دوره نقاهت عمل بینی

دوره نقاهت عمل بینی

برای داشتن نتیجه خوب بعد از عمل زیبایی بینی باید در دوره نقاهت عمل بینی ، نکات و مراقبت هایی را رعایت کنید. به طور کلی این دوره از دو هفته شروع می شود و با توجه به نوع جراحی در هر فرد به دو ماه نیز به طول می انجامد. اما رعایت نکاتی همیشگی هستند و می توان گفت فردی که اقدام به جراحی زیبایی بینی می کند باید تا پایان زندگی خود مراقب بینی خود باشد فلذا از انجام کارهایی نیز منع خواهد شد.

این روز ها عمل بینی بیشتر جنبه زیبایی دارد و افراد کمی هستند که جهت درمان مشکلاتی همچون اختلالات تنفسی و پولیپ از آن استفاده می کنند . اما از دیر باز همه انسان ها به دنبال زیبایی بوده اند و زیبایی را دوست دارند ، پس طبیعی است که هر فردی با دیدن بینی بزرگ و یا کج خود در آینه احساس ناراحتی کند و به دنبال این جراحی باشد.

همانطور که اشاره شد در دوره نقاهت عمل بینی لازم است مواردی را رعایت کنید که رعایت آن ها علاوه بر این که به شما در داشتن دوره بدون درد و مشکل کمک کی کند ، می تواند در نتیجه جراحی نیز تاثیر گذار باشد. از طرفی رعایت این مراقبت ها می تواند مشکلات رایج بعد از عمل بینی را کاهش دهد.  با مجله زیبا بمان همراه باشید تا این موارد را با یکدیگر بررسی کنیم.

در دوره نقاهت بعد از عمل بینی چه می گذرد ؟

افراد که به انجام عمل بینی اقدام می کنند اغلب  بعد از جراحی نگران وجود درد و تورم و همچنین نگران از نتیجه بینی هستند. درد و تورم قابل کنترل است و وجود آن اجتناب ناپذیر می باشد . اما نتیجه در عمل بینی استخوانی 3 ماه بعد و در عمل بینی گوشتی شش الی یک سال بعد از عمل مشخص می شود و نمی توان به طور قطعی درباره آن نظر داد. مراحل دوره نقاهت بعد از عمل بینی را بررسی کنیم :

بعد از هشیار شدن

برای برخی از زیبا جویان که این جراحی را انجام دادند 24 الی 48 ساعت بعد از جراحی از سخت ترین ساعت ها است. در چند ساعت بعد از عمل هنوز اثرات بیهوشی باقیست و سر درد و تورم و درد در اطراف بینی ممکن است برای فرد غیر قابل تحمل باشد. این درد و تورم طبیعی است و ناشی از تغییراتی است که در استخوان و غضروف بینی شما رخ داده است . اما اغلب پزشک با تجویز قرص ها مسکن می تواند این درد را برطرف کند.

در این 24 ساعت فرد باید در تخت بماند به طوری که سرش مقداری از بدنش بالاتر قرار گرفته باشد. خونریزی در این زمان طبیعی است ، اما اگر میزان خونریزی زیاد و غیر عادی بود به جراح خود اطلاع دهید.

دوره نقاهت عمل بینی

برداشتن قالب یا گچ توسط جراح

در گذشته بعد از عمل از گچ بینی استفاده می شد امروزه جراحان قالبی از جنس پلیمر روی بینی قرار می دهند که یک هفته بعد از عمل برای برداشتن آن باید به جراح مراجعه کند. در دورانی که بر روی بینی گچ یا قالب است نباید به بینی ضربه وارد شود و یا خیس شود ، این اتفاق ها می توان در نتیجه بینی تاثیر بدی همچون کجی را به  دنبال داشته باشد. اگر بر روی بینی بخیه ای وجود داشته باشد در همین دوره (یعنی بین روز پنجم الی هفتم) کشیده می شود.

استفاده از کمپرس یخ

بعد از جراحی برای کاهش کبودی ها که ناشی از خونریزی های مویرگی زیر پوست هستند ، توصیه می شود از کمپرس سرد استفاده شود . برای اینکار می توانید هم از کمپرس موجود در داروخانه ها استفاده کنید و هم می توانید مقدرای یخ را در پارچه تمیز قرار داده و بر روی نواحی اطراف بینی که دچار کبودی شده (معمولا زیر چشم ها ) بگذارید.

 سرما باعث می شود تا مویرگ ها منقبض شوند . کمپرس سرد را روی سر خود قرار ندهید چون موجب سر درد بیشتر می شود و برای کاهش درد سر از مسکن ها و دارو هایی که پزشک تجویز کرده است استفاده کنید. همچنین سرم شستشو بینی به همراه سرنگ جهت شستشو روزی دو بار حداقل استفاده شود.

چسب زدن بینی

بعد از برداشتن قالب و گچ باید تا چند ماه از چسب بینی استفاده کنید. پزشک بعد از برداشتن گچ اولین چسب زدن را به شما آموزش می دهد ، شما باید کاملا دقت کنید تا یاد بگیرید . زیرا تا چند ماه باید خودتان چسب بزنید . قبل از چسب زدن ، حتما پوست بینی و اطرف آن را با پد های الکی تمیز کنید. جلو آینه این کار را انجام دهید تا محل درست قرار گرفتن چسب را به درستی مشاهده نمایید.

کارهایی ممنوعه !

بعد از عمل بینی باید حتما به توصیه های پزشک خود توجه کنید. اما کار هایی هستند که بعد از عمل نباید انجام دهید:

  • در ماه اول از فین کردن بپرهیزید. اینکار باعث پارگی مویرگ ها و خونریزی و همچنبن پارگی بخیه ها می شود. بعد از یک ماه نیز هنگام فین کردن به بینی خود فشار زیادی وارد نکنید.
  • بعد از عمل هنگام عطسه کردن دهان خود را باز کنید تا فشاری بر روی بینی وارد نشود.
  • از خندیدن و گریه شدید نیز  اجتناب کنید.
  • تا دو هفته بعد از عمل از ورزش و  فعالیت های سنگین خودداری کنید. به طور کلی بعد از عمل نباید به بینی ضربه وارد شود و از ورزش هایی که ممکن است این مشکلات را به دنبال داشته باشد اجتناب کنید.
  • مصرف الکل و سیگار را به طور کلی فراموش کنید !
  • تا قبل از برداشتن گچ از استحمام بپرهیزید و یا در هنگام حمام گچ بینی خیس نشود . روز قبل از برداشتن گچ استحمام و خیس شدن گیچ مشکلی ایجاد نمی کند.
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *