مراقبت های بعد از جراحی چانه

چانه را می توان یکی از اعضای صورت دانست که در صورت نافرم بودن شکل آن موجب برهم خوردن توازن در تمام صورت می شود.برای داشتن یک صورت زیبا و جذاب لازم است اعتدال میان تمام اعضای صورت برقرار شود که چانه نیز از این قائله مستثنی نیست. داشتن یک چانه کوچک و کوتاه باعث میشود ناخود آگاه اندازه بینی شما بزرگ تر نشان داده شود یا داشتن یک چانه بلند با برجستگی زیاد می تواند باعث شود بینی شما بیش از حد کوچک نشان داده شود. به همین دلیل سالیانه افراد زیادی برای اصلاح فرم صورت خود به عمل های جراحی چانه روی می آورند. با مجله “زیبا بمان” همراه باشید تا درباره انواع جراحی های چانه و مراقبت های بعد از جراحی چانه بیشتر بدانید.

انواع جراحی چانه

از انواع جراحی زیبایی چانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بزرگ کردن چانه

این عمل در افرادی انجام می شود که چانه هایشان کوچک بوده و به عقب کشیده شده باشد. به کمک عمل بزرگ کردن چانه اندازه چانه کمی بزرگ تر شده و به سمت جلو کشیده می شود.عمل بزرگ کردن چانه هزینه نسبتا بالایی ندارد و زمان زیادی نیز طول نمی کشد. از طرفی دوره بهبود آن نیز به نسبت کوتاه تر می باشد.انجام پروتز، ژنیوپلاستی از جمله راه های انجام عمل بزرگ کردن چانه است.

کوچک کردن چانه

برعکس مورد قبلی این عمل در افرادی صورت می گیرد که دارای چانه های بزرگ و برجسته هستند. البته این برجستگی و بزرگی بیشتر از مقدار طبیعی خود می باشد. به همین دلیل توسط این عمل جراحی اندازه چانه کوچک تر شده و کمی به سمت عقب کشیده می شود.

پروتز چانه

این عمل بیشتر برای متقاضیانی استفاده می شود که دارای کوچکی چانه خفیف تا متوسط باشند.یکی از مهمترین فواید انجام پروتز چانه متناسب و متقارن نشان دادن چهره شما خواهد بود به گونه ای که نیم رخ بسیار جذابی برای شما بوجود خواهد آورد. از این عمل همراه با جراحی بینی نیز استفاده می شود تا بتوان چهره متناسبی برای متقاضی ایجاد کرد.

جراحی پروتز چانه نسبت به دیگر جراحی های زیبایی نظیر جراحی بینی بسیار آسان تر است. این عمل که به کمک بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام می شود در طول زمان 2 ساعت به پایان می رسد.پروتز های استفاده شده در جراحی چانه در شکل ها و اندازه های مختلفی وجود دارند که پزشک میتواند در انتخاب  صحیح به شما کمک زیادی نماید.

جنس بیشتر پروتز ها سیلیکون می باشد اما درصورتی که متقاضی تمایلی به استفاده از پروتز سیلیکونی نداشته باشد گزینه های دیگری نیز برای انتخاب وجود دارند.

درمورد مراقبت های بعد از انجام پروتز می توان گفت که شما باید به مدت یک هفته از کار خود مرخصی بگیرید و در طول این یک هفته از انجام کارهای سخت خودداری کنید. در هنگام خواب نیز باید به گونه ای بخوابید که صورتتان به سمت بالا قرار گیرد. برای مشاهده نتایج نهایی عمل خود باید به مدت 3 ماه منتظر بمانید تا ورم های ایجاد شده از بین بروند و شکل نهایی چانه شما ظاهر شود.

جراحی جنیوپلاستی

عمل ژنیوپلاستی دارای انواع مختلفی می باشد که شایع ترین آن جنیوپلاستی اسلایدینگ است. این عمل برای افرادی انتخاب می شود که دارای فرم مناسب چانه نمی باشند و به کمک پروتز نیز نمی توان به فرم دلخواه رسید.مراحل انجام این عمل به گونه ای است که پزشک ابتدا برشی در استخوان چانه می زند و برای تغییر موقعیت چانه ، استخوان چانه را خارج می کند. سپس قسمت باقیماند چانه به سمت جلو یا عقب (براساس مشکل موجود در فرم چانه) کشیده می شود و از صفحه و پیچ های تیتانیوم برای فیکس کردن موقعیت جدید چانه استفاده می کند.برش های زده شده در داخل دهان فرد نیز به کمک بخیه های قابل جذب بسته شده و درنهایت دورسر بیمار بانداژ می شود تا فشاری بر روی قسمت جراحی شده وارد نشود. این جراحی باید حتما توسط متخصص انجام شود و به 45 الی 90 دقیقه زمان نیاز دارد.

ژنیوپلاستی چانه نامتقارن از دیگر عمل هایی می باشد که زیر شاخه ژنیوپلاستی قرار می گیرد و به دلیل اختلاف رشد فک و دندان در بیمار استفاده می گردد.

اقدامات قبل از جراحی چانه 

تصمیم به عمل جراحی چانه برای عمل هایی که به صورت داوطلبانه انجام می شود یک تصمیم شخصی می باشد که لازم است قبل از انجام آن مشورت های لازم صورت پذیرد.در ملاقات اولیه با پزشک تصاویری از قبل و بعد عمل به شما نشان داده خواهد شد و پزشک به روشنی برای شما می گوید که چه انتظاراتی باید از عل خود داشته باشید. روشن بینی در این جلسه حضوری با پزشک ممکن است تصمیم نهایی شما را برای انجام عمل تغییر دهد.

درصورت گرفتن تصمیم برای انجام عمل نیاز است تا مواردی را قبل از انجام عمل زیبایی چانه رعایت فرمایید:

  • مصرف سیگار را چدین روز قبل از عمل متوقف کنید چراکه می تواند در روند بهبود شما تاثیر منفی بگذارد.
  • مصرف مشروبات الکلی را برای چند هفته کنار بگذارید
  • تغییرات خواسته شده در رژیم غذایی خود را به خوبی رعایت نمایید.
  • داروهایی تجویز شده توسط پزشک را به صورت منظم مصرف نمایید.
  • درصورتی که داروهای ضد التهابی ، مکمل و ویتامین یا داروی دیگری مصرف می کنید حتما با پزشک خود در میان بگذارید و درصورت دستور پزشک حتما از خوردن آن خودداری نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی چانه

از انواع مراقبت های بعد از جراحی چانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

معمولا بعد از عمل جراحی چانه ورم و کبودی هایی در بخش جراحی شده مشاهده می شود و فرد بین 7 تا 14 روز زمان لازم دارد تا به فعالیت های روزمره خود برگردد.از طرفی حتما در نظر داشته باشید تا وقتی که ورم چانه فروکش نکرده باشد شکل واقعی چانه قابل مشاهده نخواهد بود که برای از بین رفتن ورم چند ماهی زمان لازم است.

درصورتی که در عمل شما از روش برش داخل دهانی استفاده شده است حتما در نظر داشته باشید که برای اولین روزهای پس از عمل از یک رژیم غذایی نرم استفاده کنید تازخم های دهان به سرعت خوب شوند.

رعایت بهداشت دهان و دندان برای بهبودی هرچه سریع تر بسیار مهم است و باید به آن دقت شود.مخصوصا بعد از خوردن غذا حتما دهان خود رابشویید تا بخیه های موجود در دهان سریع تر بهبود پیدا کنند.

بعد از گذاشت 6 الی 7 روز پس از انجام عمل لازم است که بخیه های ایجاد شده برداشته شوند پس حتما درمورد زمان نهایی برای برداشت بخبه ها از پزشک خود سوال فرمایید.این مورد برای مواردی است که از بخیه های غیر قابل جذب استفاده می شود.

برای برنزه کردن چه به صورت طبیعی و چه مصنوعی لازم است یک سال از زمان جراحی شما گذشته باشد.

تا انجایی که امکان دارد در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید و در مواقع ضروری از کرم های ضد آفتاب استفاده نمایید.

در روز های اولیه پس از عمل حتما برای انجام حمام از شخص دیگری کمک بگیرید و مراقب فشار مستقیم آب باشد.

وان یا استخر را برای 4 الی 6 هفته بعد از عمل کنار بگذارید.

استفاده از لوازم آرایشی به شکلی که با زخم ها تماسی نداشته باشند تنها یک هفته بعد از عمل ممکن است.

استفاده از کمپرس سرد بعداز انجام عمل می تواند در کاهش ورم چانه شما مفید باشد.

انجام پیاده روی آرام برای کاهش ورم های ایجاد شده می تواند مفید باشد. در مقابل از انجام حرکاتی که باعث بالارفتن ضربان قلب شما می شود خودداری کنید تا زمان بهبود ورم ها افزایش پیدا نکند.

درصورت تمایل برای کاهش درد می توانید از پزشک خود بخواهید که برای شما مسکن تجویز کند.

مصرف داروهای ضد انعقاد خون تا دو هفته بعد از جراحی ممنوع می باشد و از خوردن ان خودداری کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *