قهوه برای لاغری : چگونه با نوشیدن قهوه لاغر شویم؟

آیا می دانستید که فایده نوشیدن قهوه، فقط افزایش انرژی نیست؟ قهوه می تواند خواص زیادی برای سلامتی داشته باشد. به عنوان مثال، ریسک ابتلا به بیماری هایی مانند پارکینسون، نارسایی قلبی، سکته مغزی، آلزایمر و سرطان روده را کاهش می دهد. قهوه همچنین می تواند برای لاغری مؤثر باشد. اما چگونه با نوشیدن قهوه وزن کم کنیم؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، با فواید و روش مصرف قهوه برای لاغری آشنا می شویم.

لاغری با قهوه

چرا قهوه باعث کاهش وزن می شود؟

قهوه می تواند به دلایل زیر باعث کاهش وزن شود:

افزایش متابولیسم

قهوه متابولیسم بدن را افزایش می دهد. زیرا جزء اصلی آن، کافئین، محرکی است که گرمازایی متابولیک را بیشتر می کند. گرمازایی فرآیندی است که در آن، بدن از طریق هضم مواد غذایی گرما تولید می کند.

افزایش متابولیسم به این معنی است که شما در طول روز کالری بیشتری می سوزانید، چه در حال حرکت و چه در حالت استراحت باشید. افرادی که متابولیسم سریع تری دارند، لاغرتر هستند.

کاهش اشتها

برای برخی از افراد، نوشیدن قهوه باعث احساس سیری می شود. این می تواند در کاهش وزن مؤثر باشد. زیرا اگر در طول روز به دنبال وعده های غذایی و میان وعده های اضافی نباشید، کالری کمتری مصرف می کنید. دریافت کالری بیش از حد، عامل اصلی افزایش وزن است.

آزمایش منتشر شده در سال 2017 در مجله بین المللی علوم غذایی و تغذیه، نشان داد که شرکت کنندگانی که 30 دقیقه تا 4 ساعت قبل از غذا کافئین مصرف می کردند، غذای کمتری می خوردند. با این حال، آزمایشات دیگر هنوز این پیوند را تأیید نکرده اند. بنابراین بهتر است رژیم غذایی خود را بر این اساس نچینید.

کاهش چربی بدن

یک پژوهش نشان داد افرادی که سه بار در روز، 250 میلی لیتر قهوه (حدود 1 فنجان) مصرف کردند، در طول یک ماه شاهد کاهش چربی بدن خود بودند.

آزمایش دیگری که در سال 2019 در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شد، نشان داد که نوشیدن 4 فنجان قهوه در روز، منجر به کاهش 4 درصدی چربی بدن در طول 24 هفته می شود. این اتفاق احتمالاً به دلیل توانایی قهوه در افزایش متابولیسم رخ می دهد.

نوشیدن قهوه قبل از ورزش نیز می تواند روند چربی سوزی بدن را بهبود ببخشد. یک پژوهش منتشر شده در سال 2021 در مجله انجمن بین المللی تغذیه ورزشی، نشان داد که مصرف یک فنجان قهوه با کافئین بالا، 30 دقیقه قبل از باعث افزایش چربی سوزی می شود.

چگونه از قهوه برای لاغری کمک بگیریم؟

اگر مراقب نباشید، نوشیدن قهوه می تواند به جای کاهش وزن، باعث چاقی بیشتر شود. زمانی این اتفاق می افتد که از شیرین کننده ها، شیر، خامه و سایر مواد پرکالری در کنار قهوه استفاده کنید. چرا که نوشیدن شیر و محصولات قندی به همراه هر فنجان قهوه، می تواند بین 300 تا 500 کالری وارد بدن کند.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که برای لاغری، باید قهوه سیاه مصرف کنید. در کنار آن می توانید از شیرین کننده های بدون قند و اندکی شیر کم چرب نیز استفاده کنید. اما شکر، قند، شکلات و خامه نخورید.

آیا نوشیدن قهوه عوارض جانبی دارد؟

قبل از اینکه شروع به نوشیدن قهوه در طول روز کنید، به خاطر داشته باشید که نباید در مصرف قهوه زیاده روی کنید. تحقیقات نشان داده است که قهوه حتی اگر 6 ساعت قبل از خواب آن را بنوشید، می تواند منجر به مشکلات خواب شود.

این اتفاق در نهایت می تواند بر وزن شما تأثیر بگذارد. زیرا اختلال خواب با تغییر هورمون های گرلین، که بر گرسنگی تأثیر می گذارد، و لپتین، که بر احساس سیری تأثیر می گذارد، گرسنگی و اشتها را افزایش می دهد. در نتیجه، وزن اضافه خواهید کرد.

مصرف بیش از حد کافئین همچنین می ‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند عصبی بودن، حالت تهوع و افزایش فشار خون شود.

بنابراین، هرگز بیشتر از 3 تا 4 فنجان قهوه در طول روز ننوشید. مطمئن شوید که آخرین فنجان قهوه ای که می نوشید، حدوداً 6 ساعت قبل از خواب باشد (یا اگر به اثرات قهوه حساس‌ تر هستید زودتر) باشد تا خواب شما را مختل نکند.

به این ترتیب، می توانید از قهوه برای لاغری کمک بگیرید.

منبع: everydayhealth

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *