تست خواب در منزل

یکی از اختلالات رایج زندگی در عصر مدرن، مشکلات بی‌خوابی یا بدخوابی است. همان طور که همگی آگاه هستیم، اختلالات خواب می‌تواند نتایج بدی روی سلامتی جسمی و روانی ما داشته باشد. از آنجایی که اغلب ما زمان محدودی داریم و نمی‌توانیم برای بررسی خواب خود زمان زیادی را صرف کنیم، می‌توانیم از تکنولوژی تست خواب در منزل استفاده کنیم. پلی سومنوگرافی (تست خواب)، که استاندارد طلایی در تشخیص اختلالات خواب است، به طور معمول در آزمایشگاه خواب بیمارستان استفاده می‌شود اما به لطف پیشرفت تکنولوژی، امروزه می‌توان این آزمایش را در منزل با کیفیتی به اندازه بیمارستان در منزل انجام داد.

اختلالات حواب

تست خواب در منزل یا پلی سومنوگرافی چیست؟

تست خواب که نام پزشکی آن تست پلی سومنوگرافی، تستی است که برای تشخیص و ارزیابی شکایات سندرم پای بیقرار علاوه بر خروپف، خروپف هنگام خواب، تعداد و شدت آپنه به کار می‌رود. با این آزمایش، در طول شب هنگام تست خواب بیماران مبتلا به شکایات فوق، فعالیت‌های مغز، فعالیت‌های تنفسی، حرکات چشم، حرکات ماهیچه‌ای و میزان اکسیژن خون ثبت می‌شود. قبل از تست خواب، بیمار مورد آزمایش نباید در طول روز آزمایش از دارو‌های آرام بخش یا آرامش بخش استفاده کند، در طول روز نباید بخوابد و قبل از انجام تست دوش گرفتن برای تست خواب سالم بسیار مهم است.

تست خواب را می‌توان در محیط بیمارستان انجام داد و یا بیمارانی که آن را ترجیح می‌دهند می‌توانند این تست را در منزل با دستگاه‌های پلی سومنوگرافی قابل حمل انجام دهند.

با استفاده از دستگاه پلی سومنوگرافی سیار که توسط تکنسین‌های با تجربه بیمارستان استفاده می‌شود، می‌توانید با خیال راحت در تخت خود، در خواب طبیعی خود، بدون استرس بیمارستان، تست خواب را انجام دهید. با این تست می‌توانید علل مشکل خواب خود را بیاموزید و برای درمان خود برنامه‌ریزی کنید.

نتایج بیماران مورد آزمایش ما توسط پزشکان متخصص مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل مهر درمان بررسی و تأیید می‌شود و نتایج به شما تحویل داده می‌شود.

دستگاه تست خواب چگونه شرایط ما را ارزیابی می‌کند؟

در مرحله پلی سومنوگرافی، امواج مغزی، ضربان قلب، حرکات چشم، حرکات تنفسی قفسه سینه و شکم، صدا‌هایی که هنگام خواب ایجاد می‌کند، میزان اکسیژن خون و وضعیت دراز کشیدن توسط دستگاه‌های مخصوص به همراه تصاویر ویدئویی کنترل و ضبط می‌شود. بیماران در طول این آزمایش هیچ دردی احساس نمی‌کنند. سنسور‌های (الکترود) قرار داده شده بر روی بدن مانع از تغییر وضعیت خوابیدن یا بلند شدن از رختخواب یا رفتن به توالت نمی‌شود. اطلاعات در مورد نتایج آزمایش و راهنمایی‌های لازم در عرض ۲۴-۷۲ ساعت داده می‌شود.

تست خواب در منزل چگونه است؟

اختلال خواب چیست؟

خواب یک فرآیند بیولوژیکی است که هر فرد باید هر روز به منظور استراحت و تجدید قوا برای سلامت روحی و جسمی خود زندگی کند. هدف اصلی آن ایجاد استراحت برای بدن و مغز پس از زندگی خسته‌کننده روزمره است. این واقعیت که افراد روز را با حالتی مناسب و استراحت آغاز می‌کنند، نشان می‌دهد که روند خواب سالمی دارند.

در این فرآیند، اگر بدن نتوانست استراحت کافی داشته باشد و فرد با خستگی روز را شروع کند، باید به اختلالات خواب مشکوک شود. اختلالاتی که باعث می‌شود افراد در طول روز به دلیل نداشتن خواب کافی و یا رویداد‌های فیزیولوژیکی در طول خواب مشکلات مختلفی را تجربه کنند، به طور کلی به عنوان اختلالات خواب طبقه‌بندی می‌شوند.

چه چیزی باعث اختلال خواب می‌شود؟

دلایل اختلال خواب می‌تواند بسیار متنوع باشد. ناتوانی افراد در خواب کافی یا گذراندن فرآیند خواب به طور مؤثر می‌تواند ناشی از بسیاری از مشکلات فیزیولوژیکی یا روانی باشد. این‌ها ممکن است منشأ ژنتیکی داشته باشند، نتیجه سایر بیماری‌های زمینه‌ای بلاشند، به دلیل عادات نامناسب ایجاد شوند یا به دلایلی به نام یدیوپاتیک، یعنی علت ناشناخته باشند. تشخیص و درمان صحیح این مشکلات از اهمیت بالایی برخوردار است.

تست پلی سومنوگرافی در منزل

چه زمانی به تست خواب در منزل نیاز داریم؟

اغلب افردای که مشکلات خواب رنج می‌برند و دلایل آن را به درستی نمی‌دانند به تست خواب نیاز دارند. مواردی چون گزینه‌های زیر از دلایل اصلی مراجعه‌کنندگان برای دریافت تست خواب در منزل است. اگر پاسخ شما به برخی از سؤالات زیر مثبت است، ممکن است دچار اختلال خواب باشید:

۱. با وجود خواب کافی، در طول روز خسته و خواب آلود هستم.

۲. دو الی سه شب در هفته برای به خواب رفتن مشکل دارم.

۳. عصر‌ها یا زمانی که به رختخواب می‌روم، هوسی برای حرکت دادن پا‌هایم احساس می‌کنم که نمی‌توانم نام ببرم.

۴. این تصور که نمی‌توانم بخوابم از ساعت‌های عصر مرا نگران می‌کند.

۵. من باید دائماً پا‌هایم را در رختخواب حرکت دهم.

۶. شب‌ها با این احساس که نمی‌توانم نفس بکشم از خواب بیدار می‌شوم.

۷. خروپف من از اتاق بغلی شنیده می‌شود.

۸. می گویند هنگام خواب تنفسم قطع می‌شود.

۹. حداقل شبی یک بار باید به توالت بروم.

۱۰. شب‌ها روی سر، گردن یا سینه‌ام عرق می‌کنم.

۱۱. صبح با سنگینی یا سردرد از خواب بیدار می‌شوم.

۱۲. من می‌توانم در شب گرفتگی در پا‌هایم ایجاد کنم.

۱۳. در جلسات، هنگام مطالعه یا تماشای تلویزیون احساس خواب آلودگی می‌کنم.

۱۴. به دلیل خواب آلودگی نمی‌توانم مانند گذشته رانندگی کنم.

۱۵. من هر از گاهی در طول روز خواب غیر قابل تحملی را تجربه می‌کنم.

۱۶. من اغلب خواب می‌بینم و خواب‌هایم را به یاد می‌آورم.

۱۷. می گویند شب‌ها با جیغ و ترس از خواب بیدار می‌شوم.

انجام تست خواب در منزل توسط مرکز مهر درمان

این واقعیت که فناوری ابزار‌هایی را که تست‌های خواب را ثبت می‌کنند کوچک‌تر و کاربردی‌تر کرده است باعث شده است که تست‌های خواب را بتوان در خانه انجام داد.

این تست‌ها که در ابتدا برای پیش تشخیص یا غربالگری مورد استفاده قرار می‌گرفتند اما به مرور این واقعیت که بیماران فکر می‌کردند نمی‌توانند در مرکز خواب بخوابند، باعث شد که آزمایش‌های خانگی را ترجیح دهند.

به لطف مراکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل از جمله مرکز مهر درمان، آزمایشات خانگی بدون مشکل برای بیمار و پزشک به همراه است. تیم پزشکی به خانه بیمار مراجعه می‌کنند و تمامی اقدامات را هماهنگ می‌کند. جهت دریافت نوبت تست خواب در منزل کافی است به سایت مرکز مهر درمان به نشانی مراجعه کرده تا از جزئیات این روش به طور کامل آگاه شوید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *