جراحی پلک پایین ، انواع روش ها و هزینه آن

جراحی پلک پایین

جراحی پلک پایین یکی از عمل های زیبایی است که در میان افراد میانسال به ویژه خانم ها به چشم می خورد. زیبایی تاثیر زیادی در اعتماد به نفس و امید به زندگی فرد دارد، به همین منظور افراد در صدد انجام عمل های زیبایی به روش های مختلفی هستند تا چهره جذابی داشته و در نتیجه با اعتماد به نفس بالایی در جامعه حضور پیدا کنند. جراحی پلک پایین نیز یکی از همین عمل هاست که در این مقاله قصد توضیح دادن‌ در مورد آن را داریم.

مهمترین نقطه تمرکز چهره چشم و پلک می باشد و نکته اول توجه هر کسی به چهره شما طبیعتا چشم و پلک های شما خواهد بود در صورتی که یک نقص یا افتادگی در آنها وجود داشته باشد، شما را مسن تر و غمگین تر نشان خواهد داد. جراحی پلک پایین نه تنها جنبه زیبایی دارد بلکه به سلامت فرد نیز کمک می کند، چرا که شل شدن و افتادن پلک پایین همراه با پف کردن خواهد بود که مانع از عملکرد صحیح پمپ اشکی چشم و در نتیجه ریزش خودکار اشک از چشم فرد می شود.

چرا پلک پایین نیاز به عمل جراحی پیدا می کند؟

طبیعتاً با افزایش سن فرد، صورت و چشمها نیز افتاده تر خواهد شد و لایه های نگهدارنده چربی حدقه چشم با شل شدگی مواجه می شوند که این امر سبب بروز پف در زیر چشم میشود، از این رو کاهش نیرو و توان تاندون های پلک پایین باعث شل شدن و پرکاری عضلات زیر چشم شده و در نهایت این امر بروز چین و چروک در این ناحیه را به دنبال خواهد داشت. اما پف شدن پلک پایین همیشه به دلیل افزایش سن نیست، رشد کودکان و نوزادان سبب پف زیر چشم و مصرف دارو در بزرگسالان سبب بروز پف زیر چشم میشود که این دو مورد نیاز به عمل جراحی ندارد، اما در مورد افتادگی پلک بر اثر افزایش سن باید جراحی پلک پایین صورت بگیرد.

چه کسانی واقعا نیاز به عمل جراحی پلک پایین دارند؟

همانطور که در قسمت فوق اشاره شد، در برخی موارد پف کردگی پلک پایین موقتی است و نیازی به عمل جراحی ندارد اما مواردی هستند که فرد را واقعاً آزار میدهد و زندگی را با مشکل مواجه کرده است که موارد زیر از این دست هستند:

الف – کسی که پس از انجام خواب طولانی مدت باز هم افتادگی زیر چشم دارد و خسته به نظر میرسد.

ب – کسی که چشم هایش در تمام طول روز پف کرده به نظر می رسد

ج – فردی که در ناحیه دور چشم خود پوست اضافی می بیند

د – کسی که به دلیل پف دار بودن ناحیه زیر چشم قادر به آرایش کردن صحیح خود نیست.

ه‍ – مهمتر از همه فردی که اطرافیانش او را آزار می‌دهد و همیشه از او می پرسند که چرا به اندازه کافی نمی خوابد و دائما خسته به نظر میرسد.

عمل جراحی پلک پایین چگونه صورت می گیرد؟

نام دیگر جراحی پلک پایین بلفاروپلاستی پلک پایین نام دارد، طی این عمل چربی اضافی که در زیر چشم فرد تجمع پیدا کرده تخلیه می شود و بافت نگهدارنده پلک کشیده می شود، بنابراین پس از انجام این عمل میزان پف کردگی زیر چشم به حداقل می‌رسد و چهره فرد شاداب تر و جوان تر به نظر خواهد رسید. 

اما انجام عمل جراحی پلک پایین به همین سادگی نیست و روش‌های مختلفی دارد که در حالت کلی فرد جراح پوست اضافی و عضله افتاده زیر چشم را برمیدارد و یا چربی موجود در زیر پوست را به نحو مناسبی در قسمت های مختلف زیر چشم پخش می کند و مقدار اضافی آن را خارج می‌کند. 

روش جراحی پلک پایین

روش های انجام جراحی پلک پایین

همان طور که اشاره شد انجام این عمل نیز شامل تکنیک های مختلفی است که از جمله متداول‌ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف – برش سطحی پوست و تخلیه چربی

متداول ترین و آسان ترین روش جراحی پلک پایین ایجاد برش در سطح خارجی پوست می باشد، بدین ترتیب فرد جراح یک یا دو میلی متر پایینتر از مژگان بیمار اقدام به انجام برش سطحی نموده و چربی اضافی موجود در زیر پوست را از طریق وسیله مربوطه خارج می کند. این برش بر روی عضله حلقوی چشم همان عضله ظریفی که پلک پایین را تشکیل میدهد، انجام خواهد شد.

همچنین قابل توجه است که همزمان با انجام این عمل میتوان اقدام به لیفت بخش میانی صورت نیز کرد تا گونه ها و به تبع آن پلک حالتی کشیده و بسیار زیبا به خود بگیرند. چنانچه جراح عمل برش را به درستی انجام دهد، پس از بهبودی بیمار، ناحیه برش داده شده جلب توجه نخواهد کرد اما باید به این نکته توجه کنیم که ناحیه برش داده شده در بیماران دارای پوست تیره تر، به رنگ روشن تری نمایان خواهد شد که جراح الزاماً از روش دوم استفاده خواهد کرد.

ب – ایجاد برش در قسمت زیرین پوست

انجام این عمل نیاز به تخصص و مهارت بیشتری دارد، فرد جراح باید تخصص و تجربه کافی در این مورد داشته باشد، پزشک متخصص با ایجاد یک برش در قسمت زیرین پوست یعنی قسمت ملتحمله به چربی زیر پلک یا همان چربی اربیتال دست پیدا کرده و اقدام به تخلیه یا میزان کردن آن خواهد نمود. این روش عموما در بیماران جوانتر صورت می گیرد، افرادی که نیاز به کشیدگی پوست و یا لیفتینگ همزمان ندارند. با توجه به اینکه عمل در زیر پوست انجام می‌شود بنابراین هیچ نشانه و علامت خارجی بر جای نمی ماند و عضله حلقوی نگهدارنده پلک نیز قوام و شکل ظاهری خود را حفظ خواهد کرد.

بعد از انجام عمل جراحی پلک پایین چه اقداماتی لازم است؟

با توجه به اینکه هر عمل جراحی همراه با درد و کبودی خواهد بود، در مورد این عمل نیز می‌توان انتظار تورم، درد و کبودی در ناحیه زیر چشم را داشت، چنانچه برخی افراد خیلی زود به حالت عادی بر می گردند اما برخی دیگر بنا به پوست حساسی که دارند مدت زمان بیشتری دچار کبودی زیر چشم می شوند. برای همین پزشک چند نوع داروی مختلف از جمله کپسول آرنیکا، پماد و برملین را تجویز می‌کند که در کاهش تورم و کبودی محل جراحی و بهبودی هرچه سریعتر آن تاثیر گذار خواهد بود.

همچنین در مواردی بینایی فرد تا چند روز به صورت تار بوده و چشم او دچار خشکی می شود که در این مورد نیز پیشنهاد می شود، داروی تجویز شده توسط پزشک استفاده شود و به مدت چند دقیقه بر روی آن مقداری یخ گذاشته شود و حتی در مواردی می توان از قطره اشک مصنوعی استفاده کرد. 

جراحی پلک پایین

عوارض انجام عمل جراحی پلک پایین

انجام عمل جراحی پلک پایین نیز مانند هر عمل دیگری با عوارضی همراه خواهد بود که از جمله مهمترین آنها می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

  • الف – در موارد بسیار نادری عفونت و خونریزی در ناحیه عمل شده رخ می دهد.
  • ب – خشکی چشم و به دنبال آن خارش و تحریک ناحیه داخلی چشم که ترجیحا باید از قطره اشک مصنوعی استفاده شود.
  • ج – احساس درد در هنگام بستن چشمها که به مرور زمان برطرف میشود.
  • د – نمایان شدن محل برش که در این مورد فرد جراح از برش داخلی استفاده می کند.
  • ه‍ – آسیب دیدن عضله های چشم، در صورتی که عمل توسط جراحان کم تجربه و تازه کار صورت بگیرد.
  • و – تغییر رنگ ناحیه برش داده شده که این مورد در افراد دارای پوست تیره بیشتر رخ می دهد.
  • ز – نامتعادل شدن پلک پایین که مجبوراً نیاز به عمل جراحی دوم پیدا می کند.
  • ک – تاری دید که به صورت موقتی بوده و پس از مدتی برطرف می شود.

لازم به ذکر است که تمامی این خطرات و عوارض قبل از انجام عمل و در جلسه مشاوره توسط پزشک جراح برای بیمار توضیح داده می شود تا فرد بیمار را از خطرات احتمالی آگاه نماید.

هزینه جراحی پلک پایین چقدر خواهد بود؟

هزینه ها شامل، ویزیت و مشاوره، بیهوشی یا بی حسی، دستمزد جراح، هزینه مواد به کار رفته در عمل، زمان صرف شده طی عمل و نوع تکنیک به کار رفته می شوند. به همین دلیل هزینه این جراحی در شهر های و جراحان مختلف ، متفاوت است و معمولا بعد از مشاوره حضوری توسط جراح و بررسی عملکرد پلک و تعیین روش مناسب مشخص می شود. در چنین شرایطی مراجعه به بهترین جراح پلک ضروری است

پس از گذشت چند ماه فرد بهبودی کامل خود را پیدا خواهد کرد؟

نهایت دوره نقاهت این بیماری ۳ الی ۶ ماه می باشد که پس از گذراندن این مدت فرد بهبودی کامل خود را به دست آورده و محل زخم بسیار کمرنگ و حتی غیر قابل تشخیص خواهد شد عوارضی مانند تاری یا خشکی چشم نیز کاملا از بین خواهند رفت، با توجه به اینکه عمل جراحی پلک پایین متفاوت از روش لیفتینگ میباشد، ماندگاری بالاتری نسبت به کشیدگی صورت خواهد داشت و ظاهر چشم فرد را تا ۱۰ سال نیز جوان و شاداب حفظ خواهد کرد.

چه اقداماتی برای بهبودی سریع تر توصیه می شوند؟

همانطور که اشاره شد باید کاملاً به توصیه پزشک عمل کرده و از داروهای تجویز شده به صورت مرتب استفاده کنید. هنگام خواب سر خود را روبه بالا نگه دارید برای این منظور می توانید از دو بالش استفاده کنید و در فواصل زمانی کوتاه از کیسه یخ برای کاهش تورم و کبودی محل جراحی استفاده شود و از انجام فعالیت های سنگین و دارای تحرک بالا بپرهیزید همچنین اگر از لنز استفاده می کنید، به مدت حداقل چند روز از آنها استفاده نکنید. با رعایت تمامی نکات فوق به مرور زمان چشمانی زیبا و جوان خواهید داشت که شما را جوان تر و شاداب تر از همیشه نشان خواهد داد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *