنگامی که کامپوزیت نرم فشرده شد، یک نور فرابنفش (UV) به آن تابانده که باعث سخت شدن آن می‌شود.

در نسل قدیمی‌تر کامپوزیت‌ها، فرآیند پخت باعث ایجاد برخی اثرات نامطلوب با مواد پرکننده کامپوزیت می‌شد مانند انقباض. انقباض عبارت است از بیرون کشیدن مواد پرکننده از دیواره‌های آماده‌سازی حفره. مهم است که توجه داشته باشید که ما باید مواد پرکننده را محکم در مقابل دیواره‌های آماده‌سازی حفره قرار دهیم. انقباض باعث ایجاد شکاف یا منافذ بین سطح ماده پرکننده و ساختار دندان می‌شود. این شکاف‌ها منجر به چیزی می‌شود که به‌عنوان ریز نشت شناخته می‌شود. شکاف بین مواد پرکننده و ساختار دندان می‌تواند منجر به ترشح پلاک، ذرات غذا و بزاق به داخل دندان شود. این می‌تواند باعث پوسیدگی مجدد شود، علاوه بر احتمال ایجاد حساسیت دندان، یعنی به سرما و شیرینی؛ بنابراین شکاف در دندانپزشکی در رابط پرکردن دندان غیرقابل‌ قبول است.

مواد کامپوزیت به اندازه آمالگام بادوام نیست

ممکن است کامپوزیت‌دندان نتواند فشار ناشی از گاز گرفتن و جویدن را  همچون پرکردن نقره را تحمل کند، به‌خصوص اگر محل پرکردن بزرگ باشد. با این‌ حال، حتی پرکردگی‌های بزرگ ساخته شده از آمالگام به‌اندازه ساختار طبیعی دندان قوی نیستند. به همین دلیل است که برای دندان‌هایی با ترمیم‌های بزرگ روکش را پیشنهاد می‌کنیم. از آنجایی‌ که یک پرکننده سفید بزرگ ممکن است نتواند فشار زیادی را تحمل کند، ممکن است مستعد تراشه یا شکستگی باشد اما این اتفاق را می‌توان به‌راحتی تعمیر کرد. با این‌ حال به دلیل ظاهر زیباتر و طبیعی که ایجاد می‌کند بسیاری از افراد تمایل به استفاده از آن دارند و اهمیتی به این موضوع نمی‌دهند بلکه در وقت مناسب برای چکاپ دندان خود اقدام می‌کنند. در کل مشکل دوام کامپوزیت چیزی نیست که قابل‌ حل نباشد.

قراردادن  فیلینگ سفید بسیار حساس است

باید یک محیط خشک وجود داشته باشد تا مواد بچسبند و در آماده‌سازی حفره باقی بمانند. اگر رطوبتی مانند بزاق یا خون وجود داشته باشد، احتمالاً پر شده در دندان باقی نمی‌ماند. به همین دلیل است که ما از ساکشن و رول‌های پنبه‌ای در دهان بیمار استفاده می‌کنیم تا خشکی داخل دهان را حفظ کنیم. کنترل رطوبت نیز در مورد پرکردن‌های نقره‌ای مشکل است اما نه به‌اندازه پرکردن‌های سفید.

قراردادن فیلینگ سفید کامپوزیت نسبت به‌قرار دادن آمالگام وقت‌گیرتر است

برای پر کردن با کامپوزیت، چندین مرحله وجود دارد که باید برای اطمینان از موفقیت انجام شود. علاوه بر حفظ یک محیط خشک، این موضوع ممکن است گاهی دشوار باشد. به‌خصوص در مورد یک بیمار مضطرب که نمی‌تواند برای مدت طولانی روی صندلی دندانپزشکی بنشیند و همچنین برای کسانی که نمی‌توانند دهان خود را برای مدت طولانی باز نگه دارند دشوار است.

رنگ کامپوزیت ممکن است به‌مرورزمان تیره شود

اگر فردی قهوه، چای یا شراب مصرف کند، احتمال این افزایش می‌یابد. بهترین استراتژی این است که پرکردگی‌های سفید را تا حد امکان تمیز نگه دارید. همچنین می‌توانید از نوشیدن یک نوشیدنی از طریق نی برای جلوگیری از تماس با مواد پرکننده سود ببرید. درهرصورت اگر یک پرکننده سفید به‌مرور زمان تغییر رنگ داد، به‌راحتی می‌توان آن را جایگزین کرد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *