معرفی دستگاه های لاغری غیر تهاجمی : ایمن ترین روش برای کاهش وزن چیست؟

کانتورینگ غیر تهاجمی بدن، که به عنوان «لاغری بدون جراحی» نیز شناخته می شود، روشی است که در آن سلول های چربی اضافه از نواحی مختلف بدن مانند شکم، ران، بازوها و … حذف می شوند. این روش نیازی به برش، بخیه، بیهوشی یا دوره نقاهت طولانی ندارد. لاغری بدون جراحی با استفاده از دستگاه های لاغری غیر تهاجمی انجام می شود. دستگاه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که هر فرد باید بر اساس شرایط بدنی خود، بهترین دستگاه را انتخاب کند.

در این مقاله از مجله زیبا بمان، قصد داریم دستگاه های لاغری غیر تهاجمی را به طور کامل معرفی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

دستگاه لاغری بدون جراحی

بهترین دستگاه های لاغری غیر تهاجمی کدامند؟

تکنولوژی های مختلفی برای لاغری بدون جراحی وجود دارد. برخی از دستگاه ها از انجماد سلول‌های چربی کمک می گیرند. برخی دیگر نیز از گرما، فرکانس رادیویی یا موارد دیگر استفاده می‌کنند. محبوب ترین تکنیک ها و دستگاه های لاغری غیر تهاجمی عبارت اند از:

لیزر کم توان (LLLT)

لیزر کم توان، انرژی سرد لیزر را به بافت‌های ناحیه مورد نظر ساطع می کند. این انرژی توسط سلول‌ها جذب شده و باعث خارج شدن چربی از آن ها می شود. دستگاه لاغری زرونا (Zerona) محبوب ترین لیزر کم توان است که با استفاده از فناوری انرژی سرد، رسوبات چربی اطراف شکم، ران ها، باسن، بازوها و سایر نواحی بدن را از بین می برد.

در حین انجام این روش، پزشک از یک دستگاه دستی برای هدایت انرژی سرد لیزر به نواحی مد نظر استفاده می کند. دستگاه به پوست شما برخورد نمی کند و هیچ گونه ناراحتی احساس نمی کنید. این روش کاملاً بدون درد بوده و بین 20 تا 40 دقیقه طول می کشد.

لاغری با لیزر کم توان، یکی از ایمن ترین روش های از بین بردن چربی شناخته می‌شود. چرا که بروز عوارض جانبی بعد از انجام این روش تقریباً نادر است. تا به امروز، هیچ عارضه جانبی خاصی از دستگاه زرونا گزارش نشده است. نتیجه نهایی درمان نیز معمولاً در عرض چند هفته یا کمتر نمایان خواهد شد.

کرایولیپولیز

کرایولیپولیز یکی دیگر از روش های کانتورینگ غیر تهاجمی بدن است که از خنک سازی کنترل شده (حدود 4 درجه سانتی گراد) برای ایجاد مرگ سلولی در بافت چربی استفاده می کند. هنگامی که سلول های چربی آسیب جبران ناپذیری ببینند، بدن از طریق فرآیندهای جذب و حذف طبیعی، شروع به از بین بردن آن ها می کند.

کرایولیپولیز جراحی یا نوعی لیپوساکشن نیست. در این روش هیچگونه سوزن، خون، مواد بیهوشی و ابزار جراحی نخواهید دید. اگرچه کرایولیپولیز برای افرادی که اضافه وزن بیش از حد دارند مناسب نیست، اما ثابت شده است که برای افرادی که کمی اضافه وزن دارند بسیار مؤثر است.

معروف ترین دستگاه کرایولیپولیز، دستگاه کول اسکالپتینگ (CoolSculpting) است. در حین کار با این دستگاه ممکن است به دلیل سرد شدن پوست، مقدار کمی درد، کشش، بی حسی یا چیزی مانند نیشگون گرفتن را احساس کنید؛ زیرا سلول های چربی یخ زده و بیرون کشیده می شوند. این فرآیند حدود 35 تا 60 دقیقه طول می کشد.

به طور کلی، کرایولیپولیز یکی از محبوب ترین روش های لاغری بدون جراحی است. عوارض جانبی رایج این روش شامل تورم خفیف، بی حسی، قرمزی و گزگز موقتی است. بهترین کاندیداها برای انجام کرایولیپولیز کسانی هستند که نتوانسته اند چربی های اضافه قسمت تحتانی شکم، داخل ران، بیرون ران، چانه و بازو را از بین ببرند.

لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز شبیه کرایولیپولیز است؛ اما رویکردی برعکس دارد. این روش به جای انجماد سلول های چربی، از گرما برای از بین بردن سلول های چربی استفاده می کند. گرمای لیزر باعث پارگی سلول‌های چربی شده و آن ها را از بین می برد. با این روش می توان اندام هایی شکم، پهلو، پشت، بخش داخلی و بیرونی ران‌ها را لاغرتر کرد.

مشهور ترین دستگاه لیزر لیپولیز، دستگاه اسکالپشور (SculpSure) است. این دستگاه باید به دمای نسبتاً بالایی برسد؛ در نتیجه، ممکن است مقداری کبودی، تورم یا درد موقت ایجاد شود. هر جلسه حدود 25 دقیقه طول می کشد. به طور کلی، عوارض جانبی رایج این روش عبارت اند از تورم خفیف و موقتی، بی حسی، قرمزی و گزگز پوست.

لیزر لیپولیز یک روش کانتورینگ بدن است؛ بنابراین برای کسانی که به دنبال کاهش وزن قابل توجهی هستند توصیه نمی شود. این روش یکی از تکنیک های غیر تهاجمی حذف چربی است که اغلب برای سفت کردن و فرم دهی اندام ها استفاده می شود.

اولتراسوند

روش اولتراسوند از انرژی ایجاد شده توسط امواج فراصوت برای ذوب کردن بافت چربی کمک می گیرد. در این روش از یک کانول نازک برای برداشتن چربی استفاده می شود. لاغری با اولتراسوند نسبت به لیپوساکشن تهاجم کمتری دارد؛ زیرا پزشک می‌تواند کانول‌ها را به آرامی و به راحتی زیر پوست حرکت دهد تا چربی را از بین ببرد.

هدف این روش کاهش چربی های مقاوم به رژیم و ورزش است؛ که معمولاً در اطراف شکم، ران ها و کمر قرار دارند. برای لاغری با اولتراسوند، معمولاً از دستگاه اولتراشیپ (Ultrashape) استفاده می شود. ممکن است از 30 دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. این مدت زمان، بستگی به وسعت اندام های مد نظر شما برای لاغری دارد.

فرکانس رادیویی

فناوری فرکانس رادیویی برای کانتور بدن، کاهش سلولیت، رفع چین و چروک‌ و حتی افتادگی های خفیف کاربرد دارد. این روش با هدف قرار دادن سلول های چربی زیر پوست، آن ها را با انرژی فرکانس رادیویی از بین می برد. هنگامی که سلول های چربی از بین رفتند، چربی ذوب شده باقی مانده توسط بدن دفع می شود. در نتیجه، ناحیه لاغرتر و سفت تر می شود.

مشهور ترین دستگاهی که از فرکانس رادیویی برای کاهش چربی اندام ها استفاده می کند، دستگاه ولاشیپ (Velashape) است. این دستگاه معمولاً روی نواحی ران و باسن جواب دهی خوبی دارد و سلولیت را نیز به خوبی از بین می برد.

نتیجه گیری

در این مقاله با دستگاه های لاغری غیر تهاجمی آشنا شدیم و تکنیک های لاغری بدون جراحی را آموختیم. با این حال، چیزی تحت عنوان بهترین روش وجود ندارد و نمی توان تنها یک تکنیک را به همه توصیه کرد. هر کسی بر اساس میزان چربی بدن، اندام های مد نظر و انتظاراتی که از درمان دارد، باید با مشورت پزشک یکی از روش های بالا را انتخاب کند تا بهترین نتیجه را بگیرد.

منبع: 1stchoicehealthandwellnessg

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *