5 فواید نوشیدن آب در صبح که شگفت زدتان خواهد کرد!

نوشیدن آب برای بسیاری از فرایندهای بدن بسیار مهم است. این فرآیندها شامل انتقال مواد مغذی به سلولها ، تنظیم دمای بدن و روانکاری مفاصل است. اگر شخصی نوشیدنی صبحگاهی معمول خود را با آب جایگزین کند ،چندین مزیت سلامتی مرتبط با افزایش مصرف آب برای او فراهم خواهد شد.
این مقاله بررسی می کند که نوشیدن آب در صبح چه مزایایی می تواند داشته باشد و چه میزان شواهد علمی برای هر یک وجود دارد. همچنین در مورد روشهای مختلف طعم دادن به آب و در صورت وجود خطرات آب آشامیدنی بحث خواهد شد.

نوشیدن آب در صبح

1.نوشیدن آب در صبح برای کاهش وزن

برخی معتقدند نوشیدن آب در صبح می تواند به کاهش وزن کمک کند. به عنوان مثال ، یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که مصرف بیشتر مایعات با بهبود ترکیب بدن در بزرگسالان جوان ارتباط دارد.

قبل از وعده های اصلی غذایی ، از جمله صبحانه: افرادی که قبل از غذا آب می نوشند، غذای کمتری می خورند و این به معنای این است که به مرور وزن آن ها کاهش می یابد.

تولید گرما در بدن: ترموژنز تولید گرما است. هنگامی که فرد آب سرد می نوشد ، گرمازایی برای گرم شدن آب ورودی به بدن اتفاق می افتد که باعث سوزاندن کالری می شود.

2. نوشیدن آب در صبح برای عملکرد ذهنی

بر اساس یک مطالعه ، آب می تواند بر شناخت و عملکرد ذهنی تأثیر بگذارد – حتی کم آبی بدن نیز می تواند اثرات سوئی بر شناخت داشته باشد. بنابراین ، اگر فردی بخواهد عملکرد ذهنی خود را افزایش دهد ، به طور خاص در صبح ، نوشیدن آب ممکن است کمک کند.

3. تقویت روحیه

نوشیدن آب همچنین ممکن است تأثیرات مثبتی بر روحیه فرد داشته باشد. یک مطالعه نشان داد که افرادی که معمولاً حجم کم آب می نوشند ، هنگام افزایش مصرف آب ، حالات بهتری دارند.

همان تحقیقات نشان داد که وقتی افرادی – که به طور معمول مقدار زیادی آب می نوشیدند – مصرف آب خود را کاهش می دهند ، تشنگی بیشتری را تجربه می کنند ، میزان رضایت مندی و آرامش و احساسات مثبت آنها کاهش می یابد. کمبود آب بدن بر روحیه تأثیر منفی می گذارد ، در حالی که آب باعث بهبود خلق و خو و علائم خستگی می شود. با توجه به این موضوع ، بهتر است در طول روز آب بنوشد تا تأثیرات طولانی مدت مثبتی بر روحیه خود داشته باشد.

4. برای پوست

برخی از افراد بر این باورند که افزایش مصرف مایعات می تواند ظاهر و سلامت پوست را بهبود بخشد.

پوست حاوی حدود 30٪ آب است که خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری آن را بهبود می بخشد. افزایش مصرف آب تأثیر مثبتی بر روی فیزیولوژی پوست دارد. افزایش مصرف آب باعث بهبود آبرسانی به لایه خارجی پوست می شود. با این حال ، محققان اظهار داشتند که مشخص نیست آیا این به نفع افراد مسن است.

با این حال ، ممکن است حتی آبرسانی کافی به پوست برای جلوگیری از چین و چروک یا جبران اثرات خورشید ، ژنتیک یا محیط کافی نباشد. نوشیدن آب در طول روز ممکن است به فرد کمک کند تا پوست خود را آبرسانی کند ، اما ممکن است تغییرات قابل توجهی در شکل ظاهری آن مشاهده نکند.

5. برای سایر عملکردهای بدن

مصرف آب کافی در بسیاری از عملکردهای بدن نیز مهم است.

کلیه ها: نوشیدن آب می تواند به کلیه ها کمک کند تا مواد زاید را از بدن خارج کنند.
دستگاه ادراری: طبق یک مطالعه قدیمی افزایش مصرف مایعات ممکن است از ابتلا به سنگ مثانه جلوگیری کند ، که در صورت وجود سنگ در دستگاه ادراری رخ می دهد.
سیستم قلب و عروق: یک مطالعه در سال 2019 دریافت که افراد برای عملکرد مناسب سیستم قلب و عروق به مصرف آب کافی نیاز دارند. این مطالعه خاطر نشان کرد که کمبود آب بدن و مصرف ناکافی آب بر تنظیم فشار خون و عملکرد عروقی تأثیر منفی می گذارد.

خطرات

برخی از خطرات احتمالی نوشیدن آب در صبح ممکن است شامل موارد زیر باشد:

نوشیدن بیش از حد: اگر فردی بیش از حد آب بنوشد ، مسمومیت با آب ممکن است ایجاد شود که می تواند اثرات منفی بر عملکرد مغز ، از جمله گیجی ، حالت تهوع و استفراغ داشته باشد.
فقط نوشیدن در صبح: اگر آب مصرفی فرد فقط در صبح باشد ، ممکن است این خطر را داشته باشد که مصرف آب مطلوب خود را برآورده نکند ، که می تواند منجر به کم آبی بدن شود.
نوشیدن آب با طعم و مزه: فرد همچنین ممکن است به میزان زیادی به نوشیدنی های قندی اعتماد کند تا بتواند آب مصرفی روزانه خود را تأمین کند. به عنوان مثال ، آب طعم دار و نوشیدنی های شیرین ، کالری بیشتری نسبت به آب ساده دارند. افرادی که آب ساده بیشتری می نوشند احتمال کاهش وزن و کالری کمتری دارند. با این حال ، افراد می توانند به جای آن میوه یا آب معطر با گیاهان یا آب گازدار بنوشند.

خلاصه

نوشیدن آب صبح ممکن است برخی از مزایای سلامتی را به همراه داشته باشد. با این حال ، بسیاری از فواید آب آشامیدنی فقط به نوشیدن آن در صبح محدود نمی شود. برای اطمینان از عملکرد منظم بدن و به حداقل رساندن کم آبی بدن ضروری است که فرد در طول روز هیدراته بماند. گزینه های آب با طعم و مزه ممکن است برای افرادی مفید باشد که افزایش مصرف آب را چالش آور می دانند. این مواد اضافی همچنین ممکن است با مصرف منظم فواید سلامتی را نیز فراهم کنند.

برگرفته از : نوشیدن آب

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *