تنفس سریع در نوزادان : اگر کودک سریع نفس می کشد چه باید کرد؟

تنفس سریع در نوزادان

تنفس طبیعی نوزادان نسبت به بزرگسالان و کودکان سریع تر است. برخی از نوزادان به طور معمول سریعتر از حد معمول نفس می کشند یا برای چند ثانیه تنفس را متوقف می کنند. تا زمانی که تنفس آنها به سرعت طبیعی برگردد ، معمولاً جای نگرانی نیست.

گاهی اگر نوزادی به سرعت نفس بکشد ، ممکن است به این معنی باشد که آنها برای گرفتن هوا و اکسیژن کافی تلاش می کنند. در این مقاله از مجله زیبا بمان میزان تنفس طبیعی نوزادان ، دلایل تنفس سریع و زمان مراجعه به پزشک بررسی می شود.

آیا تنفس سریع در نوزادان طبیعی است؟

میزان تنفس منظم کودک تقریباً سه برابر بزرگسال است. اگرچه ممکن است سرعت تنفس نوزاد سریع باشد ، اما اگر بیش از 60 تنفس در دقیقه باشد غیر طبیعی است.

نوزادان کوچک تر ممکن است “تنفس دوره ای نوزادی” داشته باشند. این بدان معنی است که ممکن است میزان تنفس آنها ثابت و منظم نباشد. آنها می توانند برای چند ثانیه تنفس خود را متوقف کنند ، سپس قبل از بازگشت به سرعت تنفس منظم ، چندین بار سریع نفس می کشند.

یک نوزاد خردسال که بطور منظم نفس نمی کشد ، یا مدت کوتاهی سریعتر از حد معمول نفس می کشد ، معمولاً تا زمانی که سرعت تنفس به 30-60 تنفس در دقیقه برگردد ، عادی نیست .

میزان طبیعی تنفس برای کودک بر اساس سن

میزان تنفس در هر نوزاد متفاوت است ، اما یک محدوده طبیعی برای سال اول زندگی 30-60 تنفس در دقیقه است. تنفس معمولاً هنگامی که کودک می خوابد تا حدود 30-40 تنفس در دقیقه کاهش می یابد. ممکن است هنگام گریه یا بازی کودک افزایش یابد.

با بزرگتر شدن کودک به تدریج تنفس کاهش می یابد ، بنابراین والدین یا مراقبان ممکن است متوجه شوند که کودک 10 یا 11 ماهه آنها آهسته تر از گذشته نفس می کشد. بین سنین 1 تا 3 ، تنفس تا 24-40 تنفس در دقیقه کاهش می یابد.

علل و علائم تنفس سریع نوزاد

وقتی چیزی روی سیستم تنفسی نوزادان تأثیر بگذارد ، مثلاً اکسیژن کافی دریافت نکنند،نوزادان به سرعت نفس می کشند. پزشکان تنفس سریع را تاکی پنه می نامند.

کودکان هنگام فعالیت یا گریه ، به اکسیژن بیشتری نیاز دارد ، بنابراین ممکن است سرعت تنفس آن ها افزایش یابد. این موضوع تا زمانی که تنفس آنها به سرعت منظم خود برگردد ، بی ضرر است. در ادامه چند دلیل تنفس سریع در نوزادان را مورد بررسی قرار می دهیم:

تاکی پنه گذرا نوزاد

تاکی پنه گذرا نوزاد (TTN) نوعی بیماری است که در نوزادان به خصوص در نوزادانی که قبل از 39 هفته به دنیا می آیند (نوزادان نارس) رخ می دهد. این بیماری در صورت تأخیر در توانایی کودک برای پاکسازی مایعات از ریه ها پس از تولد ایجاد می شود. این امر دریافت اکسیژن کافی برای آنها را دشوار می کند ، که ممکن است منجر به ناراحتی تنفسی شود.

برخلاف سایر دلایل پریشانی تنفسی ، TTN معمولاً در طی 3 روز از بروز اولین علائم به خودی خود برطرف می شود. درمان به شدت علائم و مدت دوام آنها بستگی دارد. کودک ممکن است برای کنترل نیاز به دارو ، اکسیژن یا در موارد حاد نیاز به بستری در بخش مراقبت های ویژه نوزادان داشته باشد.

گریه یا پریشانی

نوزادان گاهی اوقات هنگام درد یا پریشانی با سرعت بیشتری نفس می کشند. به عنوان مثال ، یک نوزاد وقتی که پس از واکسیناسیون احساس سرخوردگی و ناراحتی کند ، یا وقتی گرسنه است و نمی تواند بلافاصله شیر بخورد یا بطری بگیرد،  به سرعت نفس می کشد. 

والدین و مراقبان باید برای تسکین نوزادان مضطرب به سرعت عمل کنند. افزایش مختصر بالای 60 تنفس در دقیقه به دلیل پریشانی یا گریه ، تا زمانی که سرعت تنفس به حالت عادی برگردد بی خطر است. اما اگر تنفس نوزاد کند نشود ، یا اگر به نظر می رسد در تنفس مشکل وجود دارد ، ممکن است دلیل دیگری برای افزایش تنفس وجود داشته باشد.

درمان تنفس سریع در نوزادان

گرم شدن بیش از حد

نوزادانی که گرمشان می شود، ممکن است سریعتر نفس بکشند. گرمای بیش از حد خطرناک است و ممکن است منجر به کم آبی بدن و سایر مشکلات شود. نوزادان نمی توانند مانند کودکان بزرگتر و بزرگترها خود را خنک کنند ، بنابراین نوزاد را از نور مستقیم خورشید و دمای گرم دور نگه دارید. لباس نوزادان را به صورت لایه های سبک بپوشید.

اگر کودک به سرعت در گرما نفس بکشد ، ممکن است عرق نکند ، یا فقط به مقدار کم عرق کند. به کودک شیر بدهید و بلافاصله او را به یک اتاق خنک تر منتقل کنید. اگر حتی پس از خنک شدن والدین یا مراقب آنها به سرعت نفس می کشند ، با پزشک تماس بگیرید.

پریشانی تنفسی

پریشانی تنفسی به این معنی است که کودک در تلاش برای نفس کشیدن است. بدون درمان ، می تواند تهدید کننده زندگی شود. چندین بیماری می تواند باعث پریشانی تنفسی شود ، از جمله:

نارس بودن: ریه های نوزادان نارس رشد نکرده ، نفس کشیدن را برای آنها دشوارتر می کند.
عفونت ها و بیماری ها: برخی بیماری ها می توانند نفس کشیدن را دشوار کنند. به عنوان مثال ، عفونت ریه می تواند تنفس را در نوزادان دشوارتر از کودکان و بزرگسالان کند.
آسپیراسیون: این عارضه به معنای ورود مایعات مانند ترشحات بزاغ، خلط و … به داخل مجاری تنفسی است.
آسیب های جسمی: ​​صدمه به ریه های کودک یا سایر قسمت های سیستم تنفسی آنها ممکن است باعث شود که سریع تر نفس بکشند.

پریشانی تنفسی یک فوریت پزشکی است. برخی دیگر از علائمی که ممکن است در نوزاد مشاهده شوند:

هنگام نفس کشیدن سوراخ های بینی خود را شعله ور کنید
تنفس بلندتر از حد معمول
عضلات قفسه سینه آنها را برای نفس کشیدن کشانده و باعث می شود دنده ها هنگام نفس کشیدن بیشتر، شامل :

  • دهان باز
  • بی حال یا بی قراری نوزاد
  • تغییر در رفتار
  • تب
  • تغییر در رنگ پوست ، لب ها ، زبان یا ناخن ها

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده علائم ناراحتی تنفسی ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید و یا با شماره 115 اورژانس تماس حاصل فرمایید. برخی دیگر از شرایطی که باید به پزشک مراجعه کنید عبارتند از:

زمانی که یک کودک سالم سریعتر از حد معمول برای مدت طولانی نفس می کشد

کودک تب و تنفس سریع دارد

تنفس یک نوزاد تازه متولد شده  مدام تغییر می کند ، خصوصاً اگر آنها زودتر به دنیا آمده باشند

کودک در غذا خوردن مشکل دارد

خلاصه

تنفس نوزادان متفاوت از بزرگسالان و کودکان است. الگوی تنفس آنها ممکن است غیرمعمول به نظر برسد و در مقایسه با بزرگسالان سریع تر باشد. این تنفس سریع همیشه به معنای وجود مشکل نیست.
با این حال ، اگر به نظر می رسد نوزاد سریعتر از معمول نفس می کشد ، می تواند نشان دهنده یک مسئله جدی باشد و افراد باید با پزشک تماس بگیرند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *