بهترین نوع کامپوزیت

زیبایی دندان ها که این روز ها با نام اصلاح طرح خنده همگیر شده است روش های متفاوتی از جمله لمینت دندان و کامپوزیت وجود دارد که می توان انجام داد اما هر یک از این روش ها مزایا و معایبی را به دنبال دارند. از جمله اینکه انواع مختلفی از کامپوزیت وجود دارد که باید به دنبال بهترین نوع کامپوزیت باشید.

در سال ها اخیر با پیشرفت تکنولوژی شاهد تحول های نوین در پزشکی و مواد کاربردی در این حوزه بوده ایم. امروزه از کامپوزیت برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود اما در واقع این روش ، برای افرادی که دچار لک در روی دندان ها هستند و یا به صورت مادرزادی دارای دندان های زردی هستند ، گزینه های مناسبی برای این کار هستند.

انواع کامپوزیت ها

انواع مختلفی از کامپوزیت دندان وجود دارد . به طور کلی ماکروفیل ها، میکروفیل ها، کامپوزیت های هیبریدی و نانوکامپوزیت در این دسته بندی قرار می گیرند که هر یک در ادامه شرح داده خواهند شد تا انتخاب شما برای بهترین نوع کامپوزیت سهل تر شود. . قبل از هر چیزی درباره کامپوزیت ونیر که قطعا زیاد شنیده اید صحبت کنیم :

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر از رزین کامپوزیتی ساخته شده است.  این ماده خمیری شکل است تا قابلیت فرم دهی داشته باشد تا بتوان آن را به اندازه های دلخواه در آورد سپس با استفاده از اشعه مخصوص آن را سفت می کنند و صیقل می دهند.

پیشرفت های علم پزشکی به سمتی رفته است که این مواد مقاوت بیشتری داشته باشند و رنگ آنها طبیعی تر به نظر برسد. نسل جدید در کنار مقاوت واستحکام بالایی که دارند ، راحت تر صیقل داده می شوند و همچنین ماندگاری بیشتری نیز دارند. با رعایت مراقبت های لازم عمر آنها بیشتر از 10 سال است.

کامپوزیت درشت دانه یا ماکروفیل

این کامپوزیت ها دارای ذراتی به اندازه 10 میکرومتر ال 50 میکرومتر می باشد و اولین نوعی بود که وارد بازار شدند که مقاوت بالایی به علت ذرات درشت داشتند اما صیقل دادن و ترمیم آنها نیز دشوار بود.

کامپوزیت دندان ریز دانه یا میکروفیل

سال ها بعد نوع ماکروفیل ، کامپوزیت های ریز دانه وارد بازار شدند که ابعاد ذرات آن کمتر از 100 نانو متر بود و متاسفانه مقاوت آن ها نسبت به نوع قبلی کمتر شد اما مزیت آنها در راحت تر صیقل دادن آنها بود.

نوع دیگر دندان هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبرید است که نسبت به نوع مایکروفیل و میکرو فیل مقاوت تر می باشد اما این نوع به مرور زمان زیبایی و رنگ خود را از دست می داد.

نانو کامپوزیت

این نوع از رایج ترین و آخرین نوع کامپوزیت است که وارد بازار شده است که اندازه ذرات آن 20 نانومتر است و در کنار مقاوت بالایی که دارد ، قابلیت صیقل خوبی دارد و دندان پزشکان این روز ها از این نوع استفاده می کنند.

بهترین برندکامپوزیت

بهترین برند کامپوزیت کدام است ؟

به گفته دکتر منتظری در سایت شخصیشان کامپوزیت های ژآپنی مانند Gradia DIrect , Geanial , kuraray و از کیفیت خوبی برخوردارند هم چنین برند های امریکایی وجود دارد مانند Bisco , 3M و Cosmedent  که از کیفیت خوبی برخوردارند . برند های اروپایی نیز عالی هستند. اما برند های کره ای را  تایید نمی کنند.

نکته آخر

تکنیک و مهارت دندانپزشک است که باعث تفاوت عملکرد کامپوزیت ها می شود ، نه نوع برند کامپوزیت. یعنی اگر شما از بهترین نوع کامپوزیت استفاده کنید ولی جراح شما مهارت کافی در این زمینه نداشته باشد ، بعد از مدتی قطعا مشکلاتی برای شما پیش خواهد آمد که نتیجه نوع کامپوزیتها نیست. به این دلیل که هر نوع کامپوزیتی که در بازار وجود دارد ، قطعا بعد از گذراندن استاندارد های لازم وارد بازار شده است.

خوب و درست سوار نشدن کامپوزیت روی لثه و وارد شدن آسیب های جدی و شدید به آن مهم ترین عارضه این جراحی هستند. اگر مراقبت های لازم از کامپوزیت دندان را درستی و منظم انجام شود و از جویدن اجسام سخت که باعث می شود دندان ها دچار تشکستگی شوند دوری کنید قطعا طول عمر کامپوزیت بیشتر خواهد بود.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *