عطسه و ایست قلبی : آیا هنگام عطسه قلب شخص متوقف می‎‌شود؟

این یک افسانه است که قلب فرد در زمان عطسه متوقف می‌شود. قلب متوقف نمی‌شود ، اما ممکن است ریتمش تغییر کند. این قضیه هیچ تهدیدی برای سلامتی فرد ایجاد نمی‌کند. این مقاله به بررسی آنچه در هنگام عطسه کردن فرد برای قلب اتفاق می افتد می پردازد. همچنین به بررسی علل عطسه ، نحوه جلوگیری از عطسه و نحوه انجام آن به لحاظ بهداشتی می‌پردازد.

عطسه و ایست قلبی

آیا هنگام عطسه قلب شما متوقف می‌شود؟

قلب به علت سیگنال‌های الکتریکی از گره سینوسی‌، توده کوچکی از بافت در محفظه بالا سمت راست قلب یا دهلیزها می‌تپد. همانطور که دانشگاه علوم پزشکی آرکانزاس گزارش می دهد، قلب فرد هنگام عطسه متوقف نمی‌شود. این به این دلیل است که عطسه روی سیگنال‌های الکتریکی کنترل کننده ضربان قلب تأثیر نمی‌گذارد. وقتی فرد عطسه می‌کند ، فشار زیادی در قفسه سینه ایجاد می‌شود. همچنین جریان خون به قلب تغییر می‌کند. این تغییرات ناگهانی و چشمگیر می‌تواند بر ضربان قلب تأثیر بگذارد ، اما ضربان قلب متوقف نمی‌شود.

چه اتفاقی برای قلب می‌افتد؟

این افسانه که قلب فرد هنگام عطسه متوقف می‌شود ممکن است از این واقعیت ناشی شود که عطسه می تواند بر ریتم ضربان قلب تأثیر بگذارد. قبل از عطسه، فرد نفس عمیقی می‌کشد، که فشار اضافی را در قفسه سینه ایجاد می‌کند. هنگامی که فرد هنگام عطسه بازدم می‌کند، فشار کاهش می‌یابد. این می‌تواند جریان خون به قلب را تغییر دهد، که می‌تواند بر ضربان قلب تأثیر بگذارد. این فشار و تغییرات جریان خون ، ضربان قلب را کمی تغییر می‌دهد. اما کمی بعد به حالت عادی باز می‌گردد.
عصب واگ نیز نقش دارد. این عصب از مغز به شکم منتقل می‌شود. این برای اقدامات بازتابی مانند عطسه است و همچنین بخشی از سیستم عصبی است که قلب را کنترل می‌کند. در هنگام عطسه ، فشار ایجاد شده در قفسه سینه می تواند باعث واکنش عصب واگ و کاهش ضربان قلب شود.

علت عطسه چیست؟

عطسه یکی از راه های بدن برای از بین بردن اجسام و مواد خارجی از دستگاه تنفسی است. این دستگاه شامل بینی ، گلو و ریه است. فرد ممکن است چیزی را تنفس کند که دستگاه تنفسی او را تحریک می‌کند و این می‌تواند باعث عطسه شود. برخی از این عوامل تحریک کننده شامل گرد و غبار ، ادویه جات ترشی جات و گرده است.

سایر علل شایع عطسه عبارتند از:

 • سرماخوردگی معمولی: عطسه یکی از علائم اصلی سرماخوردگی است که ناشی از عفونت ویروسی دستگاه تنفسی است.
 • رینیت آلرژیک: در صورت تماس فرد با ماده حساسیت زا ، ممکن است مجرای بینی او ملتهب شود. به این رینیت آلرژیک می گویند و عطسه یک علامت اصلی است. داروهای مختلف می‌توانند آن را درمان کنند.
 • آنفولانزا: آنفولانزا یا آنفلوانزا یک بیماری تنفسی است که در نتیجه عفونت ویروسی ایجاد می شود.
چگونه از عطسه جلوگیری کنیم

رعایت نکات بهداشتی هنگام عطسه

منبع معتبر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) توصیه می‌کند هنگام عطسه این مراحل را دنبال کنید:

 • در طول عطسه بینی و دهان خود را با دستمال بپوشانید.
 • سپس دستمال را در سطل زباله بیندازید.
 • اگر هیچ دستمالی در دسترس ندارید، عطسه کنید به آرنج ، نه دست‌ها.
 • CDC همچنین به افراد توصیه می کند که دست های خود را بلافاصله پس از سرفه یا عطسه شستشو دهند.
 • فرد باید دستان خود را حداقل به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشوید. اگر این امکان پذیر نیست ، از ضد عفونی کننده دست حاوی حداقل 60 درصد الکل استفاده کنید.

چگونه از عطسه جلوگیری کنیم ؟

چندین راه برای جلوگیری از عطسه وجود دارد. یک فرد می تواند:

 • از عوامل تحریک کننده که باعث عطسه می شوند اجتناب کنید: این ممکن است شامل اجتناب از محیط هایی باشد که دارای گرد و غبار ، کپک یا گرده قابل توجه هستند. درک اینکه کدام محرک‌های خاص مشکل ساز هستند می تواند کمک کننده باشد.
 • درمان آلرژی ها: این مهم زمانی است که عطسه ناشی از واکنش آلرژیک است. از آنجا که همیشه اجتناب از عوامل حساسیت زا امکان پذیر نیست ، ممکن است فرد به دنبال داروهای بدون نسخه مانند قرص های آنتی هیستامین یا اسپری بینی گلوکوکورتیکواستروئید باشد.
 • دمیدن در بینی: انجام این کار هنگام عطسه ممکن است عامل تحریک کننده را از بین ببرد و از عطسه جلوگیری کند.
 • اسپری بینی: برخی از اسپری های بینی ممکن است با پاکسازی سینوس ها از عطسه جلوگیری کنند.
 • فشار دادن بینی: برخی از افراد متوجه می‌شوند که این کار از عطسه جلوگیری می‌کند.

خلاصه

این یک افسانه است که قلب هنگام عطسه کردن شخص متوقف می‌شود. برای اینکه این امر صادق باشد ، عطسه باید بر سیگنال های الکتریکی کنترل کننده قلب تأثیر بگذارد. درعوض ، هنگام عطسه ، فشار زیادی در قفسه سینه ایجاد می‌شود. عطسه‌ها همچنین جریان خون به قلب را تغییر می‌دهند. این تغییرات می‌تواند ضربان قلب را به طور مختصر تغییر دهد ، اما کمی بعد به حالت عادی برمی گردد. علل شایع عطسه شامل عفونت های ویروسی ، مانند سرماخوردگی و آنفولانزا ، و همچنین واکنش های آلرژیک و تماس با مواد محرک مانند گرد و غبار و کپک است.

منبع

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *