سابسیژن چیست ؟

سابسیژن

درمان سابسیژن یک روش میکرو جراحی است که زخم های پوستی ناشي از جوش صورت را از بين مي برد. این اصطلاح برای جای زخم آکنه  و به معنای  جراحی بدون برش براي درمان زخم های پوستی است. اين روش اولین بار در سال 1995 توسط دو متخصص پوست در نیویورک انجام شده است.

چگونه سابسیژن  زخم آکنه را درمان می کند ؟

منافذ عمیق آکنه با استفاده از یک سوزن مخصوص كه در پوست فرو مي شود از بين مي رود. از این سوزن مخصوص برای جاي زخم هاي پوستي نيز استفاده مي شود.درمان جای زخم آکنه در کلینیک انجام می شود و نیازی به بستری ندارد. در اين روش بافت هاي پوستي دوباره احيا مي شوند.

در حقیقت ، فرایندهای مختلف طي  سابسیژن  انجام می شود. يكي از اين فرايندها عملكرد مكانيكي سوزن و آزاد كردن بافت زخم در زير پوست است. رگهای خونی زير بافت پوست در طي اين عمل شکسته می شود و امکان تجمع خون در ناحیه تحت درمان را فراهم مي كنند. این لخته خون مانع از بازگشت مجدد جاي زخم و جوش مي شود به اين تزتيب اين امر محیطی را برای بازسازی کلاژن و بهبود ظاهر زخم به مرور زمان ایجاد می کند.

فوايد سابسیژن 

خطری برای التهاب هاي پوستي ندارد

نتایج فوراً قابل مشاهده (اما درمان هاي با ليزر هفته ها تا ماه ها طول مي كشد)

تقریباً براي انواع مختلف زخم مناسب است

زخم های محدود و پنهان پوستي به درمان هاي تحت عمل جراحی نیاز دارند. اگر هنگام لبخند زدن یا صحبت کردن زخم ها بيشتر نمود پيدا مي كنند ، بدان معنی است که زخم ها به ساختارهای زیرین لایه هاي ماهیچه اي پوست متصل است. به اين طريق لیزرها نمی توانند به عمق لایه های عضلانی نفوذ کنند – حتی با دستگاه های میکرونیدلینگ. از این رو ، برای رفع این زخم های سرسخت ، شما به لیزر بیشتری احتیاج خواهید داشت در حالي كه سابسیژن  یک گزینه درمانی عالی برای انواع زخم های زیر است:

جای زخم آکنه

زخم آبله مرغان

جای زخم های ناشي از آسیب یا جراحی

جای جوش

عمل سابسیژن براي چه مواردي مناسب نیست ؟

عفونت فعال پوستي

جای زخم هاي غیر طبیعی پوست مانند زخم هایپرتروفیک و کلوئید

كساني كه اختلال خونريزي دارند

عمل سابسیژن برای آکنه

 چگونه عمل سابسیژن براي زخم هاي زیر پوستی انجام می شود ؟

مرحله 1: آماده سازی

پوست شما در اين مرحله پاک سازي می شود و جای زخم های با استفاده از یک قلم جراحی مشخص می شود. سپس بی حسی موضعی برای بی حس کردن پوست تزریق می شود.

مرحله 2: درمان زخم هاي زیر پوستی

در اين درمان از انواع سوزن / ابزارهاي متناسب با نوع زخم استفاده مي شود.سوزن هايي مانند:

  • سوزن های تیز: سوزن هایپودرم 18-23G
  • سوزن Nokor: سوزن Nokor یک سوزن تيز است که به طور خاص برای زیر بینی طراحی شده است.
  • سوزن میکرو کانولولهای: اين سوزن در مقایسه با استفاده از سوزن های تیز ، خونریزی و ورم کمتری روي پوست ايجاد مي كند  .به محض قرار دادن ، سوزنکانول بافت هاي زیر پوست مي شكند و در ابتدا احساس سوزش خواهيد كرد چون سوزن ها بافت زخم را جدا و از بین می برند.

مرحله 3: بهبود پس از عمل

پس از اتمام عمل ، برای کاهش خونریزی و ورم اعمال می شود از پماد موضعی آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت و تشویق بهبود زخم استفاده می شود.

این روش برای اولین بار 20 سال پیش انجام شده است وطريقه كار آن ایجاد برش هاي ریز در جای زخم است به طوري كه زخم به طور كامل از بين مي رود بعد از درمان به مدت 3-5 روز ناحيه عمل بخيه انجام مي شود.

عمل سابسیژن به همراه با PRP

در برخي موارد براي بهبودي بهتر سابسیژن به همراه با PRP انجام مي شود. PRP  شامل پلاسمای غنی از پلاکت ها است و حاوی بسیاری از فاکتورهای رشد و سایتوکاین ها مي باشد که از خون گرفته شده  و عوارض جانبی بسیار کمتري  دارد.

زخمهای آکنه معمولاً نتیجه التهاب ناشی از منافذ پوستی ، سلولهای مرده پوست و باکتریها است. به اين طريق كه منافذ پوست متورم شده و در نتيجه منجر به ایجاد شکاف در دیواره فولیکول پوست می شود. جاهاي زخم کم عمق معمولاً جزئی هستند و به سرعت بهبود می یابند. اما زخم هاي عمیق باعث راه يابي مواد آلوده به داخل بافت پوست مي شود. البته پوست سعی در ترمیم این ضایعات با تشکیل الیاف کلاژن جدید دارد اما پوست توانايي كامل براي درمان جاي زخم هاي عميق ندارد اينجاست كه  استفاده از عمل هاي مختلف براي درمان ضروري مي شود.

دلايل درمان  جاي زخم آکنه

دلایل جسمی ، عاطفی و اجتماعی برای درمان زخم های آکنه شامل موارد زیر است:

بهبود ظاهر

تقویت عزت نفس

ارتقاء سلامت بهتر پوست

انواع جای زخم آکنه :

زخم هایپرتروفیک یا کلوئید:

این زخم ها هنگامی ایجاد می شوند که بدن کلاژن زیادی ایجاد کند و در نتیجه توده ای از بافت های برافراشته شده روی سطح پوست ایجاد می شود.

زخم آتروفیک یا افسرده:

این زخم ها در صورت از بین رفتن  مقداري از بافت پوستي ایجاد می شود. جای زخم “Icepick” معمولاً سوراخ های کوچک و در عین حال آشکاري روي پوست است. زخم های “Boxcar” قسمت هاي مرده پوست هستند كه معمولاً گرد یا بیضی شکل و زاویه دار هستند كه ، شبیه به زخم های آبله مرغان مي مانند.

سوزنهای میکرونیدلینگ سابسیژن در بهترین حالت  به صورت 5/5 میلی متر در زیر سطح پوست نفوذ می کنند ، تا به جای زخمهای عمیق تر پوستی برسد و فضای بیشتری را برای رشد مجدد کلاژن هاي پوستي  براي بهبود ایجاد کند.

مگر در مواردی که زخم علاوه بر مؤلفه پوستی خود مؤلفه اپیدرمی قابل توجهی نیز داشته باشد ، سابسیژن بسيارمؤثرتر مي شود و زمان بهبودی سریع تری مي شود. 

علاوه بر این ، مواد مورد نیاز برای اين درمان عبارتند از: سوزن ، سرنگ و لیدوکائین (براي كاهش درد). از طرف دیگر میکرونیدلینگ شامل ابزارهای گران قیمت از جمله قلم های میکرونیدلینگ ، وسايل استریل یکبار مصرف و محصولات موضعی برای مراقبت از پوست ، علاوه بر محصولات موضعی برای مراقبت از پوست ، پس از درمان مي باشد كه معمولا بی خطر هستند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *