افتادگی پلک بعد از بوتاکس : چرا رخ می دهد و روش درمان آن چیست؟

امروزه تزریق بوتاکس به یکی از محبوب ترین روش های زیبایی تبدیل شده است. اگرچه این روش سریع و آسان است، اما اگر بوتاکس به درستی تزریق نشود می تواند فرد را دچار عوارض جانبی ناخواسته کند. به عنوان مثال، برخی از افراد بعد از تزریق بوتاکس دچار افتادگی پلک می شوند. از آنجایی که بیشتر مردم با دلیل بروز و روش درمان این مشکل آشنا نیستند، به محض مواجه شدن با آن به شدت ناراحت و نگران می شوند.

در این مقاله از مجله زیبا بمان، با علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس آشنا می شویم و روش های درمان آن را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس

بوتاکس چیست و چگونه عمل می کند؟

بوتاکس یک پروتئین مشتق شده از سم بوتولینوم است. درست شنیدید؛ بوتاکس از نظر فنی سمی است. اما در صورت استفاده در دوزهای پایین و به روش صحیح، می تواند مزایایی را برای افراد به همراه داشته باشد. در واقع، بوتاکس یک نوروتوکسین است. نوروتوکسین انتشار استیل کولین (یک ماده شیمیایی که به عنوان پیام رسان بین اعصاب و ماهیچه ها عمل می کند) را متوقف می کند.

هنگامی که استیل کولین مهار شود، ماهیچه های نزدیک محل تزریق قادر به انقباض نیستند و به نوبه خود سفت تر می شوند. به همین دلیل است که بوتاکس مانع از انقباض ماهیچه هایی می شود که حالات چهره را پدید می آورند. عدم حرکت در ماهیچه های صورت باعث کاهش چین و چروک های پوستی خواهد شد. البته تأثیر بوتاکس موقتی بوده و بعد از مدتی ماهیچه ها به حالت قبلی خود بر خواهند گشت.

رایج ترین محل تزریق بوتاکس بین ابروها، پیشانی و اطراف چشم است. اگرچه نتیجه تزریق بوتاکس از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما فلج شدن موقتی عضلات معمولاً از 3 تا 14 روز بعد از تزریق قابل مشاهده خواهد بود. تأثیری که بوتاکس روی ماهیچه ها می گذارد حدود 3 تا 12 ماه ماندگاری خواهد داشت.

چگونه بوتاکس می تواند باعث افتادگی پلک شود؟

همانطور که گفتیم، بوتاکس عضلات نزدیک محل تزریق را به طور موقتی فلج کرده و مانع از انقباض آن ها می شود. اما چرا برخی افراد بعد از تزریق بوتاکس دچار افتادگی پلک می شوند؟

در واقع، بوتاکس قابلیت انتشار دارد. اگر پزشک در کار خود ماهر نباشد و تزریق را به درستی انجام ندهد، بوتاکس می تواند در ناحیه پیشانی پراکنده شده و عضلات ابرو را نیز تحت تأثیر قرار دهد. در نتیجه، افتادگی ابرو و پلک اتفاق خواهد افتاد. همچنین اگر تزریق در بین ابروها و در نزدیکی پلک بالا انجام شود، ماهیچه های لواتور (مسئول نگه داشتن پلک) ممکن است فلج شوند و افتادگی پلک را به وجود بیاورند.

این اتفاق نه تنها ظاهر ناخوشایندی به چهره فرد خواهد داد، بلکه در صورت شدید بودن افتادگی پلک می تواند مانع بینایی شود. با این حال، باید توجه داشت که افتادگی پلک بعد از بوتاکس معمولاً فقط زمانی رخ می دهد که نزد یک پزشک بی تجربه بوتاکس تزریق کنید. رعایت نکردن مراقبت های بعد از بوتاکس و مالش دادن محل تزریق نیز ممکن است باعث پخش شدن بوتاکس به نواحی اطراف شود.

درمان افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس به چه صورت است؟

از آنجایی که تأثیر بوتاکس موقتی است، هرگونه افتادگی ابرو یا پلک باید در عرض 4 تا 6 هفته برطرف شود؛ اما ممکن است 3 تا 7 ماه نیز طول بکشد. برای تسریع روند بهبودی افتادگی پلک می توانید از روش های زیر کمک بگیرید:

  • تحریک عضلات فلج شده: تحریک عضلات فلج شده به تجزیه سریع تر بوتاکس کمک می کند و افتادگی پلک را سریع تر از بین می برد. می توانید این کار را با ورزش صورت، ماساژ و حتی تحریک الکتریکی انجام دهید. پزشکان اغلب توصیه می کنند که هر روز پشت مسواک برقی را چند دقیقه روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. لرزش مسواک به فعال شدن عضلات فلج شده کمک می کند.
  • قطره چشم آپراکلونیدین: اگر استفاده از مسواک برقی روی پلک برای شما کمی خشن و آزار دهنده به نظر می رسد، قطره چشم آپراکلونیدین یک گزینه جایگزین است. این قطره گیرنده های ماهیچه را دوباره فعال کرده و باعث انقباض برخی از عضلات پلک می شود. در نتیجه، پلک افتاده شده حدود 1 تا 2 میلی متر بالاتر خواهد رفت. پزشک بعد از بررسی میزان افتادگی پلک‌، به شما خواهد گفت که چند بار در روز باید از قطره آپراکلونیدین استفاده کنید.

با این حال، بهترین درمان برای افتادگی پلک بعد از بوتاکس پیشگیری از آن است. تزریق صحیح بوتاکس یک مهارت مهم و نبستاً دشوار است که نیاز به یک پزشک با تجربه و کاربلد دارد. به همین دلیل توصیه می شود قبل از تزریق بوتاکس، در مورد پزشکی که به او مراجعه می کنید تحقیقات کافی انجام دهید.

منبع: allaboutvision

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.