انواع پروتز سینه | کدام سبک از پروتزهای پستان را انتخاب کنم؟

انواع پروتز سینه

پروتزهای سینه با هدف بزرگ و خوش فرم کردن سینه ها و یا برای ایجاد فرم سینه در خانم هایی که بنا به دلیلی مانند سرطان، سینه خود را از دست داده اند استفاده می شوند. پروتزهای موجود در بازار متناسب با سلیقه و نیاز هر خانم در اندازه و شکل های مختلف و متنوعی در دست هستند و البته بنا به رنگ پوست هر فرد، می توان پروتز متناسب برای او را پیدا کرد.

پروتزها حتی از لحاظ جنس هم انواع متفاوتی داشته و در دو دسته کلی پروتزهای “آب نمکی” که از سالین پر شده اند، پروتزهای سیلیکونی که از جنس سیلیکون و ژل مانند هستند، طبقه بندی می شوند. انتخاب جنس و نوع پروتزها، بر اساس نیاز هر فرد و صلاحدید پزشک او صورت می گیرند.  البته پروتزهای از جنس فوم نیز در بازار هستند که بسیار سبک هستند و راحتی بیشتری را برای خانم به ارمغان می آورند. و در نهایت پروتزهایی نیز هستند که با پلی پروپیلن پر می شوند.

با اینکه بسیاری از افراد نسبت به پروتزهای سینه احساس خوشایندی نداشته و فکر می کنند، داشتن جسمی خارجی در بدن آزاردهنده است، اما خوشبختانه پروتزها به گونه ای طراحی شده اند که توانمندی فرد را در حرکات تحت تاثیر قرار نداده و در عین حال از لحاظ وزن و احساس مشابه به یک سینه واقعی باشند تا از شدت احساسات نامطلوب کاسته شود. 

بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید تا بر اساس سبک زندگی شما و شکل و فرم بندتان، اندازه و نوع مناسب پروتز انتخاب شود. به علاوه ایده خوبی است که سبک های مختلف لباس هایی را که می خواهید با پروتز خود بپوشید را در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید : جراحی سینه

انواع پروتز

پروتز کامل یا استاندارد

این نوع از پروتز دارای پشتوانه ها و لایه های مختلفی است که مستقیماً در مقابل دیواره قفسه سینه قرار می گیرند، یعنی جایی که تمام بافت سینه برداشته شده است. بهتر است پروتزی انتخاب شود که از نظر اندازه، شکل و رنگ پوست با سینه دیگر شما مطابقت دارد. اگر هر دو سینه را برداشته اید می توانید سایزی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی کنید و دست پزشک برای انتخاب نوع پروتز بسته نخواهد بود و می تواند مطابق میل و سلیقه شما عمل کند. این فرم از پروتز، برای افرادی کاربرد دارد که بنا به دلایلی یک یا هر دو سینه را ندارند.

پروتز جزئی یا شکلی

پروتز نسبی برای زنانی کاربرد دارد که صرفا قسمتی از سینه آن ها و نه تمام آن، برداشته شده است. این پروتز  به راحتی داخل یک سوتین قرار داده شده و به شکلی است که طرح کلی سینه را کامل می کند. این نوع از پروتز سیلیکونی است.

پروتز پوسته

این نوع زیر مجموعه ای از پروتز جزئی است و در مواردی که اندازه سینه های شما با یکدیگر متفاوت باشد ممکن است توسط پزشک انتخاب شود. این پروتز یک پوسته نرم از جنس سیلیکون است که روی سینه کوچکتر شما قرار می گیرد تا با سینه بزرگتر هم اندازه و یک شکل شود. خانم هایی که با وجود جراحی بازسازی و ترمیمی سینه، باز هم به تقارن لازم نرسیده اند نیز می توانند از این روش بهره گیرند.

پروتز چسبیده (Stick-on)

پروتز چسبیده (کامل یا جزئی) مستقیماً به پوست می چسبد. این موارد می تواند برای خانم هایی که فعالیت زیادی دارند و یا می خواهند از کمتر از سوتین استفاده کنند مناسب باشد، زیرا تمام وزن آن توسط سوتین گرفته نمی شود. اگر لباس به اندازه کافی حمایت کند، می توان آن ها را با لباس و تاپ های بدون بند نیز پوشید. به بیشتر خانم ها توصیه می شود تا 12 ماه پس از جراحی یا در طی رادیوتراپی از پروتز چسبیده استفاده نکنند زیرا ممکن است به پوست آسیب برساند. اکثر آن ها دارای سطحی چسبناک به عنوان بخشی از پروتز هستند. می توان این نوع پروتزها را یا با اتصال مستقیم آن به دیواره قفسه سینه یا به عنوان پروتز معمولی با پشتی محافظ روی قسمت چسبیده، پوشید.

انواع پروتز سینه

پروتزهای سینه به چه شکل هایی در می آیند؟

پروتزهای سینه به شکل گرد و یا قطره اشکی هستند.

گرد

در جراحی ها بیشتر کاربرد داشته و خصوصا برای خانم هایی استفاده می شود که دوست دارند سینه هایشان بزرگ تر و برجسته تر به نظر برسد. 

قطره اشکی

شکل قطره اشکی اغلب برای خانم هایی مناسب است که پستان هایشان در ناحیه تحتانی و بیرونی پرتر و در بالای نوک پستان کمتر پر شده است و دوست دارند که سینه آن ها دارای نمای طبیعی تر بشوند. اینها را می توان در دو سمت راست یا چپ قرار داد.

پروتزهای سینه چه وزنی دارند؟

طیف وزن پروتزها مانند سایر خصوصیاتشان، بسیار گسترده است. انتخاب پروتزی با وزن مناسب، وابسته به وزن سینه دیگر شما است اما اگر هر دو سینه وجود نداشته باشند و قرار باشد برای هر دو پروتز صورت گیرد، می توانید سایز و وزن دلخواه خود را متناسب با فرم بدنتان انتخاب کنید.

آیا می توانم پروتز پستان را متناسب با رنگ پوست خود پیدا کنم؟

خوشبختانه در حال حاضر به دلیل پیشرفت روزافزون در این حیطه، پروتزهای گوناگون متناسب با رنگ پوست های مختلف برای انواع نژادها در دسترس هستند و می توانید پروتزی متناسب با رنگ پوست خود انتخاب کنید. البته که ممکن است پروتز انتخاب شده صد در صد با رنگ پوست شما تطابق نداشته باشد اما داشتن پروتزی که تا حد ممکن نزدیک به رنگ پوست شما باشد، در بهبود احساسات شما و همینطور اعتماد به نفستان اثر بسیار مثبتی دارد.

در مورد یافتن پروتز با رنگ پوست متناسب، با پزشک خود مشورت کنید.

آیا پروتزهای سینه دارای پشت یا روکش هستند؟

پشت اکثر پروتزها از همان مواد بخش جلویی ساخته شده است. برخی از آن ها ممکن است پشتیبان متفاوتی داشته باشند، مانند پارچه یا صفحه ژله ای نرم، که برای راحتی بیشتر آن ها طراحی شده است. پشتوانه هایی که می توانند به صورت مناسب برای یک دیواره قفسه سینه ناهموار ساخته شوند نیز موجود هستند. بعضی از پروتزها دارای پشتی هستند که امکان جریان هوا بیشتر را دارند و ممکن است خنک تر باشند.

تهیه روکش پارچه ای نرم برای پوشاندن سطح سیلیکون امکان پذیر است و می تواند از بروز بثورات یا واکنش پوستی جلوگیری کند، که ممکن است در صورت گرم شدن و تعریق در پشت پروتز اتفاق بیفتد.

https://breastcancernow.org

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *