حفظ زیبایی صورت و بدن با ورزش های آبی

حفظ زیبایی صورت و بدن با ورزش های آبی به سادگی امکان‌پذیر است. شاید با دیدن این جمله بپرسید که ورزش‌های آبی چه ارتباطی به زیبایی بدن و صورت دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت مواردی مثل استرس، اضطراب، افسردگی، چاقی، کم خوابی و بیماری‌ها باعث به خطر افتادن زیبایی صورت و بدن می‌شوند.

اما از آنجایی که ورزش های آبی جزو شادترین فعالیت‌های ورزشی به حساب می‌آیند، انجام دادن ورزش‌ها آبی باعث ایجاد نشاط، شادابی و آرامش در فرد می‌شود و مواردی مثل استرس و اضطراب را از فرد دور می‌کنند. همچنین طبق نظر کارشناسان ورزشی بسیاری از ورزش‌های آبی چربی سوزی بالایی دارند. به همین دلیل تناسب اندام با ورزش های آبی نیز ممکن است. پس با این تفاسیر می‌توان ادعا کرد که ورزش‌های آبی تاثیر خوبی در سلامت پوست و تناسب اندام دارند. در همین راستا در ادامه انواع ورزش آبی مختلف را بیان می‌کنیم و به طور مختصر هر یک را توضیح می‌دهیم.

ورزش های آبی

ورزش های آبی چیست؟

پیش از معرفی انواع ورزش آبی لازم است که بگوییم ورزش های آبی چیست؟ به طور کلی به ورزش‌ها و فعالیت‌هایی که درون آب یا روی سطح آب انجام می‌شوند، ورزش آبی می‌گویند. این ورزش‌ها معمولا درون استخر، رودخانه، دریاچه، دریا و اقیانوس انجام می‌شود. برخی از این فعالیت‌ها مثل قایق سواری، کایاک سواری، ویک بوردینگ و… به کمک یک وسیله یا ابزار قابل اجرا است اما فعالیت‌هایی مثل شنا به هیچ وسیله‌ای نیاز ندارد و از طریق حرکات بدن اجرا می‌شود. جهت آشنایی بیشتر شما قصد معرفی انواع ورزش های آبی را در قسمت‌های بعدی داریم.

ورزش شنا

شنا یکی از شناخته شده‌ترین و در دسترس‌ترین انواع ورزش های آبی است که اکثر افراد حداقل یک بار آن را در استخر یا دریا انجام داده‌اند. طبق تعریف، شنا به ورزشی گفته می‌شود که فرد دست، پا و سایر قسمت‌های بدن خود را با یک نظم خاص تکان می‌دهد تا در آب حرکت کند. معمولا نوع حرکات بدن برای جلو رفتن متفاوت است. به همین دلیل انواع مختلفی از شنا کردن وجود دارد که عبارتند از:

شنای کرال سینه

در شنای کرال سینه، صورت فرد باید به سمت کف استخر باشد و حرکت دست‌ در کرال سینه به این صورت است که دست راست ابتدا کمی از قسمت سینه فاصله می‌گیرد و به دور بدن می‌چرخند و به جای اول خود برمی‌گردند‌. سپس با دست چپ باید همین حرکت تکرار شود. از آن طرف پاها باید در آب بالا و پایین شوند تا حرکت فرد رو به جلو باشد.

شنای پروانه

برای انجام شنای پروانه فرد باید شنای کرال سینه را به خوبی یاد داشته باشد زیرا حرکات شنای پروانه تقریبا شبیه شنای کرال سینه است. در شنای کرال یک‌بار دست راست و یک بار دست چپ حرکت می‌کند اما در شنای پروانه هر دو دست باید به طور همزمان حرکت کنند و آب را به سمت عقب هدایت کنند. معمولا این موقع شنا جزو شناهای دشوار محسوب می‌شود و فرد برای آموختن آن باید به طور مستمر تمرین کند.

شنای قورباغه

در این نوع از شنا آب به کمک کف دست و بخش ساعد به سمت زیر شکم هدایت می‌شود و همزمان کف پاها نیز به آب ضربه وارد می‌کنند. در صورتی که حرکات صحیح انجام شوند و یک تعادل بین آن‌ها وجود داشته باشد، فرد رو به جلو حرکت می‌کند.

شنای پهلو

شنای پهلو

همانگونه که از نام این سبک شنا مشخص است، شناگر باید به پهلو روی آب قرار بگیرد. سپس حرکت پاها باید به صورت قیچی باشد تا حرکت فرد رو به جلو باشد. از آن سو دست‌ها باید به سمت سینه جمع شوند یعنی دستی که زیر سر قرار دارد و دست مقابل فرد باید به سمت سینه کشیده شوند.

شنای کرال پشت

نحوه انجام کرال پشت تقریبا شبیه به کرال سینه است و فقط نحوه قرار گرفتن فرد در آن فرق دارد. در این سبک از شنا، صورت فرد رو به بالا و بیرون از آب است. معمولا کرال پشت یکی از ساده‌ترین سبک‌های شنا به حساب می‌آید زیرا دهان و بینی فرد خارج از آب است و شناگر به راحتی می‌تواند عمل دم و بازدم انجام دهد.

به طور کلی در پایان معرفی ورزش شنا، باید گفت که شنا از جمله فعالیت‌هایی است که کل اندام‌های بدن را به فعالیت وادار می‌کند و فواید مختلفی برای بدن دارد. مثلا باعث تقویت عضلات و ماهیچه‌های می‌شود، آرتروز و آسیب دیدگی‌ها را بهبود می‌بخشد، کالری‌سوزی بالایی دارد و موجب سلامت روان می‌شود. با این تفاسیر بهتر است افراد در کنار فعالیت‌های روزمره‌ و کاری که دارند، یادگیری و انجام ورزش شنا را در برنامه‌ریزی هفتگی یا ماهانه خود قرار دهند.

معمولا در حال حاضر به دلیل فواید بی‌نظیری که شنا برای سلامت جسمی و روحی بدن دارد در اکثر شهرهای کشور استخرها و پارک‌های آبی مجهزی ساخته شده است. به عنوان مثال پارک آبی سرزمین موج های آبی مشهد یکی از بزرگترین و مجهزترین پارک‌های آبی کشور است که مجاوران و زائران شهر مقدس مشهد می‌توانند از امکانات آن استفاده کنند.

شیرجه

شیرجه از دیگر ورزش‌های مرتبط به آب است که در المپیک تابستانه هم مسابقات آن انجام می‌شود. در این ورزش، ورزشکار باید از یک ارتفاع مشخص (سکوی پرش) به داخل استخر شیرجه بزند. البته نوعی از این ورزش وجود دارد که فرد از لبه صخره به داخل دریا یا رودخانه می‌پرد.

 البته این نکته را باید گفت که افراد برای شیرجه زدن باید آموزش‌های لازم و مهارت‌های مخصوص را فرا بگیرند زیرا پرش در آب بدون داشتن مهارت سلامت فرد را به خطر می‌اندازد و حتی موجب مرگ می‌شود. متاسفانه گاهی مشاهده شده که به کم عمق بودن استخر یا دریا، پس از شیرجه سر فرد با کف استخر یا سنگ‌های کف دریا برخورد کرده و جان خود را از دست داده است‌.

 در نتیجه اگر برای تفریح به استخر یا کنار دریا رفتید و مهارت لازم را برای شیرجه زدن ندارید از پریدن داخل آب جدا خودداری کنید. چون ارتفاع آب و ارتفاعی که فرد قرار است از آن بپرد باید محاسبه شده باشد.

 ایروبیک آبی

ایروبیک آبی یک ورزش گروهی در آب است که حرکات ایروبیک در استخر یا پارک‌های آبی انجام می‌شود. معمولا وزنه و یک تخته برای شناور ماندن دو وسیله کاربردی این ورزش به حساب می‌آیند. ایروبیک آبی از جمله فعالیت‌های آبی است که افراد در رده‌های سنی مختلف می‌توانند آن را انجام دهند.

 کسانی که خواستار تناسب اندام با ورزش های آبی هستند بهتر است که این ورزش را انتخاب کنند زیرا حرکات بدنی که در ایروبیک انجام می‌شود سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد. البته فواید ایروبیک آبی فقط کاهش وزن و تناسب اندام نیست. بلکه فواید دیگری همچون تقویت عضلات، کنترل فشار خون، کاهش استرس، تسکین درد مفاصل و… دارد.

البته نکته مهمی که درباره این ورزش وجود دارد این است که حتما باید زیر نظر یک مربی حرفه‌ای و کاربلد انجام شود زیرا انجام حرکت‌های اشتباهی باعث به خطر افتادن سلامت جسمی فرد می‌شود. در همین راستا کسانی که قصد شرکت در کلاس‌های ایروبیک را دارند باید به پارک‌‌های آبی و استخرهای معتبر محل زندگی خود مراجعه کنند. علاقه‌مندان به ورزش ایروبیک آبی با مراجعه به وب سایت پول تیکت می‌توانند لیست استخرها و پارک‌های آبی معتبری که در آن‌ها کلاس ایروبیک برگزار می‌شود را مشاهده کنند.

سرزمین موج های آبی

شنای موزون

شنای موزون یا شنای هنری یکی از فعالیت‌هایی است که باید جزو شادترین ورزش های آبی قرار بگیرد زیرا شنای هنری ترکیبی از سه ورزش مختلف مثل شنا، ژیمناستیک و رقص ترکیب شده است. شنای موزون را به صورت تکی یا انفرادی می‌توان انجام داد. نحوه انجام آن به این صورت است که در حین انجام این ورزش یک آهنگ مخصوص پلی می‌شود. سپس فرد یا اعضای تیم مطابق آهنگ حرکت‌های موزون و هماهنگی را انجام می‌دهند.

معمولا پیش از انجام این ورزش فرد باید قدرت بدنی، استقامت و انعطاف‌پذیری بدن خود را بالا ببرد زیرا شرط لازم برای موفقیت در شنای موزون قدرت بدنی، استقامت و انعطاف‌پذیری بالا است. همچنین فرد باید زمان‌بندی خوبی داشته باشد تا بتواند هماهنگ با آهنگ پخش شده، حرکات را انجام دهد.

 در رابطه با فواید این نوع ورزش آبی باید گفت که تاثیر خوبی بر روی کنترل نفس دارد زیرا در حین انجام برخی از حرکات لازم است که فرد به صورت وارونه در زیر آب قرار بگیرد. علاوه‌بر آن شنای هنری تاثیر خوبی بر روی کنترل استرس و ایجاد حس آرامش دارد. چون در حین انجام حرکات هماهنگ، هورمون اندروفین که یک ماده آرام‌بخش طبیعی است، در بدن ترشح می‌شود.

پیلاتس در آب

پیلاتِس در آب یکی از انواع ورزش‌هایی است که باعث آمادگی جسمانی می‌شود. در این ورزش تمامی حرکات و تمرینات مربوط به ورزش پیلاتس داخل آب صورت می‌گیرد. این ورزش فوایدی مثل افزایش انعطاف پذیری ستون فقرات، تقویت عضلات، کاهش استرس، افزایش انرژی، تسکین درد مفاصل و… را دارد.

همانطور که می‌دانید پیلاتس در محیط خارج از آب نیز انجام می‌شود اما انجام حرکات پیلاتس در آب تاثیرات بهتری دارد که عبارتند از:

  • به دلیل مقاومت بالای آب مصرف کالری پیلاتس در آب بیشتر از پیلاتس در خشکی است.
  • انجام حرکات پیلاتس در آب باعث طراوات و شادابی پوست صورت و بدن می‌شود.
  • انجام حرکات پیلاتس در آب آسیب‌های احتمالی ورزشی را تا حد زیادی کم می‌کند.
  • به دلیل قانون ارشمیدس در طی انجام حرکات ورزشی هیچ گونه فشاری بر روی مفاصل وارد نمی‌شود.

واترپلو

واترپلو جزو ورزش های آبی با توپ است که به صورت گروهی انجام می‌شود و دارای ۴ زمان ۸یا ۶ دقیقه‌ای است. در این ورزش دو تیم ۶ نفره در یک استخر ۲۰×۳۰ متر با یکدیگر رقابت می‌کنند تا توپ را به داخل دروازه حریف وارد کنند. در واقع می‌توان گفت که واترپلو نوعی هندبال است که در استخر انجام می‌شود.

 داشتن مهارت شنا یکی از اصول مهم این ورزش محسوب می‌شود زیرا ورزشکار در طول بازی باید چند بار طول استخر را شنا کند. کنترل توپ با یک دست، نگه داشتن سر بیرون از آب، مدیریت پاها با انجام حرکت دوچرخه، سرعت عمل بالا و تمرکز جزو مهارت‌های ضروری این ورزش به حساب می‌آید.

درباره فواید این ورزش آبی می‌توان گفت که باعث افزایش قدرت بدنی مخصوصا در قسمت عضلات ران، بازوها و مچ دست می‌شود، تمرکز و سرعت عمل فرد را بالا می‌برد، انعطاف‌پذیری اعضای بدن را افزایش می‌دهد و موجب تقویت قدرت تمرکز می‌شود.

موج سواری

موج سواری نوعی ورزش آبی است که هیجان و نشاط بالایی دارد زیرا فرد با موج‌های خروشان دریا مقابله می‌کند. تخته موج سواری که از جنس فوم ساخته شده، مهم‌ترین و اصلی‌ترین ابزاری است که موج سوار به آن نیاز دارد. معمولا نحوه انجام موج سواری به این صورت که فرد ابتدا تسمه متصل به تخته را باید به دور مچ پای خود ببندد تا اگر تعادل خود را از دست داد، تخته را از دست ندهد. سپس باید در قسمت نزدیک ساحل که عمق کمی دارد ایستادن روی تخته را تمرین کند‌‌

 پس از انجام تمرین و کسب آمادگی لازم نوبت آن می‌رسد که فرد به دل دریا بزند. برای انجام این کار باید به حالت خوابیده روی تخته قرار بگیرد و با دست‌های رو به جلو حرکت کند‌ و منتظر آمدن موج بماند. این ورزش مانند سایر ورزش‌های مرتبط با آب تاثیر خوبی در ایجاد حس آرامش و نشاط دارد و باعث رفع استرس و نگرانی می‌شود.

 جت اسکی

جت اسکی یا موتور سواری روی آب نوعی تفریح و ورزش مفرح و لذت‌بخش آبی است‌. نام این تفریح نشاط آور را اکثر کسانی که به شهرهای شمالی یا جنوبی کشور سفر کرده‌اند، حداقل یک بار شنیده‌اند زیرا در سواحل شمال و جنوب این وسیله مشاهده می‌شود. هیجان و لذت این ورزش معمولا به دلیل سرعت حرکت جت اسکی بر روی آب است. طبق بررسی‌های انجام شده گردشگران استقبال خوبی در این ورزش می‌کنند. در همین راستا کنار ساحل مکان‌هایی وجود دارد که جت اسکی را در اختیار گردشگران قرار می‌دهند.

این ورزش تفریحی به دلیل حفظ سلامت جان افراد دارای یک‌سری قوانین است که جت اسکی سوار باید حتما آن‌ها را رعایت کند. به عنوان مثال نزدیک شدن به قایق‌ها، كشتی‌ها، اسكله، شناگران، سایر جت اسکی سواران و زباله‌های شناور روی آب ممنوع است. همچنین انجام حركات یک‌سری حرکات مثل دور درجا یا حرکت‌های آکروباتیک جزو ممنوعیت‌های جت اسکی به شمار می‌رود.

 قایق‌ رانی

قایق‌رانی یک ورزش و تفریح آبی است که در رودخانه‌، دریاچه مصنوعی، دریا و اقیانوس‌ها انجام می‌شود. معمولا این ورزش دارای انواع مختلفی است زیرا قایق‌هایی که در این ورزش تفریحی به کار برده می‌شوند از نظر شکل، اندازه و ظرفیت نفرات متفاوت هستند. همچنین مورد دیگری که درباره این ورزش وجود دارد نوع حرکت آب رودخانه و دریا است. معمولا برخی از انواع قایقرانی در آب‌های آرام و برخی دیگر در آب‌های خروشان صورت می‌گیرد. قایق‌رانی آبهای آرام، کانو پولو، راندن قایق اژدها، راندن قایق بادبانی، قایقرانی اسلالوم در آب‌های خروشان و روئینگ رایج‌ترین رشته‌های قایق‌رانی به شمار می‌روند.

تقویت عضلات، کاهش وزن، بهبود عملکرد قلب، ایجاد نشاط و شادابی جزو مهم‌ترین فواید ورزش قایق‌رانی به شمار می‌رود. معمولا انجام این ورزش در مناطقی که دارای رودخانه پرآب و دریا وجود دارد، امکان‌پذیر است. به همین جهت کسانی که محل زندگی آن‌ها در اطراف رودخانه یا دریا است یا برای گردش به شهرهای ساحلی می‌روند، به عنوان تفریح و ورزش حتما قایق‌رانی را امتحان کنند.

 اسکی روی آب

اسکی روی آب ورزش هیجان انگیز دیگری است که جزو ورزش های ابی کیش و سایر مناطق ساحلی کشور به حساب می‌آید. نحوه انجام اسکی روی آب به این صورت است که اسکی سوار باید پاهای خود را در اسکی‌های مخصوص قرار دهد سپس کابل متصل به قایق موتوری را با دست بگیرد. چون یک قایق موتوری که با سرعت ۳۰ کیلومتر در ساعت روی آب حرکت می‌کند، اسکی سوار را روی سطح آب می‌کشد.

داشتن دستان قدرتمند و قدرت عضلانی بالا جزو ضروریت‌های انجام این ورزش به شمار می‌رود زیرا فرد باید توانایی این را داشته باشد که بتواند تعادل خود را بر روی آب حفظ کند. معمولا میزان هیجان و نشاط این ورزش بالا است و تاثیر خوبی در رفع افسردگی دارد.

لازم به ذکر است که اسکی روی آب جزو ورزش های ابی کیش به شمار می‌رود. پس اگر به کیش سفر کردید حتما این ورزش تفریحی را امتحان کنید.

نی بوردینگ

نی بوردینگ معمولا به ورزشی گفته می‌شود که فرد با زانو روی یک تخته مخصوص می‌نشیند و سپس را یک قایق موتوری روی آب کشیده می‌شود. در واقع می‌توان گفت نی بوردینگ یک نسخه ساده‌تر و راحت‌تر از اسکی روی آب به شمار می‌رود. چون حفظ تعادل بدن در حالت به زانو نشسته ساده‌تر از حالت ایستاده است. این ورزش هیجان و شادی وصف نشدنی را به دنبال دارد.

معمولا نی بوردینگ مانند اغلب ورزش‌هایی نام برده شده جزو ورزش های ابی کیش و قشم است چون این دو جزیره، مناطق اصلی گردشگری و تفریحی ایران به شمار می‌روند. به همین جهت سرمایه ورزش‌های آبی سواحل کیش و قشم متنوع‌تر از سایر سواحل دریایی ایران است.

 کایاک سواری

کایاک سواری یکی از انواع ورزش های آبی است که به دو صورت فردی و گروهی اجرا می‌شود. معمولا این ورزش به دلیل جذابیت‌هایی دارد توانسته جزو بازی‌های المپیک هم قرار بگیرد. کایاک یا همان قایق با پوشش ابزار اصلی این ورزش آبی به شمار می‌رود. معمولا در گذشته قایق‌های کایاک را با چوب می‌ساختند اما در حال حاضر قایق‌های کایاک را با پلاستیک، فایبرگلاس و فلز می‌سازند زیرا این مواد عمر طولانی‌تر و مقاومت بهتری در برابر آب دارند. همچنین در قایق‌های کایاک امروزی سیستم‌هایی مثل سیستم‌ ردیابی لحاظ می‌شود تا در صورت خارج شدن کایاک سوار از مسیر اصلی به سادگی بتوان آن را پیدا کرد.

