پلکس تراپی مو چیست و چگونه انجام می شود؟ +[فواید پلکس تراپی]

بازار خدمات رنگ مو در سالن‌های آرایشی بسیار داغ است و روز به روز به تعداد افرادی که موهایشان را رنگ می‌کنند افزوده می‌شود. اما جالب است بدانید که در کنار این آمار، محبوبیت روش‌های درمان و احیای مو نیز با شیب تندی در حال افزایش است. چه کسی دوست دارد موهای رنگ‌شده، اما آسیب‌دیده و وز داشته باشد؟ یکی از جدیدترین روش‌های احیای مو پلکس تراپی است که هم برای موهای فر و هم برای موهای رنگ‌شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این مقاله از مجله زیبا بمان، روش انجام و فواید پلکس تراپی مو را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

پلکس تراپی مو چیست

پلکس تراپی چیست و روش انجام آن چگونه است؟

اولین نکته‌ای که باید درباره پلکسی تراپی بدانید این است که با سایر روش‌های آبرسانی، صاف کنندگی و احیا (از جمله کراتین) تفاوت دارد. مواد به کار رفته در پلکس تراپی به اعماق فولیکول مو نفوذ می‌کنند تا پیوندهای دی سولفید -که ساختار داخلی مو را تشکیل می‌دهند- را دوباره به هم وصل کنند. این پیوندها در اثر استفاده از رنگ و دکلره، قرار گرفتن مو در معرض گرما و حرارت، مراقبت نادرست و … آسیب می‌بینند.

پس اگر بخواهیم پلکس تراپی را به طور خلاصه و مفید توصیف کنیم، باید بگوییم که این روش فقط به شما کمک می‌کند تا موهایتان را به حالت اولیه برگردانید؛ شاداب، سالم، نرم و مرطوب. به همین دلیل است که پلکسی تراپی بیشتر توسط افرادی که موهایشان را رنگ و دکلره کرده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، گاهی اوقات موهای رنگ‌نشده نیز در اثر وسایل حرارتی، محصولات بهداشتی نامرغوب، نور مستقیم خورشید، مراقبت نادرست و … آسیب می‌بینند. پلکس تراپی می‌تواند چنین موهایی را نیز احیا و درمان کند. اما چگونه؟

در واقع، هنگامی که موهایمان را دکلره یا رنگ می‌کنیم، کوتیکول مو بلند می‌شود. برداشته شدن کوتیکول اولین مرحله رنگ گرفتن مو است. در گام بعدی، مواد به کار رفته در رنگ یا دکلره به اعماق مو نفوذ کرده و به کمک pH خود، پیوندهای کووالانسی را می‌شکنند. این امر باعث تغییر رنگ مو می‌شود. با بلند شدن کوتیکول از سطح مو، موها در معرض انواع آسیب قرار می‌گیرند؛ چرا که لایه محافظتی خود را از دست داده‌اند. شکستن پیوندهای کووالانسی قشر مو نیز باعث خشک و شکننده شدن آن می‌شود.

اما مشکل بزرگ‌تر این است که کوتیکول‌های بلندشده پس از رنگ کردن مو دیگر هیچوقت به حالت اولیه خود (کاملاً مسطح) بر نمی‌گردند. این به معنای این است که نه تنها مو به علت تغییر رنگ آسیب می‌بیند؛ بلکه در اثر شستشو، حرارت و سایر عوامل فیزیکی نیز به تدریج تخریب می‌شود. در نتیجه، موهای فرد پس از مدتی کاملاً خشک، شکننده، وز و کدر خواهد شد. اما چاره چیست؟

برای اینکه موهای رنگ‌شده و آسیب‌دیده به حالت اولیه خود برگردند لازم است علاوه بر تغذیه و رطوبت‌رسانی، پیوندهای موجود در قشر مو را نیز دوباره احیا کرد. پلکس تراپی می‌تواند موها را از درون تقویت و نرم کرده و پیوندهای اعماق مو را احیا کند. در حالی که سایر نرم کننده‌ها و صاف کننده‌ها مو را به طور عمقی بازسازی نمی‌کنند. به همین دلیل است که پلکسی تراپی به یکی از محبوب‌ترین روش‌های احیای مو تبدیل شده و بسیاری از سلبریتی‌های مشهور از این روش استفاده می‌کنند.

آیا پلکسی تراپی مو را صاف می کند و وز آن را از بین می‌ برد؟

پلکس تراپی می‌تواند وز مو را از بین ببرد؛ اما نمی‌تواند حالت اولیه آن را تغییر دهد و آن را صاف کند. همانطور که گفتیم، پلکسی تراپی روشی برای صافی مو نیست؛ بلکه پیوندهای موجود در اعماق مو را بازسازی کرده و آسیب‌های واردشده به آن را درمان می‌کند. این کار باعث می‌شود تا مو نرم، مرطوب و شاداب شود و کمتر در معرض موخوره قرار بگیرد.

پس به طور کلی می‌توان برای از بین بردن وز مو از پلکسی تراپی کمک گرفت؛ اما نمی‌توان موها را به کمک آن صاف کرد. در صورتی که موهای آسیب‌دیده و وز دارید، می‌توانید با پلکس تراپی وزی مو را کاهش داده و آن‌ را نرم‌تر و خوش حالت‌تر کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.