علائم کمبود ویتامین A چیست و معرفی بهترین منابع آن

ویتامین A یک ماده مغذی مهم است که در بسیاری از عملکردهای مهم بدن نقش دارد. کمبود ممکن است هنگامی رخ دهد که فرد ویتامین A کافی برای تأمین نیازهای بدن خود دریافت نکند و منجر به علائم نگران کننده شود.
مصرف رژیم غذایی ساده ترین راه دستیابی به ویتامین A کافی برای اکثر افراد است. در بعضی موارد ، پزشکان ممکن است مکمل ها یا سایر اشکال ویتامین A را برای کمک به ذخیره مجدد ذخایر بسیار کم توصیه کنند.
برای آگاهی از دلایل و علائم کمبود ویتامین A ، دلیل مهم بودن ویتامین A و برخی از غذاهایی که سرشار از ویتامین A هستند ، به مطالعه این مقاله از مجله زیبا بمان ادامه دهید.

کمبود ویتامین A

علائم کمبود

علائم کمبود ویتامین A ممکن است از نظر شدت متفاوت باشد و برخی از افراد علائم جدی تری نسبت به دیگران دارند. در زیر برخی از علائم احتمالی مورد بررسی قرار گرفته است :

مسائل مربوط به بینایی: طبق گفته آکادمی چشم پزشکی آمریکا ، مشکلات بینایی در کسانی که کمبود ویتامین A دارند ، معمول است. چشم ها ممکن است در ابتدا بسیار خشک شوند ، که ممکن است به قرنیه و شبکیه آسیب برساند.
شب کوری همچنین ممکن است در نتیجه کمبود ویتامین A رخ دهد. این امر باعث می شود فرد نتواند در نور کم خوب ببیند یا در بینایی دچار مشکل شود و در نهایت منجر به نابینایی کامل در شب شود. سازمان بهداشت جهانی خاطرنشان می کند که شب کوری یکی از اولین علائم کمبود ویتامین A است.
در موارد شدید ، چشم همچنان خشک می شود و ممکن است بافت ها در قرنیه جمع شوند. این به نوبه خود ممکن است منجر به مبهم شدن قرنیه ، ایجاد ضایعات و تخریب شود.

عفونت های مکرر: ویتامین A نقش اساسی در عملکرد ایمنی بدن دارد. فرد مبتلا به کمبود ویتامین A ممکن است عفونت های مکرر را تجربه کند ، زیرا به راحتی نمی تواند با این عفونت ها مقابله کند.

مشکلات پوستی: برخی از افراد مبتلا به کمبود ویتامین A ممکن است متوجه مشکلاتی در پوست خود مانند خشکی ، خارش و پوسته پوسته شدن شوند. برخی ممکن است موارد مشابهی را روی مو و پوست سر نیز تجربه کنند.

مسائل مربوط به باروری: ویتامین A در تولید مثل نقش دارد و کمبود آن ممکن است باعث ناباروری و مشکل در بارداری کودک شود.

رشد کوتاه مدت: ویتامین A در ایجاد سلول های سالم نقش دارد. کمبود ویتامین کلیدی ممکن است رشد را به تأخیر بیندازد و یا باعث شود کودکان رشد متوقف یا رشد استخوان کند شود.

 علل کمبود

علت کمبود ویتامین A ، عدم دریافت کافی ویتامین A در بدن یا داشتن یک مسئله اساسی است که منجر به جذب یا استفاده موثر ویتامین A در بدن نمی شود. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، کمبود ویتامین A در کشورهای پیشرفته مانند ایالات متحده نادر است و در کشورهای در حال توسعه ، جایی که مردم دسترسی زیادی به ویتامین A ندارند ، کم است. برخی از افراد ممکن است بیشتر در معرض کمبود ویتامین A باشند ، از جمله:

 • نوزادان نارس
 • افراد باردار یا شیرده
 • نوزادان و کودکان خردسال در کشورهای در حال توسعه

علاوه بر این ، ممکن است کمبود ثانویه در افرادی که دارای مشکلات اساسی هستند و توانایی بدن در استفاده از ویتامین A را مختل می کنند ، مانند موارد زیر:

 • فیبروز سیستیک
 • اسهال مزمن
 • بیماری سلیاک
 • انسداد مجاری صفراوی
 • سیروز

کودکان کم سن و افراد باردار در کشورهای کم درآمد بیشترین خطر ابتلا به اثرات شدید کمبود ویتامین A را دارند.

چرا ویتامین A مهم است؟

ویتامین A در بسیاری از عملکردهای بدن نقش بسزایی دارد. موسسه ملی بهداشت (NIH) خاطرنشان می کند که ویتامین A برای عملکرد موارد زیر مهم است:

 • سیستم ایمنی بدن
 • سیستم تولید مثل
 • ارتباطات سلولی

بین ویتامین A و بینایی ارتباط مهمی وجود دارد. ویتامین A علاوه بر کمک به ایجاد غشای چشم و قرنیه ، یک ترکیب اصلی از پروتئین در بدن به نام رودوپسین است که نور شبکیه را جذب می کند.
ویتامین A همچنین نقش مهمی در رشد سلول در مناطق دیگر دارد و به شکل گیری و عملکرد طبیعی سلولهای قلب ، ریه ها ، کلیه ها و سایر اندام ها کمک می کند.

اشکال ویتامین A

اشکال ویتامین A

در رژیم غذایی انسان دو نوع ویتامین A وجود دارد. اولین مورد ویتامین A از قبل ساخته شده مانند رتینول است که از منابع حیوانی از جمله گوشت ، ماهی و لبنیات تأمین می شود.

شکل دوم ، کاروتنوئیدهای پروویتامین A ، مانند بتا کاروتن است. این ترکیبات فرم های قابل استفاده از ویتامین A نیستند زیرا به طور طبیعی وجود دارند ، اما بدن آنها را به شکل قابل استفاده ای از ویتامین A تبدیل می کند. هر دو شکل ویتامین از طریق متابولیسم بدن ، تبدیل به شبکیه فعال و اسید رتینوئیک می شوند.

غذاهای غنی از ویتامین A

تعدادی از منابع غذایی ساده ویتامین A وجود دارد که منابع گیاهی و حیوانی را شامل می شود.  تعدادی از منابع گیاهی و حیوانی ویتامین A و ارزش آنها را در ادامه بخوانید:

منابع گیاهی ویتامین A عبارتند از:

 • سیب زمینی شیرین پخته: 1403 میکروگرم در هر سیب زمینی کامل
 • اسفناج آب پز: 573 میکروگرم در هر 1/2 فنجان
 • هویج خام: 459 میکروگرم در هر 1/2 فنجان
 • طالبی خام: 135 میکروگرم در 1/2 فنجان
 • انبه خام: 112 میکروگرم در کل انبه
 • فلفل قرمز شیرین خام: 117 در هر 1/2 فنجان
 • غلات صبحانه غنی شده: 90 میکروگرم در هر وعده

منابع حیوانی ویتامین A عبارتند از:

 • جگر گوشت گاو: 6،582 میکروگرم در هر اونس (اونس)
 • پنیر ریکوتا: 263 میکروگرم در هر فنجان
 • شاه ماهی آتلانتیک: 219 میکروگرم در هر اونس ماهی چیده شده
 • شیر بدون چربی یا بدون چربی با ویتامین A اضافه شده: 149 میکروگرم در فنجان
 • تخم مرغ آب پز: 75 میکروگرم در هر تخم مرغ

ویتامین A همچنین به صورت مکمل غذایی به اشکال مختلف وجود دارد. اگر فردی در دریافت ویتامین A کافی از رژیم روزانه خود مشکل دارد ، پزشک مصرف مکمل را توصیه می کند. این مکمل ها ممکن است حاوی ویتامین A یا فرم های دیگر از قبیل بتا کاروتن یا مخلوطی از این دو شکل باشند.

چه موقع با یک پزشک تماس بگیرید؟

هر کسی که نگران میزان ویتامین A خود است ، ممکن است بخواهد با پزشک مشورت کند تا سطح آن را بررسی کند که به تشخیص هرگونه بیماری زمینه ای کمک کند. افراد مبتلا به بیماری زمینه ای که ممکن است آنها را در معرض کمبودهای مختلف قرار دهد ، باید مرتباً با پزشک خود مشورت کنند تا سطح ویتامین آنها را تحت نظر داشته و تنظیمات لازم را انجام دهند.

كمبود ویتامین A در كشورهای پیشرفته نادر است ، جایی كه مردم به بسیاری از غذاهای غنی از ویتامین A دسترسی دارند ، هنوز هم در بعضی از افراد این ویتامین وجود دارد. هر کسی که علائم کمبود شدید مانند شب کوری را مشاهده می کند ، باید فوراً با پزشک تماس بگیرد.

ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است ، به این معنی که بدن آن را در بافت های خود ذخیره می کند. مصرف بیش از حد ویتامین A ممکن است منجر به عوارض جانبی جدی شود. فرد باید از مصرف مکمل های ویتامین A با دوز بالا خودداری کند مگر اینکه توسط یک متخصص بهداشت و درمان تجویز و کنترل شود.

خلاصه

کمبود ویتامین A در مکانهایی که به غذاهای معمول غنی از ویتامین A دسترسی دارند شایع نیست. با این حال ، کمبود در مواردی ممکن است رخ دهد که افراد نتوانند به راحتی به این غذاها دسترسی پیدا کنند . کودکان و افراد باردار یا شیرده در کشورهای کم درآمد بیشترین خطر ابتلا به عوارض شدید ناشی از کمبود ویتامین A را دارند. اگر فردی نگران علائم خود است یا بیماری زمینه ای دارد که ممکن است مصرف ویتامین A را مختل کند ، باید با پزشک تماس بگیرد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.