آیا لمینت دندان دائمی است؟ | راز افزایش طول عمر لمینت

روکش پرسلن که به آن لمینت دندان نیز گفته می‌شود، یک راهکار بسیار عالی برای افرادی است که دوست دارند لبخند زیباتر یا به اصطلاح «هالیوودی» داشته باشند. مهم نیست که دندان‌هایتان چه مشکلی داشته باشند، لمینت می‌تواند عیوب دندان را به طور کامل پنهان کند و در عین حال بسیار طبیعی به نظر برسد. اما پرتکرارترین سوالی که ذهن علاقه‌مندان این روش را مشغول می‌کند این است که: آیا لمینت دندان دائمی است؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، پاسخ این سوال را می‌یابیم و با روش‌هایی برای به حداکثر رساندن عمر لمینت دندان آشنا می‌شویم. همراه ما باشید.

ماندگاری لمینت دندان

ماندگاری لمینت دندان چقدر است؟

به طور میانگین، لمینت دندان چیزی حدود 15 سال دوام می‌آورد. اما با سپری شدن تدریجی زمان، دقیقاً مانند دندان‌های واقعی فرسوده می‌شود و نیاز به ترمیم یا جایگزینی دارد. یکی از مشکلات رایج مردم در طول این 15 سال، ایجاد شدن شکستگی‌های کوچک روی لمینت دندان است که توسط دندانپزشک رفع می‌شود. خوشبختانه می‌توان با رعایت بهداشت دهان و اعمال تغییراتی در سبک زندگی و تغذیه عمر لمینت را افزایش داد.

داشتن لمینت دندان مستلزم مراجعه منظم به مطب دندانپزشکی و رعایت برخی نکات مراقبتی است. بیشتر دندانپزشکان به افرادی که دندان‌هایشان را لمینت کرده‌اند توصیه می‌کنند که هر شش ماه یک بار برای معاینه دندان‌ها به مطب مراجعه کنند. ویزیت‌های منظم به دندانپزشک این امکان را می‌دهد تا همواره نظافت و سلامتی دندان‌ها را تحت کنترل داشته باشد و مشکلات آن‌ها را قبل از اینکه به مشکلات بزرگ‌تری تبدیل شوند، برطرف کند.

چگونه می توان طول عمر لمینت دندان را افزایش داد؟

معمولاً افرادی که لمینت دندان انجام می‌دهند، همواره به دنبال راهکاری برای افزایش ماندگاری و طول عمر آن می‌گردند. همانطور که بالاتر گفتیم، میانگین عمر لمینت دندان 15 سال است؛ اما در صورتی که فرد به خوبی از دندان‌های خود مراقبت نکند این مدت زمان به 10 سال می‌رسد. در مقابل، اگر فرد به خوبی از دندان‌های خود مراقبت کند، می‌تواند ماندگاری لمینت دندان‌های خود را به 20 سال هم افزایش دهد.

اما برای افزایش طول عمر لمینت، چگونه باید از دندان‌ها مراقبت کرد؟ در ادامه خواهیم دید.

استفاده از مواد باکیفیت

جنس موادی که برای لمینت دندان به کار می‌رود نقش مهمی در ماندگاری آن دارد. به همین دلیل باید در انتخاب دندانپزشک دقت زیادی به خرج دهید و از کیفیت مواد به کار برده شده توسط او اطمینان حاصل کنید.

ترک عادت‌های نامناسب

لمینت نیز درست مانند دندان‌های طبیعی تحت تأثیر عادت‌های بد قرار می‌گیرد و آسیب می‌بیند. یکی از این عادت‌های بد، جویدن ناخن و یخ است. همچنین استفاده ابزاری از دندان‌ها برای باز کردن درب اشیاء یا شکستن پوست خارجی خوراکی‌هایی مانند تخمه و آجیل نیز می‌تواند بسیار مخرب باشد.

علاوه بر این‌ها، سیگار کشیدن و استعمال سایر دخانیات نیز می‌تواند به دندان‌ها آسیب بزند. دخانیات نه تنها باعث زرد شدن رنگ دندان می‌شود، بلکه می‌تواند بیماری‌های مرتبط با دهان و دندان (مانند التهاب لثه) را نیز به همراه داشته باشد.

دندانپزشکان برای درمان مشکلات دهان و دندان ناشی از سیگار کشیدن، معمولاً ناچار به برداشتن لمینت‌ها می‌شوند. این امر می‌تواند هزینه‌‌بر و وقت‌گیر باشد؛ به همین دلیل توصیه می‌شود حتماً سیگار را ترک کنید.

کاهش مصرف نوشابه

نوشابه حاوی فسفریک اسید است. این اسید می‌تواند هم به دندان‌های طبیعی و هم به لمینت آسیب بزند. اگرچه نوشیدن مقداری نوشابه هر چند مدت یک بار اشکالی ندارد؛ اما مصرف منظم آن باعث از بین رفتن لمینت دندان می‌شود.

اگر از آن دسته افرادی هستید که نمی‌توانند بدون نوشابه زندگی کنند، لازم است آن را به کمک نی بنوشید تا با روکش دندان تماس نداشته باشد.

محافظت از دهان و دندان در برابر آسیب

لمینت دندان باید از هرگونه آسیب و ضربه حفظ شود. بنابراین اگر رزمی‌کار هستید یا ورزش‌هایی مانند بوکس انجام می‌دهید، حتماً باید در حین تمرین از محافظ دهان استفاده کنید.

همچنین افرادی که از دندان قروچه رنج می‌برند نیز باید از محافظ دهان استفاده کنند تا فشار ناخواسته به روکش دندان وارد نشود. دندانپزشک می‌تواند با توجه به ظاهر دهان و دندان‌های شما، برایتان محافظ مخصوص بسازد.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه

حفظ بهداشت دهان و دندان برای سالم ماندن لمینت و دندان‌های زیرین آن بسیار اهمیت دارد. اگر لمینت انجام داده‌اید، لازم است دو بار در روز مسواک بزنید و هر شب نخ دندان بکشید. با این کار مواد غذایی و باکتری‌های موجود در بین دندان‌ها از بین می‌روند.

اگر باکتری‌های مضر بین دندان‌ها باقی بمانند، باعث پوسیدگی دندان‌های طبیعی شما خواهند شد. این یعنی دندانپزشک باید روکش‌ها را بردارد، پوسیدگی را رفع کند و دوباره دندان‌ها را لمینت کند که به معنای صرف زمان و هزینه اضافه خواهد بود. استفاده منظم از دهانشویه نیز برای جلوگیری از این اتفاق بسیار مفید و کارساز است.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *