آیا پارگی شبکیه چشم باعث مگس پران می شود؟

چشم، یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین اعضای بدن انسان است. این عضو نیز مانند دیگر اعضای بدن اختلالات و بیماری‌های مربوط به خود را دارد. یکی از این اختلالات، که اغلب در افراد بالای 60 سال دیده می‌شود، مگس‌پران چشم است. فردی که دچار مگس‌پران می‌شود، لکه‌های شناوری را بر روی چشمان خود مشاهده کرده و تغییراتی در میدان دید او ایجاد می‌شود. مگس‌پران یک اختلال رایج چشمی است که معمولا مشکلی را برای فرد ایجاد نمی‌کند، اما در برخی مواقع باعث ایجاد پارگی یا سوراخ در شبکیه چشم می‌شود که در آن صورت باید حتما مورد درمان قرار گیرد. در این موارد فرد باید به فوق تخصص شبکیه مراجعه کرده و مشکل ایجاد شده را پیگیری ‌نماید. 

پارگی شبکیه چشم و مگس پران

درمان مگس‌پران چشم

مگس‌پران یکی از شایع‌ترین مشکلات چشمی است که باعث ایجاد سایه‌های تاریک در میدان دید انسان می‌شود. این عارضه در بخش زجاجیه چشم اتفاق می‌افتد. زجاجیه چشم شامل  آب، مواد محلول و رشته‌هایی بسیار ظریف می‌باشد. این رشته‌ها با افزایش سن، ضخیم شده و به یکدیگر می‌چسبند و در نهایت توده متراکمی را ایجاد می‌کنند. این توده‌ها در مواد محلول شناور شده و جلوی ورود نور به چشم را می‌گیرند. در این حالت فرد لکه‌های شناوری را در میدان دید خود مشاهده می‌کند. این نوع مگس‌پران نیاز به درمان خاصی ندارد. فرد مبتلا به مگس‌پران پس از مدتی به این لکه‌ها عادت می‌کند و آن‌ها را نادیده می‌گیرد.

نوع دیگری از مگس‌پران وجود دارد که با عنوان حلقه ویس شناخته می‌شود. این مگس‌پران شکلی شبیه به حلقه دارد و زمانی ایجاد می‎شود که رشته‌های متراکم شده زجاجیه بخشی از شبکیه را جدا کرده و با خود ببرد. در این‌جا فرد با عارضه‌ای بسیار خطرناک با نام پارگی شبکیه چشم مواجه می‌شود که باید سریعا مورد درمان قرار گیرد. جهت درمان مگس پران شبکیه، باید به متخصص شبکیه مراجعه نمایید.

پارگی شبکیه چشم

جداشدگی یا پارگی شبکیه چشم یکی از اختلالات مربوط به چشم است که معمولا در سنین بالا رخ می‌دهد. در این ‌حالت زجاجیه فضای داخلی کره چشم را پر کرده و از پرده شبکیه فاصله می‌گیرد و از آن جدا می‌شود. این جداشدگی ارتباط شبکیه از سلول‌های اپیتلیوم را قطع می‌کند. این سلول‌ها وظیفه تغذیه شبکیه را برای عهده دارند و برای بقای آن لازم هستند. در صورتی که درمان پارگی به موقع انجام نشود، سلول‌های اپیتلیوم به مرور تحلیل یافته و توانایی‌های خود را از دست می‌دهند. این مشکل در نهایت منجر به از دست رفتن کامل شبکیه و نابینایی انسان می‌شود.   

پارگی شبکیه چشم دلایل متفاوتی دارد که از میان آن‌ها می‌توان به گلوکوم یا آب سياه، انجام عمل آب مرواريد، نزدیک‌بینی شدید، عوامل ارثی و ژنتیکی اشاره کرد. در این موارد فرد با علائمی چون کاهش دید ناگهانی، ایجاد حالت مگس‌پران، جرقه‌های نوراني و سایه‌های خاکستري رنگ در میدان دید، مواجه می‌گردد و برای تشخیص به فوق تخصص شبکیه مراجعه می‌کند. در صورتی که علائم مربوط به پارگی شبکیه چشم باشد، درمان سریعا آغاز می‌گردد تا مشکلی برای بیمار ایجاد نشود.

فوق تخصص شبکیه

چشم یکی از حساس‌ترین اعضای بدن است که تشخیص  بیماری و درمان آن نیاز به دانش و تجربه بالایی دارد. هر انسان در طول زندگی خود دچار بیماری‌هایی می‌شود که از رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به عفونت‌های میکروبی، خشکی چشم، جداشدگی شبکیه، آب‌ مروارید، آب سیاه، گل‌مژه و … اشاره کرد. هریک‌ از این بیماری‌ها درمان خاص خود را دارند. برخی از اختلالات چشمی بسیار خطرناک هستند و باید به موقع مورد پیگیری و درمان قرار گیرند تا مشکلی را برای انسان ایجاد نکنند. تشخیص به موقع و درمان مناسب یکی از نکاتی است که باید موردتوجه قرار گیرد. از این رو، بیمار قبل از مراجعه به پزشک باید تحقیقات جامع و کاملی انجام داده و بهترین گزینه را به عنوان چشم ‌پزشک خود انتخاب کند.

متخصص چشم فردی است که تشخیص و درمان بیماری‌های چشمی را انجام داده و در جراحی چشم نیز مهارت دارد. چشم‌ انسان دارای اجزا و بخش‌های متفاوتی می‌باشد که هریک از آن‌ها نیز بیماری‌ها و اختلالات خاص خود را دارند. شبکیه یکی از مهم‌ترین بخش‌های چشم است که دارای بیماری‌های مختلفی چون مگس‌پران، پارگی شبکیه، رتینوپاتی دیابتی، سکته چشمی و سوراخ ماکولا می‌باشد. برای درمان این نوع بیماری‌ها باید به فوق تخصص شبکیه مراجعه شود. فوق تخصص شبکیه، فردی است که در زمینه درمان بیماری‌های بخش شبکیه فعالیت می‌کند و جراحی‌های مربوط به آن را انجام می‌دهد. یک متخصص برای معاینه چشم از تجهیزات پیشرفته‌تری استفاده می‌کند و با آزمایشات مختلف اختلال ایجاد شده و علت آن را به طور دقیق تشخیص می‌دهد.

در این مقاله عارضه مگس‌پران را معرفی نمودیم و اطلاعاتی در مورد پارگی شبکیه چشم در اختیارتان قرار دادیم. همان‌طور که گفتیم، مگس‌پران یکی از رایج‌ترین بیماری‌های مربوط به چشم است که اغلب در سنین بالا رخ می‌دهد. مگس‌پران یک عارضه معمولی است که لکه‌های شناوری را در میدان دید فرد ایجاد می‌کند. این عارضه خطری برای شخص مبتلا ندارد. فرد پس از مدتی به این لکه‌ها عادت کرده و آن‌ها را نادیده می‌گیرد. مگس‌پران در صورتی خطرناک می‌شود که باعث پارگی شبکیه چشم شود. در آن صورت باید سریعا مورد پیگیری و درمان قرار گیرد تا مشکلی را برای بیمار ایجاد نکند. مگس‌پران و پارگی شبکیه چشم از جمله بیماری‌های مربوط به شبکیه هستند که باید تحت نظر  فوق تخصص شبکیه درمان شوند. دقت داشته باشید که انتخاب یک متخصص خوب در درمان بیماری تاثیر بسیار بالایی دارد.  بیمار باید بتواند به پزشک خود اعتماد کند و درمان را با خیال راحت به او بسپارد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.