آیا دوش آب سرد واقعاً برای پوست و مو مفید است؟

بسیاری از مردم طرفدار دوش آب گرم هستند. اما، آیا می دانستید که دوش گرفتن با آب سرد می تواند برای پوست، مو و حتی سلامت روان مفید باشد؟ آب سرد به دلیل شوکی که به بدن وارد می کند، مزایای بی نظیری دارد.

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، با فواید دوش آب سرد آشنا می شویم. با ما همراه باشید.

حمام کردن با آب سرد

دوش گرفتن با آب سرد چه فوایدی دارد؟

دوش آب سرد نه تنها فواید جسمی دارد، بلکه برای سلامت ذهن نیز مفید است. برخورد آب سرد به پوست، یک واکنش زنجیره ای در بدن ایجاد می کند که به نوبه خود بر جسم و خلق و خوی شما تأثیر می گذارد. آب سرد باعث می شود که عروق سطحی روی پوست باز شوند. این کار، خون را از سطح پوست به سمت داخل هل می دهد و به اندام ها و مغز شما اکسیژن و مواد مغذی تازه می رساند.

حمام کردن با آب سرد همچنین روش خوبی برای تحریک «عصب واگ» است؛ که نقش مهمی در اضطراب و استرس دارد. در واقع، هنگامی که بدن با آب سرد سازگار می ‌شود، سیستم عصبی سمپاتیک کند می‌ شود؛ در حالی که سیستم پاراسمپاتیک فعال تر می شود. این اتفاق اثر آرام بخش دارد.

در ادامه، سایر فواید دوش آب سرد را بررسی می کنیم.

فواید ذهنی دوش آب سرد

گرفتن دوش آب سرد می تواند به تسکین برخی از علائم اضطراب، افسردگی، OCD و سایر اختلالات روانی کمک کند. خنک بودن آب نه تنها عصب واگ را تحریک می ‌کند، بلکه باعث آزاد شدن بتا اندورفین یا مولکول ‌های ایجاد کننده «احساس خوب» در مغز می شود. آب سرد همچنین به کاهش کورتیزول (هورمون استرس) کمک می‌ کند.

به لطف ترشح اندورفین، دوش آب سرد می تواند در مواقعی که احساس ناراحتی می کنید نیز به شما کمک کند. قرار گرفتن در معرض سرما، گیرنده ‌های روی پوست را تحریک کرده و منجر به افزایش فعالیت در مغز می شود. دوش آب سرد درست مانند الکتروشوک درمانی می تواند با افسردگی مقابله کند.

علاوه بر این ها، شوک ناشی از آب سرد می ‌تواند نوعی «توقف فکر» باشد. بنابراین اگر نگرانی شدیدی را تجربه می ‌کنید، شوک اولیه ناشی از آب سرد می ‌تواند ذهن شما را آرام کند. به عبارت دیگر، دوش آب سرد به تسهیل تمرکز حواس کمک می ‌کند.

فواید جسمی دوش آب سرد

آب سرد می ‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. یک آزمایش نشان داد که پنج دقیقه دوش گرفتن با آب گرم و به دنبال آن یک دوش آب سرد دو دقیقه ای، دفعات و شدت سرماخوردگی را در طول سه ماه کاهش می دهد. از نظر علمی، حمام کردن با آب سرد تولید گلبول‌ های سفید خون را افزایش داده و بدن را در مواجهه با عفونت، قوی تر می کند.

دوش گرفتن با آب سرد همچنین راه خوبی برای افزایش سطح انرژی است. این کار نه تنها خستگی را با وارد کردن شوک به بدن برطرف می کند، بلکه جریان خون را افزایش می دهد. افزایش جریان خون به این معنی است که مواد مغذی و اکسیژن می ‌توانند سریع‌تر به سلول ‌های بدن برسند. در نتیجه، سلول ها نیز قادر خواهند بود تا انرژی بیشتری تولید کنند.

علاوه بر این، آب سرد منافذ پوست را کوچک تر کرده و با تحریک جریان خون، پوست را درخشان تر و صاف تر می کند. آب سرد همچنین نسبت به آب گرم پوست را کمتر خشک می کند؛ که می تواند به کاهش التهاب و قرمزی کمک کند. بسیاری از مدل ها (مانند بلا حدید) به طور مداوم دوش آب سرد می گیرند تا پوست و موی زیباتری داشته باشند.

چند بار در هفته باید دوش آب سرد بگیریم؟

خوشبختانه، لازم نیست هر روز زیر دوش آب سرد بلرزید تا از فواید آن بهره مند شوید! کافی است دو تا سه بار در هفته با آب سرد یک دوش سریع بگیرید. حداکثر پنج دقیقه بس خواهد بود. می ‌توانید این کار را هر هفته انجام دهید یا فقط در مواقعی که احساس ناراحتی، اضطراب یا خستگی می ‌کنید، از آن برای آرام کردن بدن خود استفاده کنید.

اگر از اینکه به طور ناگهانی زیر دوش آب سرد بروید خوشتان نمی آید، می توانید ابتدا با دمای معتدل دوش بگیرید. سپس کم کم آب را خنک تر کنید؛ تا جایی که سرد شود.

در نهایت، به این نکته توجه داشته باشید که دوش گرفتن با آب سرد ممکن است برای همه مفید نباشد. از آنجایی که کاهش ناگهانی دما رگ‌ های خونی را منقبض می ‌کند، افراد مبتلا به فشار خون بالا یا بیماری قلبی باید از آن اجتناب کنند.

منبع: bustle

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *