پروتز سینه و شیردهی |آیا بعد از پروتز سینه می توان شیر داد؟

بزرگ کردن سینه یا پروتز سینه راهکاری برای افرادی است که از شکل، ظاهر و اندازه سینه های راضی نیستند و می خواهند آن را تغییر دهند. عمل بزرگ کردن سینه علاوه بر ایجاد تقارن و تعادل بدن وی را بهتر می ‌کند می تواند موجب  جوانسازی در سینه ‌هایی شود که سایز و شکل خود را به علت بچه ‌دارشدن یا کاهش زیاد وزن از دست داده‌اند نیز مفید باشد. در عمل پروتز سینه که بافت طبیعی و قدیمی سینه و مجاری شیردهی هنوز سر جای خودشان هستند. پروتز سینه اگر در زیر عضله‌ سینه و اگر در بافت سینه قرار داده شود، بر روی شیردهی تأثیری ندارد. اگر پزشک جراح برش را دور هاله سینه انجام دهد، ممکن است چند مجرای شیر قطع شود و این امر می ‌تواند بر میزان شیر تولید شده و نحوه‌ شیردهی تأثیر خواهد گذاشت. به همین علت برش در زیر بافت سینه ایجاد می کنند تا هم آسیب کمتری به بافت سینه وارد شود و هم توانایی شیردهی حفظ شود. 
در صورتی که بعد از جراحی و گذشت زمان، هنوز نوک سینه‌ های شما به لمس حساسیت دارند و بی‌‌ حس نشده‌ شانس خیلی بیشتری برای تولید تمام شیر برای کودک خود دارید. در مجموع بهتر این است بعد از دوران بارداری و شیردهی برای انجام عمل پروتز سینه اقدام نمایید. در ادامه با مجله “زیبا بمان” همراه باشید در این مقاله درباره پروتز سینه و شیردهی صحبت خواهیم کرد.

پروتز سینه و شیردهی

انواع پروتز سینه

پروتز سالینی یا نمکی : پروتزهای سالینی از آب نمک های استریل پر شده اند. در صورت پارگی یا نشت پروتز از پوسته پروتز، پروتز خالی می‌ شود و نمک موجود در آن جذب بدن خواهد شد و به صورت طبیعی قادر است دفع شود. پروتزهای سالین دارای شکلی یکنواخت، با ثبات و محکم هستند.

پروتزهای سیلیکون : پروتزهای سیلیکون از ژل سیلیکون تشکیل شده اند. این پروتزها بیشتر به بافت طبیعی پستان شبیه هستند. اگر پروتز نشتی داشته باشد ژل در پوسته پروتز باقی مانده و نیز ممکن است وارد فضای اطراف آن شود. پروتز سیلیکونی در صورت نشتی خالی نمی‌شوند.

پروتز سینه و شیردهی

پروتز سینه در شیردهی فرد اختلال ایجاد نخواهد کرد. اما ممکن است پروتز سینه تولید شیر مادر را کاهش دهد. موارد زیر علت کاهش تولید شیر در مادر است.

 • عملکرد بافت سینه : اگر بعد از پروتز سینه در شیردهی اشکالی ایجاد شود ربطی به پروتز ندارد و مربوط به بافت سینه می باشد. البته فقدان عملکرد صحیح بافت ممکن است با پروتز سینه تشدید شود. 
 • حساسیت سینه ها بعد از پروتز : بعد از جراحی ممکن است سینه ها حساس و درناک شوند. حساسیت در سینه ها می تواند شیردهی را مشکل کند. 
 • محل برش در جراحی سینه : ناحیه آرئولا یا همان هاله سینه برش داده شود احتمال آسیب به غدد شیری افزایش می‌یابد. موجب قطع عصبی شود که مسئول واکنش نوروهورمونی لازم برای تولید و آزاد شدن شیر مادر می باشد شود. بهتر است برش در زیر سینه یا زیر بغل انجام بگیرد تا احتمال آسیب تا حد قابل توجهی کاهش یابد.
 • محل قرار گرفتن پروتز : محل قرارگیری و اندازه پروتز می‌تواند بر میزان فشار درون سینه تاثیر می گذارد. هرچه برش ایجاد شده و محل قرار گرفتن پروتز دورتر از هاله سینه باشد و برش در زیر بافت سینه ایجاد شود امکان شیردهی وجود خواهد داشت. 
 • زخم و تورم در سینه : افرادی که پروتز سینه انجام می دهند مستعد ورم پستان هستند. جای زخم امکان درد، کج و سفت شدن سینه و با رسیدن به مجرای شیری می‌ تواند بر تولید شیر مادر تاثیر بگذارد. 
 • ترشح شیر : مادرانی که پروتز سینه انجام داده اند از سینه هایشان شیر ناشی از ورم سینه بعد از پروتز سینه باشد باید پروتزهایشان برداشته شود. 

آیا بعد از پروتز سینه می‌ توانید نوزاد را با شیر خود تغذیه کنید؟

بله . پروتزهای سینه به خودی خود مانعی برای شیردهی نخواهند بود. زنانی بوده اند که بعد از پروتز نوزادان خود را با شیر خود تغذیه کرده اند. اما زنانی نیز بوده اند که بعد از بزرگ کردن سینه قادر به شیردهی نبوده اند که این امر به چندین عامل وابسته می باشد. 

 • وضعیت ابتدایی سینه : چندین نوع سینه وجود دارند که ممکن است با مشکل شیردهی مواجه شوند. سینه‎‌ های لوله‌ ای شکل، با فاصله زیاد، رشد نکرده و نامتقارن جز این سینه ها هستند. در صورتی که هر یک از این سینه ها را داشته باشید در آینده ممکن است دچار مشکل شوید. 
 • نوع جراحی : بعد از بزرگ کردن سینه به نوع جراحی بستگی دارد. 
 • نوع برش : در صورتی که برش زیر چین سینه یا زیربغل باشد فرد مشکلی در شیردهی نخواهد داشت. اما در صورتی که برش نزدیک ناحیه نوک سینه باشد ممکن است فرد در آینده دچار مشکل شود.
 • تغییر در نوک سینه : بزرگ کردن سینه موجب تغییر در شکل یا نوک سینه شود و می تواند برای شیردهی مشکل ایجاد نماید. 

چگونه انواع مختلف پروتزهای سینه بر شیردهی تاثیر می گذارند؟

نوع برش می تواند بر شیردهی تاثیرگذار باشد. در صورتی که برش در اطراف و در عرض ناحیه قهوه ای نوک سینه زده شود می‌تواند موجب آسیب به عصب شود. برش در زیر سینه، زیر بغل احتمال آسیب به غدد و اعصاب را کاهش خواهد داد. پس محلی که پروتز در آن قرار می گیرد می تواند بر روی شیردهی تاثیر بگذارد. برای جلوگیری از آسیب به مجاری شیری و اعصاب بهتر است پروتزها بین بافت پستان و عضله قفسه سینه و یا زیر عضله قفسه سینه قرار بگیرند. برای جایگذاری پروتز،  برش‌ها ممکن است از طریق بافت چربی زیر بافت سینه ایجاد شوند. در این روش احتمال کمتری وجود دارد که بافت پستان دچار آسیب شود.

بهترین زمان انجام پروتز سینه 

بهتر است پروتز سینه را تا بعد از دوره شیردهی به تعویق بیاندازید. سینه ها در دوره بارداری متحمل تغییراتی خواهند شد که به تعویق انداختن جراحی تا پس از دوره شیردهی منطقی به نظر می رسد.
در صورتی که در شیردهی دچار مشکل شدید در صورت نیاز بهتر است از شیر خشک به عنوان مکمل استفاده کنید. با متخصص صحبت کنید و مطمئن شوید که کودک به اندازه کافی شیر دریافت می کند. 
زنان شیرده احتمالا با مشکلات شیردهی ماستیت یا التهاب پستان، احتقان یا احتباس خون در پستان، تب و لرز مواجه خواهند شد، اما این امر ممکن است در افرادی که پروتز سینه انجام داده اند بیشتر باشد. 
اینکه سیلیکون پروتز از طریق شیر مادر به کودک انتقال یابد پایه و اساس علمی ندارد. در صورت پروتز سینه احتمال شیردهی تا 25 درصد کاهش خواهد یافت.  

شیردهی بعد از پروتز سینه چگونه خواهد بود

شیردهی بعد از پروتز سینه چگونه خواهد بود؟

در مجموع توانایی شیردهی در افراد مختلف متفاوت است. زنانی هستند که بدون جراحی پروتز سینه ممکن است قادر به شیردهی نباشند. زنانی که تا بحال شیردهی نداشتند نمی داند که آیا به طور کل امکان شیردهی در آنها وجود دارد یا خیر. اما افرادی که قادر به شیردهی هستند، ریسک کمی بعد از جراحی در این مورد وجود دارد. ناتوانی در شیردهی بعد از جراحی به علت آسیب به مجاری شیر در طول عمل جراحی یا از فشار اضافی پروتز روی بافت اطراف پستان و یا لوله شیر باشد. فشار اضافی پروتزها ممکن است این اجازه را ندهد که شیر جریان یابد. 
قراردهی پروتز در سینه و نوع برش در آن می تواند تفاوت ایجاد کند. نوع برش و روش قرارگیری می تواند خطرات مربوط به شیردهی را کاهش دهد یا حتی جلوگیری کند. 

برش در زیر بغل : برش کوچکی در روی سینه ایجاد می شود و پروتزهای سالینی یا سیلیکونی پستان را در خود جای خواهد داد. به این تکنیک بزرگ کردن سینه بدون زخم گفته می شود. 

پروتزها در زیر ماهیچه سینه : پروتز در زیر ماهیچه سینه فشار را از روی بافت پستان کاهش می دهد. ماهیچه می تواند به عنوان مانعی عمل کرده و بافت پستان نیز کمتر دستکاری خواهد شد. 

در صورتی که شیردهی برای شما اهمیت زیادی دارد بهتر است قبل از هر اقدامی با پزشک مشورت کنید. 

آیا بعد از پروتز سینه شیردهی به نوزاد امکان پذیر است ؟

همانطور که اشاره شد به روش جراحی و اینکه این پروتز در کدام قسمت و چگونه قرار داده شود بستگی دارد. بهترین روش این است که بخش قهوه ای سینه دچار آسیب نشود و در خط برش جراحي قرار بگیرد و پروتز با برشی در زير سينه‌ ها در محل باید قرار بگیرد،عموما بانوانی که پروتز سينه در زير ديواره عضلانی قفسه سينه ‌شان قرار می دهند مشکلی برای شير دادن به نوزادشان در آينده نخواهند داشت. هر چقدر فشار پروتز سینه بر روی غدد شیرساز کمتر شانس تولید شیر بیشتر وجود خواهد داشت. فشار بر غده بدن می تواند موجب اختلال در عملکرد آن غده شود. به هنگام جراحی باید دقت کنید که فشار زیادی بر این غده وارد نشود. 

آیا ممکن است ایمپلنت به درون شیر مادر نشت پیدا کند؟ 

خیر. درباره آلودگی شیر نگران نباشید. تا الان گزارشی درباره نشت مواد درون پروتز به خارج از بدن گزارش نشده است. لایه های پوشش داخلی و خارجی پروتز مانع از این می شوند که مواد درونی به خارج نشت پیدا کند. 

مراقبت های پس از پروتز سینه

 • بعد از دو هفته استراحت مطلق می توانید، فعالیت های خود را از سر بگیرید.
 • برای کاهش تورم و کبودی پس از عمل سینه بهتر است از کمپرس یخ استفاده کنید .
 • شخصی که پروتز سینه انجام داده باید حداکثر تا دو روز همراه داشته باشد تا از او مراقبت نماید .
 • حداقل تا 2 هفته باید از انجام فعالیت های سنگین و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. 
 • پیاده روی سبک را شخص پس از چند روز می تواند انجام دهد اما قبل از انجام ورزش های سنگین باید حتما با پزشک صحبت کند.
 • از استعمال دخانیات و الکل باید اجتناب نمایید ، زیرا در بهبود زخم ها اختلال ایجاد می کند. 
 • بعد از گذشت ۲۴ ساعت بعد از پروتز سینه می ‌توانید حمام کنید اما بهتر است قبل از انجام این کار با پزشک صحبت کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کنید زیرا ممکن است باعث تیرگی در جای زخم ها شود.
 • بخیه ها عموما بعد از هفت روز جذب خواهند شد ، اما برخی از بخیه ها ممکن است به کشیدن نیاز داشته باشند. 
 • تمام داروها که پزشک تجویز کرده است را بهتر است مصرف کنید. 
 • فعالیت جنسی اگر شخص درد نداشته باشد مشکلی ایجاد نمی کند. 
 • توصیه می شود که در دوران نقاهت و بعد از پروتز سینه تا 3 هفته از خوابیدن بر روی شکم و به پهلو خودداری نمایید. بهتر است در این مدت به پشت بخوابید. 
 • از سوتین های طبی استفاده نمایید تا پروتزها دقیقا در جای خود قرار بگیرند. 

حرف آخر 

پروتز سینه اختلالی در شیردهی ایجاد نمی کند. برای انجام پروتز سینه با کیفیت و بدون عارضه بهترین کار این است که بهترین جراح پروتز سینه را انتخاب کنید. 

آیا شیردهی بعد از پروتز سینه ایمن می باشد؟

پارگی سالین مشکلی برای نوزاد ایجاد نمی کند. همچنین پروتزهای سلیکونی در شیردهی برای نوزاد خطر ندارند.

آیا پروتز های سینه سرطان زا هستند ؟

خیر. تا به امروز مدرکی درباره اینکه پروتزهای سینه باعث ایجاد سرطان در انسانها هستند وجود نداشته است. حتی جالب است بدانید که زنانی که پروتز سينه گذاشته ‌اند نسبت به کل جمعيت کمتر دچار سرطان پستان شده‌ اند. ممکن است یکی از دلایل این امر این باشد که آنها منظم تر برای انجام معاینه و ماموگرافی مراجعه کرده اند. البته پروتزهای سینه می توانند تشخیص سرطان پستان را به تاخیر بیندازند، پروتزهای نمکی و سیلیکونی هر دو موادی هستند که اشعه و پرتوها را از خود عبور نمی دهند و به همین علت مانع دیده شدن بافت اصلی سینه در طی ماموگرافی خواهند شد.

چه مدت بعد از پروتز سینه باید بگذرد تا شیردهی آغاز شود ؟

بعد از بهبود کامل زخم پروتز سینه امکان شیردهی و بارداری بلامانع است. بهترین زمان برای بارداری و شیردهی ۱ سال بعد از جراحی می باشد.

عوارض بعد از پروتز سینه و شیردهی چیست ؟

مادرانی که پروتز سینه انجام داده اند در شیر آنها مواد مضری وجود نداشته و تفاوتی بین شیر مادران با پروتز سینه و مادران دیگر نیست.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.