چگونه از شر موهای چرب خلاص شویم؟ 15 راه حل موثر

اگر شخصی متوجه شود که ظاهر موهایش همیشه چرب است ، مهم نیست که چند بار موهایشان را می شویند ، ممکن است بیش از حد چربی تولید کنند . همه موها مقداری چربی تولید می کنند تا تغذیه شده و سالم بمانند و همچنین از پوست سر محافظت کنند. اما تولید زیاد چربی می تواند منجر به درماتیت سبورئیک شود ، وضعیتی که باعث ایجاد لکه های قرمز و پوسته پوسته به همراه شوره سر می شود که از بین بردن آن مشکل است.
داشتن موهایی بسیار چرب می تواند احساس بدی را در فرد ایجاد کند و باعث کاهش اعتماد به نفس شود. در حالی که برخی از افراد ممکن است از موهای چرب خود ناامید شوند ، اما چندین روش درمانی طبیعی وجود دارد که بدون از بین بردن چربی طبیعی مو و تحریک پوست سر ، از شر چربی ها خلاص شوید.

چگونه از شر موهای چرب خلاص شویم

شستشو

1. موهای خود را مرتباً بشویید

گاهی اوقات ، موهای چرب ناشی از چربی اضافی است که به درستی از بین نرفته است. برخی از افراد با موهای چرب ممکن است نیاز به شستن روزانه داشته باشند. شامپو به خلاص شدن از شر چربی اضافی کمک می کند. همچنین باعث از بین رفتن مواد اضافی مو و هرگونه بقایای دیگری می شود که روی پوست سر جمع شده و باعث ظاهر چرب مو می شود. اگر فرد از شامپو کافی استفاده نکند ، ممکن است پوسته در مو دیده شود که می تواند باعث ایجاد شوره و سایر بیماری های پوست سر شود.

2. شست و شوی بیش از اندازه

برخی از افرادی که موهای خود را یک بار در روز تمیز می کنند ممکن است بیش از حد آنها را بشویند. شستن بیش از حد معمول می تواند چربی های طبیعی مو را از بین ببرد و باعث شود که چربی بیشتر تولید شود.
افرادی که متوجه می شوند موهایشان پس از شستن سریعاً چرب می شوند و دچار خارش یا تحریک پوست سر می شوند ،بهتر است موهای خود را کمتر بشویند. انجام این کار می تواند به تعادل تولید چربی و کاهش چربی کمک کند.

3. تکنیک شستشو را بهبود ببخشید

معمولا استفاده از عادت های نامناسب شستشوی مو که باعث چرب شدن موها و آسیب به پوست سر می شود ، برای افراد راحت تر است. روش صحیح شستن مو ماساژ مقدار کمی شامپو به ریشه و پوست سر است. این کار را کاملاً دقیق انجام دهید ، مراقب باشید که پوست سر یا موهای شما خراشیده نشود. مالش بیش از حد تهاجمی می تواند باعث تحریک و تولید بیشتر چربی شود.
از آنجا که چربی کف سر بیشتر است، بهتر است تمرکز بر روی شستن پوست سر و ریشه مو باشد ، نه انتهای مو.  موها را کاملاً بشویید تا بقایای شامپو جمع نشده و موها را سنگین کند.

4- از نرم کننده کم استفاده کنید

نرم کننده می تواند باعث تجمع سریعتر چربی ها در ظاهر موهای فرد شود. سعی کنید فقط روی انتهای موها بزنید تا خشک نشوند. مطمئن شوید که بعد از استفاده کاملاً آبکشی کرده اید.

5- برنامه شستشوی مو را تنظیم کنید

زمان های خاصی از روز را برای شستشوی مو اختصاص دهید ، مانند بعد از تمرین یا اول صبح. شستن مو در شب ممکن است باعث شود صبح دوباره چرب به نظر برسد. ورزش باعث ایجاد عرق می شود که می تواند موهای فرد را چرب کند. شستن موها پس از پوشیدن کلاه ، کلاه ایمنی یا روسری نیز ایده خوبی است. پوشاندن سر باعث ایجاد گرما می شود ، باعث عرق شدن پوست سر و به دام انداختن چربی ها می شود.

6. از شامپو خشک استفاده کنید

بعضی از افراد ممکن است تمایل نداشته باشند هر روز موهای خود را بشویند و یا حتی اگر بعد از ظهر این کار را انجام دهند  همچنان مو هایشان چرب به نظر برسد. در این موارد ، شامپوی خشک کمک کتنده خواهد بود ، زیرا اثرات آن بلافاصله اتفاق می افتد.
توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از شامپوی خشک باعث ریزش مو و کثیفی مو می شود. نباید جایگزین استفاده از شامپو و آب در نظر گرفته شود زیرا در از بین بردن آلودگی و بقایای پوست سر کمکی نمی کند.

درمان موی چرب

مراقبت از مو

7. استفاده از اتو و سشوار مو

استفاده از اتوی مو و سشوار می تواند به مرتب شدن موهای بی نظم کمک کند. با این حال ، انجام این کار همچنین می تواند موها را سریعتر چرب نشان دهد . کاهش استفاده از اتوها و سشوارها نیز از مو در برابر صدمه گرما محافظت می کند.

8. برس مو را تمیز کنید

برس موی خود را تمیز کنید ، زیرا می تواند پوست مرده و سایر مواد اضافی را از بین ببرد. اگر برس تمیز نشود ، دفعه بعدی که فرد از آن استفاده می کند ، آلودگی در مو پخش می شود که می تواند موهای تازه شسته شده را بلافاصله دوباره کثیف و چرب نشان دهد.

9. دست نزنید

افرادی که با موهای خود بازی می کنند ممکن است بعد از لمس موهایشان ، چرب تر به نظر برسد. این اتفاق به این دلیل می افتد که فرد روغن و خاک را از دست خود به مو منتقل می کند. همچنین ، وقتی فردی دست های خود را روی موهای خود خراشیده و می چرخاند ، غدد چربی را تحریک کرده و آنها را ترغیب به تولید چربی بیشتر می کند.

10. محصولات مناسب را دریافت کنید

محصولات زیادی وجود دارد که به طور خاص برای موهای چرب طراحی شده اند. تعویض شامپوها و استفاده از مواد شوینده قوی تر ممکن است به خلاص شدن از شر چربی اضافی کمک کرده و موها را تمیز و سالم جلوه دهد.
افرادی که قصد شستن روزانه موهای خود را دارند باید توجه داشته باشند که این شامپوهای قوی تر می توانند پوست سر را تحریک کنند. بنابراین ، افرادی که هر روز موهای خود را می شویند، حتما از شامپوهای مخصوص روزانه استفاده می کند.

11. از مصرف سیلیکون در محصولات مو خودداری کنید

تصور می شود که سیلیکون موهای فرد را صاف و براق می کند. با این حال ، بین براقیت و چربی یک مرز ظریف وجود دارد. اگر سیلیکون در موها جمع شود ، می تواند آن را چرب و سنگین نشان دهد. سیلیکون همچنین می تواند از نفوذ رطوبت به ساقه های مو جلوگیری کند ، بنابراین توصیه می شود افراد در صورت امکان آن را از برنامه های مراقبت از موهای خود حذف کنند.

12. از مصرف برخی محصولات خودداری کنید

افرادی که موهای چرب دارند باید سعی کنند از مدل دادن به مو که باعث ضعیف شدن موها و ایجاد ظاهر چرب می شوند خودداری کنند. محصولاتی که ادعا می کنند موها صاف ، مغذی و نرم می کنند ، معمولاً لازم نیستند و ممکن است وضعیت را بدتر کنند.

محصولات طبیعی

13. روغن نارگیل را امتحان کنید

اگرچه ممکن است افزودن چربی به موها درمانی برای موهای چرب به نظر نرسد ، اما روغن نارگیل می تواند به شما کمک کند. روغن نارگیل با حذف چربی از پوست سر کار می کند و باعث تغذیه مو می شود. بهتر اسن از آن یک ساعت قبل از استحمام استفاده کنید.

14. با روغن درخت چای بشویید

یک مطالعه نشان داد که استفاده از شامپوی حاوی 5 درصد روغن درخت چای باعث بهبود شوره سر ، تسکین خارش پوست سر و کاهش چربی در مقایسه با داروها می شود.

15. چای سبز

بر اساس مطالعات در مقیاس کوچک ، چای سبز می تواند به حفظ سلامت مو و از بین بردن چربی اضافی کمک کند. این ماده با کاهش تولید چربی کار می کند و همچنین هنگامی که به پوست زده می شود باعث تغذیه پوست می شود. استفاده از شامپو حاوی عصاره چای سبز می تواند به افراد در کاهش چربی مو کمک کند.

خلاصه

موهای چرب باعث می شود افراد از ظاهر خود احساس خوبی نداشته باشند. همچنین می تواند باعث خارش و ناراحتی پوست سر شود. خوشبختانه ، بسیاری از روش های درمانی  طبیعی برای کمک به مبارزه با موهای چرب وجود دارد. افراد باید توجه داشته باشند که مقدار روغنی که موهایشان تولید می کند با گذشت زمان تغییر می کند. 

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.