درمان قطعی انحراف بینی

اکثر افراد جامعه دارای انحراف در بینی خود می باشند که می‎تواند دلایلی مانند وراثت و حادثه داشته باشد. برای درمان قطعی انحراف بینی ما به شما پیشنهاد می‌کنیم با مجله “زیبا بمان” همراه باشید و ابتدا درباره انحراف بینی، دلایل و نشانه های آن بدانید و سپس به صحبت درباره درمان قطعی انحراف بینی میپردازیم.

انحراف بینی چیست ؟

در ساختار بینی تیغه ای وجود دارد که وظیفه جداسازی دو مجرای بینی را بر عهده دارد. این تیغه از جنس غضروف و بافت هم بند می باشد که اگر به یک طرف متمایل شود موجب تغییر اندازه دو مجرای بینی شده که با نام انحراف بینی شناخته می شود.انحراف بینی باعث بوجود امدن مشکلاتی برای فرد می شود که درصورت دردسرساز شدن آنها می بایست به کمک روش های مختلف درمان شود.

اولین و مهمترین مشکل ایجاد شده برای افراد دارای انحراف بینی ، گرفتگی بینی می باشد. این مشکل حتی می تواند تا آنجایی پیش رود که برای بیمار قابل تحمل نباشد. مشکل دردسر سازی دیگیری که توسط عده ی زیاد مطرح شده ، سر درد های غیر قابل تحمل است. این سردردها که به دلیل عفونت سینوس های ناحیه پیشانی بوجود می آید برای فرد بیمار بسیار دردناک خواهد بود.

دلایل ایجاد انحراف بینی چیست

انحراف بینی به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد که در ادامه به چند مورد اشاره خواهیم کرد:

وراثت : درصورتی که ریشه این مشکل ارثی باشد با افزایش سن میزان انحراف آن افزایش یافته و مشکلات ان نیز به طبع بیشتر می شود.

حادثه : اگرچه بافت غضروفی بینی میتواند انعطاف بیشتری نسبت به استخوان های بینی داشته باشد اما وارد شدن ضربه به آن ممکن است موجب انحراف ان شود. از طرفی با افزایش سن میزان تحمل این غضروف بیشتر و بیشتر می شود به همین دلیل اگر در سنین پایین به بینی فردی ضربه ای وارد شود می تواند صدمات بیشتری را نسبت به یک فرد بزرگ سال بیافریند.

برای تشخیص انحراف بینی باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک با معاینه بینی شما وجود انحراف را در آن تشخیص داده وبهترین درمانی برای بهبود ان را نیز به شما پیشنهاد می دهد.

عوارض درمان نکردن انحراف بینی

خیلی از مردم به دلیل ترس یا هر توجیح دیگر درمان خود را به تعویق می اندازند. درصورت درمان نکردن انحراف بینی ممکن است مشکلات جدی تری برای شما بوجود آید.مواردی همچون:

  • اختلاف کیفیت هوای تنفسی به دلیل استشمام هوا با دهان به جای بینی
  • سینوس مزمن
  • مشکلات تنفسی هنگام خواب
  • عدم داشتن خوابی باکیفیت
  • وجود خون ریزی در بینی
  • خشک شدن دهان
  • سردرد ها شدید
  • و…

علائم انحراف بینی

علائم انحراف بینی چیست

دهان شما هنگام خواب خشک می شود

هنگام خواب خر و پف می کنید.

در تنفس خود دچار مشکل هستید

سیستم بویای شما به خوبی کار نمی کند

بینی شما دچار خون ریزی میشود

شما بیش از حد دچار اب ریزش بینی می شود

راه های درمان قطعی انحراف بینی 

در اینجا به بررسی را های درمان قطعی انحراف بینی می‌پردازیم:

اگرچه اکثر افراد جامعه دارای انحراف در بینی خود می باشند اما تعداد بسیار معدودی نیاز به عمل جراحی دارند. درواقع زمانی پزشک عمل جراحی را برای درمان بیمار خود تجویز می کند که تشخیص دهد مشکل بیمار بسیار حاد بوده و توسط روش های دیگر درمانی نمی تواند مشکل او را برطرف کند . مهمترین خطری که در این عمل ها بیمار را تهدید می کند بیهوشی می باشد. به همین دلیل جراحان ترجیح می دهند از بی حسی های موضعی یا بیهوشی های ساده استفاده کنند.

مورد دیگری که باید پزشک با توجه به ان زمان جراحی را تعیین کند سن بیمار است. اگر انحراف بینی در فرد باعث بروز مشکلات شدید تنفسی نشده باشد ، پزشک به بیمار توصیه می کند انجام عمل را تا تمام شدن دوره رشدش به تاخیر بیاندازد.  اما درصورتی که انحراف بینی باعث بروز مشکلات حاد در بیمار شود پزشک بدون در نظر گرفتن سن بیمار شروع به عمل جراحی می کند.

نحوه انجام عمل جراحی 

در عمل انحراف بینی جراح ابتدا برشی کوچکی در سپتوم بینی ایجاد می کند. سپس غضروف اضافی که موجب انسداد یا اختلال در روند تنفس شده است را برمی دارد. گاهی اوقات عمل درمان انحراف بینی با عمل زیبایی نیز برای بهبود ظاهر بینی همراه است. که این بنابر تشخیص پزشک و گفته بیمار می باشد.

عمل انحراف بینی معمولا به کمک بی هوشی های ساده یا بی حسی موضعی انجام می شود که حدود یک الی یک و نیم ساعت به طول خواهد انجامید. بیمار بعد از عمل باید به مدت دو روز استراحت نماید و اگر پدهای پانسمان برای جلوگیری از خون ریزی درون بینی او قرار گرفته است آن ها را بعد از دو روز خارج کرده و سپس فرد به زندگی معمولی خود بر می گردد.

عمل انحراف بینی به کمک لیزر

در بسیاری از شعارهای تبلیغاتی ممکن است با این جمله آشنا شده باشید که بینی خود را بدون خون ریز تنها با لیزر جراحی کنید. اما واقعیت چیز دیگری است.لیزر یک عمل ساده است که برای مواردی همچون تغییر رنگ پوست بینی یا کاهش چربی موجودر در بینی استفاده می شود. در تغییر رنگ پوست بینی به کمک لیزر سعی می شود بخش هایی تیره و روشن بر روی پوست بینی ایجاد کنند که در نتیجه باعث کوچک تر نشان داده شدن بینی می شود. در کاهش چربی های بینی نیز هنوز به عنوان یک روش صددرصدی از آن استفاده نمی شود  و نمی توان به عنوان یک درمان دائمی روی آن حساب کرد.

 آمادگی های لازم قبل از عمل انحراف بینی

سابقه پزشکی:

هنگام مراجعه به پزشک برای انجام معاینه های اولیه حتما سوابق پزشکی خودرا نیز به همراه داشته باشید. اگر سابقه مصرف دارویی داشته اید یا درحال مصرف دارویی هستید حتما به پزشک خود اطلاع دهید چراکه شاید مجبور باشید قبل از انجام عمل خود برای چد روز مصرف ان را کنار بگذارید.

گرفتن عکس از بینی:

بعد ازاینکه معاینه های پزشک انجام شد چند عکس از جهات مختلف از بینی شما گرفته می شود که برای مقایسه بعد از انجام عمل استفاده خواهد شد.

مشاوره با پزشک:

جلسه مشاوره با پزشک بسیار به شما کمک خواهد کرد که خواسته های خود را با پزشک مطرح کنید.درصورتی که نیاز دارید به همراه جراحی انحراف بینی عمل زیبایی نیز روی بینیتان انجام شود می توانید با پزشک خود در این جلسه مطرح کنید.

مراقبت های بعد از عمل انحراف بینی

بعد از اتمام عمل جراحی انحراف بینی نیاز است که برای دست یافتن به یک نتیجه مقبول به چند نکته توجه نمایید. ما در این قسمت برخی از پرکاربرد ترین اصول که باید حتما ان ها را در نظر بگیرید برای شما آورده ایم.

از انجام فعالیت های سنگین تا یک ماه و نیم بعد از انجام عمل خودداری کنید.چراکه این فعالیت ها موجب بالارفتن فشار خون شده و احتمال خون ریزی را افزایش می دهند. این فعالیت ها شامل ورزش هایی همچون بدنسازی ، دویدن و … نیز می باشد.

هنگام خواب حتما سر خود را به صورتی روی بالشت قراردهید که به روی بینی شما فشاری وارد نشود.

مراقبت های لازم را از بینی خود داشته باشید تا ضربه ای به ان وارد نشود

از لباس های جلو باز استفاده کنید تا هنگام پوشیدن یا بیرون آوردن ان برخوردی با بینی شما نداشته باشد.

هنگام عطسه کردن حتما مراقب باشید که با دهان باز عطسه کنید.

درصورتی که با علائمی همچون تهوع ، استفراغ ، مشکل در تنفس و… مواجه شدید هرچه سریع تر پزشک خودرا در جریان این موضوع قرار دهید.

از مالش، ایجاد فشار یا دستکاری کردن بینی خود اجتناب کنید.

بینی خود را به کمک سرم شستشویی که پزشکتان تجویز کرده به صورت مرتب شست و شو دهید این کار برای جلوگیری در تشکیل کراست می باشد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *