بوتاکس بعد از چند روز اثر می کند؟

تزریق بوتاکس یکی از رایج ترین عمل های زیبایی غیر جراحی است. از این روش نه تنها برای رفع چین و چروک و صاف کردن سطح پوست استفاده می شود، بلکه برای درمان برخی از بیماری ها مانند تعریق شدید کف دست نیز کاربرد دارد. اما بوتاکس دقیقاً چیست و بعد از چند روز اثر می کند؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، پاسخ این سؤالات را می یابیم. با ما همراه باشید.

نتیجه تزریق بوتاکس

بوتاکس از چه موادی تشکیل شده است؟

بوتاکس از سم بوتولینوم نوع A ساخته شده است. هنگامی که این ماده در دوزهای کنترل شده به بیماران تزریق شود، روشی ایمن و مؤثر برای از بین بردن چین و چروک، جوانسازی چهره و حتی درمان برخی از بیماری ها خواهد بود.

این دارو با مسدود کردن تکانه ‌های عصبی که بر انقباضات ماهیچه ‌ای تأثیر دارند، باعث فلج شدن موقتی عضلات می شود. از آنجایی که چین و چروک به دلیل انقباض ماهیچه ها به وجود می آید، با فلج شدن عضلات، چین و چروک ها نیز از بین می روند.

علاوه بر جوانسازی پوست و درمان هایپرهیدروزیس (تعریق شدید کف دست، زیر بغل و …)، از بوتاکس برای درمان بیماری هایی که باعث اسپاسم عضلانی می شوند، از جمله مولتیپل اسکلروزیس، فلج مغزی و دیستونی دهانه رحم نیز استفاده می شود.

بوتاکس بعد از چند روز اثر می کند؟

به طور کلی، تأثیر بوتاکس را می توان به تدریج از 3 تا 4 روز پس از تزریق مشاهده کرد. اکثر افراد بعد از 10 تا 14 روز شاهد نتیجه نهایی بوتاکس خواهند بود. البته این مدت زمان، به ناحیه تحت درمان و دفعات تزریق نیز بستگی دارد. اما چرا نتیجه بوتاکس بعد از دو هفته مشخص می شود؟

به طور کلی، هرچه دوز بوتاکس تزریق شده در یک ناحیه بیشتر باشد، تأثیر بیشتری روی ماهیچه ها خواهد داشت. هرچه چین و چروک ها کم عمق تر و ظریف تر باشند، نتیجه بوتاکس زودتر خودش را نشان می دهد. به عنوان مثال، افراد عموماً نتیجه بوتاکس را در مناطقی مانند چروک های پنجه کلاغی گوشه چشم و خطوط ریز پیشانی سریع‌ تر می‌ بینند.

عملکرد بوتاکس به این صورت است که در یک نقطه خاص بین عضلات و اعصاب متصل می شود. وقتی این اتفاق می ‌افتد، بوتاکس مانع از رسیدن دستور انقباض از اعصاب به عضلات می شود. این فرایند چند روز طول می کشد. به همین دلیل نتیجه ای که از تزریق بوتاکس می گیریم فوری نیست؛ بلکه حدود 10 تا 14 روز بعد نمایان می شود.

به عبارت دیگر، مدتی طول می ‌کشد تا بوتاکس روی عضله تأثیر بگذارد و روند انقباض را (که باعث ظاهر شدن چین و چروک‌ در سطح پوست می ‌شود) متوقف یا ضعیف کند. بعد از اینکه بوتاکس کار خود را انجام داد، چین و چروک‌ ها صاف می ‌شوند. در نتیجه، ظاهر پوست جوان تر به نظر خواهد رسید.

ممکن است بعد از اولین دفعه تزریق بوتاکس، کمی احساس سفتی یا سنگینی در ناحیه داشته باشید؛ که در عرض 1 تا 2 هفته از بین خواهد رفت.

برگرفته از: healthline

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *