چرا سکته قلبی رخ می دهد؟ روش های درمان و پیشگیری

حمله قلبی که به آن سکته قلبی نیز گفته می شود ، هنگامی اتفاق می افتد که بخشی از عضله قلب خون کافی نداشته باشد. هرچه مدت زمان بیشتری بدون درمان برای بازگرداندن جریان خون بگذرد ، آسیب بیشتری به عضله قلب وارد می شود. بیماری عروق کرونر (CAD) دلیل اصلی حمله قلبی است. یک علت شایع کمتر ، اسپاسم شدید یا انقباض ناگهانی شریان کرونر است که می تواند جریان خون در عضله قلب را متوقف کند.
قلب مانند ماهیچه های دیگر عضله است. شریان ها خون غنی از اکسیژن را برای آن تأمین می کنند تا بتواند منقبض شده و خون را به بقیه بدن برساند. وقتی جریان کافی اکسیژن به عضله نرسد ، عملکرد آن شروع به رنج می کند. اکسیژن رسانی را به طور کامل مسدود کنید و عضله شروع به مردن می کند. در این مقاله درباره اینکه سکته قلبی چگونه و به چه علت ایجاد می شود و روش های درمان آن بیشتر بدانید.

چرا سکته قلبی رخ می دهد

علائم سکته قلبی چیست؟

علائم عمده حمله قلبی عبارتند از:

  • درد یا ناراحتی در قفسه سینه: بیشتر حملات قلبی شامل ناراحتی در مرکز یا سمت چپ قفسه سینه است که بیش از چند دقیقه طول می کشد یا از بین می رود و برمی گردد. احساس ناراحتی می تواند مانند فشار ناراحت کننده یا درد باشد.
  • احساس ضعف ، سبکی سر یا ضعف: همچنین ممکن است دچار عرق سرد شوید.
  • درد یا ناراحتی در فک ، گردن یا پشت.
  • درد یا ناراحتی در یک یا هر دو بازو یا شانه ها.
  • تنگی نفس: اغلب همراه با ناراحتی قفسه سینه است ، اما تنگی نفس نیز ممکن است قبل از ناراحتی قفسه سینه رخ دهد.

علائم دیگر حمله قلبی می تواند شامل خستگی غیرمعمول یا غیر قابل توضیح و حالت تهوع یا استفراغ باشد. زنان به احتمال زیاد این علائم دیگر را دارند. در صورت مشاهده علائم حمله قلبی با شماره 115 تماس بگیرید. هرچه زودتر به اتاق اورژانس برسید ، سریعتر درمان انجام خواهد شد تا میزان آسیب به عضله قلب کاهش یابد. در بیمارستان ، متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند آزمایشاتی انجام دهند تا بفهمند آیا حمله قلبی اتفاق می افتد و بهترین روش درمانی را تعیین می کنند. در برخی موارد ، حمله قلبی نیاز به احیای قلبی ریوی (CPR) یا شوک الکتریکی (دفیبریلاسیون) به قلب دارد تا دوباره قلب پمپاژ کند.

چه چیزی باعث حمله قلبی می شود؟

با گذشت زمان ، پلاک ها می توانند در امتداد یک شریان جمع شده و مجرای خون را از طریق آن باریک کنند. پلاک از تجمع کلسترول تشکیل شده است و در نهایت ممکن است با رسوبات کلسیم کلسیفیه یا سفت شود. اگر شریان بیش از حد باریک شود ، نمی تواند خون کافی به عضله قلب برساند. دقیقاً مانند عضلات بازو که هنگام بلند شدن چیزهای سنگین شروع به درد می کنند ، یا پاهایی که هنگام دویدن خیلی سریع درد می کنند. عضله قلب اگر خون رسانی کافی دریافت نکند ، درد خواهد گرفت. این درد یا درد آنژین نامیده می شود. مهم است که بدانید آنژین می تواند به طرق مختلف ظاهر شود و همیشه نیازی به تجربه درد در قفسه سینه نیست.

اگر پلاک پاره شود ، یک لخته خون کوچک در داخل رگ تشکیل می شود ، مانند سد عمل می کند و جریان خون را به شدت مسدود می کند. وقتی آن قسمت از قلب خون رسانی خود را به طور کامل از دست بدهد ، عضله از بین می رود. این اتفاق حمله قلبی یا سکته قلبی نامیده می شود. اگر هر یک از این علائم هشدار دهنده حمله قلبی را تجربه کردید منتظر کمک نمانید. برخی از حملات قلبی ناگهانی و شدید است. اما بیشتر آنها به آرامی ، با درد یا ناراحتی خفیف شروع می شوند.

درمان سکته قلبی

هدف درمان این است که شریان مسدود شده را در اسرع وقت باز کنید و خون رسانی به عضله قلب را بازیابی کنید. هنگام حمله قلبی ، نکته کلیدی که باید به خاطر بسپارید این است که زمان برابر با عضله است. هرچه تأخیر در مراجعه به مراقبت های پزشکی بیشتر شود ، آسیب بیشتری به عضله قلب وارد می شود. درمان ها باید در بیمارستان انجام شود و شامل تجویز داروهای تجمع دهنده لخته برای حل شدن لخته در محل پارگی پلاک و کاتتریزاسیون قلب و آنژیوپلاستی (که در آن رگ خونی توسط بالون باز می شود ، اغلب با قرار دادن اضافی استنت) می باشد.
همه بیمارستان ها تجهیزات یا متخصصان قلب را برای انجام کاتتریزاسیون اورژانسی قلب در دسترس ندارند و درمان ترومبولیتیک (استفاده از داروهای لخته کننده) ممکن است اولین گام برای باز کردن رگ خونی و بازگشت خون به عضله قلب باشد.

کاتتریزاسیون قلب

درمان مطلوب کاتتریزاسیون قلب است. لوله ها از طریق شریان فمورال در کشاله ران یا از طریق شریان بازویی در آرنج ، به عروق کرونر نخ می شوند و منطقه انسداد مشخص می شود.

آنژیوپلاستی

آنژیوپلاستی در صورت امکان در نظر گرفته می شود. یک بالون در محل انسداد قرار می گیرد و با باز شدن ، پلاک را به دیواره رگ خونی فشرده می کند. پس از آن ، یک استنت یا یک قفس مش در سراسر محل آنژیوپلاستی قرار داده می شود تا بسته نشود. دستورالعمل ها توصیه می کنند از زمان ورود بیمار به بیمارستان تا باز شدن رگ خونی کمتر از 90 دقیقه باشد.

همه بیمارستان ها توانایی انجام کاتتریزاسیون قلبی را به صورت 24 ساعته ندارند و ممکن است بیمار را با سکته قلبی حاد به بیمارستانی منتقل کنند که از فناوری موجود برخوردار باشد. اگر زمان انتقال باعث تاخیر در درمان آنژیوپلاستی بیش از 90 دقیقه توصیه شده شود ، ممکن است داروهای تجمع دهنده لخته برای حل شدن لخته خونی که باعث گرفتگی شریان کرونر است در نظر گرفته شود. از فعال کننده پلاسمینوژن بافت (TPA یا TNK) می توان به صورت داخل وریدی استفاده کرد. پس از تزریق TPA ، ممکن است بیمار همچنان برای کاتتریزاسیون قلب و مراقبت های بیشتر منتقل شود.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.