لابیاپلاستی با لیزر چیست؟ | عوارض و مراقبت های بعد از لابیاپلاستی واژن با لیزر

لابیاپلاستی با لیزر روشی است که برای کوچک‌ و متقارن کردن لبه‌های داخلی واژن انجام می‌شود. معمولاً بیشتر افرادی که به سراغ این روش می‌روند تمایل به زیباتر کردن ظاهر واژن خود دارند. اما افراد دیگری نیز هستند که به دلیل سایش لبه‌های واژن با لباس در حین فعالیت‌های ورزشی، ترجیح می‌دهند به کمک لابیاپلاستی این لبه‌ها را کوچک‌تر کنند. اما لابیاپلاستی با لیزر چیست و چه تفاوتی با جراحی‌ سنتی لابیاپلاستی دارد؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان با روش انجام، عوارض و مراقبت های بعد از لابیاپلاستی با لیزر آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

لابیاپلاستی لیزری واژن

لابیاپلاستی با لیزر چیست و چه تفاوتی با جراحی سنتی لابیاپلاستی دارد؟

جراحی سنتی لابیاپلاستی به این صورت است که جراح بافت اضافی لبه واژن را با گیره مخصوص جراحی نگه داشته و سپس آن را برش می‌دهد. در آخر، گیره و بافت بریده‌شده از واژن جدا می‌شود و ناحیه بخیه زده می‌شود. این روش معایب زیادی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

در حین انجام لابیاپلاستی با لیزر، بافت ظریف لبه واژن با گیره جراحی بسته نمی‌شود. به جای آن بعد از علامت گذاری بافت اضافی، بافت به کمک یک پنس گرفته می‌شود و سپس با لیزر CO2 برش داده می‌شود. بعد از جدا کردن بافت اضافی، زخم ایجاد شده روی لبه واژن با استفاده از بخیه‌های جذب شونده بسته می‌شود.

چرا لابیاپلاستی لیزری بهتر از روش سنتی است؟

از آنجایی که در روش لابیاپلاستی با لیزر همزمان با برش دادن بافت اضافی، رگ‌های خونی ناحیه نیز بسته می‌شوند، فرد در حین و بعد از جراحی یا اصلاً خونریزی نخواهد داشت، یا فقط دچار مقدار بسیار کمی خونریزی خواهد شد. در صورتی که جراحی سنتی لابیاپلاستی با مقدار متوسط تا زیادی خونریزی همراه است.

مزیت بعدی لابیاپلاستی لیزری نسبت به جراحی سنتی لابیاپلاستی این است که در این روش، از گیره مخصوص جراحی استفاده نمی‌شود. بستن بافت لبه واژن با گیره باعث می‌شود تا روند بهبودی آن بعد از جراحی کند شود و این به معنای طولانی‌تر شدن دوره نقاهت و عوارضی مانند کبودی و التهاب است. در حالی که عدم استفاده از گیره باعث می‌شود بافت سالم‌تر بماند و سریع‌تر بهبود یابد.

بعلاوه، مطالعات نشان داده است که برش‌هایی که در لابیاپلاستی با لیزر روی لبه‌های واژن ایجاد می‌شوند التهاب کمتری داشته و سریع‌تر ترمیم می‌شوند. خوشبختانه، یکی از مزایای کاهش التهاب در بافت این است که احتمال ماندن جای زخم در ناحیه کمتر می‌شود. بنابراین اگر از باقی ماندن جای زخم لابیاپلاستی روی واژن خود نگران هستید، بهتر است روش لیزری را انتخاب کنید.

مراحل انجام لابیاپلاستی با لیزر چیست؟

لابیا پلاستی با لیزر معمولاً یک جراحی سرپایی محسوب می‌شود. این روش تحت بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد. بسته به اینکه لبه‌های واژن چقدر بافت اضافی یا عدم تقارن داشته باشند، مدت زمان جراحی متفاوت خواهد بود. اما به طور میانگین چیزی حدود 1 تا 3 ساعت طول می‌کشد.

لابیاپلاستی لیزری به شکل زیر انجام می‌شود:

 1. جراح ابتدا بخش‌هایی از لبه واژن را که نیاز به برش دارند مشخص می‌کند.
 2. سپس به کمک نشانگرهای مخصوص، این بخش‌ها علامت گذاری می‌شوند.
 3. جراح به کمک دستگاه لیزر به طور دقیق و ظریف بافت‌های اضافی را برش می‌دهد و از واژن جدا می‌کند.
 4. بعد از اتمام کار، لبه‌های واژن با بخیه‌های قابل جذب بسته می‌شود.

بعد از اتمام جراحی با لیزر، حدود 2 ساعت در مطب یا بیمارستان تحت مراقبت قرار می‌گیرید تا دوباره قدرت خود را به دست آورید. ممکن است بعد از لابیاپلاستی کمی کبودی، تورم و درد را تجربه کنید. تورم ممکن است به مدت دو هفته یا بیشتر ادامه یابد. برای کنترل هرگونه درد و ناراحتی، پزشک برایتان داروی مسکن تجویز می‌کند. توجه داشته باشید که داروهای مسکن می‌توانند باعث یبوست شوند؛ و ممکن است لازم باشد از داروهای ملین استفاده کنید.

آیا این روش عوارض دارد؟

همانطور که گفتیم، امکان بروز تورم، درد، کبودی یا حتی خونریزی خفیف بعد از لابیاپلاستی با لیزر وجود دارد. اما همه این عوارض موقتی بوده و بعد از چند روز رفع خواهند شد. از دیگر عوارض جانبی این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • واکنش بدن به مواد موجود در داروهای بی‌حسی موضعی
 • التهاب موقتی
 • عفونت جزئی

با این حال، در صورتی که مراقبت های بعد از لابیاپلاستی لیزری را به خوبی رعایت نکنید احتمال بروز عفونت‌های جدی‌تر نیز وجود خواهد داشت. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند تب، خارج شدن چرک از ناحیه، قرمزی و تورم شدیدی که از بین نمی‌رود و …) فوراً به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت های قبل از لابیا پلاستی با لیزر چیست؟

هنگامی که برای اولین بار با پزشک ملاقات می‌کنید، باید خجالت را کنار بگذارید و به طور کامل سوابق سلامتی خود را شرح دهید. اگر بیماری، عفونت یا سبک زندگی خاصی دارید باید با پزشک در میان بگذارید. در صورتی که دارو و مکمل مصرف می‌کنید نیز باید به پزشک اطلاع دهید.

چند نکته وجود دارد که لازم است قبل از انجام لابیاپلاستی با لیزر رعایت کنید. این کار باعث می‌شود تا نتیجه بهتری از جراحی بگیرید، عوارض کمتری را تجربه کنید و دوره نقاهت را سریع‌تر پشت سر بگذارید. این نکات عبارت‌اند از:

 • از چند روز قبل از جراحی مصرف آسپرین (و سایر داروهای حاوی آسپرین)، ایبوپروفن، ناپروسین، ویتامین E و سایر مکمل‌ها را در صورت صلاحدید پزشک قطع کنید. این داروها به عنوان رقیق کننده خون عمل کرده و می‌توانند باعث کبودی بیش از حد، خونریزی یا عوارض دیگر شوند.
 • حداقل دو هفته قبل و یک هفته بعد از جراحی سیگار کشیدن را متوقف کنید؛ زیرا نیکوتین می تواند گردش خون و بهبودی بعد از عمل را مختل کند.
 • دو هفته قبل و یک هفته بعد از انجام لابیا پلاستی الکل مصرف نکنید.
 • مقدار زیادی آب بنوشید.

همچنین توصیه می‎شود روزی که برای انجام لابیاپلاستی به مطب یا بیمارستان مراجعه می‌کنید یک نفر را همراه خود ببرید تا به شما در برگشت به خانه کمک کند.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی با لیزر چیست؟

رعایت موارد زیر می‌تواند به شما کمک کند تا از بروز عوارض جانبی ناخواسته جلوگیری کنید و دوره قاهت بعد از عمل را راحت‌تر سپری کنید:

 • برای به حداقل رساندن تورم می‌توانید تا 48 ساعت اول بعد از عمل از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • مدت زمان بهبودی بدن هر فرد با هر فرد دیگر تفاوت دارد؛ اما در عرض یک روز بعد از لابیاپلاستی باید بتوانید در اطراف قدم بزنید.
 • می‌توانید روز دوم یا سوم بعد از جراحی دوش بگیرید.
 • به مدت چهار هفته در وان حمام نشینید و به استخر و جکوزی نروید.
 • به مدت چهار هفته از پوشیدن لباس زیر و شلوار تنگ خودداری کنید.
 • ممکن است لازم باشد هفته اول مرخصی کاری یا تحصیلی بگیرید. اگر شغل یا رشته تحصیلی‌تان فعالیت جسمی زیادی طلب می‌کند، به مرخصی طولانی‌تری نیاز خواهید داشت.
 • تا یک ماه از انجام ورزش‌ (یوگا، پیلاتس، وزنه برداری، شنا، دو، دوچرخه سواری و …) و فعالیت‌های شدید اجتناب کنید؛ زیرا ناحیه واژن همچنان بسیار حساس بوده و ممکن است دچار ساییدگی، درد، زخم و عفونت شود.
 • تا شش هفته از هرگونه دویدن پرهیز کنید. همچنین لازم است پیاده روی سریع را نیز برای چند هفته کنار بگذارید.
 • تا شش هفته هیچگونه رابطه جنسی نداشته باشید.
 • داروهای خود را به طور منظم طبق نسخه مصرف کنید.
 • بهداشت ناحیه و لباس زیر را طبق دستورالعمل پزشک رعایت کنید تا از بروز عفونت جلوگیری شود.

نتیجه جراحی لابیاپلاستی با لیزر بعد از شش هفته به طور کامل و واضح قابل مشاهده خواهد بود. بعد از این شش هفته می‌توانید تمام فعالیت‌های جسمی و جنسی خود را بدون هیچ محدودیتی دوباره از سر بگیرید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.