کایاک سواری علاوه‌بر این که یک رشته ورزشی است در صنعت گردشگری هم طرفداران زیادی دارد زیرا حرکت در آب‌های آرام و رودخانه‌ها حس خوبی را در افراد ایجاد می‌کند. به علاوه پارو زدن باعث افزایش سوخت و ساز بدن و تقویت عضلات و ماهیچه بدن می‌شود. به عبارتی نی‌توان گفت که کایاک سواری یک ورزش تفریحی مفید برای بدن محسوب می‌شود.

فلای بوردینگ

فلای بوردینگ یکی از انواع ورزش های آبی است که می‌تواند میزان آدرنالین خون را بالا ببرد زیرا فرد به وسیله ابزاری به نام فلای بورد در سطح آب و بالاتر از آن به صورت آزادانه حرکت می‌کند. درباره نحوه انجام این ورزش مهیج باید گفت که فرد روی وسیله‌ای به نام فلای بورد به حالت ایستاده قرار می‌گیرد، سپس فلای بورد به یک جت اسکی قدرتمند متصل می‌شود. حرکت جت اسکی بر روی سطح آب باعث می‌شود که فرد گاهی بر روی هوا معلق باشد و گاهی داخل آب باشد.

معمولا نوع حرکت فلای بورد از روی حرکت دلفین‌ها شبیه‌سازی شده است.

به دلیل بالا بودن میزان هیجان در این ورزش افرادی که دارای بیماری قلبی هستند، مبتلایان به صرع و خانم‌های باردار به هیچ عنوان نباید از این وسیله استفاده کنند.

ویک بوردینگ

ویک بوردینگ نام یکی از ورزش های ابی کیش است که طی چند ساله گذشته به تفریحات آبی این منطقه اضافه شده است. در این ورزش فرد ابتدا روی یک تخته می‌ایستد و سپس به وسیله یک قایق موتوری کشیده می‌شود. در واقع این ورزش شباهت زیادی به ورزش اسکی روی آب دارد ولی ساده‌تر از آن است. چون در اسکی روی آب فرد باید تعادل خود را حفظ کند اما در ویک بوردینگ فرد روی یک تخته می‌ایستد. زه همین منظور عمل حفظ تعادل ساده‌تر و راحت‌تر است. همچنین می‌توان گفت که ویک بوردینگ به ورزش‌ نی بوردینگ شباهت دارد و تنها تفاوت آن‌ها نحوه قرار گرفتن ورزشکار روی بورد یا تخته است.

لازم به گفتن است که ورزش ویک بوردینگ مانند سایر ورزش‌ها که به منظور آشنایی با انواع ورزش های ابی نام آن‌ها را در این مطلب بردیم، هیجان و لذت بالایی دارد.

رفتینگ

قایق سواری در رودهای خروشان که به آن رفتینگ گفته می‌شود یکی از هیجان انگیزترین انواع ورزش های آبی است. این ورزش به صورت گروهی انجام می‌شود و بین ۲ الی ۳ ساعت زمان می‌برد. چون افراد طول یک رودخانه پر تلاطم را باید طی کنند. قایقی که برای این ورزش تفریحی مورد استفاده قرار می‌گیرد یک قایق بادی بزرگ است که در برابر برخورد با صخره‌‌های تیز، مقاومت خوبی دارد. جلیقه نجات، لباس‌های مخصوص، کلاه ایمنی و پارو تجهیزات اصلی رفتینگ به حساب می‌آیند که فرد باید حتما آن‌ها را همراه داشته باشد.

معمولا کسانی که قصد انجام رفتینگ را دارند باید مهارت‌هایی همچون شنا و پارو زدن را به خوبی بلد باشند. چون یک حرکت اشتباه باعث به خطر افتادن جان تمام افراد روی قایق می‌شود. به همین منظور اکثر افرادی که تخصص لازم در این رابطه را دارند این ورزش آبی را انجام می‌دهند. افراد عادی که مهارت زیادی درباره رفتینگ ندارند قبل از انجام رفتینگ باید آموزش‌ببیند و یک راهنما که بر تمام امور مسلط است باید همراه آن‌ها باشد.

 کانو سواری

کانو سواری از دیگر ورزش‌های مرتبط با آب است که نام آن باید در فهرست ورزش های آبی قرار بگیرد. کانو نوعی قایق باریک و کوچک است که هر دو قسمت جلو و عقب آن باریک و نوک تیز است. این نوع قایق معمولا با نیروی انسانی و از طریق پارو زدن حرکت می‌کند. قایق‌های کانو معمولا یک نفره یا دونفره هستند که فرد باید به حالت یک زانو، دو زانو یا نشسته درون قایق قرار می‌گیرد.

معمولا فعالیت دست‌ها و بالا‌تنه در این ورزش زیاد است و همین امر باعث می‌شود که عضلات و ماهیچه‌های دست و بازوها تقویت شوند. معمولا به دلیل هیجان انگیز بودن این ورزش، در مناطقی که رودخانه یا دریا وجود دارد، تورهای گردشگری و تفریحی کانو سواری را نیز جزو خدمات گردشگری خود قرار می‌دهند.

 غواصی

غواصی نوعی ورزش آبی است که در عمق آب انجام می‌شود و افراد را با دنیای شگفت‌انگیز زیر دریاها و اقیانوس‌ها آشنا می‌کند. به کمک این ورزش می‌توان موجودات خارق‌العاده و گیاهان بی‌نظیری که در زیر دریاها زندگی می‌کنند را مشاهده کرد. معمولا غواصی به دو نوع تفریحی و حرفه‌ای دسته‌بندی می‌شود.

در غواصی تفریحی افراد به عمق ۳۰ یا ۴۰ متری آب می‌روند تا نظاره‌گر حرکت ماهی‌ها و دیگر موجودات آبی باشند. اما در غواصی حرفه‌ای غواصان به عمق ۱۰۰ الی ۲۰۰ متری اقیانوس‌ها می‌روند تا شگفتی‌های بی‌مثال آن را تجربه کنند. افرادی مثل نونو گومز و جان بنه توانسته اند تا عمق ۳۰۰ متری آب پیش بروند و رکورددار این مورد هستند. برای حرفه‌ای شدن در غواصی مانند هر ورزش:یا مهارت دیگری افراد باید دوره‌های تخصصی آن را بگذرانند.

شاید جالب به نظر برسد اما غواصی مثل بسیاری از ورزش‌های باعث کاهش وزن می‌شود زیرا سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد. در نتیجه کسانی که علاقه‌مند به تناسب اندام با ورزش های آبی هستند می‌توانند در کنار داشتن رژیم غذایی این ورزش آبی را هم امتحان کنند. البته ناگفته نماند که این ورزش آبی تاثیرات مثبتی هم بر روی آرامش روح و روان دارد زیرا دنیای زیر آب یک دنیای ساکت و بدون هیاهو است.

بادی بوردینگ

بادی بوردینگ از دیگر ورزش‌های مهیج آبی محسوب می‌شود که فرد از طریق یک بادی بورد بر روی امواج آب حرکت می‌کند. بادی بوردینگ تقریبا شبیه موج سواری است و نحوه قرار گرفتن ورزشکار بر روی تخته، تفاوت عمده این ورزش به شمار می‌رود. در موج سواری فرد باید روی تخته به حالت ایستاده قرار بگیرد و بر روی موج‌ها حرکت کند اما در بادی بوردینگ ورزشکار به حالت افقی روی بورد یا همان تخته مخصوص قرار می‌گیرد.

از آنجایی که تخته بوردینگ ابزار اصلی این ورزش تفریحی محسوب می‌شود. افراد پیش از انجام بادی بوردینگ باید یک تخته مناسب تهیه کنند. معمولا اندازه و ابعاد تخته به وزن و قد ورزشکار بستگی دارد. متناسب نبودن تخته با قد و وزن ورزشکار سبب سرنگون شدن آن در آب می‌شود.

کایت بوردینگ

کایت بوردینگ یکی از جذاب‌ترین ورزش‌های مرتبط با آب است که فرد به کمک نیروی باد روی آب حرکت می‌کند. در این ورزش پاهای فرد روی یک برد یا تخته قرار می‌گیرند یا بهتر است بگوییم که یک تخته به پاها متصل می‌شود. سپس فرد باید به کمک دست‌های میله کایت یا همان چتر نجاتی که در هوا به پرواز درآمده است را بگیرد تا بتواند روی آب حرکت کند عضلات ورزیده و داشتن آمادگی جسمانی نسبی معمولا جزو شرایط لازم و ضروری برای انجام این تفریح ورزشی به حساب می‌آید. جون در صورتی که بدن فرد آمادگی عضلانی لازم را نداشته باشد نمی‌تواند تعادل خود را روی آب به خوبی حفظ کند.

این ورزش از جمله ورزش‌های هیجان انگیز و نشاط آوری است که می‌تواند افکار منفی و هر نوع استرسی را از فرد دور کند و در مقابل شادی و حس خوب را در او ایجاد نماید. انجام این ورزش فقط در دریاچه‌ها، رودخانه‌های بزرگ و اقیانوس‌ها امکان‌پذیر است. معمولا در کشور ایران انجام این ورزش مهیج در سواحل جزیره زیبای کیش وجود دارد.

باد سواری

بادسواری که به آن بادموج‌سواری هم گفته می‌شود نوعی ورزشی آبی است که از ترکیب دو ورزش موج‌سواری و قایق‌رانی بادبانی به وجود آمده است. در این ورزش فرد بر روی یک تخته بادبانی که بین ۲ الی ۴ متر طول دارد قرار می‌گیرد و به کمک نیروی باد حرکت می‌کند. معمولا انجام این ورزش فقط در دریاچه یا دریا که دارای باد ثابت است امکان دارد زیرا همانطور که در ابتدا بیان کردیم حرکت فرد از طریق نیروی باد و امواج صورت می‌گیرد. در همین راستا این ورزش یکی از ورزش های ابی کیش به شنار می‌رود

ورزش باد سواری جزو فعالیت‌های آبی ساده و راحت است که فرد با آموختن تکنیک‌های آن و تمرین مستمر می‌تواند آن را انجام دهد. انجام این ورزش به کسانی که علاقه‌مند به تناسب اندام با ورزش های آبی هستند توصیه می‌شود. چون بادسواری جزو فعالیت‌هایی است که به تناسب اندام کمک می‌کند زیرا فرد برای حفظ تعادل خود بر روی‌ تخته بادبانی دائما باید حرکات مختلف را انجام دهد.

سخن پایانی؛ ورزش های آبی چگونه باعث سلامت زیبایی صورت و بدن می‌شود؟

استرس و اضطراب‌هایی که افراد روزانه آن‌ها را تجربه می‌کنند،‌ علت اصلی بسیاری از مشکلات پوستی و ناهنجاری‌های بدن است. پس همه افراد، به خصوص کسانی که به دلیل مشکلات مالی و اجتماعی دائما دچار استرس و نگرانی هستند باید فعالیت‌هایی را انجام دهند که میزان استرس و اضطراب آن‌ها را کمی کاهش دهد.

انجام ورزش‌های مرتبط با آب معمولا تاثیر خوبی در کاهش استرس دارد زیرا چند مورد از ورزش‌های آبی نشاط آور و موارد دیگر آرامش بخش هستند. به بیان ساده‌تر باید گفت که انجام ورزش‌های آبی استرس و اضطراب را در فرد از بین می‌برد و در مقابل نشاط و هیجان را در فرد به وجود می‌آورد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *