مراحل نصب لمینت دندان

یکی از راه های زیبایی و درمان دندان لمینت دندان می باشد . لایه یا پوسته نازکی است که از موادی خاص هم رنگ دندان با طول عمر و مقاومت و کارایی بالا ساخته شده که  با پوشاندن سطوح جلویی دندان باعث زیبایی ظاهر دندان، اندازه و طول آن و همچنین فاصله ی بین دندان ها را نیز تغییر داده و به نحوی موجب دیف شدن یک دست و منظم آن ها می شود . بدین صورت ما می توانیم لبخندی زیبا و شکیل داشته باشیم . در ادامه مراحل نصب لمینت دندان شرح داده خواهد شد .

دو نوع لمینت داریم :

  • لمینت سرامیکی
  • لمینت کامپوزیتی

نوع اول که لمینت سرامیکی بوده جنس آن از نوع سرامیک می باشد پس از اندازه گیری و قالب گیری دندان شما توسط  دندان پزشک به آزمایشگاه فرستاده می شود . استحکام و مقاومت لمینت سرامیکی نسبت به نوع کامپوزیتی آن بالاتر و بیشتر می باشد و در این صورت قیمت آن نیز بیشتر می باشد .

نوع دوم یعنی لمینت کامپوزیتی است که جنس آن از پلیمر می باشد و به این علت در اغلب کشور ها به این نوع لیمنت  ، لمینت ( ترمیم ) پلاستیکی گفته می شود. نسبت به نوع اول مراحل و جلسات کمتری نیاز  دارد به طوریکه هم در مطب ساخته می شود و دیگر نیاز به لاباتور ندارد و هم تراش کمتری می خورد  و دندان پزشک در مطب خود آن را آماده و روی دندان شما قرار می دهد. همچنین هزینه لازم برای این نوع لمینت بسیار کمتر از نوع اول می باشد .

مراحل نصب لمینت دندان

مراحل لازم برای نصب لمینت مورد نظر روی دندان

مراحل و کار هایی که دندان پزشک شما برای نصب و قرار گیری لمینت رو دندان شما باید انجام دهد به شرح زیر می باشند :

معمولا حدود یک الی دو هفته بعد از قالبگیری توسط  دندانپزشک  زمان لازم  است تا روکش دندان شما از آزمایشگاه برگردد. بعد از آماده شدن روکش ها، شما می توانید طی قرار ملاقات روکش مورد نظر را که توسط  دندانپزشک شما تناسب، شکل و رنگ آمیزی آن ها را بررسی کرده  تا اطمینان حاصل کند که برای شما مناسب هستند.

آماده سازی دندان ها : در واقع اولین مرحله و مهم ترین مرحله برای انجام لمینت آماده کردن دندان برای روکش مورد نظر است. در این مرحله دندان ها را از لحاظ چسبندگی با لمینت بررسی می شوند.

تراشیدن مینا: مرحله بعدی تراشیدن مینای دندان با توجه به نیاز  دندان بیمار است.

قالب گیری از دندان : همان طوری که گفته شد در انجام لمینت سرامیکی نیاز است تا از دندان ها قالب گیری شود. دندانپزشک با استفاده از مواد قالب گیری این کار را انجام می دهد.

لمینت موقت : پس از انجام قالب گیری دندان بین 1 الی 2 هفته زمان لازم است تا لمینت ساخته شده و برای شما فرستاده شود . در نتیجه ممکن است دندان پزشک بسته به میزان تراش دندان  شما تصمیم بگیرد تا برای شما لمینت موقت قرار بدهد.

نصب و قرارگیری لمینت روی دندان : بعد از کامل شدن ساخت لمینت و ارسال آن از آزمایشگاه به مطب دندانپزشک مربوطه تشخیص می دهد که روکش یا همان لمینت از لحاظ رنگ و اندازه با دندان های شما مشکلی نداشنه باشد.

سپس با استفاده از یک نوع ژل مخصوص سطوح دندان ها را زبر می کند و ماده چسبنده ای روی دندان ها اضافه می کند و ماده ای مانند سیمان را روی آن می ریزد و آن را وی دندان هایتان پخش می کند.

سپس لمینت ها را روی این مواد ریخته شده روی دندان ها قرار می دهد و برای محکم شدن آنها از نور لیزر بخصوصی استفاده می کند. بدین صورت مراحل نصب لمینت به پایان می رسد .

مزایا و خوبی های لمینت دندان

از آنجایی که لمینت برای هر شخص به طور مجزا و جداگانه شبیه دندان وی ساخته می شود پس تشخیص لمینت از دندان طبیعی تقریبا کار غیر ممکنی است. برخلاف دندان های طبیعی، لمینت ها به این دلیل که از موادی خاص ساخته شده اند در مقابل لکه های چای و قهوه و دود سیگار و … بسیار مقاوم هستند.

کارایی لمینت به گونه ای است که حتی می توانند تیره ترین دندان ها را که در برابر دیگر گزینه های  سفید سازی مقاومت کرده اند، را بسیار سفید و زیبا کنند. حتی ممکن است برای مشکلاتی مانند دندان های کج و روی هم رفته و فواصل کم و زیاد دندان ها هم  لمینت پیشنهاد شود .

معایب لمینت دندان

یکی از مزایای آن زمانبر بودن است زیرا با توجه به ساخت لمینت های سرامیکی در لابراتور حداقل یک هفته کار لمینت گذاری را به عقب می اندازد .

از دیگر معایب آن این است که نباید به لمینت فشار وارد کرد زیرا موجب شکستگی آن ها می شود و از کار هایی نظیر خوردن ناخن ها، جویدن یخ یا باز کردن شیشه های نوشیدنی و … با لمینت هایتان اکیدا باید جلوگیری کنید .

آیا لمینت به دندان طبیعی ما آسیب می رساند ؟

پاسخ این سوال واضح است که خیر می باشد، در صورتی که دندانپزشک شما تخصص ترمیم و زیبایی داشته باشد و در زمینه کاری خود از تجربه و تبحر کافی برخوردار باشد دندان های طبیعی شما به هیچ وجه آسیبی نخواهند دید.

دندانپزشک قبل از شروع مراحل نصب لمینت ، عکس کاملی از فک و دهان را برایتان تجویز می کند و دندان های شما را به طور کامل آزمایش می کند تا از سالم بودن و مناسب بودن دندان برای قرار گیری لمینت اطمینان حاصل کند. اگر پزشک مربوطه تشخیص دهد که لمینت سرامیکی برای شما گزینه مناسبی نیست می توانید از دیگر گزینه ها مانند لمینت کامپوزیتی، سفید کردن ،ارتودنسی، باندینگ و یا فقط تراشیدن دندان ها استفاده کنید

هزینه لمینت دندان

لمینت های دندانی جز روش های زیبایی محسوب می شود و اغلب تحت پوشش بیمه نیستند. در مجموع هزینه لمینت دندان سرامیکی به علت طول عمر ( حدود 10 الی 15 سال) و دوام و مقاومت بالایی که دارد بسیارگرانترازهزینه لمینت کامپوزیتی دندان امی باشد.در هر صورت چون لمینت های کامپوزیتی قیمت ارزانتری دارند در نتیجه طول عمرشان هم کمتر است و نمی توان عمر معینی برای آنها مشخص کرد .

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *