بوتاکس برای درمان میگرن : چگونه کار می کند و چه انتظاری می توان داشت؟

در حالی که بیشتر افراد بوتاکس را با توانایی صاف کردن چین و چروک صورت مرتبط می دانند ، اما تأیید شده است که از این ماده می توان به عنوان یک درمان قدرتمند برای میگرن استفاده می شود.در سال 2010 ، بوتاکس برای استفاده در میگرن مزمن تأیید شد.

میگرن حدود 10٪ از افراد در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می دهد و در زنان حدود سه برابر بیشتر از مردان است. میگرن های مزمن که به صورت دوره های میگرنی تعریف می شوند که بیش از 15 روز از هر ماه مشخص رخ می دهد ، حدود 1٪ از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد.

میگرن مزمن به دلیل درد و علائم دیگری که ایجاد می کند می تواند زندگی روزمره را بسیار تحت تأثیر قرار دهد. خوشبختانه نشان داده شده است که بوتاکس یک درمان موثر برای کاهش درد مربوط به میگرن است. در یک مطالعه ، بیماران گزارش کردند که 50٪ روز سردرد کمتری را هنگام درمان با بوتاکس تجربه می کنند.

بوتاکس برای درمان میگرن

بوتاکس چگونه برای میگرن کار می کند؟

بوتاکس با کاهش انقباضات عضلانی و متوقف کردن انتقال دهنده های عصبی از ارسال سیگنال های درد به مغز شما کار می کند. این کار می تواند به کاهش درد ناشی از میگرن کمک کند و به بسیاری از بیماران اجازه می دهد بدون وقفه از زندگی روزمره لذت ببرند.

تاثیرات بوتاکس موقتی است ، بنابراین بیماران باید تحت درمان مداوم قرار بگیرند. معمول ترین جدول زمانی درمانی شامل تزریق هر 12 هفته یا چهار بار در سال است. تجربه تسکین میگرن پس از تزریق ممکن است چندین هفته طول بکشد. پزشک شما ممکن است این جدول زمانی را با توجه به نیازهای فردی شما تنظیم کند.

بوتاکس چیست؟ آیا راه امنی است؟

بوتاکس از سم بوتولینوم ایجاد می شود. اگرچه ایده تزریق سم به نظر ترسناک می رسد ، در واقع بوتاکس حاوی مقدار کمی سم است که احتمال عوارض جانبی خطرناک آن اندک است. از سال 2010 ، FDA بوتاکس را به عنوان یک درمان ایمن برای میگرن در صورت استفاده توسط یک متخصص پزشکی مجاز تشخیص داده است.

چه کسی صلاحیت درمان را دارد؟

هر کسی که با میگرن دست و پنجه نرم می کند ممکن است واجد شرایط درمان بوتاکس نباشد. بوتاکس فقط برای افرادی توصیه می شود که دارای معیارهای زیر برای میگرن مزمن باشند:

 • بیش از 15 روز در ماه سردردهایی را تجربه کنید که حداقل 8 روز شامل میگرن باشد که هر کدام حداقل 4 ساعت طول بکشد
 • حداقل 3 ماه با موارد بالا مبارزه کنید
 • حداقل 18 سال سن دارند

بسته به علائم شما ، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که قبل از استفاده از بوتاکس ، سایر داروها یا روش های درمانی را نیز امتحان کنید.

تفاوت بین سردرد و میگرن چیست؟

بوتاکس یک درمان تایید شده برای کسانی است که بیش از 15 روز در ماه با سردرد دست و پنجه نرم می کنند و حداقل در 8 روز از آن میگرن را تجربه می کنند. اما تفاوت بین سردرد و میگرن چیست؟ سردرد با توجه به علت آن می تواند باعث درد در قسمت های مختلف سر شود.

 • برخی سردردها ممکن است ناشی از استرس جسمی یا روانی باشد (سردردهای تنشی)
 • سایر موارد ناشی از فشار سینوس است (سردردهای سینوسی)
 • سردردهای خوشه ای به سردردهای  شدیدی گفته می شود که هر روز تقریباً در همان زمان اتفاق بیفتند

از طرف دیگر در میگرن علائم دیگری نیز دارد. این علائم شامل سرگیجه ، حالت تهوع ، حساسیت به نور یا صدا و همچنین خستگی شدید  است. میگرن ممکن است در فازهای مختلفی بروز کند که شامل علائم و نشانه هایی مانند تاری دید ، اختلالات خلقی و اختلال در گفتار باشد.

بوتاکس برای درمان میگرن

چه چیزی را باید انتظار داشته باشید

تزریق بوتاکس را می توان در مطب پزشک در حدود 15-30 دقیقه انجام داد. برای آماده سازی نیازی به هیچ کاری ندارید ، اما ممکن است پزشک از شما بخواهد که مصرف برخی از داروها را چند روز قبل از تزریق متوقف کنید. اگر در چهار ماه گذشته تزریق بوتاکس انجام داده اید ، حتی اگر این تزریق برای میگرن نبوده ، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

در طول ملاقات ، ممکن است پزشک با بی حس کننده موضعی پوست شما را بی حس کند.  پس از انجام مراحل ، می توانید که بلافاصله به خانه بروید. رانندگی در خانه امن است ، اما ممکن است بخواهید کسی را به همراه خود بیاورید.

توجه: تزریقات باید فقط توسط یک متخصص انجام شود که آموزش بوتاکس برای درمان میگرن را دیده است. در صورت انجام تزریق توسط افراد غیرمجاز یا بدون آموزش ، خطر عوارض زیادی وجود دارد.

عوارض جانبی بوتاکس برای میگرن

عوارض جانبی معمولاً خفیف هستند و معمولاً طی یک یا دو روز برطرف می شوند. این عوارض شامل موارد زیر هستند :

 • سردرد یا گردن درد
 • درد ، تورم یا قرمزی در محل تزریق
 • افتادگی پلک یا ابرو
 • تاری دید به طور موقت
 • خشکی چشم یا پارگی بیش از حد

پزشک در مورد عوارض جانبی در هنگام ملاقات با شما مشورت خواهد کرد ، از جمله اینکه چه داروهای بدون نسخه می توانید برای تسکین ناراحتی مصرف کنید.

عوارض جانبی جدی تر نادر است ، اما در بیماران مبتلا به بیماری های عضلانی یا عصبی یا مشکلات مربوط به تنفس امکان پذیر است. به همین دلیل ، مهم است که به یک متخصص مغز و اعصاب دارای مجوزمراجعه کنید تا بتواند تشخیص دهد بوتاکس برای درمان میگرن شما مهم  است یا خیر.

چه موقع به پزشک مراجعه کنید؟

اگر از میگرن مزمن رنج می برید و با داروهای دیگر تسکین پیدا نکردید ، بوتاکس می تواند به شما کمک کند تا این درد تسکین پیدا کند. با توجه به این که این موضوع در هر فردی متفاوت است، بهترین کار مراجعه به یک متخصص مغز و اعصاب است.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *