دمنوش لاغری

دمنوش لاغری

اگر به دنبال افزایش سوخت و ساز بدن خود هستید، باید علاوه بر برنامه‌ی ورزشی منظم، رژیم غذایی مناسبی داشته باشید. بهتر است قبلا از اینکه به سراغ جراحی های لاغری بروید از روش های طبیعی استفاده کنید .گیاهان دارویی در قالب دمنوش لاغری می‌توانند به چربی‌ سوزی در بدن شما کمک کنند و روند لاغری را سرعت بخشند.

به همین دلیل، قرار دادن آن‌ها در برنامه‌ی غذایی بسیار مفید خواهد بود. البته، چربی‌سوزی بدن به شرایط ژنتیکی و محیطی افراد بستگی دارد. در این مقاله و در مجله‌ی “زیبا بمان” قصد داریم شما را با انواع دمنوش لاغری آشنا کنیم.

دمنوش چیست ؟

دمنوش نوعی نوشیدنی است که در آن جزئی از گل، برگ، ساقه، ریشه، دانه، پوست میوه یا اجزای دیگر آن را به صورت خشک یا تازه دم می‌کنند یا عصاره‌ی آن را به کمک آب می‌گیرند. در ایران در سال‌های اخیر، استفاده از دم‌نوش‌های گیاهی مورد استقبال قرار گرفته است که البته، این  استقبال دلایل مختلفی دارد. برخی برای خاصیت‌های ارزشمند درمانی از آن بهره گرفته، برخی برای تنوع بخشیدن به نوشیدنی‌های روزانه از آن استفاده می‌کنند.

انواع دمنوش لاغری

دمنوش دارچین

یک تکه چوب دارچین و یک قاشق چایخوری پودر دارچین را داخل یک لیوان ریخته و بر روی آن آب جوش بریزید. بهتر است از یک لیوان درب دار استفاده کنید. بعد از 15 دقیقه می‌توانید دم‌نوش خود را میل کنید. روزی دو بار می‌توانید از این دم‌نوش استفاده کنید.

مصرف دارچین باعث کاهش قند خون و کاهش سرعت تخلیه‌ی معده خواهد شد و در نتیجه، دیرتر گرسنگی به سراغ شما خواهد آمد. این امر به لاغری شما کمک می‌کند.

دمنوش هل

پنج عدد دانه‌ی هل را خرد کرده، به مدت 20 دقیقه درون لیوانی محتوی آب جوش قرار داده و پس از صاف کردن، آن را میل کنید. برای طعم بهتر می‌توانید در ابتدای کار به آن یک قاشق غذاخوری دارچین و مقداری زعفران اضافه کنید. عسل نیز طعم دهنده‌ی بسیار خوبی برای این دم‌نوش است که در آخر کار، باید به دم‌نوش اضافه کرد. روزی یک لیوان از این دم‌نوش را استفاده کنید.

هل میوه‌ای از خانواده‌ی زنجبیل است که بخاطر داشتن فیبر بالا، احساس سیری را در فرد افزایش داده و سوخت و ساز بدن را زیاد می‌کند. همچنین، ملاتونین موجود در آن مانند یک چربی سوز طبیعی عمل می‌کند.

دمنوش لاغری چای سبز

مقداری زنجبیل تازه‌ی پوست کنده یا نصف قاشق چایخوری زنجبیل پودر شده و یک قاشق چایخوری چای سبز را درون ظرفی ریخته و روی آن آب جوش بریزید. بعد از 4 دقیقه، به کمک یک صافی، دم‌نوش خالص را درون یک لیوان ریخته و میل کنید. اگر چای سبز بیش از 4 دقیقه درون آب جوش بماند، تلخ خواهد شد. اضافه کردن یک قاشق عسل به این دم‌نوش، طعم شگفت‌انگیزی ایجاد خواهد کرد. نوشیدن یک لیوان از این دم‌نوش در روز توصیه می‌شود.

کاتچین موجود در چای سبز که نوعی فلاونوئید آنتی‌اکسیدان است، موجب کاهش جذب چربی از روده شده و به لاغری کمک می‌کند. زنجبیل با بخشیدن عطر و طعم خاص به این دم‌نوش باعث می‌شود از شکر یا هر چیز شیرین دیگری برای طعم دادن به آن استفاده نکنید. به علاوه، طبع گرم زنجبیل در کنار طبع سرد چای سبز، دم‌نوش شما را متعادل می‌کند و سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد.

انواع دمنوش لاغری

دمنوش چای ترش

سه عدد کاسبرگ گیاه چای ترش را درون ظرفی محتوی آب جوش ریخته، پس از 20 دقیقه آن را صاف کنید. یک تا دو قاشق چایخوری عسل و یا مقداری لیموی تازه برای دادن طعم بهتر به آن اضافه کنید. اکنون دم‌نوش شما آماده است و می‌توانید آن را میل کنید. روزی یک بار می‌توانید این دم‌نوش را میل کنید.

چای ترش با داشتن انواع آنتی‌اکسیدان، تاثیر زیادی بر روی دفع چربی، بافت مرده و آسیب‌دیده دارد. همچنین، با افزایش سوخت و ساز بدن، سبب لاغری می‌گردد.

دمنوش گل محمدی

دو قاشق غذاخوری گلبرگ تازه‌ یا خشک شده‌ی گل محمدی را درون یک ظرف پر از آب جوش ریخته، درب آن را بگذارید. پس از 10 دقیقه، آن را از صافی رد کنید. دم‌نوش شما برای میل کردن آماده است. می‌توانید به آن عسل اضافه کنید. این دم‌نوش را تا دو لیوان در روز و با معده‌ی خالی میل کنید.

دم‌نوش گل محمدی می‌تواند به عنوان جایگزین بدون کافئین برای چای و قهوه، به مهار گرسنگی و کاهش میزان وزن بدن کمک کند.

دمنوش مریم گلی

دو قاشق چایخوری مریم گلی تازه یا خشک را درون یک ظرف ریخته، به آن یک لیوان آب جوش اضافه کنید و بعد از پنج دقیقه، آن را صاف کنید. می‌توانید به آن آب لیموی تازه اضافه کرده و آن را میل کنید. روزی دو بار از این دم‌نوش استفاده کنید.

مریم گلی گیاهی است که ذهن و بدن را آرام می‌کند و می‌تواند از میزان استرس کم کند. در هنگام استرس، بدن هورمونی به نام کورتیزول ترشح می‌کند که روی افزایش قند خون و در نتیجه، افزایش اشتها تاثیر می‌گذارد. بنابراین، گیاه مریم گلی می‌تواند اثر مطلوبی بر کاهش وزن داشته باشد.

دمنوش لاغری بابونه

دو قاشق غذاخوری گل بابونه را درون ظرفی ریخته، بر روی آن یک لیوان آب جوشیده بریزید و پس از 5 دقیقه آن را صاف کنید. اضافه کردن مقداری عسل یا آب لیموی تازه به طعم بهتر آن کمک می‌کند. همچنین، می‌توانید در این دمنوش از دارچین نیز استفاده کنید. روزی یک بار از این دم‌نوش استفاده کنید.

بابونه آنتی‌اکسیدان قوی برای دفع چربی و بافت‌های مرده دارد و آرامبخشی قوی است.

دمنوش رزماری

دو قاشق غذاخوری برگ و سرشاخه‌ی گلدار گیاه رزماری را درون ظرفی بریزید و با اضافه کردن یک لیوان آب جوش به آن، پس از 10 دقیقه آن را صاف کنید. دم‌نوش شما آماده است. عسل یا نبات طعم آن را بی‌نظیر می‌سازد. این دم‌نوش را روزی یک بار استفاده کنید.

رزماری سرشار از آنتی‌اکسیدان است و چربی سوزی بدن را افزایش می‌دهد.

توجه کنید که

  • از آنجا که گیاهان دارویی منشأ طبیعی دارند، در مقایسه با داروهای گیاهی عوارض کمتری دارند؛ اما مصرف بی‌رویه‌ی آنها می‌تواند در بدن عارضه یا مسمومیت ایجاد کند. بنابراین، قبل از مصرف آنها باید سازوکار عمل آنها را بشناسید.
  • برای تهیه‌ی دم‌نوش‌ها، بهتر است از یک لیوان صافی‌دار و درب‌دار استفاده کنید.
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *