سوالات متداول در رابطه با بلفاروپلاستی : هر آنچه باید درباره بلفاروپلاستی بدانید

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی یک روش محبوب برای جوانسازی چشمان خسته، پف دار یا دارای افتادگی است. کاندیدای مناسب این جراحی معمولاً افرادی هستند که در پلک بالا یا پایین خود بافت چربی اضافه دارند. در بلفاروپلاستی مقداری از چربی و پوست اضافه پلک برداشته می شود تا چشم ها شاداب تر به نظر برسند. به علت حساسیتی که ناحیه چشم دارد، بسیاری از افراد قبل و بعد از انجام این عمل درباره روند جراحی و بهبودی پس از آن دچار سردرگمی می شوند.

به همین دلیل در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، سوالات متداول در رابطه با بلفاروپلاستی را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

عمل جراحی بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی چه تغییری در ظاهر چشم ایجاد می کند؟

جراحی پلک می تواند افتادگی پلک بالا (که ممکن است آویزان باشد و باعث اختلال در بینایی شود) را اصلاح کند. بلفاروپلاستی با از بین بردن پوست و چربی اضافه پلک، چشم ها را اصطلاحاً باز می کند و ظاهری شاداب تر و جوان تر به چهره می بخشد. دو کاربرد اصلی این جراحی رفع افتادگی پلک بالا و برطرف کردن پف پلک پایین هستند.

 میزان موفقیت جراحی پلک چقدر است؟

به طور کلی، نتیجه ای که فرد از جراحی می گیرد به مهارت و تجربه جراح بستگی دارد. اما بیشتر افرادی که این روش را انجام می دهند نتیجه عالی از آن می گیرند. داشتن انتظارات واقع بینانه از نتیجه جراحی نیز بسیار مهم است.

 آیا جراحی پلک می تواند چین و چروک اطراف چشم را از بین ببرد، ابرو را لیفت کند و تیرگی زیر چشم را برطرف کند؟

جراحی بلفاروپلاستی قادر به انجام همه این موارد نخواهد بود. با این حال، در برخی موارد با سفت شدن پوست بسیاری از چین و چروک ها از بین می روند. اگر تیرگی اطراف چشم به دلیل وجود چربی اضافه رخ داده باشد، ممکن است کمی بهبود یابد. اما معمولاً تیرگی زیر چشم با جراحی بلفاروپلاستی تغییری نمی کند. جراحی لیفت ابرو نیز می تواند در کنار بلفاروپلاستی انجام شود؛ اما بلفاروپلاستی به تنهایی نمی تواند ابرو را بالاتر ببرد.

 آیا بلفاروپلاستی می تواند چربی و پف زیر چشم را نیز از بین ببرد؟

بله، چربی اضافه پلک پایین نیز می تواند با لیزر از داخل پلک خارج شود. جراحی پلک بالا و پایین را می توان همزمان با هم انجام داد.

 چگونه تشخیص دهم که نیاز به بلفاروپلاستی دارم یا جراحی لیفت ابرو برای من مناسب است؟

هنگامی که فرد برای معاینه اولیه به پزشک مراجعه می کند، اولین کاری که پزشک انجام می دهد این است که مشخص کند مشکل از چربی اضافه پلک بالا است یا ابروها در طول زمان دچار افتادگی شده اند. اگر ابروها وضعیت مناسبی داشته باشند، جراحی پلک بالا انجام می شود.

 چه کسانی کاندیدای مناسبی برای عمل بلفاروپلاستی هستند؟

پوست اطراف چشم خاصیت ارتجاعی کمتری نسبت به سایر بخش های صورت دارد. در نتیجه، افزایش سن می تواند باعث افتادگی پلک شود. گاهی این اتفاق در سنین پایین نیز رخ می دهد. افتادگی و پف پلک می تواند زمینه ژنتیکی نیز داشته باشد.

افتادگی و پف پلک می تواند به عضلات پیشانی و چشم فشار بیاورد و باعث درد و خستگی شود. اگر از ظاهر پلک های خود خوشتان نمی آید، پلک بالایی تان آویزان شده یا دچار پف زیر چشم هستید، می توانید کاندیدای مناسبی برای بلفاروپلاستی باشید.

 آیا همه می توانند بلفاروپلاستی انجام دهند؟

خیر، افرادی که با مشکلات و بیماری های جدی چشم مانند گلوکوم یا خشکی چشم دست و پنجه نرم می کنند ممکن است واجد شرایط این جراحی نباشند. هرگونه ابتلا به فشار خون و بیماری تیروئید نیز باید با جراح در میان گذاشته شود. همچنین اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، کاندیدای مناسبی برای جراحی پلک نخواهید بود.

آیا افرادی که PRK یا لیزیک انجام داده اند می توانند جراحی پلک انجام دهند؟

بله. برخی از افراد پس از اصلاح بینایی با لیزر (لیزیک یا PRK) متوجه می شوند که افتادگی پلک دارند؛ در حالی که عینک سال ها آن را پوشانده بود. چنین افرادی کاندیدای بسیار خوبی برای جراحی پلک محسوب می شوند.

 آیا بلفاروپلاستی هم برای مردان و هم برای زنان انجام می شود؟

بله، جراحی پلک محدودیت جنسیتی ندارد.

 محدودیت سنی جراحی پلک چقدر است؟

سن مشخصی برای انجام جراحی پلک وجود ندارد. اما بیشتر افرادی که این عمل را انجام می دهند زنان 40 تا 50 ساله هستند؛ چرا که افزایش سن باعث افتادگی پلک می شود. با این حال، اگر از سلامت کامل برخوردار هستید و مشکلات جدی چشمی ندارید، سن شما چندان اهمیتی نخواهد داشت.

 آیا جای زخم قابل مشاهده ای از جراحی بلفاروپلاستی باقی می ماند؟

در بیشتر مواقع پس از اتمام روند بهبودی، هیچ جای زخم قابل مشاهده ای از جراحی باقی نمی ماند. چرا که برش های جراحی در امتداد چین و چروک های طبیعی اطراف پلک ایجاد می شوند. پس از بهبودی، زخم های جراحی کاملاً محو می شوند یا یک خط برش بسیار کمرنگ و غیر قابل مشاهده باقی می ماند.

آیا در صورتی که سابقه جای زخم کلوئیدی یا اسکار داشته باشیم می توانیم بلفاروپلاستی انجام دهیم؟

اگر گوش هایتان را سوراخ کرده اید، نحوه بهبودی جای زخم در آنجا را بررسی کنید. نحوه بهبودی زخم سوراخ گوش می تواند نحوه بهبودی زخم جراحی را نیز به شما نشان دهد. در زمان ملاقات اولیه با جراح، مهم است که هرگونه جای زخم قبلی (به نام اسکار کلوئید) را به او نشان دهید تا بتواند نحوه بهبودی زخم جراحی را ارزیابی کند. اگر سابقه ماندن جای زخم روی پوست را دارید، داروهایی وجود دارد که می توانند برای جلوگیری از ایجاد جای زخم استفاده شوند.

 آیا پلک ها بعد از بلفاروپلاستی کاملاً قرینه خواهند بود؟

به طور طبیعی، دو پلک اکثر افراد کمی با یکدیگر متفاوت اند. هدف از جراحی پلک این است که پلک ها کاملاً شبیه به هم باشند. با این حال، نمی توان آن را تضمین کرد؛ چرا که مهارت جراح نقش مهمی در این امر ایفا می کند.

 آیا می توان بلفاروپلاستی را فقط روی یک چشم انجام داد؟

گاهی اوقات قرینه سازی پلک ها در صورتی که هر دو همزمان عمل شوند آسان تر خواهد بود. با این حال، برای یافتن پاسخ این سوال باید تحت معاینه جراح قرار بگیرید.

 آیا نتیجه جراحی پلک دائمی است؟

نتیجه بلفاروپلاستی دائمی است. ماندگاری این جراحی طولانی مدت است و تعداد کمی از افراد نیاز به انجام این روش برای بار دوم دارند. چربی حذف شده دیگر بر نمی گردد. البته با افزایش سن، پوست شل شده و می تواند آویزان شود. این روش نمی تواند روند طبیعی پیری را کاملاً تغییر داده یا به تاخیر بیاندازد.

 جراحی پلک چگونه انجام می شود؟

جراحی پلک معمولاً با تزریق بی حسی موضعی برای بی حس کردن بافت های پوست انجام می شود. به طور کلی، در طول جراحی هیچ دردی حس نمی کنید. ممکن است آرام بخش درون رگی نیز تجویز شود. بیماران در حین عمل جراحی بیدار هستند؛ اما چیزی حس نمی کنند. جراحی پلک معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. از آنجایی که آرام بخش درون رگی نوعی بیهوشی است، همه بیماران باید یک نفر همراه داشته باشند تا شب بعد از عمل در کنار آن ها بماند.

 تفاوت بلفاروپلاستی معمولی و لیزری چیست؟

در روش معمولی، از چاقو برای برش پوست و برداشتن چربی زیرین استفاده می شود. سپس پوست با بخیه های معمولی یا جذب شونده بسته می شود. در روش لیزری، از لیزر CO2 برای برش دادن پوست و برداشتن یک نوار نازک از چربی استفاده می شود. سپس بخیه هایی برای بستن پوست گذاشته می شود. این بخیه ها بعد از یک هفته یا 10 روز به خودی خود جذب می شوند. همچنین می توان از بخیه های معمولی استفاده کرد.

 آیا جراحی پلک درد دارد؟

طبیعتاً پس از هرگونه عمل جراحی می توان انتظار برخی ناراحتی ها را داشت. بعد از بلفاروپلاستی به همه بیماران نسخه ای برای تهیه داروهای ضد درد ارائه می شود. به طور معمول، افراد بعد از اکثر جراحی های پلک ناراحتی کمی دارند. به طور کلی تمام داروهایی که بیماران نیاز دارند (همراه کیسه های یخ) به مدت 24 ساعت روی چشم قرار خواهند گرفت.

 بعد از جراحی چه احساسی خواهم داشت؟

چشمان شما بعد از جراحی بسته نمی شوند. از این رو، بیماران معمولاً حداقل یک روز را در حالت استراحت با سر بالا روی بالش می گذرانند و از کیسه های یخ برای کاهش تورم استفاده می کنند. برخی از بیماران سردرد یا ناراحتی را گزارش می کنند. همچنین ممکن است دچار کبودی و بی حسی موقت شوید. بعداً، ممکن است در طول روند بهبودی کمی خارش را تجربه کنید.

بلفاروپلاستی چقدر طول می کشد؟

ابتدا جراح حدود نیم ساعت با شما راجع به محل برش جراحی مشورت می کند. مدت زمان عمل بستگی به عوامل مختلفی از جمله مشکلات پلک هر فرد دارد. معمولاً جراحی حدود یک ساعت به طول می انجامد. برای پلک بالا و پایین، جراحی حدود دو تا سه ساعت طول می کشد.

 آیا بعد از بلفاروپلاستی می توان به تنهایی به خانه برگشت؟

خیر، نباید خودتان رانندگی کنید. پس از جراحی باید شخصی شما را به خانه برساند و یک شب را در کنار شما بماند.

 چقدر طول می کشد تا ظاهر چشم ها طبیعی شود؟

معمولاً ظاهر افراد بعد از گذشت حدود دو تا سه هفته از جراحی به عالت عادی بر می گردد. برخی از بیماران سریع تر بهبود می یابند؛ در حالی که روند بهبودی در برخی دیگر بیشتر طول می کشد. چین و چروک اطراف چشم بعد از عمل زیاد است و با برطرف شدن تورم کمتر می شود. نتایج نهایی بلفاروپلاستی بعد از حدود شش ماه تا یک سال قابل مشاهده خواهد بود. با این حال، اکثر بیماران بعد از سپری شدن سه ماه از عمل حدود 90 درصد نتیجه نهایی جراحی را می بینند.

 آیا بعد از عمل تورم و کبودی وجود دارد؟

معمولاً مقداری تورم وجود دارد که پس از یک تا دو هفته به تدریج برطرف می شود. ممکن است مقداری کبودی نیز وجود داشته باشد؛ اما بسیار کم است و به سرعت محو می شود. می توانید 7 تا 10 روز اول کبودی ها را به آسانی با آرایش پنهان کنید.

 آیا بلفاروپلاستی عوارض جانبی دارد؟

همه عمل های جراحی دارای یک سری عوارض جانبی احتمالی هستند. در صورت انجام جراحی توسط جراح ماهر و باتجربه، احتمال بروز عوارض جانبی کم است. همه بیماران تا چند روز پس از جراحی مقداری کبودی و تورم را تجربه خواهند کرد.

با این حال، برخی از عوارض جانبی این جراحی می تواند شامل ایجاد چین و چروک، مشکل موقتی در بسته شدن پلک ها، تغییر موقتی در بینایی، خونریزی و عفونتت باشند. اختلال بینایی بسیار نادر است. ممکن است حساسیت موقت به نور شدید یا باد نیز وجود داشته باشد. توصیه می شود هنگام بیرون رفتن از عینک آفتابی استفاده کنید.

چند روز بعد از جراحی می توان به محل کار برگشت؟

زمان بهبودی هر بیمار بسته به نوع جراحی انجام شده (معمولی یا لیزری)، سابقه پزشکی و سلامت جسمی متفاوت است. اگر برایتان مهم نیست که اطراف چشم هایتان کمی متورم و احتمالاً کبود به نظر برسد، می توانید ظرف چند روز به محل کار خود برگردید. بسیاری از بیماران ظرف چند روز با استفاده از عینک و آرایش به سر کار باز می گردند. اما اگر ظاهرتان مهم است، باید حداقل دو هفته استراحت کنید.

چه زمانی می توان ورزش را از سر گرفت؟

به مدت یک هفته بعد از عمل نباید هیچگونه ورزشی انجام دهید. به منظور کاهش خطر خونریزی، تورم و کبودی، تا حداقل دو هفته بعد از بلفاروپلاستی انجام تمرینات هوازی و سایر ورزش ها مجاز نیست. فعالیت های شدیدتر مانند وزنه برداری و ورزش های تماسی و گروهی حداقل به مدت یک ماه مجاز نیست. مطلقاً باید از هرگونه خم شدن، بلند کردن یا فشار آوردن به بدن خود خودداری کنید؛ زیرا این فعالیت ها می توانند تورم را افزایش داده و روند بهبودی را به تاخیر بیاندازند.

 چه زمانی می توان به فعالیت های عادی روزانه برگشت؟

اکثر بیماران 1 تا 2 روز پس از جراحی تلویزیون تماشا می کنند و به رادیو گوش می دهند. بعد از 3 تا 4 روز می توانید از رایانه هم استفاده کنید؛ اگرچه چشم ها سریع تر از حد معمول خسته می شوند.

 چه مدت بعد از بلفاروپلاستی می توان دوش گرفت یا حمام کرد؟

بعد از عمل هر زمان که بخواهید می توانید در وان حمام کنید یا موهای خود را در سینک ظرفشویی بشویید. اما باید از گرفتن دوش آب گرم اجتناب شود؛ زیرا باعث طولانی شدن تورم خواهد شد. بعد از یک هفته می توانید دوش بگیرید. توجه داشته باشید که در حین استحمام نباید چشم های خود را مالش دهید.

 آیا می توان بعد از عمل بلفاروپلاستی از لنز تماسی استفاده کرد؟

به طور کلی، به مدت 2 هفته پس از عمل نباید از لنزهای تماسی استفاده کنید.

آیا محدودیت غذایی قبل از عمل وجود دارد؟

داروهای بیهوشی می توانند باعث ناراحتی معده شوند. بهترین راه پیشگیری از عوارض بیهوشی، اجتناب از مصرف غذا یا نوشیدنی از نیمه شب قبل از عمل است.

 آیا محدودیت غذایی پس از جراحی وجود دارد؟

خیر، بیماران می توانند هر آنچه می خواهند بخورند. تا آنجایی که می توانید مایعات بنوشید و از میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید. این کار روند بهبودی را تسریع می کند.

 آیا بعد از جراحی بلفاروپلاستی به داروی خاصی نیاز دارم؟

بله، معمولاً نسخه دارویی بعد از عمل بلفاروپلاستی شامل مسکن، یک پماد آنتی بیوتیک و کمپرس سرد است. پماد آنتی بیوتیک برای قرار دادن روی بخیه ها و گوشه چشم تجویز می شود تا از عفونت جلوگیری کند.

منبع: neovisioneyecenters

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *