هر آنچه باید درباره عمل چشم گربه ای بدانید | روش انجام، عوارض، مراقبت ها

چشم گربه ای یا چشم روباهی یکی از محبوب‌ترین ترندهای زیبایی در سال‌های اخیر است. این مدل چشم حالتی کشیده داشته و گوشه خارجی آن به سمت بالا متمایل است. از آنجایی که چشم کشیده و رو به بالا جلوه‌ای بسیار زیبایی دارد و چهره را نیز جوان‌تر نشان می‌دهد، بسیاری از افراد به جای استفاده از ترفندهای آرایشی به انجام عمل چشم گربه ای روی می‌آورند. جالب است بدانید که این عمل زیبایی می‌تواند به شکل تزریق فیلر، لیفت با نخ یا جراحی انجام شود و انتخاب روش دلخواه بر عهده بیمار است.

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، به بررسی همه روش‌های عمل چشم گربه ای می‌پردازیم. همچنین با عوارض و مراقبت های بعد از این عمل نیز آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

جراحی چشم گربه ای

عمل چشم گربه ای چیست و چگونه انجام می شود؟

همانطور که گفتیم، چند گزینه مختلف برای انجام عمل چشم گربه ای وجود دارد. یک گزینه که موقتی اما بسیار محبوب است، استفاده از نخ به منظور لیفت (کشیدن به سمت بالا) انتهای ابرو و گوشه چشم است. اگرچه لیفت ابرو و چشم طولانی مدت نبوده و اثر آن معمولاً برای 1 الی 2 سال باقی می‌ماند، اما بدون بیهوشی و بستری شدن و تنها با بی حسی موضعی انجام می‌شود. یک روش دیگر برای گربه‌ای یا روباهی کردن چشم‌ها تزریق فیلر به گوشه چشم و زیر ابرو است. این روش هم مانند لیفت بدون بیهوشی انجام شده و می‌تواند تا 2 سال هم ماندگاری داشته باشد.

روش سوم و ماندگارترین روش، جراحی چشم گربه ای است. در این جراحی یک برش در ناحیه رویش مو ایجاد می‌شود. سپس پوست گوشه ابرو بلند شده و در جهت افقی یا عمودی یا هر دو کشیده می‌شود. در آخر بعد از تغییر فرم چشم و ابرو به دلخواه بیمار، برش ایجاد شده توسط پزشک جراح بخیه زده می‌شود. اینکه جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام شود یا بی حسی موضعی، کاملاً به تشخیص پزشک و شرایط روحی و جسمی بیمار بستگی دارد.

به طور کلی،‌ تزریق فیلر نسبت به جراحی و لیفت با نخ عوارض و مراقبت‌های بسیار کمتری به همراه دارد. اما در جراحی به دلیل اینکه روی پوست برش ایجاد می‌شود و حتی ممکن است بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد عوارض بیشتری در انتظار افراد خواهد بود.

خطرات و عوارض جراحی چشم گربه ای چیست؟

هر زمان که پوست بریده شود، یک زخم ایجاد می‌شود که احتمال ماندن جای آن وجود دارد. با این حال، یک نکته مهم درباره ماندن جای زخم بعد از جراحی وجود دارد. ترمیم پوست به عوامل مختلفی از جمله تکنیک جراحی، محافظت از زخم در برابر عفونت، کاهش استرس، تغذیه بیمار و همچنین سیگار کشیدن (قبل یا بعد از جراحی) و … بستگی دارد. بنابراین این عارضه برای هر کسی اتفاق نمی‌افتد؛ اگر از زخم به خوبی مراقبت شود و جراح نیز برش غیر اصولی و عمیق روی پوست ایجاد نکند، هیچگونه جای زخم در طرفین صورت باقی نخواهد ماند.

جدای از این مورد، هیچ عمل جراحی‌ در دنیا بدون خطر نیست. احتمال بروز عوارضی که در ادامه بیان می‌کنیم وجود دارد، اما کم است. اینکه فردی بعد از جراحی دچار عوارض بشود یا نشود کاملاً به مهارت جراح و مراقبت‌هایی که بیمار از خود انجام می‌دهد بستگی دارد. عوارض احتمالی جراحی چشم گربه ای عبارت است از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • ماندن جای زخم
 • آسیب دیدگی رگ‌های خونی کوچک
 • خستگی و کسل بودن
 • تورم
 • قرمزی
 • کبودی
 • بی حسی
 • خارش
 • حساسیت به لمس پوست
 • سردرد
 • ریزش مو در ناحیه اطراف برش جراحی
 • عفونت

عوارضی مانند خارش، بی حسی، حساسیت به لمس و ریزش مو معمولاً موقتی بوده و نهایتاً بعد از 3 الی 6 ماه رفع خواهند شد. سایر علائم رایج جراحی نیز (مانند کبودی، تورم، خونریزی و …) در عرض 3 هفته به طور کامل برطرف خواهند شد. با این حال، همانطور که گفتیم بسیاری از این عوارض نادر هستند و ممکن است برای عده کمی رخ بدهند. سعی کنید احساسات خود را تحت کنترل داشته باشید و با هرگونه اضطراب مقابله کنید، زیرا استرس ممکن است تورم را بدتر کرده یا باعث خونریزی شود.

نکته مهمی که باید در طول دوره بهبودی عمل چشم گربه ای به آن توجه داشته باشید این است که مهم نیست از چه روشی برای تغییر حالت چشم و ابرو استفاده کرده‌اید، هر زمان که علائم عفونت مانند وجود چرک، کبودی بیش از حد، تورم شدید، تب و … را مشاهده کردید لازم است سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت های بعد از عمل چشم گربه ای چیست؟

دوره نقاهت عمل چشم گربه ای بسته به روشی که استفاده می‌شود متفاوت است. مثلاً بیمار بعد از انجام جراحی چشم گربه ای می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را پس از حدود 4 هفته از سر بگیرد که در دو هفته اول انجام فعالیت‌های بدنی مانند ورزش ممنوع است. از آنجایی که ممکن است در مناطق آسیب دیده صورت مقداری کبودی خفیف باقی بماند، توصیه می‌شود دو هفته از محل کار یا تحصیل مرخصی بگیرید. همانطور که گفتیم، علائم و عوارض موقتی جراحی مانند کبودی، تورم، قرمزی و … باید تقریباً در عرض 3 هفته کاملاً رفع شوند و در طول این مدت باید به خوبی از ناحیه زخم جراحی مراقبت نموده و بهداشت ناحیه را رعایت کنید. در روش لیفت با نخ بیمار می‌تواند تنها حدود 2 روز بعد از عمل به زندگی روزمره خود بازگردد.

رعایت مراقبت های زیر بعد از انجام عمل چشم گربه ای بسیار حائز اهمیت است:

 • می‌توانید روی ناحیه از کمپرس سرد استفاده کنید، اما مراقب باشید که یخ مستقیماً روی پوست قرار نگیرد.
 • اگر لیفت با نخ انجام داده‌اید یا فیلر تزریق کرده‌اید، حداقل به مدت 24 ساعت آرایش نکنید. اما در صورتی که تحت جراحی قرار گرفته‌اید باید تا چند روز از آرایش کردن خودداری کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که 3 تا 5 شب بعد از عمل حداقل با یک بالش اضافی و در زاویه 30 درجه می‌خوابید.
 • در هنگام شستن صورت به هیچ وجه خشونت به خرج ندهید و مراقب زخم باشید.
 • در طول 2 هفته اول از قرار گرفتن در معرض آفتاب و سولاریوم، سونا، جکوزی و هرگونه دمای بیش از حد خودداری کنید.
 • تا 2 هفته بعد از عمل نباید ورزش‌های شدید (مانند پرش، دویدن، وزنه برداری و …) انجام دهید.
 • به مدت 4 هفته از ماساژ قابل توجه صورت خودداری کنید.
 • تا چند روز بعد از عمل هیچگونه الکل مصرف نکنید.
 • از مالیدن پوست ناحیه تحت درمان به مدت 2 هفته پس از عمل پرهیز کنید.

اگر در طول دوره نقاهت عمل چشم گربه ای به هرگونه سوال، شبهه یا عوارض عجیب برخوردید حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

کلام آخر

در مجموع، با توجه به اینکه عمل چشم گربه ای برای اغلب افراد ضروری نیست، توصیه می‌شود تحت تأثیر مدل‌ها و افراد مشهور قرار نگیرید و خود را همانگونه که هستید دوست داشته باشید. با این حال، اگر باز هم احساس می‌کنید که چشم گربه ای در بهبود ظاهرتان تأثیر بسزایی دارد بهتر است روش‌هایی مانند لیفت با نخ و تزریق فیلر را انتخاب کنید؛ چرا که عوارض کمتر و دوره نقاهت کوتاه‌تری نسبت به جراحی دارند. توصیه نهایی ما این است که در انتخاب جراح، متخصص تزریق یا متخصص لیفت تحقیق کافی را به عمل آورید؛ چرا که ناحیه دور چشم بسیار حساس بوده و ایجاد تغییر در آن نیاز به مهارت، دانش و تجربه زیادی دارد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.