دوران نقاهت بعد از جراحی سينه

بعد از انجام جراحی سینه ، مراقبت هایی که در دوران نقاهت بعد از جراحی سينه انجام می شود ، تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی به دنبال خواهد داشت. از این رو جراح حتما شما را با مراقبت ها و عوارض رایج در این دوران آگاه خواهد کرد. این دوران مراحل مختلفی دارد و بین دو هفته الی دو ماه زمان می برد.

سه نوع جراحی سینه وجود دارد که هر یک هدف مشخصی را دنبال می کنند . و گاهی دو نوع از آن ها همزمان انجام می شود. جراحی لیفت سینه ، کوچک کردن سینه و بزرگ کردن سینه از انواع آن ها هستند. برخی جراحی بزرگ کردن سینه را با پروتز سینه می شناسند.

این جراحی ها اغلب جنبه زیبایی دارند به همین دلیل مورد پوشش بیمه ها قرار نمی گیرند. در برخی افراد که عمل تخلیه سینه به دلیل سرطان سینه برای آن ها انجام شده است ، معمولا این جراحی ها نقش درمانی نیز می توانند داشته باشند تا ظاهر بیمار را بهبود بخشند.

دوران نقاهت بعد از جراحی سينه

در دوران نقاهت بعد از جراحی سينه چه کار هایی باید انجام داد ؟

هر جراحی چه با جنبه زیبایی و چه با جنبه درمانی انجام شود ، با عوارض موقتی همراه است . از طرفی رعایت نکات و انجام دادن و یا ندادن کار هایی باعث می شود تا این عوارض کاهش یابد . همچنین کاهش این عوارض می تواند خطرات جدی را نیز از بین ببرد. در ادامه با کارهایی که در دوران نقاهت بعد از عمل جراحی سینه باید انجام دهید آشنا شوید:

درد و ناراحتی

احتمال دارد بعد از عمل دچار درد یا ناراحتی شوید اما تجربه همه افراد در این  مورد متفاوت است. انواع مختلف مسکن در دسترس است و می توان آنها را به صورت قرص ، شیاف یا تزریق استفاده کرد.  اگر در حالی که در بیمارستان هستید دردی دارید ، به پرستاران بخش اطلاع دهید ، زیرا ممکن است به دوز بیشتر مسکن نیاز داشته باشید.

این درد معمولا در ناحیه ای که جراحی انجام شده است ، زیر بغل ها و شانه ها احساس می شود . این عارضه طبیعی وموقتی است و به دلیل تغییراتی که در بدن شما اتفاق افتاده است ایجاد شده است. معمولا بعد از 48 ساعت کاملا رفع می شود و در این مدت استفاده از مسکن ها به شما کمک شایانی خواهد کرد.

ممکن است برای چند هفته احساس سستی و درد در ناحیه بازو و شانه داشته باشید که انجام حرکات ملایم ورزشی که پزشک برای هر فرد با توجه به وضعیتش تجویز می کند ، می تواند تاثیر گذار باشد.

کبودی و تورم در دوران نقاهت بعد از جراحی سينه

کبودی بعد از هر عملی شایع است اما با گذشت زمان از بین می رود. تورم بلافاصله پس از عمل نیز متداول است و معمولاً با گذشت زمان برطرف می شود . تورم در اطراف سینه ها ، شانه و بازو ها مشاهده می شود.

این یک قسمت عادی از روند بهبود است و باید شش تا هشت هفته پس از عمل جراحی کاهش یابد. اگر تورم ناراحت کننده است و احساس سنگینی می کند ، پوشیدن سینه بند مخصوص می تواند کمک کند. اگر بعد از گذشت این زمان همچنان تورم غیر عادی در اطراف محل جراحی داشتید ، حتما جراح خود را مطلع کنید.

هماتوم

گاهی اوقات خون در بافت های اطراف زخم جمع می شود و باعث تورم و کبودی زیاد می شود. به این هماتوما گفته می شود. در نهایت این خون ها توسط بدن جذب می شود اما این امر می تواند چند هفته طول بکشد. اگر بعد از عمل جراحی یک هماتوم بسیار بزرگ در اطراف محل جراحی ایجاد شود ، ممکن است جراح شما با کشیدن خون با سوزن و سرنگ ، آن را از بین ببرد.

گاهی اوقات برای از بین بردن هماتوم به یک عمل کوچک لازم است. اما برای اطمینانن از این که این خون ریزی مشکلی را ایجاد نمی کند ، حتما جراح خود را از وجود آن آگاه سازید.

عفونت کردن زخم در دوران نقاهت بعد از جراحی سینه

 تا زمانی که زخم برش کاملاً بهبود یابد عفونت زخم هر زمان ممکن است رخ دهد . معمولاً حدود دو تا سه هفته طول می کشد تا پوست بهبود یابد . هر یک از علائم زیر می تواند به معنای عفونت  کردن زخم باشد:

  • احساس تورم در ناحیه زخم
  • قرمزی در ناحیه زخم
  • ترشح مایع از زخم

اگر فکر می کنید عفونت زخم دارید فوراً با پزشک معالج ، یا متخصص خود تماس بگیرید. برای متوقف کردن عفونت ممکن است شما به یک دوره آنتی بیوتیک احتیاج داشته باشید.

محل برش جراحی در ابتدا قرمز می باشد اما با گذشت زمان محو می شوند. جای بخیه ها معمولا بعد از دو ماه شروع به محو شدن می کنند. اما به طور کامل از بین نمی رود. محل برش جراحی در ناحیه زیر سینه ها انجام می شود و معمولا قابل دید نیست.

نکاتی که باید آن ها را رعایت کنید :

  • اگر در هنگام بستن سینه بند در ناحیه برش جراحی احساس درد می کنید ، بهتر است از یه سینه بند راحت تر و گشاد تر استفاده کنید تا ناحیه مورد نظر کاملا بهبود یابد.
  • تا دو هفته بعد از عمل از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.
  • بعد از سه روز می توانید به حمام بروید ، اما مراقب پانسمان ها و بخیه های خود باشید.
  • استرس و نگرانی از نتیجه جراحی نداشته باشید. حفظ آرامش به گذراندن دوره نقاهت بعد از عمل جراحی زیبایی سینه کمک زیادی خواهد کرد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *