روابط زناشویی در دوران قاعدگی

روابط زناشویی در دوران قاعدگی

روابط زناشویی در دوران قاعدگی دارای مزایا و معایبی است. رابطه جنسی در این دوره معمولا توصیه نمی‎شود. برای برقراری ارتباط جنسی ما نکاتی را بیان می‎کنیم که به شما کمک کند. در دوره پریود ممکن است دچار سردرد گرفتگی درعضلات و تغییرات در رفتار شما صورت بگیرد که تنها این مسائل در دوران قاعدگی نیستند، اگر شما متاهل باشید زندگی و رابطه جنسی شما را نیز تحت تاثیر قرار می‎دهد. باید بدانید که برقراری رابطه جنسی در دوره پریود از دیدگاه سلامتی مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند و این مسئله با ترجیح شخصی فرد در ارتباط است. اگر باعث ناراحتی و درد شما شود نیازی به برقراری ارتباط نیست. رابطه جنسی در این دوره کاملا بی خطر است. می‎توانید خلاق شوید و در زیر دوش با هم ارتباط برقرار کنید. کلیتوریس بهترین گزینه برای ارضای جنسی بانوان در دوران قاعدگی است. این قسمت از بدن زنان که نمونه آن از نظر حس جنسی حتی در مردان نیز وجود ندارد، می تواند زن را به ارگاسم برساند بدون اینکه نیاز به مقاربت حس شود. بهترین راهکار نیز برای رابطه جنسی در دوران قاعدگی نیز استفاده از این قسمت از بدن بانوان است.

بخاطر داشته باشید که باید از وسایل جلوگیری در حین رابطه استفاده کنید.  زیرا شما نسبت به بیماری های مزمن مستعد و آسیب پذیر و بارداری همچنان جز احتمالات قرار دارد.

در این دوره اغلب میل جنسی در خانمها افزایش می‎یابد و این امر به علت افزایش هورمون های استروژن و تستوسترون رخ می‎دهد. همچنین خونی که در واژن قرار دارد مانند یک روان کننده عمل می‎کند که نتیجتا موجب می‌شود که فرد راحتتر به ارگاسم برسد. 

عوارض نزديكی در زمان عادت ماهانه

بیماری و عفونت های مقاربتی در این دوره: رعایت نکات بهداشتی در زمان برقراری رابطه جنسی بسیار مهم است که این مسئله در دوره پریود نیز اهمیت فراوانی دارد. گفته شده که احتمال بروز عفونت و بیماری های مقاربتی در طول قاعدگی افزایش پیدا می‎کند. به علت باز بودن دهانه رحم که اجازه خروج خون از رحم را صادر می‎کند. از این جهت که بیماری هایی مانند سوزاک یاگونوره و کلامیدیا عفونت های بالارونده هستند، و هر چیزی که به آن کمک میکند تا از رحم بالا برود احتمال ابتلا فرد را افزایش می‎دهد. البته خطر این بیماری و عفونت ها در غیر از زمان قاعدگی نیز وجود دارد، که توصیه می‌شود از روش های پیشگیری و محافظتی استفاده کنید. 

همچنین قاعدگی ممکن است یکی از عوامل بیرون ریختن تبخالهای تناسلی در زنان باشد.

رابطه جنسی حین قاعدگی به خودی خود منجربه عفونت و التهاب لگنی نمی شود ولی در صورتی که طرفین رابطه آلوده به عفونت باشند این عفونت منتقل می شود.

نزدیکی در دوران قاعدگی موجب افزایش میزان و شدت خونریزی می شود.

نزدیکی در زمان قاعدگی موجب افزایش میزان خونریزی قاعدگی می شود. افزایش خونریزی از علائمی است که زنان نزدیک به یائسگی را تشویق به عمل برداشتن رحم یا برداشتن رحم می کند. افرادی که در قاعدگی مقاربت نمی کنند کمتر تحت عمل هیسترکتومی یا برداشتن رحم قرار میگیرند.

فواید روابط زناشویی در دوران قاعدگی

روابط زناشویی در دوران قاعدگی دارای مزیت هایی است، از جمله:

تسکین درد در دوران قاعدگی: وقتی در قاعدگی داریم، از داروها می‎توانیم استفاده می‎کنیم. اما یک چیز بهتر و طبیعی تر برای رهایی از درد وجود دارد و آن هم رسیدن به ارگاسم است. در زمان ارگاسم عضلات رحم منقبض می‎شود و سپس رها میشود. و مسکن خوبی برای شما از این گرفتگی های دوره ای است. علاوه بر این، ارگاسم می‎تواند اندورفین‎هایی را آزاد کند که باعث شود احساس خوبی در شما به وجود بیاید.

زمان پریود شما را کوتاه می‎کند: رسیدن به ارگاسم می‎تواند مدت زمان ریختن دیواره رحم را سرعت ببخشد.

رابطه جنسی لذت بخش تر: برای بسیاری از خانم‎ها، داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی می‎تواند از سایر ساعات ماه لذت بخش تر باشد. این به دلیل تغییرات میل جنسی شما است که در طول چرخه قاعدگی شما اتفاق می‎افتد، که در نتیجه نوسانات هورمونی است.

سردرد را کاهش می‎دهد: داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی ممکن است باعث کاهش میگرن و سردرد در برخی از خانمها شود.

نزدیکی و رابطه جنسی دهانی زمان پریود

تعداد اندکی از افراد هستند که در دوران قاعدگی اقدام به رابطه جنسی دهانی می کنند. رابطه جنسی دهانی در این دوران مانعی ندارد و امکان پذیر می باشد اما بهتر است از آن به علت انتقال  بیماری و مسائل بهداشتی صرف نظر شود.

احتمال بارداری در زمان پریودی چند درصد است

احتمال بارداری در زمان پریودی چند درصد است 

اگر روابط زناشویی در دوران قاعدگی داشته باشید احتمال چنین اتفاقی بسیار کم است، اما غیرممکن نیست. اسپرم تا 5 روز در بدن بانوان زنده می‎ماند و اگر رابطه جنسی در روزهای آخر پریود باشد و در صورتی که تخمک گذاری زودرس در شما اتفاق بیفتد می‎توانید از رابطه جنسی در دوران قاعدگی باردار شوید و تا 4 یا 5 روز این احتمال وجود دارد. بارداری بستگی به تخمک گذاری دارد و روز تخمک گذاری بانوان با هم متفاوت است. همچنین برخی خانم ها در دوره تخمک گذاری خونریزی می کنند و این خونریزی را با پریود اشتباه می گیرند و در نتیجه در شرایطی که بدن بیشترین آمادگی برای باروری را دارد رابطه جنسی محافظت نشده برقرار می کنند.

آیا در دوره جنسی خود نیاز به استفاده از کاندوم دارید ؟

گرچه احتمال آن بسیار کم است، ولی همیشه ممکن است که شما بتوانید باردار شوید. اگر نمی خواهید باردار شوید، باید هر بار از رابطه جنسی محافظت کنید. می توانید از نوعی پیشگیری از بارداری مانند پوشیدن کاندوم یا مصرف قرص های ضد بارداری استفاده کنید.

رابطه جنسی در دوره شما می تواند شانس ابتلا به STI را افزایش دهد. ویروس هایی مانند HIV ممکن است در خون قاعدگی وجود داشته باشد ، بنابراین استفاده از کاندوم برای کاهش احتمال ابتلا به بیماری ضروری است.

نکات مفید

به شریک زندگی خود بگویید که در دوران قاعدگی خود نسبت به رابطه جنسی چه احساسی دارید صادق باشید و احساسات خود را به اشتراک بگذارید. از آنها بپرسید که چه احساسی دارند اگر یکی از شما تردید کرد و تجربه این ارتباط او را ناراحت کرد ، بهتر است مقاربت را به تعویق بیاندازید.

قبل از شروع ارتباط از حوله تمیز روی تخت خود استفاده کنید.

فراموش نکنید که در زمان برقراری ارتباط جنسی از تامپون نباید استفاده کنید.

بهتر است از کاندوم لاتکس استفاده کنید زیرا شما و شریک زندگی شما را در برابر STI و بارداری محافظت می کند.

برخی از موقعیت ها ممکن است هنگام رابطه جنسی ناراحت کننده باشند. چیزی متفاوت و موقعیتی را که راحت ترین و مناسب شما و شریک زندگی شما است ، امتحان کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *