تیپ پلاستی چیست؟ | هر آنچه باید درباره جراحی نوک بینی بدانید

اگر نوک بینی خیلی کشیده، گرد یا سر پایین باشد، می تواند تعادل دیگر اجزای صورت را بر هم بزند و به عبارتی، چهره فرد را بیش از حد پهن یا کشیده نشان دهد. تیپ پلاستی یک مدل جراحی بینی است که فقط نوک بینی را هدف قرار می دهد. این جراحی می تواند نوک بینی را بسته به نیاز فرد کوتاه تر، تیز تر، باریک تر یا حتی کشیده تر کند.

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان با ما همراه باشید تا روش تیپ پلاستی بینی را به طور کامل بررسی کنیم.

تیپ پلاستی یا عمل جراحی نوک بینی چیست

تیپ پلاستی چیست؟

تیپ پلاستی یک عمل جراحی است که طی آن جراح شکل نوک بینی را تغییر می دهد. این جراحی برای کسانی که نوک بینی پهن، سر پایین، بیش از حد دراز یا کوتاه، نامتقارن و … دارند بسیار مناسب است. به علاوه، اگر از ظاهر سوراخ های بینی خود نیز راضی نیستید می توانید از تیپ پلاستی برای تغییر شکل آن ها کمک بگیرید.

پس به طور کلی، دو روش برای عمل نوک بینی وجود دارد که می تواند بسته به نیاز فرد مورد استفاده قرار گیرد. این روش ها عبارت اند از:

جراحی غضروف نوک بینی

این نوع تیپ پلاستی شامل تغییر شکل، لیفت، کشیده تر کردن یا کوچک تر کردن نوک بینی است. گاهی اوقات نوک بینی افراد بیش از حد صاف و پهن است. در این موارد، جراح از تکنیک کاشت ایمپلنت استفاده می کند تا نوک بینی کشیده تر شود و شکل بهتری پیدا کند.

جراحی سوراخ بینی

جراحی آلار که با نام جراحی سوراخ بینی نیز شناخته می شود، برای زمانی است که فرد می خواهد از پهنای بینی خود کمتر کند یا سوراخ های بینی اش را کوچک تر و جمع تر کند. این روش برخلاف جراحی غضروف، غضروف را درگیر نمی کند. در عوض فقط بر پوست و ماهیچه های بینی تمرکز می کند.

جراحی نوک بینی (صرف نظر از نوع آن) می تواند به روش باز یا بسته انجام شود. اینکه کدام روش برای شما مناسب است بستگی به سلیقه، نیازها و سایر اجزای صورتتان دارد. به طور کلی، این روش می تواند حدود 30 دقیقه تا 1 ساعت طول بکشد و معمولاً با بی حسی موضعی انجام می شود؛ نه بیهوشی عمومی.

عوارض جانبی و مراقبت های بعد از عمل تیپ پلاستی کدامند؟

بلافاصله بعد از تیپ پلاستی، ممکن است درد و ناراحتی خفیفی را تجربه کنید. اما جای نگرانی نیست؛ زیرا پزشک برای شما داروی ضد درد تجویز می کند. همچنین باید انتظار داشته باشید که برای محافظت از استخوان ها و غضروف در ناحیه عمل شده، بینی تان به مدت یک هفته آتل بندی شود.

کبودی و تورم نیز دو مورد از رایج ترین عوارض جانبی بعد از عمل نوک بینی هستند که ممکن است 2 تا 3 هفته باقی بمانند. برای بهبودی سریع تر و راحت تر، توصیه می شود نکات زیر را تحت عنوان مراقبت های بعد از عمل رعایت کنید:

 • خالی کردن بینی با فشار ممکن است باعث خونریزی شود. به همین دلیل لازم است تا چند هفته از این کار اجتناب کنید.
 • حداقل تا 4 هفته پس از جراحی سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را کنار بگذارید.
 • هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید.
 • با استفاده از کرم های ضد آفتاب حاوی SPF مناسب و کلاه، بینی خود را به مدت 3 ماه در برابر آفتاب محافظت کنید.
 • به زخم های بینی دست نزنید و در صورت خشک شدن، آن ها را نکنید.
 • لازم است به مدت 2 تا 3 هفته از ورزش و فعالیت های شدید اجتناب کنید.
 • حداقل تا 4 الی 5 هفته مجاز به استفاده از عینک نیستید.

در مجموع، تیپ پلاستی یکی از انواع جراحی بینی است که بر بهبود شکل و اندازه نوک بینی تمرکز دارد و مخصوص افرادی است که نوک بینی آن ها گرد، دراز یا پهن است. اگر قسمت بالایی و پل بینی تان مشکل ظاهری ندارند و فقط احساس می کنید که ایجاد تغییر در نوک بینی می تواند ظاهر آن را بهتر کند، این جراحی برای شما مناسب خواهد بود.

منبع: seoulguidemedical

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *