خطر آمبولی در لیپوماتیک ، لیپوساکشن و آبدومینوپلاستی

قبل از توضیح درباره آمبولی در لیپوماتیک باید بدانید آمبولی به وضعیتی گفته می شود که در آن چربی وارد خون شده و رگ های خونی را مسدود کرده و می تواند مشکلات بسیار جدی و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد. 24 الی 48 ساعت بعد از عمل مهمترین دوره برای جلوگیری از آمبولی ریوی و پیشرفت در به وجود آمدن سندرم آمبولی است.

لیپوماتیک ، لیپوساکشن و آبدومینوپلاستی از جمله روش های کاهش سایز است که به عنوان جراحی های لاغری بین افراد رایج شده است. این جراحی ها در کنار فوایدی که دارند ، می تواند عوارضی را نیز به دنبال داشته باشند. اکثر این عوارض موقتی هستند و بعد از مدتی رفع خواهند شد. اما یکی از نادر ترین عوارض این جراحی ها آمبولی می باشد. این عارضه در موارد انگشت شماری مشاهده شده است اما نمی توان از اهمیت آن غافل شد.

آمبولی در لیپوماتیک

لیپوماتیک جراحی است که در آن با استفاده از دستگاه های خاص چربی های اضافی بدن را از سوراخ های کوچکی که در بدن ایجاد می شود تخلیه می کنند. خوشبختانه با دستگاه های جدید لیپوماتیک این عارضه نزدیک به صفر شده است. بنابراین هنگام مراجعه به جراحان و کلینیک ها حتما به این موضوع توجه کنید که از جدید ترین دستگاه ها استفاده شود. آمبولی پس از لیپوماتیک بیشتر زمانی اتفاق می افتد که حجم چربی های برداشته شده بسیار زیاد باشد.

یکی دیگر از مواردی که می تواند در ایجاد این عارضه تاثیر گذار باشد ، مهارت جراح می باشد. اگر شما از کاندید های مناسب این نوع جراحی ها می باشید ، مراجعه به بهترین جراح لیپوماتیک را در اولویت قرار دهید. جراح باید تخصص و مهارت کافی داشته باشد . همچنین آموزش های لازم جهت استفاده از دستگاه ها را نیز گذرانده باشد.

این موارد در سایر جراحی های آبدومینوپلاستی و لیپوساکشن و … نیز در نظر داشته باشید. اغلب این جراحی ها صرفا جهت زیبایی دارند و گاه یفرد برای رسیدن به اندام بهتر ممکن است جان خود را به خطر اندازد. پیشرفت علم این روز ها به کاهش این خطرات کمک شایانی کرده است.

آمبولی ریه

آمبولی ریوی انسداد در یکی از شریانهای ریویاست. از آنجا که ایجاد لخته ، جریان خون به ریه ها را مسدود می کنند ، آمبولی ریوی می تواند تهدید کننده زندگی باشد. با این حال ، درمان سریع خطر مرگ را کاهش می دهد. انجام اقدامات پیشگیری از لخته شدن خون در پاها در محافظت در برابر آمبولی ریوی کمک خواهد کرد.

علائم آمبولی ریوی بسته به میزان درگیری ریه  ، اندازه لخته ها و اینکه آیا فرد بیماری ریوی یا قلبی زمینه ای داشته است یا خیر ، می تواند بسیار متفاوت باشد. علائم و نشانه های متداول عبارتند از:

تنگی نفس : این علامت به طور معمول ناگهان ظاهر می شود و همیشه با اعمال فشار بدتر می شود.

درد قفسه سینه : ممکن است فرد احساس کند که دچار حمله قلبی شده است. درد هنگامی که نفس عمیق می کشد ، اغلب شدید تر احساس می شود ، و  بیمار را از امکان نفس عمیق باز می دارد.

سرفه کردن : سرفه ممکن است خلط خون آلود ایجاد کند.

علائم و علائم دیگری که با آمبولی ریوی بروز می کند عبارتند از:

  • ضربان قلب سریع یا نامنظم
  • سرگیجه
  • تعریق بیش از حد
  • تب
  • درد پا یا تورم یا هر دو

کاهش خطر آمبولی در جراحی های لاغری

برای کاهش این خطر در ابتدا به توصیه های پزشک خود حتما توجه نمایید. قبل از مرخص شدن از کلینیک یا بیمارستانی که در آن جراحی را انجام داده اید جراح برای شما دارو هایی تجویز خواهد کرد .اغلب این دارو ها برای کاهش درد و خطر عفونت می باشند. بنابراین مصرف آن را به تاخیر نیانداخته و به موقع استفاده نمایید.

به مراقبت های توصیه شده بعد از جراحی حتما توجه نمایید. فراموش نکنید که آمبولی در موارد محدود اتفاق می افتد اما اگر شما علائم غیر طبیعی را مشاهده کردید حتما به جراح خود اطلاع دهید. تشخیص و درمان به موقع می تواند این عارضه را بر طرف نماید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *