لایه برداری شیمیایی برای صورت : نحوه انجام و مراحل کار

لایه برداری شیمیایی برای صورت روشی است که در آن یک محلول شیمیایی برای از بین بردن سلولهای آسیب دیده پوست ، درمان چین و چروک و اصلاح جای زخم و تغییر رنگ لکه های آفتاب روی پوست قرار می گیرد. لایه بردارهای شیمیایی حاوی انواع مختلفی از اسیدها هستند که دارای عمق مختلف نفوذ پوست هستند. بسته به نیاز و میزان حساسیت پوست گزینه های زیادی وجود دارد. با این مقاله از مجله زیبا بمان همراه باشید تا با لایه برداری شیمیایی پوست صورت و مراحل کار آن آشنا شوید.

لایه برداری شیمیایی

 در لایه برداری از محلول شیمیایی برای بهبود پوست صورت و صاف  کردن ساختار آن استفاده می شود. بنابراین ، زخم های سطحی و بسیاری از علائم پیری پوست (به عنوان مثال ، چین و چروک ، لکه های پیری و جای جوش صورت و …) از بین می روند.

لایه برداری لایه های بالایی پوست با کمک مواد شیمیایی مانند اسید میوه ، اسید سالیسیلیک ، TCA یا فنل است. این اسید به سطح پوست زده می شود و عمدتا قسمت هایی از اپیدرم یا درم را از بین می برد ، به طوری که تجدید آنها به طور خاص تحریک می شود. پوست بازسازی و جوان می شود و به نظر می رسد صاف تر و جوان تر می شود. یک لایه بردار شیمیایی می تواند به موارد زیر کمک کند:

  • زخم های آکنه
  • پوست آسیب دیده از اشعه ماورا UV بنفش
  • چین و چروک های ظریف ، شلی پوست که خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است

برای آماده شدن برای یک لایه برداری شیمیایی چه کاری باید انجام دهید؟

پس از انتخاب یک جراح پلاستیک معتبر یا متخصص پوست ، اولین قدم یک مشاوره قبل از عمل برای صحبت در مورد دلایل شما برای ایجاد یک لایه بردار شیمیایی و انتظارات از درمان است. سابقه سلامتی و داروهای شما بررسی می شود تا اطمینان حاصل شود که شما کاندید مناسبی برای این روش هستید.

این بررسی شامل غربالگری سابقه دیابت ، تغذیه ، حساسیت به نور ، زخم غیرطبیعی ، آخرین جراحی صورت ، بیماری های پوستی ، استفاده از ایزوترتینوئین یا داروهای ضد بارداری خوراکی ، وضعیت سیگار کشیدن ، وضعیت بارداری و میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب روزانه است. این عوامل می توانند خطر عوارض را افزایش می دهد. سپس ، معاینه فیزیکی پوست برای ارزیابی ضخامت ، سلامت و شرایط پوست انجام می شود. برای مستند کردن شرایط پوستی قبل از عمل می توان عکس گرفت.

طی 2-4 هفته قبل از لایه برداری شیمیایی برنامه ریزی شده شما ، مجموعه ای از فعالیت های آماده سازی برای بهینه سازی اثربخشی درمان انجام شده است که “پرایمینگ” نام دارد. قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا UV بنفش باید محدود شود و هر روز یک ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF 50+ استفاده شود. ممکن است کرم های خاصی حاوی ترتینوئین ، هیدروکینون ، اسید گلیکولیک یا اسید سالیسیلیک تجویز شود.

در آخر ، باید از اپیلاسیون و ابریژن صورت خودداری کرد. هدف از این فعالیت ها و توصیه ها نازک شدن لایه بالایی پوست ، افزایش نفوذ لایه برداری شیمیایی ، تسریع در ترمیم و کاهش خطر عوارضی مانند هایپرپیگمانتاسیون و زخم است. روز قبل از عمل ، صورت باید با صابون شود. از استفاده از مرطوب کننده ها و مواد آرایشی باید خودداری شود.

در حین لایه برداری شیمیایی چه انتظاری دارید؟

لایه برداری شیمیایی در یک اتاق اختصاصی با روشنایی و تهویه مناسب انجام می شود. در حالت خوابیده دراز کشیده اید و با محافظت مناسب از چشم ، چشمانتان بسته می شود. برای جلوگیری از تجمع محلول لایه بردار شیمیایی در آن نواحی ، ممکن است یک خمیر خنثی کننده در اطراف چشم ، بینی و دهان شما استفاده شود. برای لایه برداری عمیق تر ، ممکن است داروی آرامش بخش یا درد قبل از عمل تجویز شود.

روش استفاده ممکن است بسته به ماده لایه بردار انتخاب شده متفاوت باشد. برای ژل ها معمولاً از کاردک چوبی یا پلاستیکی استفاده می شود. ماده لایه بردار ابتدا در مناطقی با پوست ضخیم تر ، مانند پیشانی ، گونه ها ، بینی و چانه اعمال می شود. سپس با استفاده از ضربات، حتی در همان جهت ، به نواحی دیگر صورت نیز پخش می شود.
هنگامی که مواد لایه برداری شیمیایی روی پوست شما است ممکن است کمی حساسیت داشته باشید. پس از اتمام این روش ،از یک ژل شستشو یا کمپرس خنک در صورت استفاده می شود.

 

لایه برداری شیمیایی برای صورت

پس از درمان چه مواردی را باید در نظر بگیرم؟

بعد از درمان لایه برداری ، گاهی اوقات احساس درد وجود دارد. بنابراین ، مسکن ها در اولین ساعات پس از درمان می توانند کمک کننده باشند. برای نوسازی پوست نیاز به یک دوره چند روزه تا بهبود کامل بافت است. بعد از حدود چهار تا شش روز می توان نتیجه نهایی را بررسی کرد. با این وجود ، بیمار می تواند تنها پس از چند روز به فعالیت های معمول خود بازگردد. برای آرایش 24 تا 48 ساعت آینده توصیه نمی شود. پوست هنوز کمی قرمز و حساس است ، بنابراین باید مراقب باشید. همچنین ضد آفتاب مهم است که قطعاً باید در چند ماه اول پس از لایه برداری استفاده شود.

تجربه پس از عمل

بعد از یک لایه برداری شیمیایی ، پوست شما احتمالاً قرمز شده و تحریک شده به نظر می رسد. لایه برداری شیمیایی عمیق تر ممکن است منجر به افزایش قرمزی و تورم شود. همچنین احساس سوزش طبیعی است. برای تسکین محل می توان از پماد محافظتی مانند وازلین استفاده کرد و رفع علائم باید طی یک تا دو هفته باشد.

آرایش را می توان  دو روز بعد برای لایه برداری های سبک و بعد از یک هفته برای لایه برداری های متوسط ​​انجام داد. ممکن است دو تا چهارهفته طول بکشد تا پوست به طور کامل به حالت طبیعی برگردد و نتایج کامل لایه برداری را نشان دهد. توصیه هایی مانند پاکسازی معمول ، مرطوب کننده و به حداقل رساندن آفتاب به طولانی شدن نتایج لایه برداری شیمیایی کمک می کند.

لایه برداری شیمیایی روشی سریع ، ایمن و مقرون به صرفه برای جوان سازی پوست است. پزشک شما می تواند خطرات و مزایا را برای شما شرح دهد تا بهترین برنامه درمانی را برای شما تعیین کند.

یک لایه برداری شیمیایی چه مدت طول می کشد؟

لایه برداری پزشکی حدود 30 دقیقه طول می کشد.

تعداد جلسات لایه بردار شیمیایی چقدر است؟

در بعضی از بیماران ، نتیجه ای پس از یک درمان حاصل می شود. به طور کلی ، با این وجود ، برای بهترین نتیجه ممکن به سه تا شش جلسه نیاز باشد.

فواصل بین جلسات چقدر است؟

 فواصل بین درمان ها باید حداقل دو تا سه هفته باشد. نتایج لایه برداری بلافاصله قابل مشاهده خواهد بود.

آیا برای لایه برداری به ماده بیهوشی نیاز دارم؟

لایه برداری به صورت سرپایی انجام می شود. این کار با بی حسی موضعی انجام می شود. ابتدا پوست تمیز شده ، سپس محلول شیمیایی زده می شود.

هزینه لایه برداری چقدر است؟

این هزینه با توجه با پزشک و شهر و میزان خدماتی که دریافت می کنید متفاوت است.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.