آیا ماسک چشم به خواب کمک می‌کند؟

در شکل اولیه خود، ماسک های خواب به مسدود کردن نور کمک می‌کنند که می تواند از خواب جلوگیری کند یا کیفیت آن را کاهش دهد. برخی از مدل‌ها ممکن است مزایای اضافی محدودی ارائه دهند. نور نقش مهمی در خواب دارد. بدن فرد به طور طبیعی به سطوح نور در طول روز و عصر پاسخ می‌دهد.

ماسک‌های خوابی که چشم‌ها را می‌پوشانند، کمک می‌کنند تا زمانی که فرد در حال به خواب رفتن است نور را از بین ببرد و از بیدار کردن آن‌ها قبل از اینکه برای روز بیدار شود جلوگیری می‌کند.

فواید ماسک خواب

فواید ماسک خواب

هدف اصلی ماسک های خواب جلوگیری از نور است. تغییرات نور در طول روز نقش مهمی در هوشیاری، خواب و ریتم شبانه‌روزی بدن دارد. ریتم شبانه روزی شامل تغییرات ذهنی، فیزیکی و رفتاری است که در طول 24 ساعت رخ می‌دهد. هم به نور و هم به تاریکی حساس است.

بالاترین سطوح حساسیت به نور حدود 2 ساعت قبل از زمان خواب عادی فرد و حدود 1 ساعت پس از بیدار شدن رخ می‌دهد. در طول این مدت، قرار گرفتن در معرض نور می‌تواند ریتم شبانه روزی فرد را تغییر دهد و بر توانایی آنها برای به خواب رفتن یا ماندن در خواب تأثیر بگذارد.

وجود نور در طول شب، از جمله نوری که از دستگاه‌های الکترونیکی می‌آید، می‌تواند خواب را مختل کند. ماسک‌های خواب می‌توانند با مسدود کردن نوری که در غیر این صورت خواب را مختل می‌کند، به خوابیدن فرد کمک کند.

صبح‌ها، ماسک‌های خواب همچنین می‌توانند به جلوگیری از نوری که ممکن است فرد را قبل از استراحت کافی و آماده شدن برای بلند شدن از خواب بیدار کند، کمک کند.

برخی از مطالعات اثربخشی ماسک‌های خواب را بر خواب نشان داده اند. در مطالعه‌ای که شامل 1379 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بود، ترکیبی از ماسک خواب و گوش‌گیر به قطع نور و صدا کافی برای بهبود کیفیت خواب کمک کرد.

در یک بررسی در سال 2021، محققان 35 مطالعه با کیفیت را در مورد ماسک‌های خواب و گوش‌گیر برای افرادی که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بودند و به شدت بیمار بودند، بررسی کردند. آنها همچنین نتایج مثبتی برای استفاده از آنها در اکثر مطالعات پیدا کردند.

انواع ماسک خواب

طیف گسترده ای از گزینه‌های ماسک خواب در دسترس است. برخی به عنوان بخشی از یک بسته ترکیبی ارائه می‌شوند که ممکن است شامل گوش‌گیر یا سایر محصولات مرتبط با خواب باشد. ماسک‌های خواب می‌توانند به روش‌های مختلفی متفاوت باشند، از جمله:

 • جنس
 • اثرات گرمایش یا سرمایش
 • وزن
 • بافت و راحتی

برخی از گزینه‌های رایجی که یک فرد اغلب می تواند به صورت آنلاین یا در داروخانه محلی خود پیدا کند عبارتند از:

 • ماسک های مخملی
 • ژل
 • ماسک‌های خنک کننده یا گرم کننده
 • ماسک‌های وزن دار
 • ماسک های پارچه‌ای 

مطالعات کیفی در مورد ماسک‌ها و فواید خواب به طور کلی وجود ندارد، و هیچ کدام به مزایای بالقوه انواع مختلف ماسک‌های موجود برای فروش توجهی ندارند. در نتیجه، مزایای احتمالی مرتبط با انواع ماسک‌های خنک کننده، گرم، وزن دار یا سایر انواع ماسک تا حد زیادی حکایتی است. بنابراین ممکن است شخصی نیاز داشته باشد که ماسک‌های مختلفی را امتحان کند تا بهترین ماسک را پیدا کند.

آیا ماسک خواب برای پوست مفید است؟

آیا ماسک خواب برای پوست مفید است؟

بعید به نظر می‌رسد که ماسک های خواب فواید خاصی برای پوست داشته باشند، اما بعید است که ضرر زیادی داشته باشند. مطالعات روی ماسک‌های خواب عمدتاً بر روی تأثیرات آن‌ها بر کیفیت خواب و توانایی به خواب رفتن تمرکز دارند، نه اینکه آیا این ماسک‌ها برای پوست فوایدی دارند یا خیر. با این حال، برخی از مواردی که ممکن است فرد بخواهد برای به حداقل رساندن خطر برای پوست خود در نظر داشته باشد عبارتند از:

 • ماسک خود را تمیز و عاری از روغن یا زباله نگه‌دارید.
 • انتخاب پارچه‌ای که قابلیت تنفس دارد.
 • از قرار دادن ماسک‌های یخ زده یا داغ به طور مستقیم روی پوست خودداری کنید.

با تمیز نگه داشتن ماسک، فرد می‌تواند از گیر افتادن چربی یا کثیفی روی پوست خود جلوگیری کند. این ممکن است به جلوگیری از ایجاد آکنه کمک کند. استفاده نکردن مستقیم از ماسک سرد یا گرم روی پوست می‌تواند به جلوگیری از سرمازدگی یا سوختگی کمک کند.

جایگزین هایی برای ماسک های خواب برای کمک به خواب افراد

ماسک‌های خواب با مسدود کردن نور به فرد کمک می‌کنند به خواب بروند. یک فرد می‌تواند با پیچیدن یک حوله یا تی شرت سبک به دور چشم و سر خود به نتایج مشابهی دست یابد. با این حال، این ممکن است راه حل خوبی برای افرادی که اغلب در طول خواب حرکت می‌کنند، نباشد، زیرا ممکن است از بین برود. با این حال، شخص باید مطمئن شود که آن را بیش از حد سفت نمی‌کند.

گزینه دیگر این است که اتاق را با استفاده از پرده‌های خاموش و برداشتن وسایل الکترونیکی تاریک و خنک نگه دارید. فرد همچنین می‌تواند از تکنیک‌های دیگری برای بهبود بهداشت کلی خواب خود استفاده کند. اینها عبارتند از:

 • پایبند بودن به زمان خواب ثابت
 • محدود کردن کافئین، وعده‌های غذایی بزرگ و الکل قبل از خواب
 • ورزش منظم در طول روز

چه زمانی با پزشک صحبت کنیم؟

در برخی موارد، فرد ممکن است بداند که نور مشکلی است که بر خواب او تأثیر می‌گذارد. آنها باید دریابند که حذف منابع نور، مانند استفاده از پرده‌های خاموش، ماسک‌های خواب، یا ترکیبی از آنها، منجر به بهبود خواب آنها می‌شود.

با این حال، اگر فردی این اقدامات و سایر اقدامات را برای بهبود بهداشت خواب خود انجام دهد و همچنان خواب آرامی نداشته باشد، باید با پزشک صحبت کند، هر کسی که به طور مداوم در طول روز احساس خستگی می‌کند یا علائم دیگری از کیفیت ناکافی یا پایین را نشان می‌دهد. خواب باید به دنبال مشاوره پزشکی باشد. یک پزشک ممکن است بتواند کمک کند تا مشخص کند چه چیزی ممکن است باعث کیفیت پایین خواب فرد شود و راه‌هایی را برای رفع آن توصیه کند.

خلاصه

ماسک‌های چشمی ممکن است با مسدود کردن نور به فرد کمک کنند به خواب رفته و بخوابند. افراد می‌توانند از میان طیف وسیعی از گزینه‌ها انتخاب کنند، و ممکن است بخواهند چند گزینه مختلف را امتحان کنند تا ببینند کدام یک برای آنها بهتر است. علاوه بر ماسک‌های خواب، فرد می‌تواند با ایجاد برخی تغییرات اساسی در سبک زندگی، مانند برداشتن وسایل الکترونیکی از اتاق خواب، اجتناب از کافئین در اواخر عصر و استفاده از پرده‌های خاموش، خواب خود را بهبود بخشد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *