اسپیس ایکس چیست؟ هر آنچه باید درباره شرکت ایلان ماسک بدانید

اسپیس ایکس یک شرکت حمل و نقل فضایی است که در سال 2002 میلادی توسط ایلان ماسک، ثروتمندترین مرد جهان تأسیس شد. مأموریت اصلی این شرکت فرستادن انسان به مریخ است؛ اما فعالیت های دیگری هم دارد.

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، همراه ما باشید تا محصولات، فعالیت ها و درامد اسپیس ایکس را بررسی کنیم.

شرکت اسپیس ایکس ایلان ماسک

شرکت اسپیس ایکس چه فعالیت ‌هایی دارد؟

اسپیس ایکس ایلان ماسک، تولیدکننده موشک است. این شرکت به یکی از موفق‌ترین شرکت‌های هوافضا تبدیل شده است؛ چرا که خدمات پرتاب موشک آن نسبت به بسیاری از رقبا ارزان‌تر است. این شرکت همچنین از فناوری‌های جدید و بی‌همتا برای توسعه فعالیت خود استفاده می‌کند.

اسپیس ایکس همکاری نزدیکی با ناسا (سازمان ملی هوانوردی و فضای آمریکا) دارد. از فعالیت‌های مشترک آن‌ها می‌توان به انتقال محموله به فضا، فرستادن فضانوردان به ایستگاه فضایی و پرتاب ماهواره‌ به مدار زمین اشاره کرد.

اما یکی از ویژگی‌های خاص شرکت اسپیس ایکس که آن را از سازمان ناسا متفاوت کرده، تولید پرتابگر قابل استفاده مجدد برای موشک است. معمولاً موشک‌های ناسا در دو یا سه مرحله به فضا پرتاب می‌شوند. بعد از اتمام سوخت، پرتابگر دور انداخته می‌شود و به اقیانوس می‌افتد.

اسپیس ایکس برای اولین بار در سال 2011 میلادی، ایده «موشک قابل استفاده مجدد» را ارائه کرد. این نوع موشک بعد از اتمام کار در ایستگاه فضایی بین‌المللی، از فضاپیما جدا شده و به سمت زمین بر می‌گردد. سپس با استفاده از چتر نجات روی زمین فرود می‌آید و برای استفاده مجدد آماده می‌شود.

اما تکنولوژی شرکت اسپیس ایکس بسیار فراتر از این موشک‌ها است. در ادامه، با فعالیت‌های مختلف شرکت ایلان ماسک آشنا می‌شویم.

1- اسپیس ایکس و اینترنت رایگان

استارلینک شبکه ماهواره‌ای شرکت اسپیس ایکس در مدار زمین است که می‌تواند برای همه نقاط جهان، اینترنت پرسرعت فراهم کند. اسپیس ایکس از طریق هزاران ماهواره، در حال ساختن سیستمی برای ارائه اینترنت پرسرعت با پهنای باند بیشتر است.

سرعت دانلود استارلینک بین 50 تا 500 مگابیت در ثانیه تخمین زده می‌شود. استارلینک با تأخیر کمتر از 20 میلی‌ثانیه در اکثر نقاط زمین، می‌تواند از تماس‌های ویدیویی، بازی‌های آنلاین، پخش ویدیو به صورت زنده و سایر فعالیت‌های این چنینی پشتیبانی کند. جالب است بدانید که این فعالیت‌ها قبلاً با اینترنت ماهواره‌ای قابل انجام نبودند.

برای متصل شدن به اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس، به تجهیزاتی به نام «کیت استارلینک» نیاز خواهید داشت. این کیت شامل روتر وای فای، کابل و مواردی از این قبیل است. خرید کیت استارلینک تقریباً 500 دلار هزینه دارد. استارلینک همچنین برای متصل شدن به اینترنت ماهواره‌ای، باید نمای واضحی از آسمان داشته باشد.

اینترنت استارلینک هنوز به طور کامل اجرایی نشده و در حال حاضر، فقط در نواحی شمالی ایالات متحده آمریکا و چند منطقه دیگر کار می‌کند. با این حال، نقاط تحت پوشش آن روز به روز در حال گسترش است. افرادی که کیت استارلینک را خریداری می‌کنند، باید ماهانه حدود 100 دلار برای تمدید اشتراک خود بپردازند.

2- اسپیس ایکس و سفر به مریخ

سفر به مریخ طرحی است که توسط ایلان ماسک برای تبدیل مریخ به مکانی قابل سکونت ارائه شد. او قصد دارد با ساختن شهری یک میلیون نفره در این سیاره، مریخ را به زمین دوم تبدیل کند.

در ابتدا، هدف اسپیس ‌ایکس این بود که اولین مسافران را در سال 2024 میلادی به مریخ برساند. اما ایلان ماسک بعدها ترجیح داد که سال 2024، به انجام یک مأموریت بدون سرنشین در مریخ بسنده کند. طبق آخرین سخنان ایلان ماسک، مریخ در سال 2029 میزبان اولین گروه مسافران خواهد بود.

شرکت اسپیس ایکس از سال 2018 در حال توسعه موشک استارشیپ با بالابر فوق سنگین است. این همان موشکی است که انسان را به سیاره سرخ منتقل می‌کند. طبق برنامه‌ریزی ایلان ماسک، استارشیپ قبل از حرکت به مریخ سوخت‌گیری می‌کند. بعد از رساندن مسافران به مریخ، دوباره مخزن سوخت آن پر می‌شود تا به زمین برگردد.

شرکت اسپیس ایکس برای انجام این طرح از موشک‌های قابل استفاده مجدد، فضاپیماهای درجه‌بندی شده حامل انسان، تانکرهای پیشران در مدار، سکوهای پرتاب و فرود با چرخش سریع، جایگاه سوخت موشک در مریخ و … کمک می‌گیرد. در گذشته، ماسک تخمین زده بود که بلیط سفر به مریخ تقریباً 100 هزار دلار هزینه خواهد داشت.

3- موشک اسپیس ایکس

اسپیس ایکس تاکنون چندین موشک به فضا پرتاب کرده است.

  • فالکون 1 موشک کوچکی بود که می‌توانست چند صد کیلوگرم بار را به مدار پایینی زمین منتقل کند. این موشک بین سال‌های 2006 تا 2009 پنج مرتبه به فضا پرتاب شد؛ که دو مورد آن موفقیت‌آمیز بود. جالب است بدانید که فالکون 1 اولین موشکی بود که توسط یک شرکت خصوصی به فضا پرتاب شد و با سوخت مایع به مدار زمین رسید.
  • فالکون 9 یک موشک با بالابر متوسط ​​است که می‌تواند تا 22 هزار و 800 کیلوگرم بار را به مدار زمین برساند. این موشک در اولین تلاش خود در سال 2010، با موفقیت به مدار زمین راه پیدا کرد. سومین پرتاب آن، در سال 2012 بود که یک فضاپیمای تجاری را به ایستگاه فضایی بین‌المللی منتقل کرد. در سال 2020 نیز از آن برای پرتاب فضاپیمای «دراگون» به مدار زمین استفاده شد و چند فضانورد را به فضا فرستاد.
  • فالکون هِوی، موشکی با بالابر سنگین ​​است که توانایی انتقال 63 هزار و 800 کیلوگرم بار را به مدار پایین زمین دارد. فالکون هوی اولین پرتاب خود را با موفقیت در سال 2018 انجام داد و تسلا رودستر شخصی ایلان ماسک را به مدار هلیومرکزی منتقل کرد.
  • استارشیپ نسل جدید موشک‌های شرکت اسپیس ایکس است. این سیستم موشکی غول‌پیکر، کاملاً قابل استفاده مجدد طراحی شده است. این موشک می‌تواند تا 100 نفر را به مریخ برساند و همچنان در حال توسعه است.

ارزش شرکت اسپیس ایکس چقدر است؟

از آنجایی که اسپیس ایکس یک شرکت خصوصی به شمار می‌رود، محاسبه ارزش دقیق آن کمی مشکل است. با توجه به مبالغ بودجه و قیمت سهام این شرکت، ارزش آن حدود 1/7 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. این شرکت با ارزش‌ترین استارتاپ آمریکایی و دومین شرکت خصوصی باارزش در جهان است.

به احتمال زیاد این ارزش در آینده بسیار بیشتر خواهد شد؛ چرا که گسترش اینترنت ماهواره‌ای استارلینک و برنامه سفر به مریخ می‌تواند ثروت زیادی را برای این شرکت به ارمغان بیاورد.

اسپیس ایکس چقدر درآمد دارد؟

با توجه به ارزش سهام، بودجه دریافتی و فعالیت‌های مختلفی که شرکت اسپیس ایکس انجام می‌دهد، درآمد بالایی را به خود اختصاص داده است.

اسپیس ایکس سالانه به طور متوسط، حدود 97 هزار دلار به کارکنان خود حقوق می‌دهد. دستمزدها در این شرکت از 69 هزار دلار تا 133 هزار دلار در سال متغیرند.

کلام آخر

در مجموع، اسپیس ایکس یک شرکت خصوصی در زمینه هوافضا است که پیشرفته‌ترین موشک‌ها و فضاپیماهای جهان را طراحی، تولید و پرتاب می‌کند. این شرکت در سال 2002 توسط ایلان ماسک تأسیس شد تا بتواند روزی، انسان را به مریخ ببرد. یکی از جدیدترین فعالیت‌های این شرکت، طراحی اینترنت ماهواره‌ای پرسرعت به نام استارلینک است.

نظر شما درباره شرکت اسپیس ایکس و مؤسس آن، ایلان ماسک چیست؟ از طریق بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *