مراقبت های بعد از كراتينه كردن مو |از چه شامپو و ماسک هایی باید استفاده کنید!

عوامل زیادی همچون افزایش سن، سبک زندگی و غیره می تواند شما را از داشتن موهای سالم و براق محروم سازد. در صورتی که موهای شما خشک و آسیب دیده می توانید از محصولات مناسب ترمیم و تغذیه برای موهای خود استفاده کنید. مراقبت های بعد از كراتينه كردن مو بسیار مهم است، تا صاف ماندن موهایتان افزایش یابد. لختی موهایتان بر اثر کراتینه کردن موهایتان تا حد زیادی ایجاد شده و به مرور زمان از بین خواهد رفت. مراقبت های بعد از كراتينه كردن مو هایتان می تواند زمان صاف ماندن موهای شما را افزایش دهد. 

كراتينه كردن مو

کراتین موها چیست ؟

رنگ کردن موها ، دکلره کردن موها ، افرادی که موهای خود را دائما مش یا فر می کنند یا استفاده بیش از حد از اتو مو می تواند موجب آسیب به موها شود. زمانی که موهایتان را شانه می کنید موهایتان می شکند و موهایتان خشک و مرده خواهد شد. این بدان معناست که موها کراتین خود را از دست داده اند.
کراتین موها، درمان موهای آسیب دیده عموما توسط افراد متخصص انجام می شود. کراتین نوعی پروتئین است که به طور طبیعی در موها وجود دارند و با رنگ کردن و دکلره کردن موها از بین خواهد رفت. مواد موجود در کراتین موجب می شود که کراتین از دست رفته باز گردد. ویتامین و پروتئین های موجود کراتین باعث بازسازی و احیا موهای آسیب دیده خواهد شد. کراتین نوعی درمان ترمیمی محسوب می شود، در صورت داشتن موهای خوب هم می تواند به تقویت موهای شما کمک کند، و حالتی نرم و ارتجاعی به آن بدهد. 

انواع کراتین 

  • کراتین حیوانی : کراتین حیوانی معمولا از سخت پوستان و مهره دارات گرفته می شود و شامل کراتین غنی و خالص می باشد و در شرق آسیا استفاده می شود. 
  • کراتین گیاهی : کراتین های گیاهی از درختی استوایی د برزیل یافت می شود، صمغ موجود در این درخت حاوی مقدار بالایی کراتین می باشد که می تواند به تقویت موها کمک کند. 
  • کراتین شیمیایی : کراتین های شیمیایی عموما حاوی کراتین هیدرولیزه شده و مواد شیمیایی هستند. 

کراتین گرم 

در کراتین گرم ابتدا موها را با شامپو قلیایی میشوییم، بعد از گرفتن 80 درصد موها، سپس مواد کراتین گرم را به اندازه یک سانت مانده به موها با قلمو به موهای خود بزنید و با توجه به نوع محصول می توانید 20 الی 30 دقیقه صبر کنید. پس از شانه کردن موها، آن را 6 الی 10 بار اتو کنید. موهای خود را تا 3 روز نشویید و بعد از 3 روز می توانید آن را با شامپو مخصوص کراتین یا شامپوهای اسیدی شسته و ماسک مو بزنید، بعد از 5 دقیقه موهای خود را آبکشی و کاملا خشک کنید.

کراتین سرد 

مراحل استفاده از کراتین سرد مانند کراتین گرم می باشد، فقط با تفاوت هایی جزئی مانند اینکه مواد را از ریشه زده و اتوکشی وجود نخواهد داشت و دوره درمانی آن 3 ماه می باشد و هر 15 روز تکرار می شود. شما در این مدت از روغن ها و آمپول های هیدراته و ویتامینه استفاده می کنید. در این نوع از کراتین از اتوی سرامیکی مخصوص کراتین استفاده می شود. 
خانم هایی که دائما در حال رنگ کردن موهای خود هستند، این کار باعث خشکی بیش از حد موهای آنها می شود. در این شرایط رنگ پذیری موهای شما پایین آمده  مو نیاز به ماسک و ترمیم کننده های قوی خواهد داشت. البته استفاده از ماسک ها می تواند موجب خشک شدن موها شود. در این زمان کراتین سرد آسیب هایی که رنگ به مو زده را از بین می برد و آب و املاح از دست رفته را مجددا به مو باز می گرداند. مو حالت پذیر شده و موجب تثبیت رنگ بر روی پولک موها شده و دوام رنگ و مش را بالا می برد. استفاده از کراتین سرد می توان شانه کردن موها را آسان تر کند و دیگر شما به اتو کشیدن نیازی نخواهید داشت. کراتین سرد قادر است آسیب هایی که به وسیله رنگ و مش به مو وارد شده است را بردارد. 

رنگ کردن موهای کراتینه 

بهتر است قبل از کراتینه کردن موهایتان آن را رنگ کنید بدون اینکه به موهایتان آسیبی وارد شود یا مواد کراتینه کم اثر شود. زمانی که موهایتان کراتینه شد باید برای رنگ کردن دوباره آن حداقل 3 هفته صبر کنید. 

حالت دهی بعد از کراتینه کردن موها

کراتینه کردن موها باعث می شود موها در حالت مناسب خود قرار بگیرند. بعد از شستن موهایتان با شامپو می توانید آن را با سشوار حالت دهید، البته نباید از مواد حالت دهنده استفاده نمایید. اما برای بالا بردن دوام کراتینه می توانید از سشوار و اتو مو استفاده نمایید. 

چه زمانی می توانیم موهای خود را دوباره کراتینه کنیم ؟

دوام کراتینه حدودا 3 ماه است. بعد از این مدت موها به حالت قبل خود باز می گردند. البته نسبت به قبل نرم تر و سالم تر خواهد بود. هنگامی که کراتینه از روی موهای شما از بین رفت می توانید دوباره آن را دوباره کراتینه کنید. این کار باعث بازگشت لطافت و صافی به موهای شما خواهد شد.

مراقبت های بعد از کراتینه کردن

مراقبت های بعد از کراتینه کردن

از مراقبت های بعد از كراتينه كردن مو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

از مراقبت های بعد از كراتينه كردن مو ، باید برای مدت 3 روز باید از دوش گرفتن، استخر رفتن و تمام عواملی که موجب خیس شدن موهای شما می شود باید جلوگیری کنید. اینکار برای این است که مواد کراتین به موها جذب شوند. 
برای چند روز از کراتینه کردن موها موهای خود را حالت ندهید و از بستن موهای خود خودداری کنید. هر گونه حالت دهی باید بعد از حداقل 3 روز انجام شود. از مواد حالت دهنده مانند ژل، اسپری یا موس نیز نباید استفاده کنید. 
بهتر است برای شستن موهای خود از شامپو کمتر استفاده کنید. استفاده بیش از حد از شامپو ها می تواند موجب پاک شدن مواد کراتین از موها شود. همچنین شستن موها باعث در معرض کلر و نمک موجود در آب شود و همین امر موجب پایین آوردن دوام کراتین خواهد شد. 
برای بالا بردن دوام کراتین موهای خود را در معرض مستقیم نور خورشید قرار دهید. 
به هنگام شنا کردن از کلاه مخصوص استفاده کنید. کلر موجود در آب ستخر و نمک موجود در دریا می تواند اثر کراتینه را از بین ببرد. در صورتی که کلاه شنا ندارید می توانید قبل از شنا دوش بگیرید. بعد از اینکه آب موها را کامل گرفتید به آن نرم کننده بزنید و آن را کاملا بر روی موهای خود پخش کنید. با این کار لایه ای محافظ بر روی ساقه موها تشکیل می دهد. 
بر روی بالش های خود از روکش های ابریشمی بکشید. این کار باعث می شود که فشار کمتری به تار موهای شما وارد شود و کراتینه دوام بیشتری داشته باشد. 

شامپو برای موهای کراتینه شده 

بعد از کراتینه کردن موها بهتر است از شامپوهایی استفاده نمایید که فاقد سولفات و سدیم هستند. برای افزایش دوام کراتینه از شامپوهایی استفاده نمایید که مخصوص موهای کراتینه شده هستند. 

ماسک مو برای موهای کراتینه شده 

بهتر است هفته ای یک بار حتی اگر موهای سالمی دارید از ماسک مو استفاده نمایید. این کار از وز، خشکی موها جلوگیری کرده و باعث دوام کراتینه خواهد شد. عوامل دیگری مانند شرایط آب و هوایی و تغییر فصل می تواند موجب خشکی موها شود. پس بهتر است هفته ای یک بار نهایتا ماهی یک بار از ماسک مو استفاده نمایید. برای استفاده از ماسک موها باید نکاتی را رعایت کنید:

نوع ماسک مو 

ماسک های مختلف دارای دستورالعمل های متفاوت هستند، قبل از استفاده از ماسک های موجود در بازار باید قبل از استفاده از آنها دستورالعمل آن را بخوانید. برخی از این ماسک ها باید به صورت روزانه مصرف شوند. پس بسته به نوع مو و میزان آسیب آن بستگی دارد. قبل از دوش گرفتن می توانید ماسک مو بزنید و از ماسک مو برای موهای خشک استفاده نمایید. حتما نباید موهای شما مرطوب باشد بعد از 20 دقیقه می توانید آن را بشویید.

قبل از استفاده از ماسک مو

 قبل از خواب از ماسک مو استفاده نمایید، اگر موهای خشک دارید می توانید از ماسک مو قبل از خواب استفاده نمایید و آن را بر روی موهای خشک (نه مرطوب) خود بمالید. سپس آن را با کلاه یا روسری بپوشانید و صبح آن را بشویید به ای صورت موهای صاف و ابریشمی خواهید داشت. استفاده از ماسک مو به یک روز احتیاج ندارد. شما می توانید از ماسک مو بسته به زمانی که می توانید 2 دقیقه الی 10 ساعت از آن استفاده نمایید. 

چگونه از ماسک مو استفاده کنیم؟

بیشتر تمرکز باید بر روی انهتای موهای شما باشد، این قسمت از مو شکننده ترین قسمت آن است، پس بهتر است ماسک را بر روی این قسمت بزنید. زمانی که از ماسک مو استفاده می کنید موهای خود را با استفاه از شانه دندان پهن شانه کنید. موهای خود را تا انتها شانه کنید نا ماسک همه قسمت های مو را دربربگیرد. می توانید ماسک را شب تا صبح بر روی سر خود نگه دارید. و از کلاه یا روسرس استفاده کنید تا بالش شما کثیف نشود. 

بعد از استفاده از ماسک مو 

موهای شما نباید چرب شود، در صورتی که بعد از زدن ماسک مو متوجه چرب شدن موهای خود شدید باید ماسک خود را عوض کنید و از ماسکی که مناسب موهای شماست استفاده نمایید. بعد از ماسک مو باید از شامپو استفاده نمایید.

نکته : برخی از ماسک ها برای نگهداری به مکان های خاصی نیاز دارند برای خرید ماسک باید روش های نگهداری آن را رعایت کنید. برخی از ماسک ها برای نگهداری نیاز به یخچال دارند زیرا دارای موادی مانند شیر، روغن، عسل و روغن زیتون هستند. 

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.