عوارض و خطرات سولاریوم و آفتاب گرفتن بعد از جراحی بینی

جراحی بینی، این روزها یکی از پرطرفدارترین روش های زیبایی در میان خانم ها و آقایان است که با تغییر فرم و اندازه بینی همراه است و تغییرات بسیاری را در زیبایی ظاهری ایجاد می کند. این روش جراحی در کنار مزایای زیبایی که به همراه دارد، می تواند با اهداف درمانی و به منظور رفع مشکلات تنفسی و یا انحراف در تیغه میانی نیز انجام شود. معمولا زمانی که صحبت از عمل بینی می شود، افراد نگرانی هایی را در خصوص نتایج این روش و دوره نقاهت آن دارند و سوالات بسیاری ذهن شان را درگیر می کند، که یکی از شایع ترین سوالات این است که آیا بعد از جراحی می توان آفتاب گرفت و برنزه کرد؟ آیا رفتن به سولاریوم می تواند بر نتایج جراحی تاثیر بگذارد؟

در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی سولاریوم و آفتاب گرفتن بعد از جراحی بینی بپردازیم.

اهمیت مراقبت های بعد از جراحی بینی

در جراحی بینی، از اندازه استخوان بینی کاسته می شود، غضروف برداشته یا اضافه می شود، سوراخ های بینی کوچک تر می شوند، تیغه میانی بینی صاف می شود و یا دیگر تغییراتی که با توجه به ایرادات موجود در بینی باید اعمال شود. قطعا ضرباتی که به استخوان و غضروف وارد می شود، منجر به بروز کبودی و ورم در ناحیه می شود که می تواند برای مدتی ادامه دار باشد و این جاست که بحث مراقبت ها اهمیت پیدا می کند. در واقع، هدف اصلی از رعایت مراقبت ها، تسریع روند بهبودی و رسیدن به نتایج دلخواه با کمترین میزان عوارض است، چرا که بروز هر گونه عارضه ای تاثیر منفی بر روی نتایج جراحی می گذارد و ممکن است نیاز به انجام جراحی ثانویه پیدا کنید.

در جلسات مشاوره قبل از جراحی، لیستی از باید و نبایدها در اختیار شما قرار می گیرد و شما ملزم به رعایت آن ها هستید، به طور مثال، به شما گفته می شود که تا چند هفته بعد از جراحی، چسب زدن را فراموش نکنید و یا از انجام فعالیت های شدید بدنی خودداری کنید تا فشاری به بینی وارد نشود و منجر به تشدید ورم نشود. یکی از مراقبت هایی که در خصوص پیشگیری از بروز ورم و یا تشدید آن باید رعایت شود، دوری از قرار گرفتن زیر نور خورشید یا برنزه کردن و رفتن به سولاریوم است که در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم که چرا از انجام آن باید خودداری شود.

سولاریوم و آفتاب گرفتن بعد از جراحی بینی: آری یا نه ؟

مهم ترین عامل در حاصل شدن نتایج ایده آل در جراحی بینی این است که فرد تمام نکات و مراقبت های گفته شده توسط پزشک را رعایت کند، چرا که تغییرات بسیاری بر روی استخوان و غضروف در طول جراحی اعمال می شود و نیاز است که این نواحی ترمیم پیدا کنند، در نتیجه، تمامی مراقبت ها باید در راستای تسریع روند ترمیم و بهبودی انجام شوند. خیلی از افراد تابستان ها به فکر برنزه کردن و یا رفتن به سولاریوم می افتند و در عین حال، خواهان انجام جراحی بینی نیز هستند و خب این سوال برای شان ایجاد شود که آیا بعد از جراحی می توانند برنزه کنند یا خیر.

آن چه مسلم این است که نتایج نهایی جراحی زمانی مشخص می شود که ورم و التهاب به طور کامل از بین برود، پس مراقبت هایی که برای دوره نقاهت در نظر گرفته می شوند، به گونه ای هستند که به کاهش ورم کمک می کنند و باید عینا رعایت شوند. یکی از نکات مهمی که بعد از جراحی به آن باید توجه شود، ممنوعیت قرار گرفتن در محیط های گرم است و حتی از افراد خواسته می شود که بعد از جراحی، زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرند چرا که گرما و حرارت خود از جمله عواملی است که باعث تشدید ورم بینی می شود و احتمال بروز عوارضی مانند سردرد و خونریزی را افزایش خواهد یافت. در نتیجه، برنزه کردن با نور خورشید و یا دستگاه سولار ممنوع می باشد.

عوارض و خطرات سولاریوم و آفتاب گرفتن بعد از جراحی بینی

عوارض سولاریوم و آفتاب گرفتن بعد از جراحی بینی

زمانی که جراحی بینی انجام می شود و تغییرات بر روی استخوان و غضروف اعمال می گردد، بافت بینی در حساس ترین حالت ممکن است قرار می گیرد و کوچک ترین آسیب وارده به بینی می تواند بر نتایج جراحی تاثیر بگذارد و عوارضی را به همراه داشته باشد. اعمل تغییرات بر روی بینی با ورم، التهاب و کبودی همراه است و این علائم تقریبا در همه افراد مشاهده می شود و تنها ممکن است شدت بروز آن در هر فردی و متناسب با شرایط بدنی، نوع بینی یا ضخامت بینی متفاوت باشد.

با توجه به این که مشخص شد که سولاریوم و آفتاب گرفتن بعد از جراحی ممنوع است، بهتر است به بررسی عوارض آن نیز بپردازیم.

  • تشدید ورم و التهاب بینی،
  • کند شدن روند ترمیم و افزایش دوره نقاهت،
  • بروز حساسیت های شدید پوستی مانند اگزما،
  • کبود شدن بینی و اطراف چشم ها،
  • باقی ماندن جای زخم و اسکار.

مدت زمان پرهیز از سولاریوم و آفتاب گرفتن بعد از جراحی بینی

قطعا سوال بعدی که مطرح می شود این است سولاریوم و آفتاب گرفتن تا چه مدت بعد از جراحی ممنوع است؟ استفاده از دستگاه سولار یا برنزه کردن تا زمانی که پوست به ضخامت عادی برنگشته ممنوع است و با این که گفته می شود حداقل به مدت سه ماه از قرارگرفتن زیر نور خورشید و یا برنزه کردن و رفتن به سولاریوم باید خودداری شود، اما این مراقبت تا د بسیاری به ضخامت پوست هر فرد بستگی دارد. آن دسته از افرادی که پوست ضخیم تر یا اصطلاحا بینی گوشتی دارند، باید برای مدت طولانی تری نسبت به رعایت این مورد اهمیت و توجه به خرج بدهند.

توصیه ما این است که حتما در این خصوص با پزشک تان مشورت داشته باشید، چرا که پزشک قبل از جراحی به بررسی میزان ضخامت پوست بینی می پردازد و می تواند بهترین راهنمایی ها و مشاوره ها را به شما بدهد تا دوره تقاهت با سرعت بیشتر و کمترین میزان عوارض طی شود و نتایج ایده آل تری را شاهد باشیم.

منبع : پارسا بیوتی

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *