سوالات متداول هنگام خرید عطر

امروزه خرید عطر به یکی از مهم‌ترین تصمیم‌هایی تبدیل شده است که ما در زندگی روزمره خود می‌گیریم. چرا که عطر‌ها، بسته به نت‌ها و ترکیبات خاص خود، احساساتی همچون اعتمادبه‌نفس، جسارت، طراوت و تازگی را به انسان‌ها القا می‌کنند. از رایحه‌های ملایم و شاداب گل‌ها و مرکبات تا روایح گرم و سدرین چوب‌ها و وانیل، هر عطر دارای هویت و شخصیت خاصی است. با استفاده از عطرها، می‌توانیم شخصیت و جذابیت خود را بیان کنیم و در بین مردم تاثیرگذار باشیم. اما با توجه به تنوع و پیچیدگی انواع عطرها، انتخاب یک عطر مناسب، ممکن است برای بسیاری از ما دشوار باشد. برای کمک به شما در این مقاله، به برخی از سوالات متداول هنگام خرید عطر پاسخ داده ایم تا بهترین انتخاب را برای خرید عطر خود داشته باشید. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

سوالات متداول هنگام خرید عطر

نت‌های بالا، میانی و پایه به چه معنا هستند؟

نت های بالایی یا ابتدایی رایحه هایی هستند که بلافاصله پس از استفاده از عطر استشمام می شوند نت های بالایی از مولکول های کوچک و سبکی تشکیل شده اند که به سرعت تبخیر می شوند. رایحه های تازه مانند مرکبات، ترنج و نعناع، برخی رایحه ‌های گلی و تند چند نمونه از نت های ابتدایی هستند. نت های میانی که به عنوان نت های قلبی نیز شناخته می شوند، رایحه عطری را تشکیل می دهند که درست قبل از، از بین رفتن نت بالایی ظاهر می شود. انواع رایحه های گلی و تند به همراه برخی رایحه های چوبی در زیر نت میانی یافت می شود.

درواقع نت های پایه رایحه عطری را تشکیل می دهند. نت های پایه و میانی در کنار هم موضوع اصلی یک عطر هستند نت های پایه به عطر عمق و استحکام می بخشند. نت های پایه معمولا غنی و عمیق هستند و معمولا تا 30 دقیقه پس از استفاده استشمام نمی شوند. رایج ترین نمونه های نت پایه عبارتند از چوب، تنباکو، عنبر و مشک.     

بهترین راه برای حفظ عطر چیست؟

بهترین راه برای حفظ عطر چیست؟

شرایط ایده‌آل برای نگهداری عطر، شامل دمای حدود 6 درجه سانتی‌گراد و رطوبت صفر است. با این حال، توصیه نمی‌شود عطرهای خود را در یخچالی که برای نگهداری مواد غذایی استفاده می‌شود، قرار دهید. بهتر است آنها را از محیط‌های با رطوبت بیش از حد مانند حمام و نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. بهترین روش برای نگهداری ساده، قرار دادن عطرهای خود در اتاق‌هایی است که دارای سیستم تهویه مطبوع هستند. همچنین میتوانید آنها را در کابینت یا کشوهای تاریک نگهدارید. با این روش، عطرهای مبتنی بر الکل حداقل تا 3 سال به شکل خوبی حفظ خواهند شد.

ماندگاری عطرها روی پوست چقدر است؟

ترکیبات عطرهای ادو پرفیوم با کیفیت بالا، به طور معمول، حداقل 6 ساعت روی پوست ماندگاری دارند. با این حال، باید توجه داشت که این یک قاعده کلی نیست؛ زیرا عوامل زیادی بر روی طول عمر عطر تأثیر می‌گذارند. یکی از عوامل در ماندگاری عطر نوع پوست است. به عنوان مثال، پوست‌های چرب تمایل دارند عطر را برای مدت زمان بیشتری جذب کنند. همچنین، محل استفاده نیز نقش تاثیرگذاری در ماندگاری عطر دارد.خوب است بدانید عطر بر روی پارچه و مو نسبت به پوست ماندگاری بیشتری دارد. عامل بعدی فرمولاسیون عطر میباشد که تأثیر بسزایی در طولانی ماندن رایحه عطر دارد. رایحه‌های تازه مانند ترنج و مرکبات معمولاً ماندگاری کمتری نسبت به روایح چوبی و مشک دارند. علاوه بر این لایه‌بندی عطر نیز می‌تواند ماندگاری عطر را افزایش دهد.

استفاده از لوسیون یا کرم قبل از استفاده از عطر، می‌تواند تأثیر مثبتی داشته باشد. آخرین عامل تاثیرگذار در ماندگاری عطر، شرایط استفاده از عطرها است. چرا که استفاده عطر در فضای باز ممکن است باعث کاهش طول عمر عطر شود.

آیا درست است که عطرها در پوست های مختلف بوی متفاوتی دارند؟

بله، عطرها در پوست‌های مختلف بویی متفاوت دارند. اما این تفاوت به اندازه‌ای قابل توجه نیست که افراد با رایحه‌های کاملاً متفاوت روبرو شوند. درواقع، عوامل دیگری نیز می‌توانند سبب ایجاد رایحه های متفاوت شوند. به عنوان مثال، عطرها پس از مدتی که استفاده میشوند رایحه آنها تغییر می‌کنند، بنابراین رایحه‌ای که از دوستانتان استشمام می‌کنید، ممکن است با عطر شما که تازه استفاده شده، متفاوت باشد. همچنین، رایحه عطر در فضاهای نزدیک به پوست (کلوزآپ) نسبت به سیلاژ (پخش بو) متفاوت خواهد بود.

چرا عطرهای مردانه و زنانه متفاوت است؟

چرا عطرهای مردانه و زنانه متفاوت است؟

در واقعیت، رایحه‌های مردانه و زنانه تفاوتی در طبیعت خود ندارند. مفهوم رایحه‌های مردانه یا زنانه بیشتر در ساختارهای فرهنگی و ادراکات اجتماعی تعبیر می‌شود. این تفاوت‌ها از نتیجه چندین دهه فعالیت بازاریابی برای ایجاد تمایز و تفاوت بین عطرهای مردانه و زنانه ناشی شده است. به عنوان مثال، در برخی فرهنگ‌های خاورمیانه، رایحه گل رز بعد از نماز به طور انحصاری توسط مردان استفاده می‌شود. اما در کشورهای اروپایی، استفاده از رایحه گل رز برای مردان عموماً نادیده گرفته می‌شود. این تفاوت‌ها نشان از تأثیر چندین دهه بازاریابی در تشکیل ادراکات جامعه دارند.با این حال، ما نمی‌توانیم تفاوت آماری در ترجیحات بین مردان (که به طور عمومی تمایل به عطرهای تند و چوبی دارند) و زنان (که به طور عمومی تمایل به عطرهای گلی و میوه‌ای دارند) رد کنیم. اما این نتیجه تنها به صورت آماری است و هر فرد ممکن است ترجیحات شخصی خود را داشته باشد.

کجا و چگونه باید عطرهای خوب را اعمال کنیم؟

هیچ قاعده ای برای استفاده از عطر وجود ندارد. اما ما می توانیم دستورالعمل هایی را به شما عزیزان پیشنهاد کنیم.

کجا و چگونه باید عطرهای خوب را اعمال کنیم؟

1.استفاده از عطر بر روی نقاط دارای نبض و گرم مانند مچ دست، زیر گوش یا حتی پشت زانو مناسب هستند.

2.موها نیز نقطه خوبی برای استفاده از عطرها هستند، زیرا نه تنها عطر را برای مدت طولانی جذب می کنند، بلکه در پخش آن نیز عالی عمل می کنند. اما نکته قابل توجهی که باید ذکر کنیم این است که الکل موجود در عطر ممکن است اثر خشکی روی پوست سر شما داشته باشد.

3.انتخاب لباس‌های مناسب نیز نقش مهمی در جذب عطر به بهترین شکل دارد. لباس‌ها می‌توانند عطر را در خود ثبت و رایحه ی آن را به مدت طولانی حفظ کنند. با این حال، زمانی که قصد تعویض رایحه عطر خود را دارید، باید مراقب باشید. بهتر است قبل از اسپری کردن عطر جدید، عطر قبلی را به طور دقیق از روی لباس‌های خود پاک کنید. این کار می‌تواند جلوی تداخل رایحه های عطرها را بگیرد.

همچنین، استفاده بیش از حد از عطر با غلظت بالا در یک نقطه خاص می‌تواند باعث ایجاد لکه‌ای بر روی برخی از پارچه‌ها شوند. بنابراین، توصیه می‌شود هنگام استفاده از عطرهای غلیظ، آن‌ها را به طور یکنواخت و بر روی سطح پوست اسپری کنید. همچنین، باید توجه داشت که روغن‌های عطر در مقایسه با عطرهای مبتنی بر الکل، به خصوص بر روی ابریشم، پشم و ساتن ممکن است لکه‌هایی ایجاد کنند.

آیا مالیدن مچ های معطر باعث بدتر شدن عطر می شود؟  

آیا مالیدن مچ های معطر باعث بدتر شدن عطر می شود؟  

درباره اینکه مالیدن مچ‌های معطر می‌تواند باعث بدتر شدن عطر شود، باید بگویم که این عقیده بیشتر یک افسانه است تا یک واقعیت. نیروی مکانیکی مالش یا گرمای آزاد شده از مالش بسیار ضعیف است و نمی‌تواند مولکول‌های عطر را به صورت چشم‌گیری تخریب کند. به عبارت دیگر، در اکثر موارد مالش مچ‌های معطر تأثیر قابل توجهی در عمر و پخش عطر ندارد. اما با این حال، تحریک ناشی از مالش ممکن است باعث انتشار سریع‌تر و برجسته‌تر برخی از نت‌های بالایی عطر شود و در نتیجه، تجربه شما را از رایحه عطر تغییر دهد. به همین دلیل، ما به شما پیشنهاد میکنیم هنگامی که قصد انتخاب یک عطر را دارید، هر یک از عطرها را بر روی مچ دست خود تست کنید.

آیا این طبیعی است که بعد از مدتی بوی عطر خودم را نمی توانم استشمام کنم ؟ 

در این رابطه نگران نباشید، انسان پس از مدتی نسبت به بوی خاصی که دائماً در معرض آن قرار می گیرد، بی احساس می شود. این یک مکانیسم دفاعی طبیعی بدن است.

چگونه یک عطر را در یک فروشگاه عطر انتخاب کنیم؟

بینی شما به طور کلی حساسیت خود را نسبت به بوها به سرعت از دست نمی دهد. بنابراین هنگامی که رایحه را تغییر می دهید، بینی فوراً خود را مجدد تنظیم می کند. برای کمک به مشتریان در تست عطرها، فروشندگان اغلب از دانه‌های قهوه استفاده می‌کنند. این کار به مشتریان کمک می‌کند تا بین تست‌کننده‌های عطر، بوی قهوه را استشمام کنند و مجدداً بینی خود را برای تست عطر بعدی آماده کنند. اگرچه بی فایده نیست، اما این روش نیز ضروری نیست. زیرا زمانی که شما عطر بعدی را استشمام میکنید، به طور خودکار تغییر رایحه اتفاق می افتد.

آیا باید عطر خود را با توجه به فصول تغییر داد؟

از منظر فنی، تغییر عطر با توجه به فصل یک ضرورت نیست. اما در هر فصل شرایط جوی و محیطی خاصی وجود دارد که ممکن است تأثیر بسزایی در رایحه و عملکرد عطرها داشته باشد. به طور کلی رایحه های سبک تر و مطبوع با آب و هوای گرم و رایحه های چوبی و سنگین تر با رایحه های سرد مرتبط هستند. اما این رویکرد بدان معنا نیست که رایحه‌های چوبی، مشک و کهربایی فقط برای زمستان مناسب هستند، زیرا این رایحه‌های زیبا، بخشی از طبیعت بوده و در تمام فصول وجود دارند. در نهایت بهتر است در هنگام انتخاب عطر مناسب به فصل دقت کنید تا احساس راحتی و همخوانی بهتری با شرایط آب و هوایی محیط داشته باشید.

سخن پایانی

در نهایت، خرید عطر یک فرآیندی است که با توجه به ترکیب اصلی عطر، برند، بسته بندی، قیمت و تجربه شخصی می‌تواند برای هر فرد متفاوت باشد. اما تجربه شخصی و تمایلات شخصی نقشی بسزایی در خرید عطر دارد، بنابراین قبل از خرید، توصیه می‌شود عطر را تست کنید یا به نظرات و بررسی‌های دیگران نیز توجه کنید. در این مقاله با مطرح کردن سوالات متداولی که برای همگان در هنگام خرید مطرح می شود، سعی کردیم اطلاعات لازم درمورد عطر ها را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید، بسیار خرسندیم و امیدواریم این مطلب برای شما مفید باشد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  • سمیه

    مقاله جامع و مفیدی در مورد خرید عطر بود.

    ۰۸ شهریور ۱۴۰۲ پاسخ دهید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *