هر آنچه باید درباره عمل کوچک کردن سینه با لیپوساکشن بدانید

امروزه بانوان زیادی را می‌بینیم که آرزو دارند سینه‌های بزرگ‌تری داشته باشند؛ در حالی که برخی دیگر به دنبال راهی برای کوچک‌تر کردن سینه می‌گردند. اما دلیل این اختلاف نظر چیست؟ در واقع، داشتن سینه‌های خیلی بزرگ می‌تواند در فعالیت‌های روزمره فرد اختلال ایجاد کند یا حتی باعث درد کمر و گردن شود. مطالعات نشان داده است افرادی که سینه‌های خیلی بزرگی دارند از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستند. یکی از روش‌های جدیدی که می‌تواند جایگزین جراحی‌های قدیمی و طاقت‌فرسای کاهش سایز سینه (مانند ماموپلاستی) شود کوچک کردن سینه با لیپوساکشن است.

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، عمل کوچک کردن سینه با لیپوساکشن را بررسی می‌کنیم و با مزایا، عوارض و مراقبت‌های بعد از این عمل آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید.

لیپوساکشن سینه

لیپوساکشن سینه چه مزایایی نسبت به جراحی ماموپلاستی دارد؟

یکی از حقایقی که بسیاری از بانوان نمی‌دانند این است که بزرگ بودن سینه همیشه هم عالی نیست! داشتن سینه‌های خیلی بزرگ می‌تواند مشکلات زیر را برای فرد به وجود بیاورد:

 • محدودیت در انجام فعالیت‌های ورزشی و سایر فعالیت‌های بدنی
 • تغییر شکل طبیعی بدن (در حالت ایستاده) به دلیل سنگین بودن سینه‌ها
 • درد مزمن در گردن، کمر و شانه‌ها
 • ایجاد تورفتگی‌های دائمی در کتف به دلیل کشیده شدن و سفت بودن مداوم بند سوتین
 • مشکل در یافتن سوتین و لباس مناسب
 • جلب توجه ناخواسته
 • بر هم خوردن تعادل ظاهری اندام
 • مسن‌تر نشان دادن فرد

لیپوساکشن یکی از بهترین روش‌ها برای کوچک کردن سینه بوده و می‌تواند تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام شود. به طور کلی، مزایای لیپوساکشن نسبت به ماموپلاستی (جراحی کوچک کردن سینه) عبارت‌ است از:

 • سریع‌تر انجام شدن: انجام جراحی سنتی کوچک کردن سینه (ماموپلاستی) ممکن است دو تا سه ساعت طول بکشد؛ اما لیپوساکشن می‌تواند در عرض یک ساعت انجام شود.
 • دوره نقاهت کوتاه‌تر: افراد معمولاً ظرف چند روز تا یک هفته بعد از لیپوساکشن سینه به تحصیل، کار و فعالیت‌های روزمره خود بر می‌گردند.
 • هزینه کمتر: هزینه عمل کوچک کردن سینه با لیپوساکشن به طور قابل توجهی کمتر از جراحی ماموپلاستی است.
 • باقی نماندن جای زخم: جراحی ماموپلاستی می‌تواند جای زخم قابل توجهی روی سینه بر جای بگذارد. اما در لیپوساکشن، با استفاده از میکرو کانولاهای مخصوص چند برش‌ ریز روی سینه ایجاد می‌شود. در نتیجه، بعد از عمل تعدادی جای زخم ریز روی پوست باقی می‌ماند که تقریباً در زیر پستان یا زیر بغل بوده و قابل مشاهده نیستند. این جای زخم‌ها نیز طی چند ماه پس از عمل کاملاً از بین می‌روند.
 • کاهش خطر از دست دادن حساسیت نوک سینه: بسیاری از روش‌های سنتی کوچک کردن سینه می‌توانند باعث از بین رفتن حساسیت نوک سینه در بیمار شوند. در حالی که با انجام لیپوساکشن به تنهایی، خطر از دست دادن حساسیت نوک سینه به حداقل می‌رسد.
 • حفظ تقارن سینه‌ها: در لیپوساکشن دقیقاً مقدار یکسانی چربی از هر دو سینه خارج می‌شود. در حالی که در ماموپلاستی ممکن است سینه‌ها کاملاً متقارن نشوند.
 • امکان کاهش 50 درصدی حجم سینه: لیپوساکشن می‌تواند حجم سینه را به طور قابل توجهی کاهش دهد. به همین دلیل افرادی که سینه‌های خیلی بزرگ دارند نیز می‌توانند به سراغ این روش بروند.

کوچک کردن سینه با لیپوساکشن چگونه انجام می شود؟

مراحل و نحوه انجام لیپوساکشن سینه به شرح زیر است:

آمادگی قبل از عمل

قبل از عمل، پزشک با شما درباره شرایط روحی و جسمی‌تان صحبت می‌کند تا ببیند که آیا کاندیدای مناسبی برای لیپوساکشن سینه هستید یا خیر. سوابق پزشکی‌تان نیز توسط پزشک بررسی شده و از شما خواسته می‌شود تا برای معاینه فیزیکی و انجام چند آزمایش به آزمایشگاه مراجعه کنید. این باعث می‌شود تا جراحی ایمنی داشته باشید و در طول مدت عمل، سلامتی شما تحت کنترل باشد.

اگر اهل سیگار کشیدن هستید پزشک از شما می‌خواهد که دو هفته قبل و دو هفته بعد از جراحی سیگار نکشید؛ تا در حین عمل به مشکل بر نخورده و نتیجه مطلوبی از لیپوساکشن سینه بگیرید. همچنین در صورتی که داروهای خاص و مرتبط با انعقاد خون مصرف می‌کنید نیز ممکن است پزشک به شما دستورالعمل‌های ویژه‌ای را توصیه کند.

نحوه کوچک کردن سینه با لیپوساکشن

ابتدا حجم هر سینه با استفاده از تکنیک‌هایی همچون «جایگزینی آب» اندازه‌گیری می‌شود. سپس جراح به کمک جوهر مخصوص، روی سینه را خط‌کشی می‌کند. در گام بعدی، با استفاده از یک سوزن بسیار کوچک مقداری بی‌حسی موضعی به پوست تزریق می‌شود.

لیپوساکشن سینه با استفاده از ابزاری به نام میکرو کانولا انجام می‌شود. قطر سوزن میکرو کانولا از 0.9 میلی متر تا 1.8 میلی متر است. پس از انجام لیپوساکشن و تخلیه مقدار معینی چربی، پدهای فوق جاذب روی سینه‌ها قرار داده می‌شود. این پدها مایعاتی که از عروق تخلیه می‌شود را جذب می‌کنند.

مراقبت های بعد از عمل

بعد از کوچک کردن سینه با لیپوساکشن، طی 8 تا 16 هفته آینده تورم سینه به تدریج کاهش می‌یابد. اگر جراحی که نزد ایشان لیپوساکشن انجام داده‌اید از روش‌ها و تکنیک‌های مدرن استفاده کرده باشد، کبودی بسیار کمی را تجربه خواهید کرد.

ممکن است بعد از لیپوساکشن یک سری توده در سینه خود احساس کنید؛ اما این اتفاق کاملاً موقتی بوده و نیازی به نگرانی نیست. شاید بتوانید این توده‌ها را با انگشتان خود حس کنید؛ اما قابل مشاهده نخواهند بود. این توده‌ها بخشی از فرایند طبیعی بهبودی هستند.

بعد از سپری شدن چند هفته و رفع کبودی و تورم، نتیجه لیپوساکشن سینه را به طور کامل مشاهده خواهید کرد. پزشک ممکن است توصیه‌هایی درباره فعالیت جنسی، ورزشی و سبک زندگی به شما ارائه دهد که لازم است در دوره نقاهت رعایت کنید.

عوارض لیپوساکشن سینه چیست؟

لیپوساکشن سینه مانند همه جراحی‌های دیگر ممکن است با عوارضی همراه باشد. در صورتی که به یک پزشک معتبر، ماهر و باتجربه مراجعه کنید و مراقبت‌های بعد از عمل را به خوبی انجام دهید، هرگز دچار عوارض خطرناک بعد از جراحی نخواهید شد.

با این حال، آگاهی از عوارض احتمالی هر نوع عملی ضروری است. عوارض احتمالی لیپوساکشن سینه شامل موارد زیر است:

 • عوارض عمومی: عوارض عمومی لیپوساکشن سینه شامل کبودی، قرمزی، تورم، درد و مواردی از این قبیل است. این عوارض ممکن است برای هر کسی به وجود بیاید؛ اما کاملاً موقتی بوده و بعد از چند روز رفع خواهد شد. در صورتی که جراح از تکنیک‌های به روز استفاده کند، شدت این عوارض به حداقل خواهد رسید.
 • خون ریزی: خون ریزی بعد از لیپوساکشن سینه بسیار نادر است؛ اما باز هم احتمال کمی برای رخ دادن آن وجود دارد. معمولاً قبل از لیپوساکشن، محلولی به نام تومسنت (یا تامی سنت) به ناحیه تزریق می‌شود که رگ‌های خونی را منقبض کرده و خون ریزی را به حداقل می‌رساند.
 • عفونت: بروز عفونت بعد از عمل نیز یکی از عوارض نسبتاً نادر لیپوساکشن سینه است. مهم‌ترین گام برای جلوگیری از عفونت، انجام عمل نزد یک جراح حرفه‌ای در یک محیط پاکیزه با ابزار استریل است. معمولاً در طول عمل، بیمار تحت آنتی بیوتیک داخل وریدی مناسب قرار می‌گیرد. سطح پوست بیمار نیز به طور کامل تمیز می‌شود. بعد از عمل، ممکن است پزشک از بیمار بخواهد تا یک هفته آنتی بیوتیک خوراکی مصرف کند تا از بروز هرگونه عفونت جلوگیری شود.
 • از دست دادن توانایی شیردهی: بسیاری از بانوان نگران این هستند که بعد از کوچک کردن سینه با لیپوساکشن دیگر قادر به شیردهی نباشند. به طور کلی، احتمال رخ دادن چنین مشکلی بعد از انجام لیپوساکشن به شدت کم است.
 • از بین رفتن حساسیت نوک سینه: در صورتی که فقط از لیپوساکشن برای کاهش سایز سینه استفاده شود، احتمال از بین رفتن حساسیت نوک سینه بسیار کم خواهد بود.

خلاصه عمل کوچک کردن سینه با لیپوساکشن

میزان درد پس از عملخفیف
شرایط عملبیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی
مدت زمان عمل1 ساعت
تعداد جای زخم جراحیحداقل 2 جای زخم موقتی در زیر پستان
زمان لازم برای مشخص شدن نتیجه نهایی عمل6 تا 12 ماه
بازگشت به فعالیت‌های روزمرهبعد 1 هفته
از سر گرفتن ورزشبعد از 4 هفته

سوالات متداول

آیا بعد از لیپوساکشن جای زخم روی سینه باقی می ماند؟

به طور کلی، برش پوست به معنای باقی ماندن جای زخم (واضح یا غیرواضح) است. اما اکثر افرادی که نزد جراحان ماهر لیپوساکشن سینه انجام می‌دهند، بعد از چند ماه هیچگونه جای زخمی روی پوست خود مشاهده نمی‌کنند. چرا که در لیپوساکشن اندازه برش‌ها بسیار کوچک بوده و به کمک ابزاری به نام میکرو کانولا ایجاد می‌شوند. با این حال، اگر نگران این موضوع هستید، می‌توانید از پزشک خود بخواهید به شما یک کرم‌ موضعی برای از بین بردن جای زخم پیشنهاد کند.

آیا کوچک کردن سینه با لیپوساکشن برای من روش مناسبی است؟

بهترین کاندیداها برای کاهش سایز سینه به کمک لیپوساکشن، کسانی هستند که چربی زیادی در سینه خود دارند. اگر سینه‌های بزرگی دارید که بافت چربی زیادی را در خود جای داده‌اند، می‌توانید از لیپوساکشن نتیجه خیلی خوبی بگیرید. معمولاً بانوان یائسه نسبت به دیگر بانوان چربی بیشتری در سینه‌های خود دارند. بنابراین اگر دوران یائسگی را پشت سر می‌گذارید نیز کاندیدای مناسبی برای لیپوساکشن سینه هستید.

شرط سنی برای انجام لیپوساکشن سینه چیست؟

لیپوساکشن سینه در هر سنی می‌تواند انجام شود؛ اما بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند این عمل را زمانی انجام دهید که رشد سینه‌ها کامل شده باشد. در صورتی که بیمار قبل از اتمام رشد سینه‌ها لیپوساکشن انجام دهد، ممکن است بعدها نیاز به جراحی دوم داشته باشد. پزشکان همچنین توصیه می‌کنند تا بعد از بچه‌دار شدن صبر کنید؛ زیرا پروسه بارداری، تولد کودک و شیردهی می‌تواند باعث تغییرات غیرقابل پیشبینی در اندازه و شکل سینه شود.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *