بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی چیست؟

اگر سرما خورده اید و احساس کسالت می کنید، احتمالاً دوست دارید با مصرف دارو، هرچه سریع تر سلامتی خود را دوباره به دست آورید. یکی از اولین داروهایی که ممکن است به ذهن شما برسد، آنتی بیوتیک است. آنتی بیوتیک ها انواع مختلفی دارند. اما بهترین آنتی بیوتیک برای درمان سرماخوردگی چیست؟ آیا اصلاً مصرف آنتی بیوتیک در درمان سرماخوردگی مؤثر است؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، همراه ما باشید تا پاسخ این سؤالات را بیابیم.

آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی

آیا مصرف آنتی بیوتیک برای درمان سرما خوردگی موثر است؟

حقیقت این است: سرماخوردگی توسط ویروس ها ایجاد می شود و هیچ آنتی بیوتیکی در جهان نمی تواند با آن مبارزه کند! چرا که آنتی بیوتیک ها فقط می توانند عفونت های باکتریایی را از بین ببرند.

مصرف آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی نه تنها برای شما سودی ندارد، بلکه می تواند مضر هم باشد. هنگامی که افراد بدون اینکه به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشند، آن را مصرف می کنند، به مرور زمان اثربخشی دارو کاهش می یابد. به عبارت ساده تر، بدن شما به آنتی بیوتیک عادت می کند.

در نتیجه، اگر روزی واقعاً به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید، دیگر مصرف آن به شما کمکی نخواهد کرد. دلیل این اتفاق، سازگاری باکتری ها است. اگر باکتری ها بارها و بارها با یک داروی خاص برخورد کنند، کم کم چاره ای برای دور زدن آن پیدا می کنند.

یعنی، باکتری ها ساختار خود را به گونه ای تغییر می دهند که دیگر آنتی بیوتیک روی آن ها اثر چندانی نداشته باشد. این سویه های جدید باکتری، به برخی از انواع آنتی بیوتیک ها «مقاوم» هستند. اگر با یکی از این باکتری ‌ها دچار عفونت شوید، پزشک ممکن است چندین نوع دارو را امتحان کند تا یکی از آن ها مؤثر باشد. تا زمانی که داروی مناسب پیدا شود، ممکن است روز به روز بیماری تان شدیدتر شود.

آنتی بیوتیک ها عوارض جانبی نیز دارند؛ که برخی از آنها بسیار جدی اند. عوارض جزئی و زودگذر مصرف آنتی بیوتیک شامل سرگیجه، استفراغ، عفونت قارچی و اسهال است. عوارض جدی تر شامل واکنش های آلرژیک، مشکل در تنفس و آسیب به روده بزرگ در نتیجه رشد عفونت در بدن است.

در مواقع لزوم، بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی چیست؟

گاهی اوقات پس از سرماخوردگی، به نوعی باکتری آلوده می شوید. برخی از علائم عفونت باکتریایی شامل درد سینوس در اطراف صورت و چشم‌ ها و خارج کردن مخاط غلیظ زرد یا سبز با سرفه است.

اگر علائم ذکر شده بیش از یک هفته باقی بمانند یا شدید باشند، ممکن است عفونت باکتریایی داشته باشید و به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید. آنتی بیوتیک ها می توانند برونشیت، ذات الریه، گلودرد استرپتوکوکی و عفونت گوش و چشم را درمان کنند؛ البته به شرطی که توسط باکتری ایجاد شده باشند.

با این حال، فقط پزشک می تواند آنتی بیوتیک مناسب تجویز کند و چیزی تحت عنوان بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی وجود ندارد. اگر احساس می کنید ممکن است به مصرف آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید، باید با پزشک صحبت کنید.

منبع: webmd

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *