دوران نقاهت بعد از عمل كوچک كردن سينه + مراقبت های لازم

ممکن است برخی از خانم ها از سایز و فرم سینه های خود ناراضی باشند و اقدام به کوچک کردن سینه بکنند. سنگین و آویزان بودن سینه ها می تواند موجب درد گردن و کمر در فرد شود. جراح سینه برای کاهش حجم سینه ها از ماموپلاستی کاهنده برای کوچک کردن سینه استفاده می کند و پوست و چربی اضافی را از سینه حذف می کند. دوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه یا جراحی ماموپلاستی تاثیر مستقیمی بر نتیجه جراحی می گذارد. مراقبت های بعد از جراحی کوچک کردن سینه را باید مو به مو اجرا کنید و از بخیه سینه ها مراقبت کنید، تا این امر دوره نقاهت جراحی سینه را کاهش دهد. 

دوران نقاهت بعد از عمل كوچک كردن سينه

جراحی ماموپلاستی چگونه انجام می شود ؟

جراحی کوچک کردن سینه روشی است که در آن چربی های اضافه ناحیه سینه، بافت های گراندولار سینه و پوست اضافه سینه ها برداشته می شود. این روش جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد. همانند تمامی جراحی ها، جراحی ماموپلاستی هم دوران نقاهت مهمی دارد.

عوارض جراحی کوچک کردن سینه 

باید بدانید که برای رسیدن به بهترین نتیجه مهم ترین نکته این است که بهترین جراح سینه را انتخاب کنید که به اندازه کافی با تجربه باشد. در صورتی که بهترین جراح را برای این کار انتخاب نکنید ممکن است موارد زیر اتفاق بیفتد :

 • عفونت
 • هماتوم
 • حساسیت به ماده بیهوشی
 • ایجاد زخم های دائمی
 • آسیب به ساختار زیرین
 • بی حسی در نوک سینه 
 • درد شدید 
 • خونریزی
 • غیرقرینگی سینه ها
 • از دست دادن توانایی شیردهی 
 • سفت شدن بافت سینه
 • نتیجه ظاهری نامطلوب
 • نیاز به جراحی مجدد و غیره

بنابراین برای کاهش عوارض جراحی سینه باید بهترین جراح را انتخاب کنید. 

دوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه

هر عمل جراحی با عوارض همراه است که این عوارض می تواند کوتاه یا بلند مدت باشد. رعایت مراقبت ها و نکات که از سمت جراح سینه دوره نقاهت بعد از جراحی را برای عوارض را کاهش خواهد داد. دوره بهبودی پس از جراحی کوچک کردن سینه ، بستگی به شرایط بدن بیمار دارد اما معمولا پس از گذشت 1 هفته بیماران می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند اما باید از انجام فعالیت و ورزش های سنگین تا مدتی خودداری کنند. دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از جراحی شامل انواع داروهای مصرفی که برای کاهش خطر عفونت مصرف می شوند، داروهای موضعی که بر روی ناحیه زده می شود، فواصل زمانی لازم برای مراجعه به پزشک و بررسی بیمار هستند.

پوشیدن سوتین های طبی بعد از جراحی 

در عمل بزرگ کردن سینه ها برای جلوگیری از تورم بیش از حد و رسیدن به یک نتیجه مطلوب و نهایی جراح برای شما یک سینه بند تجویز می کند که باید برای مدت دو ماه بعد از عمل آن را ببندید. اما افرادی که تحت ماموپلاستی کاهنده یا کوچک کردن سینه قرار می گیرند بهتر است از این سوتین های طبی استفاده نکنند. زیرا توصیه می شود بعد از عمل لباس های راحتی و گشاد بپوشند تا جریان خون به منطقه جراحی شده محدود نشود.

تورم بعد از جراحی سینه

بعد از جراحی پستان تورم در بافت پستان ایجاد خواهد شد. این تورم در همه افراد یکسان نیست و در افراد مختلف با توجه به شرایط و وضعیت هر فرد متفاوت می باشد. تورم بعد از جراحی طبیعی بوده و یک هفته زمان میبرد تا کاملا برطرف شود. در صورتی که با میزان بسیار بالای تورم روبه رو شدید باید سریعا به پزشک خود اطلاع دهید. 

اسکار بعد از جراحی سینه 

در تمام جراحی های پستان باید برشی بر روی سینه ایجاد شود و همه این برش ها به زخم تبدیل می شوند یا ممکن است که بعد از جراحی و بسته بودن دوباره باز شود که بتدریج در طول زمان و با استفاده از پمادهای مخصوص بهبود خواهد یافت. جای اسکار زخم ها ممکن است 1 سال زمان ببرد تا کاملا بهبود یابد. محل اسکارها در 6 هفته اول بعد از عمل بسیار واضح و قرمز می باشند. و بعد از گذشت 6 هفته، زخم ها ترمیم شده و بعد از 1 سال از بین خواهد رفت. البته روش های درمانی مختلفی برای بهبود اسکارها وجود دارد که باید توسط پزشک تایید شود. یکی از این روش ها لیزر کم توان است که می تواند موجب کاهش اسکارها شود. 

مصرف دخانیات بعد از جراحی سینه 

عوارضی مانند اختلال در روند بهبود و ترمیم پوست در افرادی که در زمان جراحی خود سیگار می کشند یا از دخانیات یا مواد دیگری استفاده می کنند بیشتر است. همچنین استعمال دخانیات می تواند بر روی بیهوشی و تاثیر منفی بگذارد و خطر خونریزی را نیز افزایش دهد. حداقل 2 هفته قبل از عمل سیگار را ترک کنید تا زمان بهبودی کامل. 

عمل كوچک كردن سينه

مراقبت ها و نکات قبل از جراحی کوچک کردن سینه

قبل از هر چیز مهمترین نکته این است که بهترین جراح سینه را انتخای کنید. 

 • در صورتی که بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی مصرف می کنید بهتر است با پزشک خود در میان بگذارید. 
 • در صورت داشتن حساسیت دارویی حتما به پزشک خود اطلاع بدهید. 
 • حتما روز قبل از جراحی سینه حمام کنید. 
 • آزمایشاتی که پزشک برای شما تجویز کرده است را انجام دهید. 
 • مدر صورتی که سیگاری هستید بهتر است مصرف دخانیات، سیگار و الکل را برای مدت 2 هفته قطع کنید، زیرا این امر موجب اختلال در بهبود و در حین جراحی خواهد شد. 
 • از مصرف داروهای ایبوپروفن و آسپرین که موجب رقیق شدن خون می شود دوری کنید زیرا موجب افزایش خونریزی در فرد خواهد شد. 
 • 8 ساعت قبل از جراحی سینه از خوردن و آشامیدن بپرهیزید و در روز جراحی باید ناشتا باشید.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی کوچک کردن سینه

3 الی 5 روز بعد از عمل فرد می تواند به کار و فعالیت های روزمره خود برگردد. اما بهبودی سریع و دوران نقاهت کم به عوامل مختلفی بستگی دارد و رعایت یک سری نکات می تواند به بهبود سریعتر فرد کمک کند و دوران نقاهت عمل کوچک کردن سینه را کاهش دهد. 

هفته اول بعد از جراحی کوچک کردن سینه

 • بعد از جراحی کوچک کردن سینه باید از بانداژهای پلاستیکی یا سوتین های مخصوص استفاده نمایید. 
 • برای رفع کبودی و ورم ، بیمار می تواند از کمپرس یخ و گرم استفاده کند به این صورت که تا 3 روز اول از کمپرس یخ و پس از آن از کمپرس آب گرم استفاده کند.
 • معمولا احساس درد در بیماران ، پس از اتمام جراحی سینه بسیار خفیف می باشد که با مصرف مسکن می توان آن را کنترل کرد.
 • از استعمال سیگار اجتناب نمایید زیرا نیکوتین موجود در سیگار باعث به وجود آمدن اختلال در بهبود خواهد شد.
 • بیماران پس از جراحی کوچک کردن سینه تا مدتی از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل پرهیز کنند زیرا باعث افزایش ورم می شود.
 • بهتر است در هفته اول بعد از جراحی فردی همراه شما باشد که با او احساس راحتی می کنید تا در حمام کردن شما به شما کمک کند و در هفته اول به علت درد فرد قادر به بالا بردن دست های خود نمی باشد.
 • از رانندگی کردن و کارهایی از این قبیل که باید دست ها و بازوهای خود را به سختی تکان دهید، خودداری کنید.
 • بیماران باید تا مدتی پس از جراحی سینه باید به پشت و به صورت طاق باز بخوابند.
 • بعد از گذشت 2 روز می توانید حمام کنید ولی نباید به بخیه ها و زخم هایتان دست بزنید. بعد از حمام محل جراحی را سریعا خشک کنید.
 • درد و ناراحتی بعد از جراحی سینه کاملا طبیعی است. برخی از خانمها ممکن است فشار و سفتی نیز در سینه خود احساس کنند. به همین علت جراح برای چند روز داروهای ضد درد برای شما تجویز خواهد کرد تا به بهبودی فرد کمک کند.
 • استراحت کافی روند بهبود را تاثیرگذار است. بهتر است بهنگام خواب چند بالش زیر سر گذاشته شود تا سر از بدن بالاتر قرار گیرد.
 • بیماران باید در طول روز کمی راه بروند.

هفته های بعد از جراحی کوچک کردن سینه

2 هفته بعد از جراحی کوچک کردن سینه بخیه ها کشیده می شوند، در این دوره سینه ها کمی حساس شده، کبودی و تورم بعد از مدتی کمرنگ شده و بهبود پیدا خواهد کرد. احتمال خارش و خشکی به علت ترمیم بخیه وجود دارد که طبیعی است. 
مصرف غذاهای سبک و رژیم غذایی سالم به سلامت بدن و بهبود کمک می کند. اولین روز بعد از عمل ممکن است شما به دلیل داروهای بیهوشی تهوع داشته باشید و یا اشتهای زیادی برای غذا خوردن نداشته باشید، بهتر این است غذاهای سبک و نرم بخورید. بهتر است غذاهای متنوع و سالمی در رژیم غذایی خود بگنجانید.
مصرف مایعات فراوان در این دوران به شدت توصیه می شود همچنین باید از مصرف غذاهای شور و ادویه های تند خودداری کنید زیرا می تواند موجب تورم در سینه های فرد شود.
بعد از 2 هفته فرد می تواند به محل کار خود بازگردد. بهتر است حداقل تا یک هفته از بلند کردن اجسام سنگین جدا خودداری کنید. همچنین انجام فعالیت های شدید فیزیکی برای حداقل شش هفته منع می شود تا بدن کاملاً ترمیم شود.
مواد غذایی که دارای ویتامین ث می باشند استفاده کنید زیرا به کاهش ورم کمک کنند. 
مصرف مواد غذایی که امگا 3 دارند ، به بیمارانی که جراحی سینه انجام داده توصیه می شود.

مراقبت های بعد از کوچک کردن سینه در بلند مدت

دوران نقاهت بعد از عمل كوچک كردن سينه برای هر فرد متفاوت است و برخی از بیماران حساسیت بیشتری را تجربه خواهد کرد. برخی بیماران بی حسی اندکی را تا یک سال در ناحیه احساس می کنند. همچنین ترمیم و از بین رفتن جای بخیه و اسکار در افراد مختلف متفاوت می باشد و به مرور زمان از بین خواهد رفت (گاهی اسکار به صورت کمرنگ باقی خواهد ماند). 
در اولین قاعدگی بعد از جراحی سینه ها متورم و حساس خواهند شد. بیماران دردهای پراکنده ای در قاعدگی های بعدی احساس خواهند کرد که به مرور بهبود خواهند یافت.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.