آنچه در مورد آمبولی چربی پس از لیفت باسن برزیلی باید بدانید؟

لیفت باسن برزیلی (BBL) یک عمل زیبایی خطرناک است. این در درجه اول به دلیل آمبولی چربی است، که زمانی رخ می‌دهد که چربی وارد جریان خون می‌شود و گردش خون را مسدود می‌کند. در طول BBL، پزشک چربی را از سایر قسمت‌های بدن خارج می‌کند و آن را در باسن قرار می‌دهد و آن‌ها را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. به عنوان مثال، ممکن است چربی را از معده خارج کرده و به باسن پیوند بزنند. اگرچه BBL‌ها به طور فزاینده‌ای محبوب هستند، اما شامل یک روش پرخطر هستند.

این به این دلیل است که BBL Surgery (Brazilian Butt Lift) فرد را در معرض خطر آمبولی چربی قرار می‌دهد. در حالی که میزان بروز آن کمتر از 1% است، هنوز هم یک عارضه بسیار خطرناک است که می‌تواند کشنده باشد. دانستن علائم آمبولی چربی پس از BBL می‌تواند جان یک فرد را نجات دهد. اگر فردی سرگیجه، تنگی نفس، مشکل تنفسی، ضعف یا سایر علائم آمبولی چربی را تجربه کرد، باید فورا به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشد.

آمبولی چربی پس از لیفت باسن برزیلی

آمبولی چربی چیست؟

آمبولی یک جسم خارجی در جریان خون است. آمبولی چربی زمانی رخ می‌دهد که چربی وارد جریان خون شود. در بسیاری از موارد، چربی وارد رگ‌های خونی کوچک می شود و عوارض جدی ایجاد نمی‌کند. با این حال، هنگامی که به رگ‌های خونی بزرگ‌تر، به‌ویژه آنهایی که به قلب یا ریه‌ها منتهی می‌شوند، نفوذ می‌کند، می‌تواند باعث عوارض تهدیدکننده زندگی شود.

به عنوان مثال، چربی که به ریه‌ها می‌رود می‌تواند باعث آمبولی ریه شود. این می‌تواند تنفس را دشوار کند و ممکن است به ریه‌ها و سایر اندام‌ها آسیب برساند. آمبولی چربی در 7 تا 10 درصد موارد کشنده است، اما مراقبت‌های پزشکی سریع می‌تواند خطر مرگ ناشی از آمبولی چربی را تا حد زیادی کاهش دهد.

علائم آمبولی چربی پس از BBL

علائم آمبولی چربی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. علائم ممکن است بیایند و از بین بروند، اما اگر ناپدید شوند، لزوماً به این معنی نیست که آمبولی از بین رفته است. بنابراین، مهم است که برای هر علامتی به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید، حتی اگر افراد احساس بهتری داشته باشند. برخی از علائم رایج عبارتند از:

 • سرگیجه
 • تنگی نفس
 • مشکل در تنفس
 • خس‌خس سینه
 • ضعف
 • خستگی
 • سردرد غیر قابل توضیح
 • تصرف
 • بی‌قراری، اضطراب یا سردرگمی 
 • راش
 • پاره شدن رگ‌های خونی در چشم
 • علائم کمبود اکسیژن، مانند لب‌های آبی یا نوک انگشتان
 • تنفس سریع و پی‌درپی

چه مدت پس از BBL ممکن است آمبولی چربی رخ دهد؟

معمولاً آمبولی چربی پس از BBL بلافاصله پس از عمل رخ می‌دهد. در بیشتر موارد، آنها ظرف 48 ساعت پس از جراحی شروع می‌شوند، اما ممکن است بلافاصله ایجاد شوند. با این حال، از نظر تئوری، چربی می‌تواند در هر زمان شل شود. این امر به ویژه در صورتی صادق است که جراح این روش را به درستی انجام ندهد یا حجم زیادی از چربی را در عمق بافت عضلانی کاشت کند. فرد باید برای هر گونه نشانه آمبولی به دنبال مراقبت‌های اورژانسی باشد، حتی اگر هفته‌ها یا ماه‌ها از عمل جراحی گذشته باشد.

علل و شیوع

آمبولی چربی زمانی رخ می‌دهد که چربی وارد جریان خون شود. اگرچه شایع‌ترین دلیل آسیب تروماتیک، مانند شکستگی استخوان است، جراحی BBL نیز می‌تواند باعث ایجاد آنها شود. یک مطالعه در سال 2017 شامل داده‌های 692 جراح بود که داده‌های نزدیک به 200000 جراحی BBL را گزارش کردند. در مجموع، جراحان 32 آمبولی کشنده و 103 آمبولی غیرکشنده را گزارش کردند.

طبق این مطالعه، 7 درصد از پزشکان حداقل یک آمبولی چربی را گزارش کردند. و زمانی که جراحان چربی را به عضله عمیق تزریق کردند، این خطر بسیار بیشتر بود.

علاوه بر این، آمبولی چربی علت اصلی مرگ ناشی از جراحی BBL است. گروه کاری چند جامعه برای ایمنی در پیوند چربی گلوتئال (MSTFSGFG) نشان می‌دهد که میزان مرگ و میر ناشی از پیوند چربی گلوتئال ممکن است به 1 در 3000 برسد که علت اصلی مرگ ناشی از آمبولی چربی است. اگر جراح چربی را به عضله تزریق کند، احتمال بروز آمبولی چربی در فرد بیشتر است. به همین دلیل، MSTFSGFG فقط تزریق چربی به فضای زیر پوست را توصیه می‌کند.

جلوگیری آمبولی چربی ناشی از BBL 

جلوگیری آمبولی چربی ناشی از BBL 

بهترین استراتژی برای جلوگیری از آمبولی چربی ناشی از BBL عدم انجام این روش است. افرادی که هنوز می‌خواهند BBL داشته باشند باید یک جراح دارای مجوز و با تجربه را انتخاب کنند که در مورد این روش و خطرات مرتبط با آن آگاه باشد. در طول مشاوره، فرد می‌تواند از جراح بخواهد که فقط چربی زیر پوست را پیوند بزند – نه به عضله یا عضله عمیق.

علاوه بر این، توجه به این نکته مهم است که بسیاری از تصاویری که مردم ممکن است در رسانه‌های اجتماعی ببینند غیرواقعی هستند و نتیجه‌ای مطمئن یا قابل دستیابی را نشان نمی‌دهند. اگر فردی BBL داشته باشد، احتمالاً افزایش متوسط ​​تری خواهد داشت. جراح باید بتواند به سوالات مربوط به استراتژی‌های خاصی که برای کاهش خطر آمبولی و سایر عوارض استفاده می‌کند پاسخ دهد.

تماس با پزشک

آمبولی چربی یک اورژانس پزشکی است که نیاز به توجه فوری دارد. فرد نباید خود تشخیص دهد، صبر کند تا علائم از بین برود، یا چندین ساعت صبر کند تا به دنبال مراقبت پزشکی باشد. اگر فردی پس از جراحی دچار تنگی نفس، درد قفسه سینه، مشکلات تنفسی، سرگیجه یا هر گونه علائم بیماری شدید شد، باید فوراً به اورژانس مراجعه کند. آنها باید علائم و سابقه جراحی و پزشکی خود را به پزشک اطلاع دهند.

خلاصه

آمبولی چربی یک اورژانس پزشکی است که نیاز به مراقبت فوری دارد. اگرچه نادر است، اما با BBL بیشتر از هر عمل زیبایی دیگر رایج است. همچنین علت اصلی مرگ ناشی از جراحی BBL است. افرادی که BBL را در نظر می‌گیرند باید خطرات و مزایای آن را بسنجید. اگر تصمیم به ادامه جراحی دارند، باید از جراح مراجع بخواهند و درباره استراتژی‌های خاصی که برای جلوگیری از عوارض جدی استفاده می‌کنند، بپرسند. فردی که علائم آمبولی را تجربه می‌کند باید همیشه به دنبال مراقبت‌های اورژانسی باشد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *